Տարեսկզբից Հայաստանի միջազգային պահուստները 22.4%-ով աճել են
2021 թվականի հոկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի միջազգային պահուստները կազմել են 3 մլրդ 201 մլն ԱՄՆ դոլար: Ինչպես վկայում են Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տվյալները, տարեսկզբի համեմատ պահուստներն ավելացել են մոտ 586 մլն դոլարով կամ 22.4%-ով:
Հայաստանի միջազգային պահուստների գերակշիռ մասը՝ մոտ 3 մլրդ 138 մլն դոլարը, արտարժույթով ակտիվներն են:
Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստներում բանկային ոսկի չկա դեռևս 2003 թվականի դեկտեմբերից:
Տվյալները ցույց են տալիս, որ 2020 թվականին տարածված համավարակի ու պատերազմի հետևանքով Հայաստանի միջազգային պահուստների մակարդակը էական տատանումների չի ենթարկվել:
Վերջին երկու տարում առավել տեսանելի դինամիկա է նկատվել 2021 թվականի փետրվարին, երբ պահուստների կտրուկ աճ է գրանցվել: Միայն փետրվար ամսվա ընթացքում պահուստների ընդհանուր ծավալն աճել է 784 մլն դոլարով կամ մոտ 33%-ով։
Կենտրոնական բանկից հաստատել են, որ Հայաստանի միջազգային պահուստների այդ աճը հիմնականում պայմանավորված էր Կառավարության կողմից եվրապարտատոմսերի թողարկմամբ։
Հայաստանը 2021 թվականի բյուջեի դեֆիցիտը լրացնելու համար հունվարի 26-ին 750 մլն դոլարի եվրապարտատոմս է տեղաբաշխել միջազգային շուկայում: Ավելի պարզ ասած՝ արտաքին աշխարհից 750 մլն դոլարի նոր պետական պարտք է ներգրավել, որը «տեղ է գտել» միջազգային պահուստներում։
Հետագայում պահուստների մակարդակը կրկին նվազել է մինչև ապրիլ ամիսը: Հետո որոշակի տատանումներով աճել է:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի միջազգային պահուստների մակարդակը այս տարի ավելի բարձր է, քան նախորդող տարիներին:
Հիշեցնենք, որ միջազգային պահուստներին զուգահեռ ավելանում է նաև Հայաստանի պետական պարտքը: Այս տարվա տասն ամսվա ընթացքում այն աճել է 15.6%-ով:

С начала года международные резервы Армении выросли на 22.4%
По состоянию на конец октября 2021 г. международные резервы Армении составили 3 млрд 201 млн долларов США. Согласно данным Центрального банка РА, по сравнению с началом года резервы выросли примерно на 586 млн долларов, или на 22.4%.
Подавляющая часть международных резервов Армении – около 3 млрд 138 млн долларов – составляют валютные активы.
В международных валовых резервах Армении банковского золота нет с декабря 2003 г.
Имеющиеся данные свидетельствуют о том, что вследствие распространившейся в 2020 г. пандемии коронавируса и войны в Арцахе уровень международных резервов Армении не претерпел существенных изменений.
За последние два года ощутимая динамика наблюдалась в феврале 2021 г., когда был зарегистрирован резкий рост резервов. Только за февраль этот показатель вырос на 784 млн долларов, или примерно на 33%.
В Центробанке подтвердили, что рост международных резервов Армении обусловлен в основном выпущенными правительством евробондами.
С целью восполнения дефицита бюджета Армения 26 января 2021 г. разместила на международном рынке евробонды на сумму 750 млн долларов. Иными словами, был привлечен новый внешний государственный долг в размере 750 млн долларов, который “нашел место” в международных резервах.
В дальнейшем, до апреля этого года, объем запасов вновь начал сокращаться, после чего с некоторыми колебаниями стал расти.
В целом уровень международных резервов Армении в этом году выше, чем в предыдущие годы.
Напомним, что параллельно росту международных резервов растет и государственный долг Армении. За последние десять месяцев он увеличился на 15.6%.