Սերժ Սարգսյանը Տարոն Մարգարյանին հորդորել է ապամոնտաժել Մաշտոցի պուրակի կրպակները (լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպման մեկնելիս կանգառ է ունեցել մայրաքաղաքի Մաշտոցի պուրակում: Հանրապետության ղեկավարը շրջել է պուրակում, դիտել նոր տեղադրված տաղավարները: Այնուհետև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացրել է իր դիտարկումները պուրակի հետ կապված, հորդորել քաղաքապետին ապամոնտաժել կրպակները:
«Տարո՛ն, Աբովյան փողոցը կրպակներից մաքրելը քո մեծ ձեռքբերումն է: Մեր բոլորի ձեռքբերումն է: Դու ճիշտ ես վարվել նաև մարդկանց սեփականության իրավունքի հետ կապված հարցերում: Այո՛, չի կարելի անօրինականությամբ օրինականություն հաստատել: Եվ չի կարելի անօրինական գործողություններով հարմարավետություն ստեղծել:
Ամեն ինչ շատ ճիշտ ես արել: Ճիշտ ես վարվել նաև այն առումով, որ ժամանակավոր որոշում ես կայացրել: Փաստորեն, 2-3 տարում այստեղից պետք է հանվեր այս ամբողջը, բայց, Տարո՛ն ջան, ինքդ էլ ես տեսնում, որ սա այդքան էլ գեղեցիկ չէ: Նորից եմ կրկնում՝ քաղաքապետարանը շատ արդյունավետ է աշխատել: Ճիշտ որոշում եք կայացրել, բայց, իրոք, գեղեցիկ չէ, և լավ կլինի, որ ձևը գտնես, այս ամենն ապամոնտաժեք: Սա կլինի շատ ճիշտ որոշում: 2-3 տարի այս պատկերը չի կարող մեր «աչքը շոյել», իսկ մենք ասել ենք, որ ամբողջ Երևանում աչք շոյող կառույցներ պետք է լինեն, կրկնում եմ՝ օրինական ճանապարհով»,- մասնավորապես ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարին է մոտեցել նաև Մաշտոցի պուրակի բնապահպան ակտիվիստներից մեկը և Նախագահի կարծիքը հարցրել պուրակում ժամանակավորապես տեղադրված տաղավարների մասին:
Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել է իր մոտեցման և քաղաքապետին տված ցուցումի վերաբերյալ՝ միաժամանակ ընդգծելով. «Այո՛, մեզնից յուրաքանչյուրը ցանկանում է, որ իր քաղաքը գեղեցիկ լինի, որ բոլոր բնապահպանական կանոնները պահպանվեն, բայց այդ ամբողջը պետք է անենք օրինական ճանապարհով: Սա՛ է իմ մոտեցումը»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մաշտոցի պուրակում իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանների աշխատանքը ևս բարձր է գնահատել, շնորհակալություն հայտնել և ընդգծել, որ հասարակական կարգի պահպանման ուղղությամբ նրանք մի քանի քայլ առաջ են գնացել, ու դա տեսանելի է ինչպես իր, այնպես էլ մեր ամբողջ հանրության համար: Սերժ Սարգսյանը հորդորել է ոստիկաններին ձեռք բերվածը բավարար չհամարել, կանգ չառնել և անընդհատ կատարելագործվել:

Серж Саргсян призвал Тарона Маркаряна демонтировать павильоны в сквере на проспекте Маштоца (фоторепортаж)
Президент РА Серж Саргсян, отправляясь сегодня на предвыборную встречу, сделал остановку в сквере на проспекте Маштоца. Глава государства прошелся по саду и осмотрел установленные здесь торговые павильоны. Затем Серж Саргсян представил мэру Еревана свои подходы к решению возникшей проблемы, призвав его демонтировать павильоны.
"Тарон, демонтаж павильонов на улице Абовяна – твое большое достижение, наше общее достижение. Ты правильно поступил также в вопросе прав людей на собственность. Да, законность нельзя утверждать посредством беззакония. Принятое тобой временное решение было правильным – фактически в течение 2-3 лет все это должно быть демонтировано.
Но, Тарон джан, ты и сам видишь, что это не очень красиво, и будет хорошо, если ты найдешь правильное решение и все это демонтируешь. Мы говорили, что в Ереване должны быть радующие глаз строения. Но, повторяю, все должно быть сделано в рамках закона",- отметил Серж Саргсян.
Одна из находящихся в сквере активистов-экологов, подойдя к президенту, поинтересовалась его мнением об установленных здесь павильонах. Серж Саргсян сообщил ей об отданном мэру распоряжении. Президент также высоко оценил работу сотрудников полиции, несущих службу в сквере, подчеркнув, что они сделали шаг вперед в направлении охраны общественного порядка.