Գյումրու Նալբանդյան դպրոցում գտնվող ընտրատեղամաս մտնելիս նկատեցի քարի վրա նստած տատիկի, բարձր մտածեցի.
«Ինչ լավ տատիկ ա»։ Կողքից տեղացի կանայք զգուշացրին. «գործ չունեք, մի բան լինում ա, զանգում ա ոստիկանություն»։ Ընտրատեղամասից դուրս գալիս տեսա տատին էլի նույն տեղում՝ կուչ եկած, քարին նստած։ Մոտեցա, հարցրի՝ ինչու՞ է նստած մնացել, իրիկուն է, ցրտում է, կմրսի։ Առանց պատասխանելու գոգնոցից ընկույզ հանեց, տվեց, ասաց՝ փոքր ա, բայց լավն ա։ Անունը հարցրի, ասաց՝ Մարգուշ, ասացի՝ անձնագրո՞վ, նույն գոգնոցից ընկույզների մեջ խառնված ID քարտը հանեց՝ ցերեկը ընտրության մասնակցած. Թադևոսյան Մարգուշ, 1934թ.։
Ութսունյոթամյա Մարգուշ տատիկը, պարզվեց՝ առավոտվանից դպրոցի մոտի քարին նստած է․ «էդ իմ մշտական տեղն ա, ամեն օր գալիս եմ էստեղ, մենակ նստում եմ, էսօր առավել ևս ուշադիր եմ, որ հանկարծ ընտրություններին խախտումներ, կաշառակերություն չլինի, ես եմ իսկական դիտորդը՝ հավերժական»։
Մարգուշ տատիկը պատմեց, որ երկար տարիներ աշխատել է «Հայգորգ»-ում՝ որպես գծագրող։ Հետո ամուսնացել է, աշխատել ամուսնու մոտ՝ Գյումրու Տեքստիլ կոմբինատում։ Թե՛ գործում, թե՛ կյանքում ամենաթանկ բանը, ասաց՝ ազնվությունն է, արդարությունը։
«Մարդու աչքերը հոգու գիրքն են, նույնիսկ դեմքից երևում ա՝ ով ինչացու ա»,- ասաց Մագուշ Թադեւոսյանը։ Հարցրի՝ բա ինչու՞ եք մենակ, ինչու՞ եք ամեն օր էստեղ գալիս։ 1988-ի երկրաշարժին Գյումրու ծննդատանն են եղել ընտանիքով, աղջկան են դուրս գրելիս եղել։ Երկրաշարժից զոհվել են դուստրը, նորածինը, փեսան, ինքը ծանր կոտրվածքներ է ստացել, տարիներ առաջ էլ որդին է մահացել, մնացել է կրտսեր որդին, որը Մոսկվայում է, իսկ ինքն ամեն օր միայնակ գալիս է էստեղ, իր մտքերի, դարդերի հետ ու հսկում շուրջբոլորը։ Երկրաշարժի հետևանքով հաշմանդամություն ունի, առողջական լուրջ խնդիրներ։
«Ծանր ճակատագրով մարդը զգայուն է դառնում աշխարհի հանդեպ, դրա համար ուշադիր եմ ամեն ինչին, ծանր եմ տանում ամեն բան»,- ասաց Մարգուշ Թադեւոսյանը։

When I entered one of the polling stations in Gyumri today, to vote in the local elections, I noticed an elderly woman sitting on a stone next to the school.
"What a good grandma she is,” I thought.
A group of women nearby warned me about her.
“Stay clear of her. If she sees something odd taking place, she immediately calls the police,” they advised.
Exiting the school, I saw my grandmother sitting on the same stone.
Curious, I approached and asked why he was sitting. It was getting dark and there was a chill in the air. I told her she’d catch a cold.
Without answering, she took a walnut from her apron, gave it to me, saying it was small but good.
I asked her name. “Margush,” she answered. She removed her passport from the walnut lade apron to show me. She had cast her ballot earlier in the day. The passport read: Tadjosyan Margush, 1934.
Eighty-seven-year-old Margush had been sitting on a stone near the school since morning,
"That is my permanent place, I come here every day, I sit alone. I pay great attention today, watching out for election violations and bribery. I’m the true eternal observer.”
Mrs. Margush said that she worked for HayGorg (Armenian Carpet) as a designer for many years. She married and worked alongside her husband at the Gyumri Textile Factory.
The most precious thing, both in work and in life, she said, is honesty, justice.
" A person’s eyes are the book of the soul. The face shows what kind of a person one is,” Mrs. Tadevosyan said.
I asked her why she sits here alone every day.
During the 1988 earthquake, the family had come to the Gyumri Maternity Hospital. Her daughter, the newborn baby and the son-in-law died in the earthquake. Mrs. Tadevosyan was seriously injured. Her health still suffers. Her son died years ago.
Only her younger son was left. He now lives in Moscow.
So, the woman takes her place at the same spot every day to mull over the past and monitor what's taking place today.
"A person with a difficult destiny becomes sensitive to the world. That's why I pay attention to everything. I take everything to heart."