Բնակիչները պայքարել են կանաչ գոտի ունենալու համար, Երևանի քաղաքապետարանն անտեսել է նրանց խնդրանքը
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Բաբաջանյան 98/2, 98/4, 98/5, 98/6, 98/7 և 98/8 շենքերի բնակիչները ստորագրահավաք են նախաձեռնել ընդդեմ «ՄԼ մայնինգ»-ի՝ բազմաբնակարան համալիր կառուցելու նախագծի: Հիշեցնենք` ՀՔԾ նախկին գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սուքիասյանին պատկանող «ՄԼ մայնինգ» ՍՊ ընկերութունը 8 hա տարածքի վրա «Նոր Երևան» անվամբ բազմաբնակարան համալիրի նախագիծ է իրականացնելու` բաղկացած 50 շենքից: Հարակից շենքերի բնակիչները պնդում են, որ այդ նախագծով իրենք զրկվում են կանաչապատ տարածք ունենալու երազանքից, հայտնվելու են քաոսային ու վտանգավոր իրավիճակում, զրկվելու են արևից և լույսից:
Բաբաջանյան փողոցի նշված հասցեի բնակիչները օդանավակայանի տարածքից են տեղափոխվել այստեղ 5 տարի առաջ: Իրենց ուժերով շենքի հետնամասում փոքր խաղահրապարակ են կառուցել երեխաների համար: Քանի որ չեն իմացել` դիմացն ինչ տարածք է և ում է պատկանում, իրենց` «Բաբաջանյան 98» համատիրության անունից նամակով դիմել են Երևանի քաղաքապետին` խնդրելով տարածքից որոշակի հատված հատկացնել իրենց` կարիճներից, օձերից և քարերից սեփական նախաձեռնությամբ այն մաքրելու, կանաչ գոտի դարձնելու նպատակով:
«Ստացանք պատասխան, որ տարածքն անհատների է բաժանված»,- ասում է «Բաբաջանյան 98» համատիրության կառավարիչ Նունե Սարգսյանը:
Քանի որ որևէ սեփականատեր երբևէ չի այցելել տարածք, և քաղաքապետարանն էլ չի հայտնել, թե ում են պատկանում այդ տարածքները, շենքի բնակիչներն, այնուամենայնիվ, ծառեր են տնկել, բարեկարգել են տարածքից մի հատված՝ իրենց կանաչ գոտին ապահովելու նպատակով, ֆուտբոլի փոքրիկ դաշտ են ստեղծել երեխաների զբաղմունքի համար:
2021թ. մարտին ևս մեկ անգամ «Բաբաջանյան 98» համատիրությունը նամակով դիմել է Կառավարությանը` 50 մ լայնությամբ այդ տարածքից իրենց տրամադրելու խնդրանքով: Ստացել են Աշխատակազմի քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման ծրագրերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս. Մելիք-Քարամյանի պատասխանը, որ բնակիչների կողմից բարձրացված հարցերի կապակցությամբ` Աշխատակազմի քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման ծրագրերի բաժնում` նշված տարածքում, քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման հայտեր չեն քննարկվում:
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նշված տարածքում քաղաքաշինական ծրագրերի քննարկման պարագայում բնակիչների կողմից ներկայացված մտահոգությունները հաշվի կառնվեն»,- հայտնել է քաղաքապետարանի պաշտոնյան:
«Հետքի» հրապարակումից Բաբաջանյան փողոցի բնակիչները տեղեկացնել են նախագծի մասին և հայտնվել անելանելի իրավիճակում: Դրանով պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը հաշվի չի առել բնակիչների` կանաչ գոտի ունենալու խնդրանքը: Փոխարենը 8 հա տարածքին տիրացել է կառուցապատող և հանքարդյունահանող` ՀՔԾ նախկին գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սուքիասյանին պատկանող «ՄԼ մայնինգ» ՍՊ ընկերութունը:
Նունե Սարգսյանն ասում է, որ մինչ օրս իրենց որևէ մեկն այդ հարցով չի այցելել, բնակիչների կարծիքը հաշվի չի առնվել, և հանրային լսումներ չեն եղել:
Բնակիչներն ուսումնասիրել են «ՄԼ մայնինգ»-ի նախագիծը և պարզել, որ կառուցվելիք շենքերի պատերը սկսվելու են անմիջական իրենց ճանապարհից հետո, ինչը նշանակում է, որ ոչ միայն կանաչ հատվածից են զրկվելու և տնկած ծառերից, այլև լույսից ու արևից, որովհետև 4-9 հարկանի իրենց շենքերը հայտնվելու են նորակառույց 20 հարկանիների ստվերում:
«Փաստորեն երեխաները զրկվում են նորմալ խաղահրապարակ ունենալու հնարավորությունից, բնակիչները` հանգստյան և կանաչ գոտուց, որովհետև մի կողմից գազալցակայանն է, մյուս կողմից` բենզալցակայանը, իսկ աջ կողմում մետաղական կոնստրուկցիաների հսկայական խանութ-վաճառքի արտադրամասն է: Ասացինք` գոնե այս կողմից օգտվենք և ապահովենք մեր կանաչ գոտին»,- պատմում է համատիրության կառավարիչ Նունե Սարգսյանը:
Բնակիչները գիտակցում են, որ իրենց տնկած 80 ծառը` թխկիներ, բարդիներ, թույաներ, որոնք իրենք դույլերով են ջրել և աճեցրել, նոր նախագծով հանվելու են, իսկ դրանց փոխարեն բարձրահարկ շենքեր են կանգնելու: Ըստ նախագծի` 12 մետրանոց ճանապարհից և 7 մետր կանաչ տարածքից անմիջապես հետո սկսվելու են «ՄԼ մայնինգ» ընկերության շենքերի պատերը:
Նախագծից նաև պարզել են, որ նոր թաղամասի ճանապարհը նույնպես անցնելու է իրենց փոքր փողոցով, բազմաբնակարան շենքերի բնակիչների մեքենաների հոսքն այդտեղով ապահովելու համար, ինչն անտանելի է դարձնելու Բաբաջանյան 98 և կոտորակների շենքերի բնակիչների առօրյան, իսկ երեխաների բակում խաղալը` վտանգավոր:
«Գոնե շենքերի համար այլընտրանքային ճանապարհ կառուցեն: Ըստ պլանի՝ գալիս է մեր բակի միջով մտնում է, և եթե 4000 բնակարան կա, մի 5-6 հազար մեքենա կլինի, դա ահռելի թիվ է այս բակի համար: Առավոտը որ դուրս գաս գործի գնալու, կյանքում գործի չես հասնի»,- ասում է 98/5 հասցեի բնակիչ Գառնիկ Ղազարյանը:
«Շինթույլտվություն տալուց առաջ քաղաքային իշխանությունները պետք է մտածեն ենթակառուցվածքների` ճանապարհների կառուցման մասին: Նեղ ճանապարհների կողքին կառուցվում են բազմահարկ, այդ ճանապարհներին ոչ հարիր բարձրահարկ շենքեր, որոնք չեն նպաստում քաղաքի զարգացմանը, այլ ընդամենը ներդրողի գրպանը լցվելուն են նպաստում»,- ասում է 98/5 հասցեի բնակիչ Ֆլորա Վերդյանը:
Բնակիչների մեծ մասն արդեն միացել է ստորագրահավաքին: Նրանք պատրաստվում են ուղարկել իրենց խնդրանք-պահանջները Երևանի քաղաքապետին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և շահագրգիռ այլ պետական կառույցների:
«ՄԼ մայնինգ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Էդուարդ Մարգարյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ միշտ էլ դժգոհողներ կլինեն, սակայն տեղի ունեցած հանրային քննարկումներին ոչ մի նմանատիպ դժգոհություն չեն լսել: Այդպիսով՝ տնօրենը հաստատեց, որ երկու հանրային լսումներ են տեղի ունեցել, և նախագիծը ներկայացվել է Շրջակա միջավայրի ազդեցության փորձաքննության, դեռևս պատասխանը չեն ստացել:
Այդուհանդերձ, տնօրենը նշեց, որ եթե նույնիսկ իրենց տարածքում տնկված ծառեր լինեն, դրանք նախագծի մեջ ընկնելու պարագայում կամ կտեղափոխվեն, կամ կհանվեն, փոխարենը կտնկվեն նորերը: Ավելին, իրենք շատ մեծ կանաչ տարածք են նախատեսել շենքերի բակում, իսկ բակեր մուտքը բաց է լինելու քաղաքացիների համար:
Էդուարդ Մարգարյանին խնդրեցինք հատակագծի չափերով հայտնել, թե որտեղից է սկսվելու իրենց կառույցները, վերջինս ուղարկեց նախագծի՝ բնակիչներին հարող հատվածի լուսանկարը, որտեղ երևում է, որ ճանապարհից անմիջապես հետո սկսվում է 22 մետրանոց կանաչ գոտի։
Ինչ վերաբերում է ճանապարհի գերբեռնվելուն, ապա, ըստ տնօրենի, բնակիչների բակով միայն մեկ մուտք է նախատեսված, համալիրն ընդհանուր 4 մուտք է ունենալու, այսինքն` ևս 3 մուտք կլինի նախագծի մյուս կողմերից:
Մեր դիտարկմանը, թե հանրային քննարկումներին բնակիչները չեն մասնակցել, քանի որ ծանուցված չեն եղել և տեղյակ չեն եղել, Է. Մարգարյանը պատասխանեց, որ օրենքով սահմանված ծանուցումներն արվել են, հետևաբար, բնակիչները հնարավորություն ունեցել են ներկա գտնվել:
Նշենք, որ նախագիծը Շրջակա միջավայրի նախարարության կայքում դեռևս տեղադրված չէ ՇՄԱԳ-ի ներկայացված նախագծերի բաժնում: Ովքեր են եղել հանրային քննարկմանը, հայտնի չէ, սակայն նախարարությունը դրանց արձանագրությունները ստանում է:

Residents of Yerevan’s Babajanyan Street, in the Malatia-Sebastia Administrative District, have launched a signature petition to oppose the construction of a huge residential complex in the area.
Residents claim the fifty-building complex will negatively impact quality of life in the area and will deprive them of green space.
ML Mining LLC, the company behind the project, is owned by former Armenian Special Investigative Service Secretary General Davit Sukiasyan.
The Babajanyan Street residents moved there from the Zvartnots Airport area five years ago.
They built a small playground for children in the back of the building.
Not knowing who owned the land now earmarked for the project belonged to, area residents wrote a letter to the mayor of Yerevan, requesting that a certain part of the area be handed over to them to create a green zone.
"We received an answer that the area is divvied up into individuals," says Nuneh Sargsyan, the manager of the Babajanyan 98 housing board.
Since none of the landowners ever visited the area and the municipality never revealed who owns the area, the building's residents have planted trees, landscaped part of the area, and set up a small soccer field for children.
Last March, the Babajanyan 98 board again wrote to the municipality, requesting that it be provided with a 50-meter-wide area.
Acting Head of the Yerevan Municipality’s Special Regulation Programs Division of Urban Development Activities S. Melik-Karamyan responded that his office could not discuss the concerns voiced by area residents, adding that those concerns “will be taken into account.”
Babajanyan Street residents only found out about the construction project through Hetq’s September 24 article. By then it was too late.
The Yerevan Municipality had already allocated the eight-hectare space to ML Mining. The dream of residents to have green space had been sacrificed to real estate interests.
Mrs. Sargsyan says that no one has yet visited them on the issue and no public hearings have been scheduled.
Residents say the twenty-story buildings will block any sunlight now shining on their 4-9 story apartment blocks.
"In fact, the children are deprived of the opportunity to have a normal playground, and residents are deprived of a green zone, because on one side there is a natural gas station for cars and a gas station on the other. On the right there is a huge business manufacturing and selling metal works. We said, at least use this side to give us our green zone,” says Mrs. Sargsyan.
Residents realize that the eighty trees they planted will be removed to make way for the high-rise residential buildings.
They argue that their small street can not handle the huge volume of traffic the project will generate. The increased number of vehicles will create noise and air pollution as well as safety risks for current residents and their children.
“They should at least build an alternative road for the buildings. According to the plan, the road comes through our yard and enters the site. If there are 4,000 apartments, there will be 5-6 thousand cars, that is a huge number for this yard. You’ll never make it to work in the morning,” resident Garnik Ghazaryan told Hetq.
"Before issuing a construction permit, city authorities should think about the construction of infrastructure, roads. Multi-story high-rise buildings are being built next to narrow roads, which do not contribute to the development of the city, but only fill the investor's pocket," said Babajanyan Street resident Flora Verdyan.
Most residents have already signed the petition, which they’ll send to Yerevan Mayor Hayk Marutyan, Prime Minister Nikol Pashinyan and other relevant state structures.
ML Mining Director Eduard Margaryan told Hetq that there will always be people who are dissatisfied, adding that no one has complained during the public hearings.
Margaryan said that two public hearings had taken place, that the project had been submitted for an Environmental Impact Assessment, and that no response had yet been received.
He said that the trees planted by residents will be replaced or moved and that the project includes a very large green area in the yard of the new buildings and that access will be open to the public.
Margaryan said Babajanyan Street will not be the only entrance to the new complex and that three entrances are planned on the other side.
He claimed that the company sent notifications to current residents about upcoming public hearings as prescribed by law.