«Հետքն» արժանացել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Գևորգ Արշակյանի անվան մրցանակին
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված, «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի ասպետ Գևորգ Արշակյանի անվան մրցանակաբաշխության 3 անվանակարգից մեկում մրցանակ է ստացել «Հետք»-ը՝ պատերազմի վերաբերյալ հետաքննությունների ու մարդու իրավունքների խնդիրները հետևողականորեն բարձրաձայնելու համար։
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել էր Գևորգ Արշակյանի մոր՝ Նաիրա Հովսեփյանի, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի, «Իրավական ուղի» ՀԿ իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանի ջանքերով։
Նշենք, որ «Հետքի» թիմը պատերազմի առաջին օրից Արցախում էր, եղել է առաջնագծի տարբեր հատվածներում։ Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո խմբագրությունը սկսել է հետաքննել պատերազմում Հայաստանի պարտության պատճառները, թե ինչպես եւ ինչու Արցախի բնակավայրերը հայտնվեցին ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ինչու ձախողվեց պաշտպանությունը։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ելույթում նշեց, որ «Հետք»-ի հետաքննություններն այնքան խորքային են, որ հաճախ դրանց վերաբերյալ մասնագիտական վերլուծություններ անելու կարիք չի լինում, քանի որ դրանք արդեն կան ու օգտագործվում են միջազգային փաստաթղթերում ու զեկույցներում։ «Ես պետք է հպարտությամբ ասեմ, որ այնքան բարձր է այդ լրատվամիջոցի դերը, որ մենք բաց ճակատով կարող ենք այդ տեղեկությունը օգտագործել և գիտենք, որ իրականության աղավաղում տեղի չի ունենում»,- նշեց նա։
Մյուս անվանակարգերում մրցանակների են արժանացել միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Լևոն Գևորգյանը, բժիշկներ Հասմիկ Դավթյանը, Լուսինե Պողոսյանը, Գոհար Բաղդասարյանը, Արմեն Հարությունյանը։

Hetq.am удостоился премии имени погибшего в 44-дневной войне Геворка Аршакяна
Одной из трех премий имени погибшего в 44-дневной Арцахской войне, кавалера ордена “Боевой крест” 1-ой степени Геворка Аршакяна удостоилось электронное издание Hetq.am за последовательное расследование событий войны и освещение вопросов, связанных с правами человека.
Церемония вручения премий была организована благодаря усилиям матери Геворка Аршакяна Наиры Овсепян, Защитника прав человека Армении Армана Татояна и правозащитника общественной организации “Правовой путь” Сирануш Саакян.
Отметим, что команда Hetq.am с первых дней войны находилась в Арцахе, на различных участках передовой. После завершения военных действий редакция начала расследовать причины поражения Армении в войне, перехода населенных пунктов Арцаха под контроль азербайджанцев, провала обороны.
Омбудсмен Арман Татоян в своем выступлении отметил, что расследования проводились настолько тщательно, что очень часто даже профессиональный анализ не требовался, поскольку расследовательские материалы уже используются в международных документах и докладах. “Я всегда с гордостью буду говорить о том, что роль этого средства массовой информации настолько велика, что мы можем смело использовать эту информацию, зная, что искажение реальности не допускается ”,- отметил А.Татоян.
Две другие премии получили специалист по международного праву Левон Геворкян, врачи Асмик Давтян, Лусине Петросян, Гоар Багдасарян, Армен Арутюнян.