Բարձր գնաճ, սպասվածից դանդաղ վերականգնում. ԿԲ-ն նվազեցրել է տնտեսական աճի կանխատեսման ցուցանիշը՝ դարձնելով 4.2%
Հայաստանի տնտեսության վրա արտաքին աշխարհի գնաճային ազդեցությունը գնալով ավելանում է: Դրան զուգահեռ՝ տնտեսությունը սպասվածից դանդաղ է ակտիվանում՝ հիմնականում պայմանավորված գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ճյուղերի աճի դանդաղմամբ:
Այս գործոնները հաշվի առնելով՝ Կենտրոնական բանկը նվազեցրել է 2021 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսման ցուցանիշը: Եթե նախկին գնահատականների համաձայն գլխավոր դրամատունը կանխատեսում էր, որ այս տարի տնտեսական աճը կկազմի 5.4%, ապա նոր գնահատականներով՝ 4.2%:
«Այն խնդիրները, որոնք եղել են 2020 թվականին համաճարակի ու պատերազմի հետ կապված, իրենց արտացոլումն են գտել 2021 թվականին: Եթե աշխարհում ընդհանուր պատկերը բարձր գնաճային է, ապա դա ազդեցություն ունենալու է նաև Հայաստանի տնտեսության վրա»,- դեկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Այս տարվա նոյեմբերին, 2020 թվականի նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի սպառողական շուկայում 9.6% գնաճ է գրանցվել: Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի դեկտեմբերից սկսած՝ Հայաստանում բարձր գնաճ է արձանագրվում: Սննդամթերքն ու մի շարք ապրանքատեսակներ թանկանում են երկնիշ տեմպերով:
Բարձ գնաճը ստիպում է Կենտրոնական բանկին պարբերաբար բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: 2021թ. դեկտեմբերի 14-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 7.75%:
Հիշեցնենք՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն այն տոկոսն է, որով Կենտրոնական բանկը վարկեր է տրամադրում գործող առևտրային բանկերին: Կենտրոնական բանկը բարձրացնում է տոկոսադրույքը, երբ երկրում գնաճային ռիսկեր են գրանցվում: Տոկոսադրույքի բարձրացումը կարող է հանգեցնել բանկերի կողմից քաղաքացիներին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացմանը, որն էլ իր հերթին կզսպի վարկերի նկատմամբ պահանջարկն ու բնակչության սպառումը:
Այս տարվա ընթացքում արդեն վեցերորդ անգամ է ԿԲ-ն բարձրացնում տոկոսադրույքը:
Կանխատեսվում է, որ 2022 թվականին գնաճն աստիճանաբար կնազի, կմոտենա 4% նպատակային ցուցանիշին ու կկայունանա դրա շուրջ:
«Եթե գնաճային ռիսկերն ավելանան, Կենտրոնական բանկը պատրաստ է դրանց համարժեքորեն պատասխանել գների կայունությանը հասնելու համար»,- նշում է Մարտին Գալստյանը:
Նա նաև շեշտում է, որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգը կայուն է ու կապիտալացված: Այս պահի դրությամբ իրացվելիության և վճարունակության խնդիրներ չկան:
Անդրադառնալով համավարակի հետևանքով առաջացած ճգնաժամին՝ ԿԲ նախագահը քաղաքացիներին հորդորեց պատվաստվել. «Բոլոր գիտական հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այն երկրները, որտեղ կա պատվաստումների ավելի բարձր մակարդակ, ունեն ավելի քիչ մահացության դեպքեր: Ավելի ցածր մահացության մակարդակը, բնականաբար, մեծ ազդեցություն է ունենում աշխատաշուկայի զարգացումների, մարդկանց բարոյահոգեբանական վիճակի ու ծախսերի վրա: Տնտեսական մասը մի կողմ դրած՝ ես կարծում եմ, որ մենք պետք է լինենք պատասխանատու մեր վարքագծի մեջ, պատվաստվենք: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ այս ճգնաժամից դուրս գալու ամենակարճ, ամենահուսալի, ամենապատասխանատու տարբերակը, պատվաստումն է»:
«Դրամի փոխարժեքի վերջին տատանումները բնականոն են»
Նախորդ շաբաթ նկատվեց, որ հայկական դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեզրկվում է, իսկ այս շաբաթվա սկզբից արժևորման միտումներ է ցույց է տալիս (տե ՛ ս ինֆոգրաֆիկան):
Այս տատանումները Մարտին Գալստյանը բնականոն է համարում: Այն պայմանավորում է դրամի նկատմամբ պահանջարկի ու առաջարկի գործոններով: Նման տնտեսական գործոն կարող է լինել, օրինակ, Ամանորի նախաշեմին ներմուծման աճը, որի հետեւանքով դոլար է դուրս գալիս երկրից՝ ներմուծողները արտասահմանյան մատակարարներին վճարում են ԱՄՆ դոլարով: Դրա արդյունքում դոլարի պահանաջարկը մեծանում է, և այն սկսում է աճել հայկական դրամի նկատմամբ:
«Կարճաժամկետ տատանումներ միշտ կարող են լինել: Այս 2% կամ 4% տատանումները մարդկանց մոտ վարքագծային փոփոխություններ չեն առաջացնում, ինչը ողջունելի է»,- նկատում է Կենտրոնական բանկի նախագահը:
Նա շեշտում է, որ այս ընթացքում Կենտրոնական բանկը չի միջամտել արտարժույթի շուկային: Դրամն «ինքնուրույն է հաղթահարել» դոլարի նկատմամբ արժեզրկման միտումը:

Высокий рост цен и медленное восстановление: ЦБ снизил прогнозируемый показатель экономического роста до 4.2%
Влияние мирового роста цен на экономику Армении постепенно усиливается. Вместе с тем армянская экономика активизируется медленнее ожидаемого, что обусловлено медленным ростом сельского хозяйства и промышленности.
Учитывая эти факторы, Центральный банк РА снизил показатель прогноза экономического роста в Армении в 2021 г. Если, согласно прежним оценкам ЦБ, этот показатель составлял 5.4%, то по новым оценкам - 4.2%.
“Проблемы, которые возникли в 2020 г. в связи с пандемией Covid-19 и войной, нашли свое отражение и в 2021-ом. Наблюдающийся во всем мире высокий рост цен окажет воздействие и на экономику Армении”,- сказал на брифинге 14 декабря председатель Центробанка Мартин Галстян.
В ноябре этого года по сравнению с тем же месяцем 2020 г. рост цен на потребительском рынке Армении составил 9.6%. В целом, начиная с декабря прошлого года в стране наблюдается высокий рост цен. Продукты питания и ряд других товаров дорожают двузначными цифрами.
Высокий рост цен заставляет Центробанк периодически повышать процентную ставку рефинансирования. На заседании 14 декабря 2021 г. совет ЦБ решил повысить этот показатель на 0.5 пункта, доведя его до 7.75%. Такое решение обычно принимается при наличии в стране риска роста цен.
Повышение Центробанком процентной ставки рефинансирования может привести к повышению процентных ставок по предоставляемым гражданам кредитам, что в свою очередь сократит спрос населения на кредиты.
В течение этого года ЦБ повысил процентную ставку уже в шестой раз.
Согласно прогнозу, в 2022 г. рост цен постепенно снизится, приблизившись к 4%, и стабилизируется на этом показателе.
“В случае увеличения рисков роста цен Центральный банк готов предпринять адекватные шаги для стабилизации цен”,- сказал М.Галстян, добавив, что в Армении финансовая система стабильна и капитализирована, и на данный момент проблем с реализуемостью и платежеспособностью нет.
Касаясь кризиса, вызванного последствиями пандемии Covid-19, глава ЦБ призвал граждан вакцинироваться, поскольку, по его словам, в странах с высокой степенью вакцинации уровень смертности очень низкий, что оказывает серьезное воздействие на процессы на рынке труда, на морально-психологическое состояние и расходы людей.
“Последние колебания курса драма – нормальное явление”
На минувшей неделе наблюдалось снижение курса драма по отношение к доллару США. А в начале этой недели наблюдается тенденция к укреплению армянской валюты.
Эти колебания Мартин Галстян считает нормальным явлением, обусловленным факторами спроса и предложения драма. Таким экономическим фактором может быть, например, рост импорта в преддверии Нового года, вследствие чего долларовая масса в стране сокращается, поскольку импортеры платят поставщикам за товар в американской валюте. В результате курс доллара по отношению к драму начинает расти.
М.Галстян подчеркнул, что в этот период Центробанк не вмешивался в процессы на валютном рынке. Драм “самостоятельно преодолел” тенденцию к девальвации по отношению к доллару, добавил председатель ЦБ РА.