Ադրբեջանցիներն օգտագործում են թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի, թե՛ Իրանի երկինքը
Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL»-ի ինքնաթիռները շարունակում են Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու կանոնավոր թռիչքներն իրականացնել Հայաստանի օդային տարածքը տարանցելու միջոցով: Հիշեցնենք, որ 2014 թ. նոյեմբերի 8-ից հետո առաջին անգամ ադրբեջանական օդանավերը կրկին Հայաստանի երկինք մտան հոկտեմբերի 6-ին՝ կատարելով Բաքու-Նախիջեւան ներքին չվերթը:
Նախորդ հոդվածում գրել էինք, որ ադրբեջանցիները հոկտեմբերի 6-ին մեր երկինք են մտել Ճամբարակ-Սոթք հատվածում, անցել Սեւանա լճի, Մարտունու եւ Խոսրովի արգելոցի երկնքով, ապա Զանգակատան հատվածում մտել Նախիջեւանի տարածք: Նշել էինք նաեւ, որ կա ավելի կարճ երթուղի՝ Սոթք-Վարդենիս-Վայոց Ձոր-Նախիջեւան, որից գուցե հետագայում ադրբեջանական կողմն օգտվի:
Flightradar24.com կայքում թռիչքների հետագծերը ցույց են տալիս, որ հոկտեմբերի 7-ից «AZAL»-ի ինքնաթիռները Նախիջեւանից Բաքու վերադառնալիս (թռիչքի համարը՝ J2 252) հենց Վայոց Ձորի երկնքով են մեկնում (տես վերեւում՝ Նախիջեւան-Վայոց Ձոր-Վարդենիս-Սոթք), իսկ Բաքու-Նախիջեւան չվերթի (J2 251) ժամանակ հոկտեմբերի 9-ից օգտագործում են Սոթքի օդային դարպասը (տես ներքեւում՝ Սոթք-Վարդենիս-Վայոց Ձոր-Զանգակատուն-Նախիջեւան), ինչը կարճացնում է երթուղին:
Ավելին՝ եթե մինչեւ այս ամիս ադրբեջանական ինքնաթիռները շրջանցում էին ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ Արցախի երկինքը, ապա ինչպես տեսնում ենք flightradar24.com-ում, հոկտեմբերի 8-ից «AZAL»-ն անցնում է նաեւ Արցախի երկնքով, մասնավորապես՝ Մարտակերտով ու Քարվաճառով:
Բանն այն է, որ տարիներ առաջ Ադրբեջանը միջազգային ճանաչում չունեցող Արցախի երկինքը հայտարարել է փակ ու, ինչպես հայտնի է, ժամանակին նույնիսկ սպառնում էր խոցել Երեւան-Ստեփանակերտ հնարավոր չվերթի քաղաքացիական օդանավերը: Ստորեւ՝ քարտեզում, երեւում է Արցախի երկնքի այն հատվածը, որը պաշտոնական Բաքուն հայտարարել է ոչ թռիչքային գոտի: Մարտակերտի շրջանի հյուսիսային հատվածը դրանից դուրս է, եւ հենց այդտեղով էլ թռչում են այսօր «AZAL»-ի օդանավերը:
Ինչպես նշեցինք, Հայաստանի տարածքով իրականացվում են Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու կանոնավոր թռիչքները (J2 251 եւ J2 252), սակայն զուգահեռ կատարվում են նաեւ թռիչքներ Իրանի երկնքով, որոնք, դատելով չվերթի համարից (J2 2251 եւ J2 2252) ու ոչ ամենօրյա բնույթից, ոչ կանոնավոր են (չարտերային):
Այս դեպքում ադրբեջանցիներն օտագործում են Բաքու-Թավրիզ-Նախիջեւան-Թավրիզ-Բաքու երթուղին: Ընդ որում՝ այն շահագործում են ոչ միայն «AZAL»-ի, այլեւ դրա դուստր ընկերության՝ բյուջետային (լոուքոսթեր) «Buta Airways»-ի օդանավերը:

Азербайджанцы используют небо и Армении, и Арцаха, и Ирана
Самолеты национального авиаперевозчика Азербайджана «AZAL» продолжают выполнять регулярный рейс Баку-Нахиджеван-Баку, используя воздушное пространство Армении. Напомним, что 6 октября с.г. азербайджанские самолеты впервые после 8 ноября 2014 года при выполнении внутреннего рейса Баку-Нахиджеван пролетели над Арменией.
В предыдущей статье мы писали о том, что 6 октября азербайджанцы вошли в воздушное пространство Армении на участке Чамбарак-Сотк, пролетели над озером Севан, городом Мартуни и Хосровским заповедником, затем над Зангакатуном и вошли в воздушное пространство Нахиджевана. Мы также отметили, что есть более короткий маршрут – Сотк-Варденис-Вайоц Дзор-Нахиджеван, которым азербайджанская сторона, возможно, воспользуется в дальнейшем.
Представленные на сайте Flightradar24.com траектории полетов показывают, что с 7 октября самолеты «AZAL» на обратном пути из Нахиджевана в Баку (номер рейса - J2 252) пролетают над Вайоц Дзором (см.вверху Нахиджеван-Вайоц Дзор-Варденис-Сотк), а с 9 октября при выполнении рейса Баку-Нахиджеван (J2 251) используют воздушные ворота Сотка (см.внизу Сотк-Варденис-Вайоц Дзор-Зангакатун-Нахиджеван), что сокращает маршрут.
Более того, если до октября этого года азербайджанские самолеты облетали небо не только Армении, но также Арцаха, то теперь, как мы видим на сайте flightradar24.com, «AZAL» использует также небо Арцаха, в частности над Мартакертом и Карвачаром.
Дело в том, что несколько лет назад Азербайджан объявил воздушное пространство непризнанной Республики Арцах закрытым и, как известно, в свое время даже угрожал сбивать гражданские самолеты, которые захотят выполнять рейс Ереван-Степанакерт. На нижней карте видна та часть неба Арцаха, которую официальный Баку объявил нелетной зоной. Северная часть Мартакертского района находится за пределами этой зоны, и именно через этот участок воздушного пространства и летают сегодня самолеты «AZAL».
Как уже отметили, регулярный рейс Баку-Нахиджеван-Баку (J2 251 и J2 252) выполняется с использованием воздушного пространства Армении, однако параллельно выполняются также полеты через воздушное пространство Ирана, которые, судя по номерам рейсов (J2 2251 и J2 2252), являются чартерными.
В данном случае азербайджанцы используют маршрут Баку-Тебриз-Нахиджеван-Тебриз-Баку. Отметим, что его эксплуатируют самолеты не только «AZAL», но и его дочерней компании – лоукостера «Buta Airways».