Մահճակալային ֆոնդն այս պահին էլ գերծանրաբեռնված է․ Ա․ Ավանեսյան
Դպրոցների արձակուրդների երկարացումն ու բուհերում դասերն առցանց անելու որոշումն արդեն որոշակի դրական միտումներ են ցույց տալիս։ Այս մասին Կառավարության նոյեմբերի 4-ի նիստի ավարտին հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ հիվանդացության և վերարտադրողականության տոկոսի նվազում ունենք, ինչը հաջորդ շաբաթվա թվերով կարձանագրվի։ Մահճակալային ֆոնդն այս պահին էլ մնում է գերլարված իրավիճակում, մի փոքր նվազում ունենք հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիների շրջանում, բայց դեռ մահճակալները ոչ մի վայրկյան ազատ չեն մնում, մեկօրյա ռեժիմով փորձում ենք տեղավորել մեր պացիենտներին։ Մահճակալների ֆոնդն արդեն 3120-ին մոտ է, աշխատանքներ ենք անում՝ լրացուցիչ մահճակալներ ներգրավելու, և ընթացիկ պլանային բուժումներ, վիրահատություններ հետաձգելով՝ այդ մահճակալները տրամադրում ենք քովիդ պացիենտներին»,- նշեց Ավանեսյանը։
Ըստ նախարարի՝ աշխատանքներ են իրականացվում թթվածնային ապահովության անխափան մատակարարման ուղղությամբ, բոլոր բժշկական հաստատություններն ապահովված են թթվածնով, չնայած՝ սպառումը շատ է։
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ Ավանեսյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 852 355 պատվաստում, առաջին դեղաչափ ստացել է 588 562 քաղաքացի՝ 29,4%, երկրորդ դեղաչափը ստացել է 263 793 քաղաքացի՝ հասարակության 13%-ը։
«Այս պահին հոսպիտալացված 3000-ից ավելի քաղաքացիներից ընդամենը 97-ն են պատվաստված եղել»,- հայտնեց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հորդորեց պատվաստվել, քանի որ լոքդաունի չեն գնալու․ «Ես ուզում եմ՝ սա հստակ արձանագրենք։ Դիմակների պարտադիր կրումը պետք է հետևողականորեն պահենք, պատվաստումներն էլ պետք է անենք մեծ ծավալներով։ Գործնականում մեր հզորությունները թույլ են տալիս, որ 25 հազար պատվաստում իրականացվի, օրեր են լինում, որ դրանից քիչ ենք անում՝ քաղաքացիների ոչ ակտիվ լինելու պատճառով։ Պետք է մարդկանց փրկել։ Այդ փրկության միջոցը կա։ 2020-ի գարնանն էր, որ աշխարհը շվարած, չգիտեր՝ ինչ աներ։ Էսօր կա շատ հստակ պատկեր՝ այն երկրներում, որտեղ կան 80-90% պատվաստումներ, այնտեղ գործնականում հարցը լուծված է, այսինքն՝ մահվան շատ ցածր ցուցանիշներ են»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Больничный фонд на данный момент сверхперегружен – А.Аванесян
Решение о продлении школьных каникул и переходе вузов на дистанционное обучение уже создает определенные положительные тенденции, заявила сегодня на брифинге по завершении заседания правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян.
По словам министра, наблюдается снижение процента заболеваемости, что будет зафиксировано в цифрах на следующей неделе. На данный момент больничный фонд сверхперегружен, несколько сократилось число ожидающих госпитализации больных, однако койки ни на секунду не пустуют. Мы стараемся госпитализировать наших пациентов в однодневном режиме. Коечный фонд составляет примерно 3120. Ведутся работы по разворачиванию дополнительных коек, которые мы предоставляем ковид-больным, откладывая плановое лечение и плановые операции других пациентов”,- отметила Анаит Аванесян.
По словам главы Минздрава, в связи с повышенным спросом медцентров на кислород ведутся работы по его бесперебойной поставке.
Касаясь процесса вакцинации, А.Аванесян сообщила, что проведено в общей сложности 852 355 прививок, первую дозу получили 588 562 человека, или 29,4% населения, вторую дозу - 263 793 человека, или 13% населения.
“На данный момент из госпитализированных свыше 3000 граждан вакцинированы всего 97”,- отметила министр.
Глава правительства Никол Пашинян призвал граждан вакцинироваться, пояснив, что локдауна не будет. По словам премьера, “в тех странах, где вакцинировано 80-90% населения, вопрос практически решен, то есть показатели смертности очень низкие”.