Մամիկոն Ասլանյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում. Թագուհի Թովմասյան
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ԱԺ արտահերթ նիստին անդրադարձավ Վանաձորի նախկին քաղաքապետ, «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Մամիկոն Ասլանյանի ձերբակալությանը:
Նրա խոսքով` ահազանգեր է ստացել մի շարք համայնքներից, որ ավագանու ընտրված անդամների նկատմամբ բռնաճնշումներ են իրականացվում:
«Հետաքրքիր զուգադիպությամբ քաղաքական հետապնդումները համընկնում են հենց այն օրերի հետ, երբ պետք է տեղի ունենան ավագանու նիստեր, որի արդյունքներով համայնքապետ է ընտրվելու, և հետաքրքիր զուգադիպությամբ ահազանգեր հնչեցրած նույն համայնքներում ՔՊ-ն չի հավաքել 50+ ձայն: Ահազանգս վերաբերում է Ախուրյան, Վեդի, Նոյեմբերյան, Թալին, Բերդ, Գորիս, Վարդենիս և Վանաձոր համայնքներին»,-ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի` ցանկը կարող է շարունակել, սակայն կանդրադառնա ավելի ցայտուն օրինակներին: Վանաձոր խոշորացված համայնքի ավագանու ընտրություններում ձայների մեծամասնությունը ստացած Մամիկոն Ասլանյանի ձերբակալությունը Թովմասյանը քաղաքական հետապնդման դասական օրինակ որակեց:
«Մամիկոն Ասլանյանին որևէ կերպ որևէ մեկը չէր հիշում, և երբ եկավ ընտրության օրը, հանկարծ հիշեցին, որ նրա նկատմամբ պետք է քրեական գործ հարուցել, ու ավագանիների նկատմամբ ճնշումները շարունակվում են»,-ասաց նա:
Իշխանությունից որևէ մեկը չաձագանքեց այս հայտարարությանը:
Հիշեցնենք՝ երեկ երկոյան հայտնի դարձավ, որ Մամիկոն Ասլանյանը ձերբակալվել է, Քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ վերջինս մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով: Այս պահին դատարանը քննում է վերջինիս խափանման միջոցի ընտրության հարցը:

По утверждению Т.Товмасян, Мамикон Асланян подвергается политическому преследованию
Депутат оппозиционной парламентской фракции “Честь имею”, председатель постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян на внеочередном заседании Национального Собрания коснулась вопроса задержания бывшего мэра Ванадзора Мамикона Асланяна, баллотирующегося на этот пост от одноименного блока.
По словам депутата, она получила ряд тревожных сообщений об оказании давления на членов совета старейшин общин.
“По любопытному совпадению политические преследования совпадают с днями проведения заседаний совета старейшин, в результате которых должен быть избран глава общины. Причем в этих общинах правящая партия “Гражданский договор” не набрала 50+ процентов голосов”,- отметила Тагуи Товмасян.
Касаясь задержания Мамикона Асланяна, получившего большинство голосов на выборах в совет старейшин Ванадзора, депутат заявила, что это классический пример политического преследования.
Никто из представителей власти на эти заявления не отреагировал.
Напомним, что М.Асланян был задержан вчера вечером. По сообщению Следственного комитета, он обвиняется в злоупотреблении должностным положением и должностном подлоге. В эти минуты суд рассматривает вопрос избрания меры пресечения в отношении Асланяна.