Ա. Սիմոնյան. «Ճանապարհները բացելուց բացի, այդ ճանապարհներով նախևառաջ մեր ռազմագերիները պետք է վերադառնան»
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ռուսաստանի Դաշնությունում իր ունեցած հանդիպումները բավական արդյունավետ է գնահատում: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ա. Սիմոնյանը:
«Բոլոր հանդիպումների ժամանակ քննարկվել է մեր ռազմագերիների հարցը, քննարկվել է նաև նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերի կատարումը: Եւ ես կարող եմ ասել, որ մեր ռուս գործընկերների մոտ կա իրավիճակի հստակ ընկալում, և այն պատկերացումները, իրավիճակի գնահատականները, որոնք ունենք մենք, կարող եմ ասել՝ գրեթե ամբոջղությամբ կիսում են մեր ռուս գործընկերները»,- ասաց Սիմոնյանը:
Ըստ ԱԺ խոսնակի` ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաները պատրաստակամություն են հայտնել աշխատանքներ տանել վերոնշյալ հարցերի առնչությամբ: Նա վստահեցրեց` մոտ ապագայում այդ պատրաստակամության շոշափելի արդյունքները կերևան:
Սիմոնյանը խոսեց նաև Մարտակերտում ադրբեջանցի դիպուկահարի արձակած կրակոցների հետևանքով զոհված քաղաքացիական անձի դեպքի մասին: Նշենք, որ դեպքի ժամանակ տրակտորում եղել են նաև ռուս խաղաղապահներ: Սիմոնյանի տեղեկություններով`դեպքի առնչությամբ այժմ քննություն է ընթանում:
«Այդ դեպքի անմիջական մասնակիցները հեռացվել են իրենց պաշտոններից, նաև քննություն է սկսվել»,- ասաց նա:
Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը և չի վերադարձնում ռազմագերիներին:
«Երբ ասում եմ` ընկալումը մեր ռուս գործընկերների մոտ նույնն է, նաև դա նկատի ունեմ, որ հայտարարության ութերորդ կետը պետք է կատարվի: Այսօր, երբ խոսում ենք ճանապահների բացման, հարաբերությունների և խաղաղության մասին, մի բան պետք է մշտապես ասենք, որ ճանապարհները բացելուց բացի, այդ ճանապարհներով նախևառաջ մեր ռազմագերիները պետք է վերադառնան»,- ասաց Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ ռուս գործընկերների հետ նույնիսկ կոնկրետ անձանց վերաբերյալ քննարկումներ է ունեցել: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանում պահվող կին ռազմագերուն, որը, սակայն, Ադրբեջանը չի հաստատում: Այս հարցը Սիմոնյանը քննարկելու է նաև Կամիր խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ:
«Մեծ հույսեր ունեմ և վստահություն, որ մոտ ապագայում այդ բառակապակցությունը` ռազմագերի, միգուցե կթողնենք անցյալում»,- եզրափակեց նա:

А. Симонян: “Помимо разблокирования дорог, по ним в первую очередь должны вернуться наши военнопленные”
Проведенные в Российской Федерации встречи председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян расценил как “довольно результативные”. Об этом спикер сообщил на брифинге сегодня в парламенте.
“Вопросы наших военнопленных и выполнения пунктов заявления от 9 ноября обсуждались на всех встречах. Могу сказать, что у наших российских коллег есть четкое понимание ситуации, и они практически полностью разделяют наши представления и оценки ситуации”,- сказал А.Симонян.
По словам главы парламента, высокопоставленные должностные лица РФ выразили готовность работать в направлении вышеуказанных вопросов. Ален Симонян заверил, что в ближайшем будущем можно будет увидеть ощутимые результаты этой готовности.
Спикер коснулся также гибели вследствие выстрела азербайджанского снайпера гражданского лица в Мартакерте. Отметим, что во время этого инцидента в кабине трактора находились также российский миротворцы.
“Непосредственные участники инцидента отстранены от занимаемых должностей, ведется следствие”,- сообщил глава парламента.
Симонян также напомнил, что Азербайджан не выполняет 8-ой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября – не возвращает военнопленных.
“Когда я говорю о том, что у наших российских коллег аналогичное восприятие, я имею в виду в том числе и необходимость выполнения 8-го пункта. Сегодня, когда мы говорим о разблокировании дорог, об отношениях и мире, мы должны постоянно повторять, что помимо открытия дорог, по ним в первую очередь должны вернуться наши военнопленные”,- заявил Ален Симонян.
По его словам, с российскими коллегами даже состоялись обсуждения, посвященные конкретным лицам. В частности, был затронут вопрос удержания Азербайджаном военнопленной. Этот вопрос Симонян обсудил и с представителями ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста.
“Я очень надеюсь и верю, что в ближайшем будущем слово “военнопленный” останется в прошлом”,- сказал в заключение Ален Симонян.