Պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի սերտիֆիկատ չներկայացրած աշխատակցին գործատուն կհեռացնի. ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց նախագիծը
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որի համաձայն՝ գործատուին հնարավորություն է տրվում Covid-19-ի դեմ պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի սերտիֆիկատ չներկայացնող աշխատակցին աշխատանքից հեռացնել:
Այն ընդոնվեց 60 կողմ, 26 դեմ ձայներով: Այսպիսով՝ սահմանված դեպքում աշխատանքի չթույլատրվելու հետևանքով ավելի քան 10 աշխատանքային օր անընդմեջ կամ վերջին երեք ամսվա ընթացքում՝ ավելի քան 20 աշխատանքային օր աշխատողի՝ իր աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու դեպքում գործատուն իրավունք է ստանում լուծել աշխատանքային պայմանագիրը:
Աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու դեպքում գործատուն պարտավոր է աշխատողին գրավոր ծանուցել ոչ ուշ, քան 3 օր առաջ:

Сотрудник может быть уволен, если не предоставит сертификат прививки от коронавируса или ПЦР-тест
Парламент принял сегодня во втором чтении и полностью представленные правительством поправки, согласно которым работодатель может уволить сотрудника в случае непредставления сертификата прививки от Covid-19 или ПЦР-теста.
Таким образом, если вследствие запрета на работу в установленных случаях сотрудник не выполняет свои обязанности в течение более 10 рабочих дней подряд или более 20 рабочих дней за последние три месяца, то работодатель получает право расторгнуть с ним трудовой договор. О принятии такого решения сотрудник должен быть извещен в письменной форме как минимум за три дня.