Ալեն Սիմոնյանն ու իշխանական պատգամավորները հունական կղզում հանգստացել են հայտնի գործարարի հետ․ ովքե՞ր են եղել բիզնես դասի օդանավում
Էդքան խոսում են առավոտից իրիկուն՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարենք։ Ձեզ թվում ա՝ կոռուպցիան պոզով-պոչով տենց մեծ կենդանի ա՞։ Է՛ս ա կոռուպցիան։
Նիկոլ Փաշինյան, ԱԺ պատգամավոր, 21.05.2014
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, նրա կինն ու իշխող խմբակցության պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանն ու Հրաչյա Հակոբյանը (վարչապետի աներորդին) սեպտեմբերի սկզբին ժամանակ են անցկացրել հունական կղզիներից մեկում գործարար, «Վիվառո» բուքմեյքերական ընկերության հիմնադիր Վիգեն Բադալյանի հետ:
Էգեյան ծովի Միկոնոս կղզին մագնիսի պես ձգում է աշխարհի հայտնիներին ու հարուստներին: Աթենքից 150 կմ հեռավորության վրա գտնվող կղզին զբոսաշրջիկներին սկսել է գրավել 1920-ականներից, երբ հնագետներն ու անտիկ իրերի «որսորդները» այն բազա էին դարձրել՝ հարեւան Դելոս կղզու հնավայրեր այցելելու համար: Տարիներ անց այստեղ տեսան ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդու այրուն՝ Ժակլինին, եւ նրա երկրորդ ամուսնուն՝ հույն մեծահարուստ Արիստոտել Օնասիսին: Հետո հերթը հասավ կինոաստղերին՝ Գրեյս Քելի, Բրիջիթ Բարդո, Սոֆի Լորեն: Լողափերով եւ յուրահատուկ խոհանոցով հայտնի Միկոնոսը երբեմն անվանում են նաեւ «քամիների կղզի», քանի որ այստեղ բավականին ուժեղ քամիներ են փչում, բայց դա չի խանգարում, որ հատկապես գիշերները տեղական ակումբներն ու ռեստորանները եռան զվարճացող այցելուներով:
Իսկ հայտնի այցելուների պակաս Միկոնոսը վերջին տասնամյակներում չի ունեցել. Մարլոն Բրանդո, Էլիզաբեթ Թեյլոր, Շերոն Սթոուն, Մել Գիբսոն, Փերիս Հիլթոն, Լեոնարդո Դի Կապրիո, Լինդսի Լոհան, Քեյթ Մոս…
Հայաստանի օրենսդիրներ Ալեն Սիմոնյանին, Էդուարդ Աղաջանյանին ու Հրաչյա Հակոբյանին այդ աստղերի շարքին չես դասի, նրանց դրսում գրեթե ոչ մեկ չի ճանաչում, եւ պապարացիներն ու «շարքային» տուրիստները նրանց չեն լուսանկարում ծովափում կամ փողոցում: Բայց այս անգամ եղավ հակառակը՝ հայ պատգամավորների զվարճանքները հայտնվեցին համացանցում:
Երբ օրեր անց ընդդիմադիր պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը հարցրեց, թե Սիմոնյանը որքան գումար է ծախսել հունական կղզում՝ նշելով, որ, ըստ լուրերի, բուքմեյքերական գրասենյակներից մեկի ղեկավարն է այդ հանգստի ծախսերը հոգացել (նկատի ուներ Վիգեն Բադալյանին), ԱԺ խոսնակը պատասխանեց. «Ես իմ մասնավոր կյանքը, ստերն ու դեղին մամուլը չեմ մեկնաբանում»:
Սիմոնյանը, ով նախաձեռնեց եռակի բարձրացնել զրպարտության եւ վիրավորանքի համար դրամային փոխհատուցման չափերը, վերջին ամիսներին իր մասին քննադատական հրապարակումները ջանասիրաբար տեղավորում է դեղին մամուլի ու ստերի տիրույթում: Մեծ հաշվով, նրա իրավունքն է անձնական կյանքի վերաբերյալ հարցերին չպատասխանելը, բայց ցանկացած ժողովրդավար հասարակությունում հանրային ծառայողները խոշորացույցի տակ են, ինչը նորմալ է. նրանք աշխատավարձ են ստանում հանրության վճարած հարկերից գոյացող պետբյուջեից, հետեւաբար պաշտոնյայի ծախսերի վերաբերյալ հանրային հետաքրքրությունն էլ հիմնավոր է ու տրամաբանական:
Սեպտեմբերի 6-9-ը Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած ԱԺ պատվիրակությունը Վիեննայում մասնակցեց միջազգային երկու հավաքի: Դրա կազմում ՔՊ-ական պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանն ու Հրաչյա Հակոբյանը չեն եղել, բայց նրանք Սիմոնյանի հետ գտնվել են Միկոնոսում: ԱԺ նախագահը «Հետքին» հայտնել է, որ մինչեւ Վիեննա մեկնելը արձակուրդում չի եղել, սակայն սեպտեմբերի 6-ին «Ինստագրամ» սոցցանցի իր էջում նա Հունաստանից լուսանկար էր հրապարակել կնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ՝ գրելով՝ «3 օր հանգիստ միասին, երեք տարի անց»:
Սիմոնյանն ու ընկերները Միկոնոսում են եղել ամսի 6-ին նախորդող օրերին: Մեր հարցին, թե որ օրերին է եղել կղզում, պաշտոնյան պատասխանել է. «Մասնավոր կյանքին առնչվող մեկնաբանություններ չեմ անում»։ Այսկերպ նա պատասխանել է մեր 12 հարցից 5-ին:
Աղմուկ հանած տեսանյութը, որում պարում են ԱԺ խոսնակն ու վարչապետի աներորդի Հ. Հակոբյանը, նկարվել է սեպտեմբերի 4-ին: Տեսանյութը մոնտաժված է, բայց դրա մի դրվագում տեսանելի է ամսաթիվը: «Հետքը» պարզել է, որ տեսանյութում Միկոնոսի հյուսիսում գտնվող Պանորմոս ծովածոցի «Պրինսիպոտե» ռեստորանն է, որն ունի նաեւ լողափ՝ իր հարմարություններով (ինստագրամյան իր էջում այս լողափից լուսանկար է հրապարակել Սիմոնյանի կինը): Օնլայն ամրագրումների tripadvisor.com կայքում զգալի են բողոքներն այս ռեստորանի ու լողափի ծառայությունների վատ որակից եւ թանկ գներից: Ալեն Սիմոնյանը չի պատասխանել հարցին, թե ինչ կարծիք ունի ինքը, եւ արդյոք ԱԺ նախագահի համար մատչելի էր «Պրինսիպոտեն»:
Ռեստորանի տեսանյութում պարելիս երեւում են ոչ միայն Սիմոնյանն ու Հակոբյանը, այլեւ ԱԺ նախագահի կինն ու «Վիվառո» բուքմեյքերական ընկերության հիմնադիր Բադալյան եղբայրներից կրտսերը՝ Վիգենը: Տեսանյութում նա սեւ-սպիտակ գլխարկով է, որը կարելի է տեսնել նաեւ գործարարի ֆեյսբուքյան նկարներում:
Սեպտեմբերի 5-ին համացանցում տարածվեցին նաեւ լուսանկարներ, որտեղ երեւում են կղզու ամենամեծ քաղաքի՝ Միկոնոսի «Void» գիշերային ակումբի մուտքի մոտ կանգնած Սիմոնյանը (հավանաբար, կնոջ հետ), Աղաջանյանը, Հակոբյանն ու Վիգեն Բադալյանը:
Ակումբն առաջարկում է տարբեր հարմարություններ՝ բար եւ պարահրապարակ, առանձին սեղաններ, VIP սրահ՝ առանձին DJ-ով եւ բարով: Ակումբի մուտքի գինը մեկ անձի համար 20-25 դոլար է, համերգներից շատերի համար վաճառվում են տոմսեր (30-35 դոլար), սակայն, կախված DJ-ի կամ կատարողի հայտնի լինելուց, այդ արժեքը բարձրանում է:
Ակումբում գործում է դրես կոդ: Մեկ կոկտեյլի գինն այստեղ 10-15 դոլար է, խմիչքի ամբողջ շշինը՝ 300-500 դոլար, կա նաեւ «bottle service», որը համարվում է ակումբի ծառայություններից օգտվելու եւ նախապես տեղ ամրագրելու լավագույն հնարավորությունը: Եթե սովորական այցելության դեպքում ակումբի հաճախորդները ծախսում են մի քանի հարյուրից մինչեւ մի քանի հազար դոլար, ապա «bottle service»-ի պարագայում ծախսերը բազմապատիկ ավելի են:
Թե որտեղ է ժամանակ անցկացրել ԱԺ նախագահը, ակամա օգնել են պարզել ինքն ու կինը՝ «Ինստագրամում» նկարներ հրապարակելով կղզու տարբեր կետերից: Սիմոնյանի հրապարակած լուսանկարն արվել է Միկոնոսի հարավային Օրնոս ծովածոցի մոտ: Այդտեղից լուսանկարներ է տեղադրել նաեւ պաշտոնյայի կինը՝ Մարիամ Մարգարյանը: Դրանց տեղորոշումը թույլ է տալիս ասել, որ ԱԺ խոսնակը ժամանակ է անցկացրել «Marriott» համաշխարհային ցանցի «Santa Marina» 5-աստղանի հանգստավայրում, որն Օրնոս ծոցի ափին առաջարկում է հյուրանոցային համարներ ու վիլլաներ, սպա կենտրոն, բարեր եւ ռեստորան, ընդհանուր լողավազան եւ լողափ: Ալեն Սիմոնյանի կնոջ հրապարակած լուսանկարներն արվել են հյուրանոցային համարներից մեկի բացօթյա պատշգամբում եւ «Buddah-Bar»-ում: Վերջինս եւս համաշխարհային ցանց է՝ ներկայացված տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ Միկոնոսում: Այն առաջարկում է ասիական խոհանոց եւ ծովամթերքներ: Օրինակ՝ սեւ խավիարի 28 գրամը 280 եվրո է, մեկ անձի համար ճաշի արժեքը՝ 107-150 եվրո:
Սիմոնյանը չի ասում, թե ինչ ավիաընկերությամբ է Երեւանից մեկնել Միկոնոս, այնտեղից՝ Վիեննա, ապա վերադարձել Երեւան: Չի պարզաբանում նաեւ, թե ինչ դասի տոմսով է ուղեւորվել՝ էկոնո՞մ, թե՞ բիզնես: «Հունաստան, այնտեղից էլ Ավստրիա մեկնել եմ իմ անձնական միջոցներով: Վիեննայից Երեւան եմ վերադարձել ՀՀ կառավարության 2005 թ. 2335-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով»,- «Հետքին» հայտնել է պաշտոնյան։ Կառավարության այդ կարգը գործուղման մեկնած աշխատողների ծախսերի փոխհատուցման մասին է, այսինքն՝ ըստ Սիմոնյանի՝ միայն Վիեննայից իր վերադարձն է վճարվել պետբյուջեից:
Պաշտոնյան չի մեկնաբանել մեր հարցը, թե ովքեր են եղել սեպտեմբերի 5-ին Միկոնոսից Երեւան ժամանած բիզնես դասի ինքնաթիռի ուղեւորները, մասնավորապես՝ իր կինն ու պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Հրաչյա Հակոբյանը եղե՞լ են օդանավում, թե՞ ոչ: «Իմ եւ այլոց մասնավոր կյանքի վերաբերյալ տեղեկությունները չեմ մեկնաբանում»,- փոխանցել է ԱԺ նախագահը՝ այդպես էլ չհերքելով, որ նրանք եղել են ինքնաթիռում։
Սեպտեմբերի 5-ին Միկոնոսի օդանավակայանից Երեւանի «Զվարթնոց» է ժամանել Մալթայի «VistaJet» ավիաընկերության «Bombardier Challenger 850» ինքնաթիռը (մալթայական գրանցումը՝ 9H-ILV, ուղեւորների առավելագույն քանակը՝ 14): Աերոտաքսու ծառայություններ մատուցող օդանավն այդ օրն առավոտյան գերմանական Բադեն-Բադենից թռել էր Միկոնոս, որտեղ հասնելուց մեկ ժամ անց ուղղություն էր վերցրել Երեւան: Թե ովքեր են եղել ինքնաթիռում, կարելի է ենթադրել, բայց կարող ենք պնդել, որ «VistaJet»-ը Միկոնոսից ուղեւոր է տեղափոխել Երեւան, որտեղից մեկնել է միայն ամսի 7-ին՝ հերթական պատվիրատուի հետեւից:
Հետաքրքիրն այն է, որ դա եղել է մալթայական ավիաընկերության ինքնաթիռ: «Վիվառոյի» հիմնադիր Վահե եւ Վիգեն Բադալյանները ոչ միայն տարբեր ընկերություններ են հիմնել Մալթայում, այլեւ 2016-ին այդ երկրի քաղաքացի են դարձել կատարած ներդրումների դիմաց: Այս մասին «Հետքը» գրել է նախորդ տարի:
«Մեր 12-հոգանոց ընտանիքի համար Մալթայի տնտեսությունում կատարել ենք շուրջ 2 մլն եվրոյի ներդրում՝ քաղաքացիություն ստանալու համար»,- «Հետքին» հայտնել էին Բադալյան եղբայրները: Իսկ թե ինչու հենց Մալթայում, պատասխանել էին. «Մեր ընտանիքը որոշել է դառնալ Մալթայի քաղաքացի, որպեսզի չունենանք վիզայի խնդիր արտասահման մեկնելիս: Մեր ընտանիքի մի շարք անդամներ աշխատում են մեզ պատկանող «SoftConstruct» ընկերությունում, որը գրասենյակներ ունի աշխարհի 15 երկրներում եւ տարեկան մասնակցում է ավելի քան 90 միջազգային էքսպոների, ու մեր աշխատանքը պահանջում է հաճախակի բիզնես ուղեւորություններ ամբողջ տարվա ընթացքում: Մալթայի քաղաքացիությունը մեզ հնարավորություն է տալիս 168 երկիր մուտք գործել առանց վիզայի»:
«VistaJet»-ի հիմնադիրն ու ղեկավարը շվեյցարացի մեծահարուստ, նախկին միլիարդատեր Թոմաս Ֆլորն է։ Ավիափոխադրողի ծառայությունների արժեքը ֆիքսված չէ։ Ընկերությունն անհատական մոտեցում է ցուցաբերում իր հաճախորդներին։ Բացի դրանից՝ ուղեւորություն պատվիրելիս/ամրագրելիս նա նախապատվություն է տալիս իր թռիչքային ծրագրին անդամակցող հաճախորդներին՝ նաեւ հատուկ գներ առաջարկելով նրանց։
Այսպիսով՝ սեպտեմբերի առաջին օրերին Ալեն Սիմոնյանը, նրա կինն ու իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանն ու վարչապետի աներորդի Հրաչյա Հակոբյանը հունական Միկոնոսում ժամանակ են անցկացրել գործարար, Հայաստանի ու Մալթայի քաղաքացի Վիգեն Բադալյանի հետ: Այդ մասին են փաստում «Պրինսիպոտե» ռեստորանից տեսանյութն ու «Void» գիշերային ակումբի մուտքի մոտ արված լուսանկարները: Սեպտեմբերի 5-ին մալթայական ավիաընկերության բիզնես դասի ինքնաթիռը Միկոնոսից ուղեւորներ է բերել Երեւան: ԱԺ նախագահը, ի պատասխան մեր հարցման, չի հերքել, որ դրանում եղել են իր կինն ու երկու պատգամավորները:
«Հանրային ծառայության» մասին օրենքն արգելում է հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, այդ թվում՝ պատգամավորներին, նվեր ընդունել։ Օրենքի իմաստով «նվեր» հասկացությունը ենթադրում է ցանկացած գույքային առավելություն, որը ողջամտորեն չէր տրամադրվի պաշտոն չզբաղեցնող անձի: Այն ընդգրկում է նաեւ ներված պահանջը, անհատույց կամ ակնհայտ անհամարժեք ցածր գնով պահանջի զիջումը, անհատույց հանձնված գույքը կամ ակնհայտ անհամարժեք ցածր գնով վաճառված գույքը, անհատույց կամ անհամարժեք ցածր գնով մատուցված ծառայությունը կամ կատարված աշխատանքը, ինչպես նաեւ արտոնյալ փոխառությունը, ուրիշի գույքի անհատույց օգտագործումը կամ այլ գործողություններ, որոնց հետեւանքով անձը ստանում է օգուտ կամ առավելություն (ընդգծումները «Հետքինն» են):
Ալեն Սիմոնյանի ու «Վիվառոյի» հիմնադրի ընկերակցությունը հունական կղզում կարելի է զարգացումների երկար շղթայի մի օղակ համարել։ Եվ այդ զարգացումները գնալով ավելի անբռնազբոս տեսք են ստանում։
2019-ին այն ժամանակ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկեց մի շարք լրացումներ կատարել «Վիճակախաղերի մասին» օրենքում, որոնցով, մասնավորապես, նախատեսվում էր թույլատրել բուքմեյքերական գրասենյակների գործունեությունը միայն զբոսաշրջային բնակավայրերում՝ Ծաղկաձոր, Ջերմուկ, Սեւան եւ Մեղրի համայնքներում: Հետագայում սահմանվեց, որ յուրաքանչյուր կազմակերպիչ կարող է մեկական բուքմեյքերական գրասենյակ բացել մարզկենտրոններում, Երեւանի յուրաքանչյուր վարչական շրջանում եւ վերը նշված քաղաքներում: Բայց ընդհանուր ընկալում կար, որ Սիմոնյանի այս նախաձեռնությունը բխում է «Վիվառոյի» շահերից, քանի որ օրինագծի ընդունումից եւ բուքմեյքերական բազմաթիվ գրասենյակների փակումից հետո սպասվում էր խաղադրույք կատարողների հոսք ինտերնետ տիրույթ, որտեղ Բադալյանների ընկերությունն առաջատար է:
Այս թեմային «Հետքն» անդրադարձել էր 2019-ին ու զրուցել նախագծի հեղինակ Սիմոնյանի հետ։ «Մենք չենք կարող կազմակերպությանը մեղադրենք, որ ինքը շատ ավելի ճիշտ է իր գործունեությունը ծավալել, եւ այն պարագայում, երբ մենք խնդիր ենք տեսնում, սա կարգավորում ենք, ինքը շահեկան դիրքում է հայտնվում: Ինքը մեղավո՞ր է, որ ի սկզբանե իր գործը ճիշտ է կազմակերպել եւ ավելի շատ համացանցի վրա է իր շեշտադրումը կատարել»,- «Վիվառոյի» վերաբերյալ ասել էր Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ ճանաչում է թե՛ «Վիվառոյի», թե՛ դրա մրցակիցներից «Տոտոյի» սեփականատերերին: Դիտարկմանն էլ, որ մարդիկ իշխանական պատգամավորի առաջարկած նախագծի հետեւում հենց «Վիվառոյի» ականջներն են տեսնում, նա ասել էր. «Թող տեսնեն: Երբ ես պայքարում էի Բաղրամյան փողոցում կարկանդակի խանութի դեմ, այն ժամանակ էլ ասում էին, որ ես այնտեղ տարածք ունեմ, հիմա անընդհատ մի բան պետք է ասեն»: Ի վերջո, 2019-ի հոկտեմբերին ԱԺ-ն ընդունել էր նախագիծը։
Միկոնոսում անցկացրած հանգստի մասին հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի աներորդին՝ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, որը «Ժողովուրդ» օրաթերթին սեպտեմբերին հայտնել էր, որ ունի անձնական կյանքի իրավունք եւ կարող է չմեկնաբանել այն։ «Հետքը» գրավոր հարցեր էր ուղարկել Հակոբյանին ու Էդուարդ Աղաջանյանին, սակայն օրենսդիր մարմնի անդամները, խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը, որեւէ կերպ չեն պատասխանել հարցմանը։
Խորհրդարանի 3 անդամների՝ գործարար Վիգեն Բադալյանի հետ շքեղ եւ թանկ ծառայություններով հայտնի հունական կղզում անցկացրած ժամանակը շարքային հարկատուին ստիպում է խիստ կասկածով նայել իշխանության ներկայացուցիչ պատգամավորների վարքագծին, որն այս պարագայում զերծ չէ շահերի բախում եւ կոռուպցիոն ռիսկ առաջացնելու հավանականությունից։ Ժամանակին Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած օրինագիծն ու դրանից «Վիվառոյի» ստացած ենթադրյալ մեծ օգուտները եւ այդ ֆոնին իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ու խոշոր բիզնեսմենի համատեղ ժամանցն առաջացնում են տրամաբանական հարցեր, որոնց իրենք՝ քաղաքացիների վճարած հարկերից աշխավատավարձ ստացող հանրային պաշտոնյաները, չեն պատասխանում՝ թաքնվելով «անձնական կյանքի» վահանի տակ։

Ален Симонян и властные депутаты “оттянулись” на острове Миконос с известным предпринимателем. Кто летел на самолете бизнес-класса?
“С утра до вечера говорят о борьбе с коррупцией. А вам кажется, коррупция – это большое животное с рогами и копытами? Да вот же она, коррупция”.
Никол Пашинян, депутат НС, 21.05.2014
В начале сентября этого год спикер Национального Собрания Ален Симонян, его жена и депутаты правящей фракции “Гражданский договор” Эдуард Агаджанян и Грачья Акопян (шурин премьер-министра) вместе с учредителем букмекерской компании “Виваро” Вигеном Бадаляном отдохнули на одном из греческих островов.
Остров Миконос в Эгейском море, как магнит, притягивает богачей и известных людей со всего мира. Остров, находящийся в 150 километрах от Афин, начал привлекать туристов с 1920-х годов, когда археологи и охотники за предметами античного искусства превратили его в базу для посещения достопримечательностей соседнего острова Делос. Спустя несколько лет здесь увидели вдову президента США Джона Кеннеди Жаклин и ее второго мужа – греческого миллиардера Аристотеля Онасиса. Вскоре очередь дошла и до кинозвезд – Грейс Келли, Бриджит Бардо, Софи Лорен… Известный своими пляжами и оригинальной кухней Миконос называют также “островом ветров”, поскольку здесь дуют сильные ветры. Однако это не мешает туристам веселиться в местных клубах и ресторанах в любое время дня и особенно ночью.
Нехватки в знаменитостях Миконос не испытывал и в последние десятилетия: Марлон Брандо, Элизабет Тейлор, Шерон Стоун, Мел Гибсон, Пэрис Хилтон, Леонардо ди Каприо, Линдси Лохан, Кейт Мосс…
Армянских законодателей Алена Симоняна, Эдуарда Агаджаняна и Грачья Акопяна к этому звездному ряду не причислишь. За границей их почти никто не знает, так что папарацци и “рядовые” туристы не пытаются сфотографировать наших чиновников на пляже или на улице. Однако на этот раз все было наоборот: в Сеть попали фотографии весело проводящих время на Миконосе армянских депутатов.
Когда спустя несколько дней оппозиционный депутат Арегназ Манукян спросила Алена Симоняна, сколько денег он потратил на греческом острове, отметив, что, по слухам, этот отдых оплатил руководитель одного из букмекерских контор (то есть Виген Бадалян), спикер НС ответил: “Я не комментирую свою частную жизнь, ложь и желтую прессу”.
А.Симонян, который недавно инициировал тройное увеличение размера компенсации за оскорбление и клевету, в последние месяцы усердно квалифицирует критику в свой адрес как ложь и публикации желтой прессы. По большому счету, он имеет право не отвечать на вопросы о личной жизни, однако в любой демократической стране общественные служащие находятся под микроскопом, что вполне нормально, ведь они получают зарплату из формирующегося за счет налогов госбюджета, следовательно общественный интерес к расходам должностных лиц абсолютно обоснован.
С 6-го по 9-е сентября делегация Национального Собрания во главе с Аленом Симоняном участвовала в двух международных встречах в Вене. Депутатов парламентской фракции “Гражданский договор” Эдуарда Агаджаняна и Грачья Акопяна в составе армянской делегации не было, однако они оказались с А.Симоняном на острове Миконос. Спикер парламента сообщил Hetq.am, что до отъезда в Вену он не был в отпуске, однако 6 сентября на своей странице в Инстаграме Симонян опубликовал сделанную в Греции фотографию с женой Мариам Маргарян и сопроводил надписью: “Три дня отдыха вместе спустя три года”.
На Миконосе Ален Симонян и его друзья оставались до 6 сентября. На вопрос, когда он находился на острове, спикер ответил: “Комментарии по поводу частной жизни я не даю”. Так Симонян ответил на пять из адресованных ему 12 вопросов.
Нашумевшее видео танца председателя НС и шурина премьер-министра Г.Акопяна было снято 4 сентября. Видео смонтировано, однако на одном из кадров видна дата. Hetq.am выяснил, что видео снято в ресторане “Принсипоте”, который расположен в заливе Панормос на севере Миконаса. Ресторан имеет собственный пляж со всеми удобствами (фото с этого пляжа опубликовала на своей странице в Инстаграме жена А.Симоняна).
На сайте онлайн-бронирования tripadvisor.com довольно много жалоб на плохое обслуживание и высокие цены в ресторане и на пляже. Ален Симонян не ответил на вопрос о том, какое у него сложилось мнение о “Принсипоте” и доступны ли для спикера НС цены в этом заведении.
На снятых в ресторане видеокадрах видны не только танцующие Симонян и Акопян, но и жена спикера парламента и учредитель букмекерской компании “Виваро” Виген Бадалян. В видео он в черно-белой кепке, которую можно увидеть и на снимках на его фейсбуковской странице.
5 сентября в Интернете распространились также фотографии Алена Симоняна (по всей видимости, с женой), Агаджаняна, Акопяна и Вигена Бадаляна, стоящих у входа в ночной клуб «Void» Миконоса, являющемся самым крупным городом на острове.
Клуб предлагает различные услуги: бар, танцплощадку, отдельные столики, VIP-зал со своим DJ и баром. Стоимость входа составляет 20-25 долларов, на многие концерты продаются билеты стоимостью 30-35 долларов, однако в зависимости от DJ или исполнителя цены могут быть больше.
В клубе действует дресс-код. Стоимость одного коктейля – 10-15 долларов, одной бутылки алкогольного напитка – 300-500 долларов. Имеется также «bottle service», который считается хорошей возможностью воспользоваться услугами клуба и заранее забронировать место. Если при обычном посещении клуба клиенты тратят от нескольких сотен до нескольких тысяч долларов, то в случае услуги “bottle service” расходы увеличиваются в разы.
Ответ на вопрос, где проводил время председатель парламента, невольно дали сам Ален Симонян и его жена, опубликовавшие в Инстаграме фотографии своего пребывания на острове. Опубликованное спикером фото было сделано недалеко от залива Орнос на юге Миконоса. Снимки оттуда разместила и жена высокопоставленного чиновника Мариам Маргарян. Дислокация позволила выяснить, что спикер НС проводил время в зоне отдыха 5-звездочной гостиницы Santa Marina всемирной сети «Marriott». Отель предлагает гостиничные номера, виллы, спа-центр, бары, рестораны, бассейн и пляж на берегу залива Орнос. Фотографии, опубликованные женой Алена Симоняна, сделаны на открытом балконе одного из гостиничных номеров и в ресторане Buddah-Bar, еще одной сети, представленной в различных городах, в том числе и Миконосе. Этот ресторан предлагает азиатскую кухню и морепродукты. Отметим, что 28 грамм черной икры стоят здесь 280 евро, обед на одного человека – 107-150 евро.
Симонян не сообщил, самолетом какой авиакомпании он вылетел из Еревана в Миконос, а оттуда в Вену и обратно в Ереван. Не предоставляет он и информацию о том, каким классом летел – бизнес или эконом. “В Грецию, а оттуда в Австрию я поехал на личные средства. Из Вены в Ереван вернулся в порядке, установленном решением правительства от 2005 г.”,- сообщил нам Ален Симонян. Упомянутый им порядок касается компенсации расходов отправляющихся в командировку сотрудников. То есть, по словам Симоняна, из госбюджета было оплачено только его возвращение из Вены.
Глава парламента не ответил на наш вопрос о пассажирах самолета бизнес-класса, прилетевшего 5 сентября из Миконоса в Ереван – в частности на вопрос, находились ли на борту самолета его жена и депутаты НС Эдуард Агаджанян и Грачья Акопян. “Я не комментирую сведения о моей и других частной жизни”,- отметил председатель НС, так и не опровергнув факт нахождения указанных лиц на борту самолета.
5 сентября из аэропорта Миконоса в ерванский аэропорт “Звартноц” прибыл смолет «Bombardier Challenger 850» мальтийской авиакомпании «VistaJet» (номер регистрации – 9H-ILV, максимальное количество пассажиров – 14).
В указанный день самолет, оказывающий услуги аэротакси, вылетел из немецкого Баден-Бадена в Миконос, где через час после прибытия взял курс на Ереван. Можно догадаться, кто находился на борту самолета. Вместе с тем можно утверждать, что «VistaJet» доставил пассажиров из Миконоса в Ереван, откуда вылетел за очередным заказчиком только 7 сентября.
Примечательно, что это был самолет мальтийской авиакомпании. Учредители “Виваро” Ваге и Виген Бадаляны не только основали на Мальте различные компании, но и благодаря осуществленным инвестициям в 2016 году получили гражданство этой страны. Об этом мы писали еще в прошлом году.
“Для того, чтобы наша семья из 12 человек получила гражданство, мы инвестировали в экономику Мальты 2 млн евро”,- рассказали Hetq.am братья Бадаляны. На вопрос, почему именно на Мальте, они ответили: “Наша семья решила получить гражданство Мальты, чтобы при выезде за границу не иметь проблем с визами. Несколько членов нашей семьи работают в принадлежащей нам компании «SoftConstruct», которая имеет офисы в 15 странах мира. За год мы участвуем в свыше 90 международных ЭКСПО, наша работает требует частых бизнес-поездок в течение всего года. Гражданство Мальты дает нам возможность ехать без визы в 168 стран мира”.
Учредитель и руководитель«VistaJet» - бывший миллиардер из Швейцарии Томас Флор. Цены на авиаперевозку не фиксированные, компания проявляет к клиентам индивидуальный подход. Кроме того, при получении заказа или бронировании поездки компания отдает предпочтение тем клиентам, которые участвуют в его летной программе. Им также предлагаются специальные цены.
Таким образом, в первые дни сентября Ален Симонян, его жена и депутаты от правящей партии “Гражданский договор” Эдуард Агаджанян и шурин премьер-министра Грачья Акопян отдыхали на греческом острове Миконос в компании предпринимателя, гражданина Армении и Мальты Вигена Бадаляна. Об этом свидетельствует видео, сделанное в ресторане “Принсипоте”, а также фото у входа в ночной клуб «Void». 5 сентября мальтийская авиакомпания доставила летевших на самолете бизнес-класса пассажиров с острова Миконос в Ереван. Спикер Национального Собрания в ответ на наш запрос не отрицал, что на борту этого самолета находились его жена и двое депутатов.
По закону РА “Об общественной службе” лицам, занимающим общественные должности, в том числе депутатам парламента, запрещено принимать подарки. В данном случае понятие “подарок” предполагает любое имущественное преимущество, которое не было бы преподнесено лицу, не занимающему какую-либо должность.
Пребывание Алена Симоняна на греческом острове в компании учредителя “Виваро” можно считать одним из эпизодов в отношениях этих лиц.
В 2019 году занимавший тогда должность вице-спикера НС Ален Симонян предложил внести ряд поправок в закон РА “О лотереях”, которыми, в частности, разрешалась деятельность букмекерских контор только в туристических городах – Цахкадзоре, Джермуке, Севане и Мегри. В дальнейшем было установлено, что каждый организатор может открыть по одной букмекерской конторе в областных центрах и каждом административном округе Еревана, а также вышеуказанных городов. В целом, однако, складывалось впечатление, что эта инициатива Симоняна вытекает из интересов компании “Виваро”, поскольку после принятия законопроекта и закрытия многочисленных букмекерских контор ожидался наплыв желающих делать ставки в интернет-пространстве, где компания Бадалянов является лидером.
В 2019 году Hetq.am коснулся этой темы, взяв интервью у автора законопроекта Алена Симоняна. “Мы не можем обвинять организацию в том, что она правильно построила свою деятельность и может оказаться в выгодном положении, если мы попытаемся решить выявленную проблему. Разве компания виновата в том, что изначально правильно сделала акцент на интернет”, – заявил о “Виваро” Ален Симонян, добавив, что знаком с собственниками как этой компании, так и ее конкурента – компании “Тото”. А на замечание о том, что за предложенным властным депутатом законопроектом люди видят уши “Виваро”, вице-спикер сказал: “Пусть видят. Когда я вел борьбу за демонтаж павильона на проспекте Баграмяна, где продавали пирожки, люди говорили, что у меня там своя территория”. В конце концов в октябре 2019 г. парламент принял этот закон.
Свой отдых на острове Миконос отказался комментировать и шурин Никола Пашиняна, депутат парламента Грачья Акопян. В сентябре он заявил газете “Жоговурд”, что имеет право на личную жизнь и может не комментировать эти сведения. Hetq.am направил письменные запросы Грачья Акопяну и Эдуарду Агаджаняну, однако члены законодательного органа не ответили ни на один вопрос, нарушив тем самым закон РА “О свободе информации”.
Роскошный отдых на знаменитом греческом острове с предпринимателем Вигеном Бадаляном заставляет рядового налогоплательщика усомниться в законопослушном поведении представителей власти, которое в данном случае не лишено столкновения интересов и вероятности коррупционных рисков. Законопроект, который в свое время был разработан Аленом Симоняном, большая прибыль, предположительно полученная благодаря этому компанией “Виваро”, на этом фоне совместное времяпровождение высокопоставленных представителей власти и крупного бизнесмена вызывают обоснованные вопросы, на которые публичные чиновники, получающие зарплату за счет уплачиваемых гражданами налогов, отказываются отвечать, прикрываясь, как щитом, понятием “личная жизнь”.