Բայրամովն ու Չավուշօղլուն քննարկել են «3+3» ձևաչափը
Կայացել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության կետերն ու Հարավային Կովկասում «3+3» ձևաչափը։ Այդ մասին նշվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա վերջին իրավիճակը, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության իրագործման հարցերը։ Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում «3+3» ձևաչափով համագործակցության հարթակի շուրջ, ինչպես նաև Իսլամական համագործակցության կազմակերպության երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտահերթ հանդիպման անցկացման վերաբերյալ, որը կկայանա Պակիստանում։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող մի շարք հարցեր»,- նշվում է ադրբեջանական արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Azerbaijani Foreign Minister Ceyhun Bayramov and his Turkish counterpart Mevlüt Çavuşoğlu today, by telephone, discussed the current situation in the South Caucasus, including the implementation of the November 9, 2020 trilateral statement on Nagorno Karabakh.
The sides, according to a statement released by the Azerbaijan Foreign Ministry, exchanged views on the "3 + 3" cooperation platform in the South Caucasus, as well as on the holding of an extraordinary meeting of the Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation to be held in Pakistan.
The "3+3" platform for regional cooperation in the South Caucasus, a Turkish initiative, would include Russia, Azerbaijan, Turkey, Iran, Armenia and Georgia.