«Ադրբեջանը բաց հայտարարել է, որ դիմելու է բոլոր հնարավոր քայլերին եւ Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիայի»
Հարցազրույց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հետ
-Մայիսից ՀՀ սուվերեն տարածքում գտնվող ադրբեջանցիները նոր էսկալացիայի դիմեցին նոյեմբերին այն բանից հետո, երբ ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկը հաստատեց այն պնդումը, որ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում չի լինելու միջանցքային տրամաբանությամբ։ Արդյոք այս հանգամանքը Բավքի ռեժիմին դրդեց իր եւ Թուրքիայի նկրտումներին փորձել հասնել ուժի միջոցով։
-Հետպատերազմյան իրավիճակում Ադրբեջանը չի բացառել, որ ձգտելու է իր ուզած հարցերին հասնել ցանկացած ճանապարհով, այդ թվում՝ եթե անհրաժեշտ լինի, ուժի կիրառման ճանապարհով։
Երկրորդ խնդիրը հետեւյալն է. ակնհայտ է, որ Հայաստանի իշխանությունները ստեղծել են մի իրավիճակ՝ սկսած դիվանագիտական դաշտում նկատվող միտումներից, ավարտած անվտանգության ոլորտում չիրականացված գործողություններից, որի հետեւանքով տարբեր երկրների համար Հայաստանի նկատմամբ ուժի կիրառման առումով բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծվել։
Երրորդ հանգամանքը. պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները նվազագույնը ի վիճակի չեն, չեն պատկերացնում իրավիճակի ողջ լրջությունը, չկա որեւէ հնարավորություն լուծելու կամ չեզոքացնելու այն սպառնալիքները, որն այսօր մենք ունենք։
-44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ զորավարժություններ էր իրականացրել իր վերահսկողության տակ անցած Քարվաճառում եւ Քաշաթաղում՝ լեռնային պայմաններում։ Արդյոք այդ զորավարժությունների նպատակն այս վերջին էսկալացիան էր։
-Դժվար է հստակ ասել, թե կոնկրետ այս կամ այն զորավարժությունն ուղղված էր վերջին օրերի իրադարձություններին, բայց մյուս կողմից՝ ակնհայտ էր, որ պատերազմից անմիջապես հետո Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկում՝ իր զինված ուժերի մարտունակության աստիճանը բարձրացնելու եւ տարբեր խնդիրների լուծման համար։ Ըստ այդ տրամաբանության՝ նաեւ պետք է դիտարկել սահմանի տարբեր հատվածներում՝ հատկապես Քարվաճառում, Քաշաթաղում, ադրբեջանական տարբեր զորամասերի տեղակայումը կամ վերատեղակայումը, անվտանգության համապատասխան միջոցառումների իրականացումը, նոր բնագծերում նոր ենթակառուցվածքների ստեղծումը, որոնք ադրբեջանական զորքերի համար տարբեր գործողություններ իրականացնելու համար բարենպաստ հնարավորություն են ստեղծում։
-Ներկա իրավիճակը ռազմական տեսանկյունից կարելի՞ է բնութագրել որպես սողացող պատերազմ։ Հավանական համարո՞ւմ եք, որ առժամանակ հետո կրկին մի քանի դիրք գրավելու եւ ՀՀ տարածքում խորանալու համար թշնամին նոր ագրեսիայի կդիմի։
-Ադրբեջանը բաց հայտարարել է, որ ամեն գնով հասնելու է միջանցքին եւ, օգտագործելով Հայաստանի իշխանությունների կեցվածքը, իրադրությունը ոչ ճիշտ գնահատելու ունակություններն ու հնարավորությունները, ինչպես նաեւ իրավիճակին համահունչ ռեսուրսներ ներդնելու անկարողությունը, դիմելու է բոլոր հնարավոր քայլերին եւ Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիայի՝ իր ցանկացածը ստանալու համար։
-Սահմանների դելիմիտացիան եւ դեմարկացիան, որը ՀՀ իշխանությունը չի կապում Արցախի հարցի հետ, մեր ինքնիշխան տարածքից թշնամու ուժերի դուրս բերման ընդունելի տարբերակ համարո՞ւմ եք։
-Պատկերացրեք իրավիճակ, երբ կա իշխանություն, որն ունակ չէ անգամ Հայաստանի համար արտաքին քաղաքական կամ անվտանգային առումով խնդիրները լուծել, այդ ուժը մտնում է ծայրահեղ բարդ գործընթացի մեջ, որը ենթադրում է ինտեսիվ բանակցություններ, չի բացառվում՝ հնարավոր սահմանային նոր միջադեպեր, իրավիճակային կտրուկ փոփոխություններ, եւ այս իրավիճակում քննարկել հնարավոր դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հետեւանքները, կարծում եմ՝ լուրջ չէ։ Այս իշխանությունն ունակ չէ մտնել այդպիսի լուրջ գործընթացի մեջ եւ Հայաստանի ու Արցախի շահերը պաշտպանել։
-44-օրյա պատերազմից հետո տեղի ունեցած զարգացումները հուշում են արդյոք, որ դեմարկացիան եւ դելիմիտացիան ամենեւին էլ ձեռնտու չեն Հայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումներ ունեցող Ադրբեջանին։
-Կարծում եմ՝ Ադրբեջանը խնդիր չունի դրա հետ կապված։ Ինչպես արդեն ասացի, հիմքը վերցնում են բանակցությունները։ Իսկ Ադրբեջանը տեսել է, որ այս իշխանություններն ընդհանրապես ողջամիտ գործընթաց վարելու հնարավորություններ եւ ունակություններ չունեն, եւ բնական է, որ շտապում է այս իշխանության պայմաններում հասնել իր համար ամենացանկալի արդյունքներին։
-Ռուսաստանի քայլը, որը ինչպես եւ նախկինում, այս անգամ եւս, ըստ էության, ոչ թե մեր հանդեպ դաշնակցային էր, այլ ավելի շատ խաղաղապահ բնույթի, սպասելի՞ էր Ձեզ համար։
-Ես ամբողջությամբ չեմ տիրապետում, թե ինչ են խոսել ռուսական կողմի հետ, խոսե՞լ են, թե՞ ոչ, ինչո՞ւ Ռուսաստանի հետ անհրաժեշտ ընթացակարգերն այսքան ուշացան, եւ ըստ այդմ՝ ինձ համար պարզ չէ հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա իրավիճակը։ Մյուս կողմից՝ նաեւ երեկվա իրադարձությունները ցույց տվեցին հակառուսական նոր ալիք, որն արտահայտված էր իշխանության քաղաքական տարբեր հայտարարություններով, ինչը շատ ավելի է խորացնում այն հակառուսական մտահոգությունները, որոնք ներկայում նկատելի են հայ-ռուսական հարաբերություններում։
Պետք է հասկանալ, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի իշխանությունների միջեւ, պայմանավորվածություններ կա՞ն, որոնք կատարվել կամ չեն կատարվել, ապա արձանագրել, թե իրականում ով է այս իրավիճակի իրական պատասխանատուն։
-Հայտարարություններ հնչեցին նաեւ, որ պետք է դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ։ Ի՞նչ եք կարծում այս մասին։
-Անկեղծ ասած, այս պահին մեծ սպասելիք չունեմ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից եւ կարծում եմ, որ մենք մինչեւ այդ ընթացակարգերով գնանք կամ փորձենք ինչ-որ բանաձեւ ստանալ, այդ ֆորմատում կան ուժեր, որոնք անթաքույց աջակցում են Ադրբեջանին։ Այս դեպքում ցանկալի արդյունքը տեսանելի չէ։ Այսինքն՝ առհասարակ ՄԱԿ-ի ԱԽ ֆորմատը՝ մշտական եւ ոչ մշտական անդամներով, ավելի ընդարձակ է, որտեղ Ադրբեջանը կարող է շատ ավելին անել, աշխատել, քան Հայաստանը՝ իր այս հնարավորություններով։
-Ի՞նչ լուծում եք տեսնում այս իրավիճակում։
-Քանի այս իշխանությունը կա, որեւէ լուծում անիմաստ է առաջադրել, որովհետեւ այս իշխանությունն ուղղակի որեւէ խնդիր որեւէ ձեւով չի լուծելու։

“Азербайджан открыто заявил, что осуществит против Армении все возможные шаги, в том числе новую агрессию”
Интервью с депутатом фракции “Честь имею” Национального Собрания Тиграном Абрамяном
Азербайджанцы, которые с мая этого года находятся на суверенной территории Республики Армения, в ноябре, после заявления вице-премьера РФ Оверчука о том, что разблокирование транспортных коммуникаций не будет осуществлено в рамках коридорной логики, прибегли к новой эскалации. Можно ли утверждать, что именно это обстоятельство подтолкнуло Баку добиться поддерживаемых Турцией своих притязаний силовым путем?
В поствоенной ситуации Азербайджан не исключал, что будет стремиться к решению нужных для себя вопросов любой ценой, в том числе путем применения силы.
Второе обстоятельство состоит в том, что созданные властями Армении условия – начиная с проявляющихся в дипломатическом поле тенденций и кончая неосуществленными действиями в сфере безопасности – благоприятны для применения различными странами силы в отношении Армении.
Есть и третье обстоятельство: нынешние власти как минимум не представляют всю серьезность ситуации, не имеют возможности нейтрализовать существующие сегодня угрозы.
После 44-дневной войны Азербайджан совместно с Турцией провел военные учения в горных условиях на территории перешедших под его контроль Карвачара и Кашатаха. Были ли эти учения направлены на осуществление последней эскалации?
Нельзя утверждать, что те или иные учения были направлены на провоцирование последних событий. С другой стороны очевидно, что сразу после войны Азербайджан начал предпринимать шаги по повышению боеспособности своих вооруженных сил и решению различных проблем. В рамках этой логики следует рассматривать также мероприятия по дислокации и передислокации различных азербайджанских военных частей и принятию соответствующих мер безопасности на различных приграничных участках, особенно в Карвачаре и Кашатахе, созданию на новых рубежах новых инфраструктур, которые предоставляют азербайджанским войскам благоприятные возможности для выполнения различных действий.
Можно ли охарактеризовать нынешнюю ситуацию как ползучую войну? Считаете ли Вы вероятным, что через какое-то время враг прибегнет к новой агрессии с целью захвата новых позиций и продвижения в глубь территории Армении?
Азербайджан открыто заявил, что добьется коридора любой ценой. Пользуясь позицией властей Армении, их неспособностью правильно оценивать ситуацию, внедрять ресурсы соответственно ситуации, эта страна осуществит против Армении все возможные шаги, в том числе новую агрессию, лишь бы получить желаемое.
Считаете ли Вы процесс делимитации и демаркации границы, который власти РА не связывают с вопросом Арцаха, приемлемым вариантом вывода вражеских сил с нашей суверенной территории?
Представьте такую ситуацию. Власть, которая неспособна решать проблемы внешней политики или безопасности, вступает в крайне сложный процесс, предполагающий интенсивные переговоры, возможно, новые пограничные инциденты, резкие изменения ситуации. В этих условиях обсуждать последствия возможного процесса делимитации и демаркации я не считаю серьезным. Нынешняя власть неспособна осуществлять столь серьезный процесс и защищать интересы Армении и Арцаха.
Означают ли события, произошедшие после 44-дневной войны, что демаркация и делимитация отнюдь не выгодны имеющему территориальные претензии к Армении Азербайджану?
Я думаю, что с этим у Азербайджана нет проблем. Как я уже сказал, за основу берутся переговоры. А Азербайджан знает, что эти власти вообще не имеют ни возможностей, ни способности осуществлять разумный процесс, поэтому, естественно, спешит добиться желаемых для себя результатов при нынешней власти.
Стал ли для Вас ожидаемым шаг России, которая, как и раньше, повела себя по отношению к нам не как союзник, а, скорее, как миротворец?
Я не владею всей информацией о том, какие вопросы обсуждались с российской стороной и обсуждались ли вообще, почему совместные с Россией необходимые процедуры так запоздали. Мне вообще непонятна нынешняя ситуация в армяно-российских отношениях. С другой стороны вчерашние события выявили новую антироссийскую волну, которая проявилась в различных политических заявлениях властей, что еще больше усиливает обеспокоенность теми антироссийскими настроениями, которые сегодня заметны в армяно-российских отношениях. Надо понять, что на самом деле произошло между властями Армении и России, выполнены договоренности или нет, и только после этого говорить о том, кто на самом деле несет ответственность за нынешнюю ситуацию.
Звучали также заявления о необходимости обратиться в Совет безопасности ООН. Что Вы скажете об этом?
Откровенно говоря, у меня нет больших ожиданий от Совета безопасности ООН, и я думаю, что до того, как прибегнуть к этим процедурам или попытаться получить какую-либо резолюцию, надо знать, что в этом формате есть силы, которые открыто поддерживают Азербайджан. В данном случае желаемый результат не очевиден. И вообще в формате Совбеза ООН с его постоянными и непостоянными членами Азербайджан может добиться большего и выполнить больший объем работы, чем Армения со своими возможностями.
Какое решение Вы видите в сложившейся ситуации?
При этой власти не имеет смысла предлагать какое-либо решение, так как эта власть не решит ни одну проблему.