Բողոքի ակցիա կառավարության առջև՝ Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական մաքսակետերի մասին հայտարարությունից հետո
Այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին կառավարության առջև էին հավաքվել ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն ու քաղաքացիները։ Պատճառը Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն էր, ըստ որի՝ Գորիս-Կապան ճանապարհին Ադրբեջանը տեղադրելու է մաքսակետեր եւ իրականացնելու է անձնագրային եւ մաքսային վերահսկողություն։
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության նախագահ Արա Զոհրաբյանն իր ելույթում նշեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համաձայնագրով դադարեցվում էր պատերազմն, ու բոլորը պետք է մնային իրենց զբաղեցրած դիրքերում, բայց միայն Հայաստանի կառավարությունն է կատարել համաձայնագրի պահանջները։
«Հայաստանի իշխանությունը սկսեց կատարել համաձայնագրի այն կետերը, որոնք վերաբերում էին մեզ։ Փոխարենը չպնդեց, որպեսզի լուծվեն ռազմագերիների հարցերը։ Փոխարենը Ադրբեջանին փոխանցվեցին իրենց գերիները։ Դրանից հետո հայտարարություն եղավ, որ ուզում են Սյունիքի այդ հատվածը՝ Շուռնուխի մի մասը հանձնել ադրբեջանցիներին, մենք սկսեցինք ընդվզել, ես ինքս էլ հանդես եկա հայտարարությամբ, նշեցի, որ չի կարելի, հակառակը՝ պետք է դիմադրել, ընդդիմանալ այդ կետին։ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես վերջերս պարզվեց, ընդունեց, որ իր հրամանով են զորքերը հետ քաշվել»,-ասաց նա։
Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ դեկտեմբերին մի քանի փաստաբաններով հայց են ներկայացրել ԶՈՒ շտաբի դեմ՝ խնդրելով, որպեսզի նրանք չզիջեն իրենց զբաղեցրած դիրքերը։ Վարչական դատարանում մինչ օրս այդ գործը քննվում է։
Ժամանակ առ ժամանակ հավաքվածները վանկարկում էին՝ «Նիկո'լ, դավաճան»։ Բախումներ էին տեղի ունենում ցուցարարների ու ոստիկանության միջև։
Ցույցի մասնակիցները հայտնեցին, որ բերման է ենթարկվել 20 քաղաքացի։
Ակցիայի մասնակից Դավիթ Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօր կառավարության առջև է որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, անկախ քաղաքական հայացքներից։
«Երեկ մենք տեղեկացանք, որ ադրբեջանական կողմը Գորիս-Կապան ճանապարհին անցակետեր է դնելու, տրամաբանական է, որ անցակետերը դրվելու են Հայաստանի և Իրանի քաղաքացիների համար, բայց եթե քարտեզի վրա տեսնում ենք մի փոքր հատված է ու միմիայն հայերի ու իրանցիների վրա է անդրադառնալու, ԱԽՔ֊ը հայտնեց, որ մենք նույնպես անցակետեր ենք տեղադրելու, բայց թե ու՞մ համար են դրանք լինելու, անհասկանալի է»,- նշեց նա։
ՀՅԴ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հայտնեց, որ ակցիան կշարունակեն Ազգային ժողովի առջև։

Opposition political forces in Armenia demonstrated outside the Government Building in Yerevan today following yesterday’s statement by Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan that Azerbaijan will set up customs checkpoints along sections of the Goris-Kapan highway.
Grigoryan announced the news on Armenian Public TV, stating that Armenia will set up its own checkpoints on the roadway in Syunik. Azerbaijan has deployed troops to monitor sections of the highway that Baku claims are Azerbaijani territory.
Ara Zohrabyan, the leader of the Zartonk National Christian Party addressed the crowd, saying that the trilateral agreement signed on November 9, 2020 ended the war, stipulating that the warring parties must remain in their positions. He said only the Armenian government has fulfilled this obligation.
Zohrabyan accused the Pashinyan government of inaction regarding the release of Armenian POWs held in Azerbaijan and ordering the removal of soldiers from contested border areas.
Davit Grigoryan, one of the demonstrators, told Hetq that he felt an obligation, as an Armenian citizen, to be at the demonstration and that it had little to do with politics.
"Yesterday we were informed that Azerbaijan will set up checkpoints on the Goris-Kapan road. The Security Council said that we will also install checkpoints, but it is not clear for whom they will be," Grigoryan said.
ARF member Gegham Manukyan, who serves as an opposition Hayastan faction MP, said the protest will continue outside the National Assembly.
Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan, during his TV appearance, said that an alternate route between Goris and Tatev has opened that bypasses the Goris-Kapan roadway.