Վերահաստատել ենք Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու կառուցման որոշումը․ Փաշինյան
Կառավարության դեկտեմբերի 16–ի նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը, անդրադարձավ Բրյուսելում կայացած Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը։
«Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի հետ վերահաստատել ենք Երասխ-Ջուլֆա-Oրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու կառուցման մեր որոշումն ու պայմանավորվածությունը։ Այդ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ զբաղվող Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ աշխատանքային խմբի քննարկումների արդյունքում, որոնք համանախագահում են 3 երկրի փոխվարչապետերը։ Ըստ էության, այդ պայմանավորվածությունն արձանագրվել էր նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։ Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հետ հանդիպմանն, ըստ էության, այս ամեն ինչն արձանագրվեց»,- նիստի մեկնարկին հայտնեց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ երկաթուղին կգործի սահմանային և մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
«Հայաստանն այս երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրան և Ռուսաստան, Ադրբեջանը՝ Նախիջևան։
Եթե մեզ հաջողվի որոշակի երկխոսություն սկսել Թուրքիայի հետ և հաջողվի հասնել սահմանի և կոմունիկացիաների բացմանը, այս նախագիծը կարող է շատ ավելի մեծ մասշտաբ ստանալ։ Այսինքն, երկաթուղին, որի մասին խոսում ենք, Երասխից մինչև Գյումրի գոյություն ունի և Գյումրիից Կարս նույնպես գոյություն ունի։ Պետք է սկսենք երկաթուղու շինարարությունը։ Հիմա պետք է գործնական և ամենօրյա աշխատանքով լուծենք այս խնդիրը»։

Мы подтвердили решение о строительстве железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз – Н. Пашинян
На заседании правительства 16 декабря премьер-министр Никол Пашинян до начала обсуждения вопросов повестки коснулся прошедшей в Брюсселе встречи с председателем Европейского совета и президентом Азербайджана.
“В ходе встречи в Брюсселе мы с президентом Азербайджана подтвердили наше решение и договоренность о строительстве железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. Эта договоренность была достигнута в результате обсуждений в рамках занимающейся открытием региональных коммуникаций трехсторонней рабочей группы Армения-Россия-Азербайджан, в которой сопредседательствуют вице-премьеры трех стран. По сути, эта договоренность была зафиксирована на встрече в Сочи, которая состоялась 26 ноября при посредничестве президента РФ. Все это было подтверждено на встрече в Брюсселе с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем”,- сообщил в начале заседания Пашинян.
По словам премьера, железная дорога будет действовать в соответствии с международными пограничными и таможенными правилами, соблюдением суверенитета и правомочий стран.
“Этой железной дорогой Армения получит доступ в Иран и Россию, Азербайджан – в Нахиджеван. Если нам удастся начать диалог с Турцией и добиться открытия границы и коммуникаций, то этот проект может стать еще более масштабным. Железная дорога, о которой мы говорим, существует от Ерасха до Гюмри и от Гюмри до Карса. Нужно уже сейчас приступить к строительству железной дороги и решить эту задачу каждодневной работой”