Թշնամին պատերազմ է վարում Հայաստանի դեմ, իսկ ադրբեջանական ավիաընկերությունը Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքներ է կատարում մեր երկնքով
Նոյեմբերի 14-ից Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է սկսել Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ՝ կիրառելով տարբեր զինատեսակներ, այդ թվում՝ զրահատեխնիկա ու հընթացս գրավելով մի քանի մարտական հենակետ ՀՀ տարածքում։ Հայկական կողմն ունի կորուստներ․ զոհերի ու վիրավորների թիվը ՊՆ-ն առայժմ չի հստակեցրել, սակայն հայտնի է, որ ՀՀ ԶՈւ-ից 12 հոգի գերի է ընկել։
Այս ֆոնին թշնամի պետության ազգային ավիափոխադրողը՝ «AZAL» ավիաընկերությունը, շատ ակտիվ թռիչքներ է իրականացնում Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու ուղղությամբ՝ օգտագործելով Հայաստանի օդային տարածքը։ Մինչեւ այս պահը որեւէ տեղեկություն չկա հայկական կողմից ադրբեջանական ավիաօպերատորի մուտքը Հայաստան արգելելու մասին։
Այսպես՝ նոյեմբերի 14-ից, երբ թշնամին սկսեց ռազմական ագրեսիան Հայաստանի արեւելյան սահմանի ուղղությամբ՝ ըստ էության, նպատակ ունենալով ուժի կիրառմամբ Լաչինի ու Քելբաջարի շրջաններից միջանցք բացել դեպի Նախիջեւան, «AZAL»-ը շարունակել է անխափան թռիչքները մեր երկնքով եւ ամեն օր կատարել 3-ական չվերթ Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու ուղղությամբ։ Այսինքն՝ եթե հաշվի առնենք, որ Բաքվից Նախիջեւան մեկնելիս եւ վերադառնալիս ինքնաթիռները յուրաքանչյուր անգամ հատում են ՀՀ օդային տարածքը, ապա կստացվի, որ նոյեմբերի 14-ից մինչ այս պահը «AZAL»-ը 18 անգամ օգտագործել է Հայաստանի երկինքը։
Այսօրվա վերջին չվերթը (համարը` J2 256) չնայած, ըստ էության, Նախիջեւան-Բաքու հետադարձ ուղղությամբ պիտի լիներ, flightradar24.com կայքից տեղեկանում ենք, որ «AZAL»-ի մարդատար «Airbus A320» ինքնաթիռը Նախիջեւանից նախ մեկնել է այլ ուղղությամբ։
4K-AZ84 ադրբեջանական գրանցումով օդանավը, որն այսօրվա ընթացքում կատարել է «AZAL»-ի Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու բոլոր թռիչքները, վերջին՝ օրվա ընթացքում 6-րդ թռիչքի ընթացքում flightradar24.com-ի կողմից ֆիքսվել է Սիրիայի տարածքում Երեւանի ժամանակով 18։25-ի սահմաններում, իսկ արդեն 19։00-ի կողմերը վայրէջք կատարել Նախիջեւանում եւ այս պահին նորից ուղղություն է վերցրել դեպի Բաքու (տես ստորեւ)։
Թե ում է տեղափոխում Բաքվից Նախիջեւան թռած, ապա Սիրիայի երկնքում հայտնված եւ հիմա նորից Բաքու վերադարձող ինքնաթիռը, կարելի է ենթադրել։ Այս հոդվածի հրապարակման պահին թշնամի երկրի ազգային ավիափոխադրողի օդանավը ՀՀ օդային տարածքում է (տես վերեւի նկարում):

Враг ведет войну против Армении, а азербайджанская авиакомпания выполняет рейс Баку-Нахиджеван-Баку через наше воздушное пространство
14 ноября Азербайджан начал военные действия в отношении суверенной территории Армении, применяя различные вооружения, в том числе бронетехнику. С ходу были заняты несколько боевых опорных пунктов на территории Армении. С нашей стороны есть погибшие и раненые, число которых Министерство обороны пока не уточнило. Известно, однако, что в плен взяты 12 военнослужащих вооруженных сил РА.
На этом фоне национальная авиакомпания врага “AZAL” продолжает выполнять активные полеты по маршруту Баку-Нахиджеван-Баку, используя с этой целью воздушное пространство Армении. До настоящего момента нет каких-либо сведений о введении запрета на вхождение азербайджанского авиаоператора в воздушное пространство нашей страны.
Так, с 14 ноября, когда враг развязал военную агрессию на восточном участке границы Армении с целью открытия коридора на Нахиджеван, авиакомпания “AZAL” продолжала каждый день выполнять по три рейса Баку-Нахиджеван-Баку. И если учесть, что, направляясь из Баку в Нахиджеван и обратно, самолеты каждый раз пересекают воздушную границу Армении, получится, что в период с 14 ноября по сегодняшний день авиакомпания “AZAL” использовала наше небо 18 раз.
Несмотря на то, что сегодняшний последний рейс (номер J2 256) должен был быть выполнен по маршруту Нахиджеван-Баку, по данным сайта flightradar24.com пассажирский самолет "Airbus A320” авиакомпании “AZAL” вылетел из Нахиджевана в другом направлении.
Самолет с азербайджанской регистрацией 4K-AZ84, который сегодня выполнил все рейсы Баку-Нахиджеван-Баку, во время последнего, шестого по счету рейса в 18։25 по ереванскому времени был зафиксирован сайтом flightradar24.com на территории Сирии. А уже около 19։00 борт совершил посадку в Нахиджеване и в эти минуты вновь взял направление на Баку (см.ниже).
Можно только предполагать, кого доставил вылетевший из Баку в Нахиджеван, затем появившийся в небе Сирии, а сейчас вновь возвращающийся в Баку самолет. В момент публикации этой статьи самолет национального авиаперевозчика вражеской страны находится в воздушном пространстве Республики Армения (см.верхнее фото).