$ 5655․ սեփականաշնորհում՝ «ջրի գնով»
Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնավարման ժամանակ քաղաքային իշխանությունը ցանկացել է Երևանի սրտում հայ նկարիչների ստեղծագործությունների վաճառատուն ունենալ։ Այդ նպատակով Արամի 3 հասցեի շենքը հատկացրել են «Սիլ կոնցեռնի» հիմնադիր Ալբերտ Սուքիասյանի կոոպերատիվին։
Անշարժ գույքն ընդամենը 5655 ԱՄՆ դոլարով սեփականաշնորհելուց հետո այն չի ծառայել նպատակին։ Սուքիասյանները վերակառուցել են շենքը և օգտագործում են բիզնես նպատակներով։ Ալբերտ Սուքիասյանի որդին՝ Խաչատուր Սուքիասյանն այժմ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր է, իսկ Վահագն Խաչատուրյանը՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը։
Դեռևս 1870-1880 թվականներին ներկայիս Արամի փողոց 3 հասցեում Սոֆի Մելիք-Օհանջանյանի կողմից կառուցվել է մեկհարկանի տուֆակերտ շինություն։ Երևանի պատմության թանգարանից ստացված տեղեկատվության համաձայն` Արամի 3 հասցեում գտնվում էին Սոֆի Մելիք-Օհանջանյանի տունը և խանութները։ Խորհրդային տարիներին այդտեղ գործել է գրախանութ։ 19-րդ դարում կառուցված շենքի լուսանկարներ մեզ չհաջողվեց գտնել, բացառությամբ այս մեկից։ Ստորև ներկայացված լուսանկարի կենտրոնում և աջ կողմում երևում է «Մանկական աշխարհ» հանրախանութի կառուցումը, իսկ ձախ կողմում Մելիք-Օհանջանյանի տունն է։
Ճարտարապետ Արեգ Ասատրյանը, «Երևան» ամսագրում 2020 թ․ պատմելով Սոֆի Մելիք-Օհանջանյանի կառուցած շենքի մասին, նշել է, որ Արամի և Աբովյան փողոցների հատման մասում գտնված գրախանութը խորհրդային տարիներին արտաքինից աչքի չընկնող կառույց էր։
«Ինձ առաջարկեցին ներքին հարդարման և վերանորոգման նախագիծ։ Նախնական չափագրությունների ժամանակ պարզվեց, որ շենքը կառուցված է սև տուֆից և նախկինում ունեցել է առևտրական պասաժներին բնորոշ մեծ բացվածքներ։ Սովետական տարիներին բացվածքները փակել-փոքրացրել էին և քարե պատերը սվաղով ծածկել՝ ներսում գրադարակների պատ ստանալու համար։ Ես առաջարկեցի հիմնական վերանորոգումից բացի նաև հեռացնելով սվաղը՝ վերականգնել իր նախկին իրական տեսքը։ Բայց գրախանութի պետական ֆինանսավորումը կրճատվեց և նախագիծը չիրականացավ»,- նշել է ճարտարապետը։
Սեփականաշնորհումը՝ պայմանով
Երբ բարձր տեխնոլոգիաների ներկայիս նախարար Վահագն Խաչատուրյանը (նաև՝ Վահագն Խաչատրյան) Երևանի քաղաքային խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահն էր (1992-1996 թթ.), սկսվեց Արամի 3 շենքի և Արամի 5 հասցեի տարածքի սեփականաշնորհման գործընթացը։ Նախ Երքաղխորհրդի գործկոմը 1993 թ.-ին գրախանութի շենքը մշտական օգտագործման իրավունքով փոխանցեց Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանին, որպեսզի շենքը վերակառուցի և «որպես հայ նկարիչների ստեղծագործությունների վաճառատուն օգտագործի»։
1994-ի մայիսի 25-ին Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրինությունը դիմում է գործկոմին՝ խնդրելով գրախանութի շենքը հետ վերցնել, քանի որ ֆինանսական սուղ միջոցների պատճառով չեն կարողանում այն վերակառուցել։ Նույն ժամանակ Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմը ստանում է դիմում «Աստղիկ-1» արտադրական կոոպերատիվից, որ իրենք ցանկանում են վերակառուցել շենքը։ 1994 թ.-ին ստեղծված կոոպերատիվի նախագահը Խաչատուր Սուքիասյանի հայրն էր՝ Ալբերտ Սուքիասյանը։ Իսկ Խաչատուր Սուքիասյանը 1992-1994 թթ. ՀՀ արդյունաբերության նախարարության տնտեսական կապերի գլխավոր վարչության պետն էր, ապա` նախարարի խորհրդականը։
1994 թ.-ի մայիսին ՀՀ ժողովրդական պատգամավորների Երևանի քաղաքային խորհրդի գործադիր կոմիտեն չեղարկում է նախկին որոշումը և գրախանութի շենքը հատկացնում «Աստղիկ-1» կոոպերատիվին՝ վերակառուցելու և որպես ժամանակակից նկարիչների ստեղծագործությունների աճուրդի կենտրոն ու գրասենյակ օգտագործելու նպատակով։ Նույն որոշմամբ հաստատվում է գույքը մշտական օգտագործման իրավունքով տրամադրելու պայմանագիրը։ Պայմանագրի գինը կազմում է 5655 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։
«Սույն պայմանագրով «Աստղիկ-1» կոոպերատիվը Երքաղխորհրդի գործկոմի վերոհիշյալ որոշմամբ իրեն մշատական օգտագործման իրավունքով հատկացված 0.0377 հա հողամասի համար, որը օգտագործվելու է «հայ նկարիչների ստեղծագործությունների աճուրդի կենտրոն և գրասենյակներ» (կառույցի) շինարարության համար, պարտավորվում է 10-օրյա ժամկետում Երևանի քաղաքային բյուջե․․․․ փոխանցել /5655/ հինգ հազար վեց հարյուր հիսունհինգ ԱՄՆ դոլարին համաժեք դրամ՝ մուծման օրվա հաշվարկային կուրսով»,- արձանագրված է պայմանագրում։
Մեկ տարի անց՝ 1995 թ.-ին, Ալբերտ Սուքիասյանը դիմում է Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին՝ խնդրելով ազատել «Աստղիկ-1» կոոպերատիվին գույքի վարձավճարից (խոսքն այստեղ ոչ թե 0.0377 հա հողամասի մշտական օգտագործման 5655 դոլար վճարի, այլ դրա վրա գտնվող շենքի վարձակալության վճարից ազատելու մասին է)։ «Այժմ ընթանում են վերականգնման աշխատանքները, և մինչև շինարարության ավարտը շենքը շահագործման ենթակա չէ, ուստի խնդրում ենք Ձեր կարգադրությունը, հաշվի առնելով վերը նշվածը, մեր կազմակերպությանը վարձավճար մուծելուց ազատելու վերաբերյալ»,- իր դիմումում գրել է Ալբերտ Սուքիասյանը։
1995 թ.-ի դեկտեմբերի 15-ին Վահագն Խաչատուրյանը ևս մեկ որոշում է ստորագրել Արամի 3 հասցեի գույքի վերակառուցման մասին։ Որոշումից պարզ է դառնում, որ Արամի 3 հասցեում բնակվում է 4 ընտանիք, որոնց վերաբնակեցման համար անհրաժեշտ է եղել մեկ հատ 2 սենյականոց և 3 հատ 1 սենյականոց բնակարաններ ձեռք բերել (Արամի 5 հասցեում էլ բանալիների արհեստանոց էր գործում)։ Գործադիր կոմիտեն որոշել է Արամի 3 և 5 հասցեները վերակառուցելու պայմանագիր կնքել «Աստղիկ-1» կոոպերատիվի հետ։ Արդեն պայմանագրում ուրվագծվում է գույքի վերջնական սեփականաշնորհման հեռանկարը։
Հայաստանի ազգային արխիվից ձեռք բերված պայմանագրում (ստորագրված 1995թ.-ի դեկտեմբերին) նշված է, որ «պատմության և մշակույթի հուշարձան հանդիսացող Արամի փողոց 3 և կիսաքանդ շենքերի առաջին հարկը նկուղային հարկի հետ միասին և Արամի 5 տարածքը հատկացվում են «Աստղիկ-1» կոոպերատիվին մշտական օգտագործման իրավունքով՝ իր միջոցներով վերակառուցման, աշխատանքային գրասենյակներ, արվեստի գործերի և այլ մշակութային արժեքների վաճառատուն կազմակերպելու, նկուղային հարկերում մշակույթի գործիչների ակումբ հիմնելու և այլ ծառայությունների համար»։ Վերակառուցումն ավարտելու ժամկետը սահմանվել է 2 տարի։ Նույն պայմանագրով՝ կոոպերատիվը շինարարության ավարտից հետո 3 տարի ժամկետով վարձակալության վճարից ազատվում է, քանի որ վերակառուցման տրվող Արամի 3 և 5 հասցեների շինություններն անպիտան են եղել։
Պայմանագրի «4-րդ» կետով էլ սահմանվել է․ «Շենքերի ըստ նախագծի վերակառուցումն ավարտելու պահից «Աստղիկ-1» կոոպերատիվը հանդիսանում է իր կատարած ներդրումների հետևանքով ստացված հիմնական և շրջանառու միջոցների սեփականատեր, վերջիններիս ֆիզիկական տեսքով առանձնացման հնարավորության դեպքում՝ ֆիզիկական տեսքով, իսկ այդ հնարավորության բացակայության դեպքում՝ արժեքային տեսքով»։ Իսկ պայմանագրի «5-րդ» կետով արձանագրվել է, որ կոոպերատիվը ձեռք է բերում վարձակալած շինությունների և տարածքների սեփականաշնորհման իրավունք և նախապատվություն։
Այսինքն, Ալբերտ Սուքիասյանի ստեղծած և ղեկավարած կոոպերատիվը նախ ստացել է Արամի 3 հասցեի գույքի մշտական օգտագործման իրավունք, ապա վերակառուցել և 1997 թ.-ին դարձել է սեփականատեր։ Երևան համայնքին վճարել է ընդամենը 5655 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։ Շենքը, չնայած վերը նշված որոշումներին, այդպես էլ չի դարձել հայ նկարիչների ստեղծագործությունների վաճառքի կենտրոն, այլ վերածվել է արվեստի հետ կապ չունեցող խանութների և գրասենյակների։
«Աստղիկ-1» կոոպերատիվը համաձայնեցրած նախագծով և շինթույլտվությամբ 1997 թվականին վերակառուցել է Սոֆի Մելիք-Օհանջանյանի տունը՝ չպահպանելով նախկին շենքը։ Արամի 3 հասցեում կառուցվել է այլ լուծումներով տուն։ Վերակառուցված շենքի գլխավոր ճարտարապետը Արշակ Ղազարյանն է եղել։
«Աստղիկ-1» կոոպերատիվից՝ «Գռզո պլազա» ՍՊԸ-ին
Արամի 3 հասցեի շենքն այսօր պատկանում է «Գռզո պլազա» ՍՊԸ-ին։ Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն՝ մինչ «Գռզո պլազա»-ի սեփականության իրավունքի գրանցումը շենքը պատկանել է «Աստղիկ-1» կոոպերատիվին։
Իրավաբանական անձանց ռեգիստրի տվյալներով՝ «Աստղիկ-1» կոոպերատիվը ստեղծվել է 1994 թ.-ին։ Կոոպերատիվը 2010 թ.-ին վերակազմակերպվել է նույնանուն ընկերության՝ «Աստղիկ-1» ՍՊԸ-ի։ Այս ընկերությունն էլ նույն տարում անվանափոխվել է և դարձել «Գռզո պլազա» ՍՊԸ։ «Գռզո պլազա»-ն ունի 4 փայատեր, որոնցից երկուսը ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրներն են՝ Էդուարդ Սուքիասյանը և Ռոբերտ Սուքիասյանը, մյուս սեփականատերը Խաչատուր Սուքիասյանի կինն է՝ Ռուզաննա Ասատրյանը, իսկ 4-րդ փայատերը մյուս եղբոր՝ Սարիբեկ Սուքիասյանի կինն է՝ Ասպրամ Տոնոյանը։ Բոլորն ունեն 25-ական տոկոս բաժնեմաս։
Վերաբնակեցվածների ճակատագիրն անհայտ է
Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմի 1995 թ.-ի դեկտեմբերի 15-ի որոշման մեջ նշված վերաբնակեցվող ընտանիքների ճակատագրերն անհայտ են։ Որոշման մեջ նշված էր, որ գործկոմի բնակելի և ոչ բնակելի ֆոնդերի ձևավորման վարչությունը մեկամսյա ժամկետում Երքաղխորհրդի գործկոմ առաջարկություններ պետք է ներկայացներ՝ Արամի 3 շենքի բնակիչների վերաբնակեցման համար բնակարաններ գնելու կամ ազատված բնակարաններ հատկացնելու համար։ Բացի այդ, գործկոմի ֆինանսական վարչությանը հանձնարարվել է համապատասխան գումար տրամադրել վերաբնակեցման համար բնակարաններ գնելու նպատակով՝ օգտագործելով նաև հողի մշտական օգտագործման համար «Աստղիկ-1» կոոպերատիվի կողմից քաղաքային բյուջե փոխանցված 5655 դոլար գումարը։ Արամի 5 հասցեում գործող բանալիների վերանորոգման արհեստանոցին էլ տարածք պետք է հատկացվեր։
Հայաստանի ազգային արխիվից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմի 1996 թ.-ի հունվար–փետրվար ամիսների և Սպանդարյանի շրջխորհրդի նույն ամիսների նիստերի արձանագրություններում վերաբնակեցման վերաբերյալ տվյալներ չեն հայտնաբերվել։ Իսկ Սպանդարյանի շրջխորհրդի 1996 թ.-ի մարտ-դեկտեմբեր ամիսների նիստերի արձանագրությունները Ազգային արխիվ չեն փոխանցվել։ Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի (ներառում է նախկին Սպանդարյանի շրջանը) ղեկավար Ավետ Պողոսյանն էլ մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ աշխատակազմում մեզ հետաքրքրող հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չէ։
«Սիլ պլազայի» կադաստրային արժեքը 999 մլն դրամ է
Երևանի Աբովյան և Արամի փողոցների խաչմերուկում գտնվող «Սիլ պլազա»-ի վերակառուցումն ավարտվել է 1997 թ.-ին։ Այդ մասին հուշատախտակ է փակցված շենքի՝ Աբովյան փողոցին հարող ճակատային մասում։ Կադաստրի կոմիտեից ստացված տեղեկատվության համաձայն, Արամի 3 հասցեի շենքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը 999 մլն 192 հազար 711 դրամ է։
Անշարժ գույքի որակական և քանակական բնութագրի համաձայն՝ 1 շենքից բաղկացած երկհարկանի շինության զբաղեցրած հողակատորը 794 քառակուսի մետր է։ Նպատակային նշանակությունը հասարակական է։ Շենքում «հանգրվանել են»՝ «Հայէկոնոմբանկ»-ը, «Սիլ ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը, «Սպորտ թայմ» ՍՊԸ-ն՝ իր «Ադիդաս» ապրանքանիշի խանութ-սրահով, «Ինլոբի» ընկերությունը։
Մինչ վերակառուցումը Արամի 3 հասցեի շինությունը համարվել է պատմության և մշակույթի հուշարձան։ Այդ մասին նշում կա 1995 թվականի պայմանագրում, սակայն վերակառուցումից հետո անհայտ հանգամանքներում շենքը դուրս է մնացել հուշարձանների ցանկից։ Կառավարության 2004 թ.-ի որոշմամբ հաստատվել է Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը։ Արամի 3 հասցեն ներառված չէ այդ ցանկում։
Խաչատուր Սուքիասյանն ասելիք չունի
Ազգային ժողովի պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հետ ցանկացանք այս թեմայի վերաբերյալ զրուցել։ Խոսնակի միջոցով ներկայացրինք մեզ հետաքրքրող հարցերի շրջանակը։ Խաչատուր Սուքիասյանը չցանկացավ խոսել շենքի սեփականաշնորհման գործընթացի մասին։ Միայն փոխանցեց, որ շենքը սեփականաշնորհվել է իր հոր՝ Ալբերտ Սուքիասյանի կողմից, և որ ինքը մանրամասներին չի տիրապետում։ Փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ Երևանի նախկին քաղաքապետ, այժմ Բարձր տեխնոլոգիական և արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանից, քանի որ իր որոշումներով է սեփականաշնորհվել շենքը՝ որպես հայ նկարիչների ստեղծագործությունների վաճառատուն օգտագործելու նպատակով։ Ի դեպ, Վահագն Խաչատուրյանը, մինչ նախարար նշանակվելը, 2019-2021 թթ.-ին Սուքիասյաններին պատկանող «Հայէկոնոմբանկ»-ի խորհրդի անդամ է եղել։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից փոխանցեցին Վահագն Խաչատուրյանի մեկնաբանությունը։ Այն է՝ «իր կողմից ընդունված որոշումները եղել են իր լիազորությունների շրջանակում, ավելացնելու այլ բան չունի»։

$5655 за памятник истории и культуры: приватизация за бесценок
В период, когда нынешний министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатрян занимал должность мэра Еревана, городские власти решили выделить в центре столицы здание, в котором художники могли бы продавать свои картины. С этой целью учредителю кооператива “Сил концерн” Альберту Сукиасяну был предоставлен дом по адресу Арама, 3. Однако приватизированная за бесценок – 5655 долларов США – недвижимость так и не послужила своей цели. Сукиасяны перестроили здание в центре столицы и стали использовать его в своих бизнес-целях. Сын Альберта Сукасяна Хачатур Сукиасян в настоящее время является депутатом правящей парламентской фракции “Гражданский договор”, а Ваагн Хачатрян, как уже было отмечено выше, возглавляет Министерство высокотехнологической промышленности.
В 1870-1880 г. Софья Мелик-Оганджанян построила в Ереване, на улице, носящей сегодня имя Арама, здание из туфа. Согласно справке, выданной Музеем истории Еревана, по вышеуказанному адресу располагались дом и магазины Софьи Мелик-Оганджанян. В советские годы в этом здании располагался книжный магазин. Нам удалось найти только одну фотографию дома, построенного в 19-ом веке. В центре и на правой стороне снимка (см.ниже) запечатлено строительство универмага “Детский мир”, слева виден дом Софьи Мелик-Оганджанян.
В статье, опубликованной в 2020 году в журнале “Ереван”, архитектор Ваагн Асатрян, рассказывая о здании, построенном Софьей Мелик-Оганджанян на пересечении улиц Арама и Абовяна, в котором в советские годы располагался книжный магазин, внешне было непримечательным.
“Мне предложили осуществить проект внутренней отделки и реконструкции. Во время предварительных замеров выяснилось, что здание построено из черного туфа и в прошлом имело большие проемы, характерные для торговых пассажей. В советские годы эти проемы уменьшили или закрыли, замазав штукатуркой с целью создания внутри помещения стены для книжных полок. Я предложил не только капитально отремонтировать здание, но и удалить штукатурку, восстановив тем самым его прежний облик. Однако из-за сокращения государственного финансирования проект не был реализован”,- рассказал архитектор.
Приватизация с условием
Процесс приватизации здания по адресу Арама, 3 и помещения по адресу Арама, 5 начался в период, когда нынешний министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатрян был председателем исполкома городского совета Еревана (1992-1996 гг.). В 1993 г. исполком Ергорсовета передал право на постоянное использование здания Дому-музею Мартироса Сарьяна с целью реконструкции и создания в нем “магазина картин армянских художников”.
25 мая 1994 г. дирекция Дома-музея попросила исполком забрать здание обратно, поскольку его скудные финансовые средства не позволяли осуществить реконструкцию. Тогда же исполком городского совета Еревана получил заявление от производственного кооператива “Астхик-1”, в котором выражалась готовность отремонтировать здание. Председателем созданного в 1994 г. кооператива был отец Хачатура Сукиасяна Альберт Сукиасян. Сам Х.Сукиасян в 1992-1994 гг. был начальником Главного управления экономических связей Министерства промышленности РА, а затем советником министра.
В мае 1994 г. исполком городского совета Еревана отменил предыдущее решение и передал здание книжного магазина кооперативу “Астхик-1” для дальнейшей реконструкции и открытия в нем офиса и Центра аукционов картин современных художников. Тем же решением утверждался договор о предоставлении недвижимости с правом постоянного использования. Стоимость договора составила 5655 долларов США в драмовом эквиваленте.
“Данным договором кооператив “Асхик-1” за предоставленный ему вышеупомянутым решением исполкома Ергорсовета в постоянное пользование земельный участок площадью 0.0377 га, который должен быть использован для создания Центра аукционов произведений армянских художников и офисов, обязуется в 10-дневнй срок перечислить в городской бюджет Еревана 5655 (!) долларов США в драмовом эквиваленте по расчетному курсу дня уплаты”,- говорится в договоре.
Спустя год, в 1995-ом, Альберт Сукиасян обратился к председателю исполкома городского совета Еревана Ваагну Хачатряну с просьбой освободить кооператив “Астхик-1” от платы за аренду здания. “В настоящее время ведутся восстановительные работы, и до окончания строительства здание не подлежит эксплуатации, в связи с чем, учитывая вышеизложенное, просим Вас отдать распоряжение об освобождении нашей организации от арендной платы”,- написал в своем заявлении Альберт Сукиасян.
15 декабря 1995 г. Ваагн Хачатрян подписал еще одно решение о реконструкции здания по адресу Арама, 3. Из этого решения становится ясно, что в указанном доме проживают четыре семьи, для расселения которых требовались одна 2-комнатная и три 1-комнатные квартиры (кроме того, по адресу Арама, 5 действовала мастерская по изготовлению ключей). Исполком решил заключить с кооперативом “Астхик-1” договор о реконструкции зданий по адресам Арама 3 и 5. В этом договоре уже обрисовывалась окончательная перспектива приватизации недвижимости.
В выданной нам в Национальном архиве Армении копии договора, подписанного в декабре 1995 г., говорится, что “первый и подвальный этажи являющегося памятником истории и культуры полуразрушенного здания по адресу Арама 3 и помещения по адресу Арама, 5 выделяются кооперативу “Астхик-1” с правом постоянного использования с целью реконструкции и создания на собственные средства рабочих офисов, а также организации Центра аукциона произведений искусства и других культурных ценностей, а в подвальных помещениях – клуба деятелей культуры и других служб”. Срок проведения реконструкции составлял 2 года. Тем же договором кооператив в течение трех лет по завершении строительства освобождался от арендной платы в связи с тем, что предоставленные для реконструкции строения по адресам Арама, 3 и 5 были непригодны к использованию.
Итак, кооператив, созданный и руководимый Альбертом Сукиасяном, сперва получил право на постоянное использование недвижимости по адресу Арама, 3, затем реконструировал ее, а в 1997 г. стал собственником. Общине Ереван Сукиасян-старший заплатил …. 5655 долларов. Несмотря на вышеупомянутые решения, здание так и не было использовано для создания Центра аукционов картин армянских художников. В нем разместились не имеющие ничего общего с искусством магазины и офисы.
В 1997 году кооператив “Астхик-1” на основании согласованного проекта и стройразрешений реконструировал дом Софьи Мелик-Оганджанян, не сохранив его прежний облик. Главным архитектором реконструкции был Аршак Казарян.
От кооператива “Астхик-1” к ООО “Грзо плаза”
Сегодня здание по адресу Арама, 3 принадлежит ООО “Грзо плаза”. По данным Комитета кадастра, до регистрации права собственности этой компании здание принадлежало кооперативу “Астхик-1”.
По данным реестра юридических лиц, кооператив был создан в 1994 г. В 2010-ом он был реорганизован уже в ООО “Астхик-1”. В том же году компания была переименована в ООО “Грзо плаза”. Его дольщиками являются четыре человека: братья депутата парламента Хачатура Сукиасяна Эдуард и Роберт Сукиасяны, жена Х.Сукиасяна Рузанна Асатрян и жена другого брата, Сарибека Сукиасяна, Аспрам Тоноян. Каждый из них владеет 25 процентами компании.
Судьба расселенных семей неизвестна
Судьба проживавших по адресу Арама, 3 семей, которые были расселены решением исполкома горсовета Еревана от 15 декабря 1995 г., неизвестна. Согласно решению, Управление по формированию жилого и нежилого фонда исполкома должно было в месячный срок представить в исполком Ергорсовета предложения о покупке квартир или выделении жилья с целью расселения жильцов дома номер 3 по улице Арама. С этой же целью финансовому управлению исполкома было поручено выделить соответствующую сумму на покупку квартир, используя также перечисленные кооперативом “Астхик-1” в городской бюджет 5655 долларов. Помещение должна была получить и мастерская по изготовлению ключей, действовавшая по адресу Арама, 5.
В ответ на наш письменный запрос Национальный архив Армении сообщил, что в протоколах заседаний исполкома горсовета Еревана и совета Спандарянского района за январь-февраль 1996 г. данные о расселении не найдены. Что касается протоколов заседаний Спандарянского райсовета за март-декабрь 1996 г., то они не были переданы в Национальный архив. В свою очередь руководитель Центрального округа (включающего бывший Спандарянский район) Еревана Авет Погосян в ответ на наш письменный запрос сообщил, что информация по интересующим нас вопросам в администрации отсутствует.
Кадастровая стоимость здания “Сил Плаза” составляет 999 млн драмов
Реконструкция здания “Сил Плаза”, находящегося на углу улиц Абовяна и Арама, завершилась в 1997 году. Об этом свидетельствует мемориальная доска на здании. По данным Комитета кадастра, приближенная к рыночной кадастровая стоимость здания составляет 999 млн 192 тысячи 711 драмов.
Площадь земельного участка, которое занимает 2-этажное строение, составляет 794 кв.м. Строение имеет общественное назначение. В нем располагаются “Армэкономбанк”, страховая компания “Сил иншуранс”, ООО “Спорт тайм” с принадлежащим ему магазином фирмы “Адидас”, компания “Инлоби”. До реконструкции здание по адресу Арама, 3 считалось памятником истории и культуры. Соответствующая запись имеется в договоре 1995 года. Однако после реконструкции здание при неизвестных обстоятельствах было исключено из списка памятников. В утвержденном правительством в 2004 году государственном списке недвижимых памятников истории и культуры города Еревана здание по адресу Арама, 3 не числится.
Хачатуру Сукиасяну нечего сказать
Мы решили побеседовать на эту тему с депутатом Национального Собрания Хачатуром Сукиасяном, которому через его пресс-секретаря передали список интересующих нас вопросов. Однако Хачатур Сукиасян не пожелал говорить о процессе приватизации здания. Он лишь сказал, что здание было приватизировано его отцом Альбертом Сукиасяном и что он не располагает подробными сведениями об этом процессе. Мы попытались получить и комментарий бывшего мэра Еревана, ныне министра высокотехнологической промышленности Ваагна Хачатуряна, поскольку здание было приватизировано на основании его решений о создании Центра аукционов картин армянских художников. Отметим, что в 2019-2021 гг., то есть до назначения министром, В.Хачатрян был членом совета принадлежащего Сукиасянам “Армэкономбанка”.
В Министерстве высокотехнологической промышленности нам передали комментарий Ваагна Хачатряна: “Принятые решения входили в рамки его полномочий. Ему больше нечего добавить”.