Մաշտոցի պուրակը եւ թթվածնի ծորակը
Նախագահն այցելեց Մաշտոցի պուրակ եւ քաղաքապետին ասաց, որ սխալ է այստեղ կրպակներ կառուցել, «սա այդքան էլ գեղեցիկ չէ»: Փաստորեն, Հայաստանում պետական մարմիններում մինչեւ նախագահ չկար մեկը, որ որոշում կայացներ եւ մերժեր երկու օլիգարխների կրպակների կառուցումը: Եթե այսպես շարունակվի, այս նույն պետական մարմիններում վարորդներին էլ աշխատանքի ընդունելուց նախագահի թույլտվությունն է անհրաժեշտ լինելու: Իսկ գուցե պաշտոնյաներն իրենց թոքերը սնուցող թթվածնի ճամփի վրա՞ էլ ծորակ դնեն ու հանձնեն նախագահին: Թող նա բացի ու փակի պաշտոնյաների թթվածնի ծորակը:
Տարոն Մարգարյանն այդպես էլ չկարողացավ ինքնուրույն որոշում կայացնել, իսկ նրա համար դա անչափ դյուրին էր:
«Տարո՛ն, Աբովյան փողոցը կրպակներից մաքրելը քո մեծ ձեռքբերումն է: Մեր բոլորի ձեռքբերումն է: Դու ճիշտ ես վարվել նաեւ մարդկանց սեփականության իրավունքի հետ կապված հարցերում: Այո՛, չի կարելի անօրինականությամբ օրինականություն հաստատել: Եվ չի կարելի անօրինական գործողություններով հարմարավետություն ստեղծել: Ամեն ինչ շատ ճիշտ ես արել: Ճիշտ ես վարվել նաև այն առումով, որ ժամանակավոր որոշում ես կայացրել: Փաստորեն, 2-3 տարում այստեղից պետք է հանվեր այս ամբողջը, բայց, Տարո՛ն ջան, ինքդ էլ ես տեսնում, որ սա այդքան էլ գեղեցիկ չէ: Նորից եմ կրկնում` քաղաքապետարանը շատ արդյունավետ է աշխատել: Ճիշտ որոշում եք կայացրել, բայց, իրոք, գեղեցիկ չէ, և լավ կլինի, որ ձևը գտնես, այս ամենն ապամոնտաժեք: Սա կլինի շատ ճիշտ որոշում: 2-3 տարի այս պատկերը չի կարող մեր աչքը շոյել, իսկ մենք ասել ենք, որ ամբողջ Երեւանում աչք շոյող կառույցներ պետք է լինեն, կրկնում եմ` օրինական ճանապարհով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Վերջին երկու ամիսներին Մաշտոցի այգու կրպակների համար իշխանությունը «ոչնչացրեց» բազում կառույցներ` ոստիկանություն, դատական համակարգ, քաղաքապետարան, կառավարություն, եւ այս ամենը մի բանի համար, որ նախագահը ընտրություններից մի քանի օր առաջ գա ու Տարոնին ասի «բայց, իրոք, գեղեցիկ չէ, և լավ կլինի, որ ձևը գտնես, այս ամենն ապամոնտաժեք»:
Հիմա էլ Տարոն Մարգարյանը պետք է ձեւը գտնի, այսինքն` փախհատուցում տա կրպակատերերին: Եվ եթե Տարոն Մարգարյանը հանկարծ որոշի փոխհատուցել, ապա այդ գումարները պետք է վերցնել Աբովյան փողոցի մայթերի վրա կրպակներ տեղադրելու որոշում կայացրած քաղաքապետից:
Իսկ նախագահը պետք է իմանար նաեւ, որ Աբովյան փողոցի կրպակները մայթերին կառուցվել են ապօրինի: Նախագահը մինչեւ ընտրությունները պետք է վերցնի այդ կրպակատերերի հետ կնքված պայմանագրերը, եթե իհարկե դրանք պահպանվում են, եւ կտեսնի, որ այդ կրպակատերերը պետությանը դեռ վճարելիք գումարներ ունեն:

Сквер на проспекте Маштоца и кислородный кран
Президент страны посетил сквер на проспекте Маштоца и сказал мэру Еревана, что установка здесь павильонов была ошибкой – “это не очень красиво”. Фактически до президента в государственных органах не нашлось ни одного человека, кто принял бы решение отказать двум олигархам в строительстве их бутиков. Если так будет продолжаться, то в тех же государственных органах даже при приеме на работу водителей необходимо будет разрешение президента. А может, чиновники установят кран также на источнике, питающем кислородом их легкие, и передадут его президенту? Пусть открывает и перекрывает чиновникам кислород.
Тарон Маркарян так и не сумел принять самостоятельное решение, хотя ему нетрудно было это сделать.
“Тарон, расчистка улицы Абовяна от павильонов была твоим большим достижением, нашим общим достижением. Ты правильно поступил и в вопросах, связанных с правом людей на собственность. Да, нельзя утверждать законность незаконным путем. И нельзя незаконными действиями создавать удобства. Ты все правильно сделал. Правильно поступил ты и в том плане, что принял временное решение.
Фактически за 2-3 года все это должно было быть демонтировано. Но, Тарон джан, ты и сам видишь, что это не очень красиво. Еще раз повторяю: мэрия поработала результативно, ты принял правильное решение, но это действительно некрасиво, и будет лучше, если ты найдешь возможность все это демонтировать. Это будет правильным решением. Такая картина не может 2-3 года радовать наш глаз. Между тем мы сказали, что во всем Ереване должны быть радующие глаз строения. Но, повторяю, законным путем”,- отметил Серж Саргсян.
За последние два года ради павильонов в сквере на проспекте Маштоца власти “уничтожили” многочисленные структуры – полицию, судебную систему, мэрию, правительство. И все это ради того, чтобы за несколько дней до выборов президент пришел и сказал Тарону: “действительно это некрасиво, и будет лучше, если ты найдешь возможность все это демонтировать”.
И сейчас Тарон Маркарян должен найти возможность, а именно выплатить компенсацию владельцам павильонов. И если Тарон Маркарян вдруг примет такое решение, то деньги для выплаты компенсации надо взять с мэра, принявшего решение об установке павильонов на тротуарах улицы Абовяна.
А президенту следовало бы также знать, что павильоны на улице Абовяна были установлены незаконно. Президент должен до выборов отозвать заключенные с владельцами этих ларьков договоры, если, конечно, эти документы сохранились, и тогда он убедится в том, что владельцы бутиков еще и сами должны заплатить государству.