Ի՞նչ Պիտի Չընէր Մոնթէն
Վերջին մէկ տարուան ընթացքին, ամէն մէկ հայ հայրենասէրի պէս, ես ալ նայած ու վերանայած եմ հայրենիքիս ու մեր ժողովուրդին բաժին ինկած պատուհասը։ Իմ ստացած հարիւրաւոր պատգամներս կը շարունակեն տալ նոյն հարցումը՝ «ի՞նչ պիտի ընէր Մոնթէն»։
Գուցէ պէտք է հարցնել ի՞նչ պիտի չը՛նէր Մոնթէն։
Անցեալ նոյեմբերին երբ պատերազմը դադրեցաւ, հազարաւոր զոհերուն, վիրաւորներուն եւ կորսուած տարածքներուն ի տես ես մտածեցի իմ փոքրիկ երկրիս փոքրիկ բնակչութեան սուգով ապրելուն մասին։ Անհաշուելի ընտանիքներու համար ասիկա պիտի ըլլար հանգուցեալի առաջին Նոր Տարիի, առաջին ծնունդի, առաջին ամէն ինչի տարի, եւ ամէն առիթ պիտի զուգորդուէր գերեզման այցելութեամբ։ Նման մթնոլորտի մէջ շքեղ հարսանիքներու համար տեղ չկայ մտածեցի։ Միամտօրէն յուսացի, որ հարսանիքի համար նախատեսուած գումարներ մարդիկ գուցէ յատկացնեն իրավիճակը տանելի դարձնելու կամ մէկուն կեանքը զգալիօրէն փոխելու բարի նպատակին։ Վերջապէս ազգին ու բանակին բարոյահոգեբանական վիճակը մեծ խնդիր է։ Իսկ համերաշխութիւն ցոյց տալը՝ կարեւոր։ Այնպէս ինչպէս Մոնթէն կը պատգամէր 1992-ի հոկտեմբերին իր ընկեր՝ Էդիկ Բաղտասարեանին տուած հարցազրոյցին մէջ. «ինչքան դժուար է Հայաստանի տնտեսական վիճակը, հասկցանք դժուարութիւնները բայց պատերազմն ալ այդպէս է, պատերազմը միայն դժուարութիւն է, պատերազմը հաճելի բան չէ։ Եթէ մարդիկ կը կարծեն որ իրենց պարզ կեանքը կրնան շարունակել եւ նոյն ատեն պատերազմ տանիլ ուրեմն շատ ապո՛ւշ են։ Պիտի հասկնանք որ պիտի զոհուինք, պիտի լաւ չուտենք, պիտի լաւ չի հագնինք, պիտի դպրոց չերթանք։ Չմոռնանք, պիտի մեր ամբողջ ուժը դնենք ռազմական գործին մէջ, յաղթենք, ու յետոյ բոլորիս համար աւելի լաւ կ՚ըլլայ»։
Մոնթէն վայրկեան մ՚իսկ պիտի չկորսնցնէր դրամ թիզելու կամ ցուցամոլութեան վրայ։ Վկայ մեր միասին ապրած տարիները, որու ընթացքին մենք երբեւէ դրամատան հաշիւ չունեցանք։ Դրամ չունէինք որ հաշիւ ալ ունենայինք։ Հայաստան հասնելէ ետք մինչեւ մեր հարսանիքը, մենք կ՚ապրէինք իմ ստացած 110 ռուբլի համալսարանի թոշակովս։ Մեր հարսանիքին առթիւ ստացած նուէրներով, որպէս Միշիկանի համալսարանի ամառային ծրագրի դասախօս իմ աշխատավարձով ու այստեղ-այնտեղ կատարած գործերուս վճարումներով մենք գոյացուցինք հինգ հազար տոլլար, բնակարան գնելու համար։ Ա՛ս էր նիւթապէս մեր ամէնաապահով շրջանը։ Բայց մենք ամէնահարուստ մարդիկ էինք։
Մոնթէն ատելութիւն սերմանելու վրայ ժամանակ պիտ չկորսնցնէր։ Ան կը հաւատար ժողովուրդներու հաւասարութեան։ Ամէն մէկ ազգ ունի իրաւունքներ։ Կան գէշ կառավարութիւններ, բայց ո՛չ գէշ ազգեր։ «Ես երբէ՛ք, երբէ՛ք ազգայնամոլ չեմ (շատ դէմ եմ ազգայնամոլութեան) եւ ոչ ալ նախալարուածութիւններ ունիմ... Ինծի համար ամէն մէկ անձ պէտք է դատուի իր գաղափարներէն, սկզբունքներէն, գործերէն եւ ապրելակերպէն, ո՛չ թէ իր ծագումէն եւ այլն», կը գրէր ինծի բանտէն։
Այլամերժութիւնը անընդունելի էր Մոնթէին համար։ «Մեր ժողովուրդը, ինչպէս որևէ ժողովուրդ, հակառակ որ գէշ տարրեր ունի իր մէջ, իբրև ամբողջականութիւն մը լաւ է: Ես շատ ուրախ եմ հայ ըլլալով: Հայկական մշակոյթը լաւ է, լաւ է հայու առօրեայ կեանք ապրիլ: Երբէք չեմ ըսեր, որ հայ ժողովուրդը որևէ ուրիշ ժողովուրդէն լաւ է: Ո՛չ, այդ տեսակ բաներ ճիշդ չեն: Այլ նոյնիսկ այդ տեսակ հարց չի դրուիր: Պարզապէս ամէն մէկ ժողովուրդ իր յատկութիւնները ունի եւ այս յատկութիւններու տեսակները եւ բազմութիւնն է, որ աշխարհի մարդկութեան հարստութիւնն է» կը գրէր ան: Ես նաեւ պիտի հիասթափեցնեմ բազմաթիւ ցեղակրօնութեան հակող մարդոց։ Մոնթէն ոչ միայն չէր հաւատար այլ դէմ էր ցեղակրօնութեան։
Վախի պատճառով Մոնթէն պիտի չտատամսէր։ Ապրիլ 1993-ին զօրամասի ճաշարանը նստած էինք երբ ռազմական օդանաւի ձայն լսուեցաւ։ Դիմացս նստած մարդուն ծռիլը տեսնելով ես ալ կքեցայ։ Ձայնին անհետացումէն ետք երբ հայեացքս բարձրացուցի Մոնթէն տեղէն չէր շարժած։ Ինծի նայելով ժպտաց ու հարցուց «վախցա՞ր»։ 1986-ին, հակառակ իր խորհուրդին ճամբորդելուս առթիւ գրած էր. «ամէնայնդէպս, շատ ուրախ եմ, որ վախ չունիս, քանի որ վախը միայն ապուշ սահմաններ կը դնէ մարդու վրայ: Սակայն միշտ լաւ յիշէ, որ խելացի հաշիւները եւ վախը նոյնը չեն: Խելացի հաշիւները քեզ չե՛ն սահմաներ, այլ սխալներդ կը սահմանեն: Մեծ տարբերութիւն կայ:»
Մոնթէն չէր սպասեր որ ուրիշը իր գործը ընէ։ Ան կը գիտակցէր իր քաղաքացիական պարտականութեան եւ յոյսը այլոց վրայ չէր դներ։ «... Ես կը սիրեմ սկզբունքներ, այնպէս որ, վերադառնանք ընկերային փոփոխութեան վերաբերեալ կարեւոր սկզբունքի մը. ընկերութեան մէջ որեւէ բան փոխելու համար՝ այն մարդիկ որ ուղղակիօրէն շահագրգռուած են պէտք է նախաձեռնութիւն առնեն. փոփոխութիւնը պէտք չէ սպասել հիմնականին մէջ խումբէն դուրս: Մեր պայքարին մէջ մենք հասկցած ենք, որ այդ կը նշանակէ, որ ոչ թէ պէտք է սպասենք որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսան, ՄԱԿ -ը կամ Թուրքիան լուծեն մեր խնդիրները, այլ մենք, (հայ ժողովուրդը) ինքներս պէտք է լուծենք», կը գրէր ան:
Մոնթէն պիտի չանարգէր անհատ մը անոր կրօնական, ցեղային թէ սեռային պատկանելիութեան համար։ Յաճախ ան կը կրկնէր ինծի, որ մեր միակ տարբերութիւնը մեր ֆիզիքական ուժին մէջ է։ «Ցաւալի է երբ մարդիկ, մանաւանդ լաւ եւ խելացի մարդիկ, կամայական սահմաններ կը դնեն իրենք իրենց վրայ: Ասիկա իսկապէս մեզի այդքան անհրաժեշտ մարդկային ուժականութեան կորուստ է: Մեր ժողովուրդը պէտք ունի ամէն մէկ հայրենասէրի: Հայ կիները նոյնքան հայ են որքան հայ տղամարդիկ, ուրեմն իրենց դերն ալ նոյնը պէտք է ըլլայ» կը գրէր ինծի 1988-ին։ Առաւել, կը հաստատէր թէ «...տղամարդոց եւ կիներու գիտակցութեան մակարդակը գրեթէ հաւասար են: Որոշ ձեւով, գոնէ ուսման մակարդակով (ուսման մակարդակը եւ գիտակցութիւնը անպայման նոյն բանը չեն) հայ կիներունը յաճախ աւելի բարձր է քան տղամարդոցը»: Մոնթէն պիտի չարհամարհէր այն հսկայ դերակատարութիւնը որ կանայք պիտի ունենային իրավիճակի բարելաւման մէջ։
Այսօր աս մէջբերումներուն կրկնութեան անհրաժեշտութիւնը աւելի քան երբէք կը զգացուի։ Մեր հայրենիքին մէջ ծայրայեղական գաղափարախօսութիւններ տարածող խմբաւորումներ պարարտ հող գտած են այս ծանր ժամանակներուն բազմաչարչար ու ընկճուած մեր ազգը ապակողմնորոշելու։ Յաճախ այս ծայրայեղական քարոզներու ընթացքին կը շահարկուի նաեւ Մոնթէին անունը, ով բացարձակապէս դէմ էր սուտի եւ կեղծիքի։ Եկէք ե՛ւ դէպքերը ե՛ւ դերակատարները ճիշդ գնահատենք ու մեր սխալներէն սորվելով վերջապէս այլեւս կեդրոնանանք կարեւորագոյն խնդիրներուն վրայ։ Սպառազինման հետ միասին, ծառայող երիտասարդին բարոյականը վեր պահելն ու անոր սատար կանգնիլը մեծ դեր կը խաղայ մեր երկրի դարպասները ամուր եւ ապահով պահելուն վրայ։ Ա՛ս պիտի ըլլար Մոնթէին ամէնամեծ առաջնահերթութիւնը։

What Monte Would Not Do
During the last year, like any Armenian patriot I, too, examined and reexamined the disaster that befell my homeland and our people. The hundreds of messages I receive continue to ask the same question: "What would Monte do?"
Perhaps we should ask what Monte would not do.
Last November, when the war ended, in view of the numerous victims, the wounded and the lost territories, I thought about the mourning that my small country, with its small population will go through. For countless families, this would be the deceased’s first New Year, first birthday, first all things, and every occasion would be accompanied by a visit to the grave. I thought, in such an atmosphere, there was no place for luxurious weddings or lavish parties. I sincerely hoped that the money allocated for weddings people might use for a good cause to make the situation bearable, or to significantly change someone's life. After all, the moral and psychological condition of the nation and the army is a big issue and showing solidarity is important. As Monte put it in an interview with his friend Edik Baghdasaryan in October 1992, "The economic situation in Armenia is very difficult, we understood the difficulties, but war is the same, war is only difficulty, war is not a pleasant thing. If people think that they can continue their regular life and at the same time go to war, then they are very stupid. We will understand that we will be martyred, we will not eat well, we will not dress well, we will not go to school. Let's not forget, we will put all our energy into the military, we will win, and then it will be better for all of us."
Monte would not waste a second on stacking money or show off. The proof is during the years we lived together we never had a bank account. We did not have money to have an account. After arriving in Armenia and until our wedding, we lived on my university's 110 rubles stipend. With the gifts we received for our wedding, my salary as a lecturer at the University of Michigan Summer Program, and the pay I got for odd jobs here and there, we collected $ 5,000 to buy an apartment. This was our most financially secure period. But we were the richest people.
Monte would not waste time on cultivating hatred. He believes in the equality of nations. Every nation has rights. There are bad governments, but not bad nations. "I am absolutely not a nationalist (I am very much against nationalism) and I do not have any prejudices ... For me, each person should be judged by their ideas, principles, deeds and way of life, not by their origin, etc." he wrote to me from prison.
Chauvinism was unacceptable to Monte. "Our people, as a people, despite having bad elements, is good overall. I am very happy to be Armenian. Armenian culture is good, it’s good to live the daily life of an Armenian. I will never say that the Armenian people are better than any other people. No, that kind of thing is not right. Furthermore, that shouldn’t even be a question. Just about every nation has its own characteristics, and the types, and the multitude of these characteristics are the wealth of humanity in the world," he wrote. I will also disappoint many people who lean toward racism. Not only Monte did not believe in, but he was very much against racism.
Monte would not hesitate because of fear. In April 1993 we were sitting in the canteen of the headquarter when the sound of a military plane was heard. Seeing the man sitting in front of me bent, I too ducked. After the noise was gone I looked up, Monte hadn’t moved. He smiled and asked, "Were you scared?" In 1986, when I traveled contrary to his advice, he wrote, "In any case, I am very glad that you have no fear, because fear only puts stupid limits on a person. But always remember that smart calculations and fear are not the same thing. Smart calculations do not limit you, they limit your mistakes. There is a big difference."
Monte did not expect anyone else to do his job. He was aware of his civic duty and did not rely on others. "... I like principles, so let's go back to an important principle about social change. In order to change anything in the society, people who are directly interested must take the initiative. The change should not be expected outside the group. In our struggle, we understand that this means we should not wait for the United States, France, the United Nations or Turkey to solve our problems, but we (the Armenian people) should solve them ourselves," he wrote.
Monte would not disrespect an individual for their religious, racial or gender identity. He often repeated to me that our only difference is our physical strength. "It's unfortunate when people, especially good and intelligent people, set arbitrary boundaries on themselves. This is a loss of much-needed human strength. Our people need every patriot. Armenian women are as Armenian as Armenian men, so their role must be the same," he wrote to me in 1988. Moreover, he stated that "... the level of consciousness of men and women is almost equal. In a way, at least in terms of education (education level and consciousness are not necessarily the same thing) Armenian women are often higher than men.” Monte would not underestimate the enormous role that women play in improving a situation.
Today, the need to repeat these quotations is felt more than ever. Certain groups have found fertile ground in our homeland to spread extremist ideologies disorienting our depressed nation, which has suffered immensely during these difficult times. The name of Monte, who was absolutely against lies and falsification, is often used during this extremist propaganda. Let us evaluate the events and the players correctly and, learning from our mistakes, finally focus on the most important issues. Along with arming, boosting the young servicemen’s morale high and supporting them plays a big role in keeping the gates of our country strong and secure. This would be Monte's biggest priority.