Բուտիկներն ապամոնտաժվում են. դրանք շինանյութ են դառնալու (լուսանկարներ)
Այսօր Մաշտոցի պուրակում մեծ թափով ընթանում են բուտիկների ապամոնտաժման աշխատանքները, որոնք սկսվել են երեկ երեկոյան:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ին՝ բնապահպան-ակտիվիտսների պայքարի մեկնարկից միայն 80 օր անց, Մաշտոցի պուրակ այցելեց նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին տեղում հանձնարարեց ապամոնտաժել կրպակները՝ ասելով, թե պուրակի տեսարանն «իրոք, գեղեցիկ չէ»:
Հաջորդ օրը Տարոն Մարգարյանը որոշում կայացրեց կարճ ժամկետում ապամոնտաժել կրպակները:
Այսօր ապամոնտաժման աշխատանքները կատարում էին «Սահակյանշին» ՓԲԸ-ի և «Կենտրոն կանաչապատման» աշխատողները:
Մի քանի բուտիկի տանիքներ արդեն ապամոնտաժված էին:
Տանիքների թիթեղները բարձվում էին բեռնատար ավտոմեքենաների վրա:
Որոշ բանվորներ կռանով հարվածում էին բուտիկների պատերին ու քանդում դրանք:
«Մի զարկ տուր ցարի գահին, որ տապալվի նա հիմնովին»,- բուտիկի պատը քանդող բանվորին ասաց ընկերը:
Միաժամանակ այգում ընթանում էին բարեկարգման աշխատանքներ:
Այգում հսկում էր մի քանի ոստիկան:
Էջմիածնի շրջանի Սամաղար գյուղի բնակչուհի Շաքե Ղարդաշյանը, ով անցնում էր այգով, ասաց, որ հավատում էր ակտիվիստների հաղթանակին: «Ինձ հաճելի էր, որ այգի լիներ»,- ասում է տիկին Շաքեն:
Նա նախկինում կանաչի ու հատապտուղ էր վաճառում այգու մոտի գոտնանցման դիմաց, իսկ փողոցային առևտրի արգելվելուց հետո կանաչին «բաժանում է օբյեկտներին»:
Ավտոկռունկավար Աշոտն էլ է գոհ, որ մասնակցում է ապամոնտաժման աշխատանքներին: «Թող կանաչ լինի, էլի, մեր տարածքը»,- ասում է նա:
Բանվորները ենթադրում են, որ բոլոր կրպակները կապամոնտաժեն մեկ շաբաթում:
Պուրակում էր Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, ում հանձնարարված է հսկել ապամոնտաժման աշխատանքները: «Հետքի» հետ զրույցում նա ասաց, որ քաղաքապետն իր առջև խնդիր է դրել կրպակներն ապամոնտաժել «ամենասեղմ ժամկետում»:
«Հիմա դրա համար տեմպը արագացնում ենք, որովհետև պիտի մաքրենք տարածքը, բարեկարգողները հետևից գան սա բարեկարգեն. կանաչ գազոն, սալահատակ»,- ասաց Կամո Արեյանը:
Անդրադառնալով «Հետքի» այն հարցին, թե ուր են տարվելու և դրվելու ապամոնտաժված թիթեղներն ու մետաղի կտորները՝ Կամո Արեյանն ասաց. «Որպես կրպակ, տաղավար՝ չի վերատեղադրվելու ոչ մի տեղ: Նման հարց չկա»: Նա հավաստիացրեց, որ ապամոնտաժված կրպակներն օգտագործվելու են որպես շինանյութ:
Մեր այցելության ժամանակ այգում էին բնապահպան-ակտիվիստներ Եղիա Ներսեսյանը և Հելեն Մելքոնյանը: Եղիայի խոսքերով՝ եթե ապամոնտաժված բուտիկները տեղադրեն ցանկացած այլ հանրային վայրում, ապա բնապահպան-ակտիվիստները կշարունակեն իրենց պայքարը այդ վայրում:
Հելեն Մելքոնյանն ասում է, որ Մաշտոցի այգին, լինելով հանրության սեփականություն, դառնալու է հանրային հարթակ. այգում շարունակվելու են կազմակերպվել քննարկումներ, ցուցահանդեսներ, ցուցադրվելու են ֆիլմեր: Բնապահպանները նախատեսնում են նաև մասնակցել այգու բարեկարգման աշխատանքներին, ծառատունկ անել:
«Բնապահպանների ակտիվ մասսան կգնա կզբաղվի բնապահպանական խնդիրներով՝ հանձին Թեղուտի, իսկ հանրությունը ու լիքը մարդիկ, որ միացել են, կպահեն սա որպես հանրային առաջին աննախադեպ այգի»,- հավելում է Եղիա Ներսեսյանը:
Ակտիվիստները շնորհավորում են իրար և հաղթանակը համարում բոլորինը: Եղիա Ներսեսյանին զանգահարել և շնորհավորել է նաև Քաջարանի գյուղապետը: Բնապահպանների պայքարի հաջորդ հանգրվանը Թեղուտն է՝ որպես ամենաթեժ ու վտանգի ենթարկված վայր, թեև նրանց առաջնահերթությունների մեջ են նաև Քաջարանը, Ջերմուկը և բնապահպանական խնդիրներ ունեցող այլ վայրեր:
Անդրադառնալով «Հետքի» այն հարցին, թե արդյոք բնապահպան-ակտիվիստները կկարողանա՞ն կանխել Թեղուտի անտառի մնացած մասի հատումը՝ հաշվի առնելով այն, որ Թեղուտի հանքի շահագործումից ստացվելիք եկամուտները անհամեմատ ավելի մեծ են, քան բուտիկներից ստացվելիք շահը՝ Եղիան պատասխանեց. «Երբ Շուշին ազատագրեցինք, ոչ մեկ չէր հավատում, որ մենք կարող ենք Շուշի ազատագրենք: Իհարկե, մենք ամեն ինչ գիտենք, ճիշտ գնահատում ենք արժեքները, և մենք գիտենք՝ ինչի համար ենք պայքարում: Ես և մենք՝ մարդիկ, որոնք հավատում են, երբեք չենք վախենում»:
Նա չցանկացավ որևէ կերպ մեկնաբանել այն տեսակետը, որ բնապահպան-ակտիվիստների պայքարն ու հաղթանակը նախընտրական արշավի մաս դարձվեցին: «Ես գիտեմ մի բան. ունեմ շոշափելի հաղթանակ, աչքովս տեսնում եմ, և դա է պետք»,- ասաց Եղիա Ներսեսյանը:

В сквере на проспекте Маштоца идет демонтаж павильонов (фоторепортаж)
Сегодня в сквере на проспекте Маштоца полным ходом идут работы по демонтажу торговых павильонов. Эти работы начались еще вчера вечером.
Напомним, что 1 мая, спустя 80 дней после начала борьбы экологов-активистов за снос установленных здесь бутиков, сквер посетил президент РА Серж Саргсян, который прямо на месте отдал мэру Еревана Тарону Маркаряну распоряжение демонтировать киоски, отметив, что они действительно портят вид сквера.
На следующий день Тарон Маркарян принял решение демонтировать павильоны в сжатые сроки.
Сегодня работы по демонтажу осуществляли работники ЗАО “Саакяншин” и “Кентрон каначапатум”.
Несколько павильонов уже демонтированы.
Одновременно в сквере идут работы по благоустройству.
В саду дежурят несколько полицейских.
Проходившая через сквер жительница села Самагар Эчмиадзинского района Шаке Кардашян сказала, что верила в победу активистов. “Мне приятно, что здесь будет сад”,- отметила наша собеседница.
Работающий на подъемном кране Ашот тоже доволен тем, что участвует в работах по демонтажу павильонов. “Пусть эта наша территория будет зеленой”,- сказал он.
Рабочие предполагают, что павильоны будут демонтированы за неделю.
В сквере находился также вице-мэр столицы Камо Ареян, которому поручено следить за работами по демонтажу. В беседе с “Hetq”-ом К.Ареян сказал, что мэр поставил перед ним задачу демонтировать павильоны в “кратчайшие сроки”.
“Мы ускорили темпы работ, потому что должны расчистить территорию, а потом начнутся работы по благоустройству – создание зеленых газонов, облицовка дорожек”,- сообщил Камо Ареян.
На вопрос “Hetq”-а, что будет с демонтированными конструкциями павильонов, вице-мэр заверил, что они будут использованы в качестве стройматериалов.
Во время нашего посещения в сквере находились экологи-активисты Егия Нерсисян и Элен Мелконян. По словам Егия, если демонтированные павильоны решат установить в любой другой общественной зоне, то они продолжат борьбу за эту территорию.
Элен Мелконян отметила, что сквер на проспекте Маштоца, являясь общественной собственностью, должен превратиться в общественную трибуну: в дальнейшем также здесь будут проводиться обсуждения, выставки, демонстрации фильмов. Экологи предусматривают принять участие в работах по благоустройству сквера и организовать посадку деревьев.
“Активная часть экологов будет продолжать заниматься экологическими проблемами, в частности проблемой Техута, а общественность и многие присоединившиеся к нам люди направят свои усилия на сохранение этого первого беспрецедентного сада в качестве общественной территории”,- добавил Егия Нерсисян.
Активисты поздравляли друг друга, отмечали, что победа является общей. Егия Нерсисяну позвонил и поздравил также староста села Каджаран. Следующим этапом борьбы экологов станет Техут – территория, над которой нависла серьезная экологическая угроза. Вместе с тем в число мест, которым угрожает опасность, входят также Каджаран, Джермук и другие районы, имеющие экологические проблемы.
Отвечая на вопрос “Hetq”-а, смогут ли экологи-активисты предотвратить вырубку оставшейся части Техутского леса, учитывая, что прибыль от эксплуатации Техутского месторождения несравнима с доходами, которые должны были поступить от бутиков, Егия ответил: “Когда мы освобождали Шуши, никто не верил, что мы сможем это сделать. Мы все, конечно, правильно оцениваем ценности, и мы знаем, за что боремся. Люди, которые верят, никогда не испытывают страх”.
Егия не захотел комментировать мнение о том, что борьба экологов-активистов была превращена в часть предвыборной кампании. “Я знаю одно: есть ощутимая победа, которую я вижу собственными глазами. И это то, что нужно”,- добавил он.