Դիվանագետ․ «Ռուսաստանը նաեւ Կենտրոնական Ասիայում է Թուրքիայի ապագա գերակայության հիմքերը ստեղծում»
-Պարոն Մելիքյան, ՀԱՊԿ խաղաղապահների մուտքը Ղազախստան միանշանակ չընդունվեց թե՛ ՀԱՊԿ անդամ երկրների հասարակությունների որոշ շերտերի, թե՛ Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի կողմից։ Ի վերջո, ՀԱՊԿ զորքերի մուտքը Ղազախստան կարելի՞ է արդարացված համարել միջազգային իրավունքի եւ, մասնավորապես, ՀՀ արտաքին շահերի տեսանկյունից։
-ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի մուտքը Ղազախստան չէր կարող տեղի ունենալ առանց Ռուսաստանի ցանկության ու համաձայնության, թեեւ, որքան հասկանում եմ, այդ կարգի որոշումները կարող են կայացվել միայն կոնսենսուսի հիման վրա: Այսինքն՝ ՀԱՊԿ անդամ որեւէ պետության կողմից այդ որոշման մերժումն ընդհանուր խաղաղապահ ուժերի մուտքը Ղազախստան անհնար կդարձներ: Այլ հարց է, թե ինչ գին ստիպված կլիներ վճարել այդ որոշումը մերժող պետությունը, եթե դրա հիմնական պատվիրատուն ու նախաձեռնողը հանդիսանում է Ռուսաստանը:
Խաղաղապահ ուժերի մուտքը Ղազախստան չի կարող անօրինական համարվել, եթե առկա է Ղազախստանի օրինական իշխանությունների դիմումը ՀԱՊԿ-ին կամ որեւէ այլ միջազգային կազմակերպության, եւ այդ կազմակերպության կողմից դիմումը բավարարելու համաձայնություն է տրվել: Առավել եւս, եթե, ինչպես դա տվյալ դեպքում է, դիմումատու պետությունը հենց ՀԱՊԿ-ի անդամ է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի շահերին, ապա ես չգիտեմ, թե դրանք ինչպես են հաշվարկվել ՀՀ գործող իշխանությունների կողմից, սակայն բոլոր դեպքերում բնական եմ համարում, որ նրանք պարտավոր էին հաշվարկել առաջին հերթին այն հնարավոր գինը, որ ստիպված էր տալու մեր երկիրը Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահների մուտքն արգելափակելու դեպքում:
-Ի՞նչ ռիսկեր եք տեսնում մեր զորախմբի ուղարկման ֆոնին Հայաստանի միջազգային վարկանիշի եւ Ղազախստանում գտնվող հայերի անվտանգության վերաբերյալ։ Արդեն իսկ սպառնալիքներ կան ՌԴ-ում ՀՀ-ի եւ Բելառուսի դեսպանատների նկատմամբ։
-Հայաստանի միջազգային վարկանիշը դժվար թե լուրջ վնասներ կրի՝ ՀԱՊԿ խաղաղապահների ներկայությունը Ղազախստանում կարճաժամկետ է լինելու, եւ ակնկալվում է, որ դրանք իրենց մշտական տեղակայման վայրեր են վերադառնալու ամենաուշը հունվարի 19-ին: Իրականում այդ խաղաղապահ ուժերի կարճատեւ այցը Ղազախստան, հավանաբար, երկարաժամկետ հեռանկարում բացասական եւ ապակայունացնող ազդեցություն է ունենալու Ղազախստանի հետագա ներքին զարգացումների վրա՝ կխթանի ազգայնական տրամադրությունների ալիքի աստիճանական աճը եւ կարող է հանգեցնել նաեւ երկրի այլազգի քաղաքացիների հանդեպ խտրականության խորացման եւ անգամ ֆիզիկական բռնությունների:
-Համոզմունք կա, որ ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանի վարչապետը գործել է առաջին հերթին ՀԱՊԿ գործընկերների, մասնավորապես, ՌԴ նախագահի «խթանմամբ», չնայած Հայաստանի ԱԽՔ-ն այլ պնդում է անում։ Համամի՞տ եք, որ Փաշինյանը հապճեպություն է դրսեւորել ոչ սեփական նախաձեռնությամբ, եւ դա չի բխել մեր շահերից։
-Այս հարցին պատասխանը չի կարող հիմնվել ինչ-որ համոզմունքների վրա, առավել եւս, որ տարբեր մարդկանց մոտ դրանք տրամագծորեն տարբեր կարող են լինել: Ես կոնկրետ հավաստի տեղեկություններ չունեմ այն մասին, թե վարչապետ Փաշինյանն ինչ գործոններով է առաջնորդվել այս հարցում իր որոշումները կայացնելիս, թեեւ, ամեն դեպքում, վստահ եմ, որ նա ազատ մանեւրելու հնարավորություն չէր էլ կարող ունենալ:
Ինձ համար տեսանելի է, որ 44-օրյա պատերազմի արդյունքներից մեկն այն էր, որ Ռուսաստանը կամավոր կերպով արտոնեց Թուրքիայի ռազմական ներկայությունը Հարավային Կովկասում, իսկ այժմ էլ Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահների կարճատեւ մուտքն իրականացնելով եւ ազգայնական տրամադրությունների ալիքը խթանելով՝ նաեւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում է Թուրքիայի ապագա գերակայության հիմքերը ստեղծում:

Дипломат: “Россия создает основы будущего доминирования Турции и в Центрально-Азиатском регионе”
Три вопроса Чрезвычайному и Полномочному послу РА, бывшему министру иностранных дел Республики Арцах Арману Меликяну
Г-н Меликян, ввод миротворцев ОДКБ в Казахстан не был однозначно воспринят ни определенными общественными слоями стран-членов Договора, ни Евросоюзом, ни Соединенными Штатами. В этом случае можно ли считать оправданным ввод войск ОДКБ в Казахстан с точки зрения международного права и в частности внешних интересов Армении?
Ввод миротворческих сил ОДКБ в Казахстан не мог произойти без желания и согласия России, хотя, насколько я понимаю, такого рода решения могут приниматься только на основе консенсуса. То есть отклонение этого решения каким-либо государством-членом ОДКБ сделало бы невозможным ввод миротворческих сил в Казахстан. Другой вопрос, какую цену пришлось бы заплатить отклонившему это решение государству, если его основным заказчиком и инициатором была Россия.
Ввод миротворческих сил в Казахстан не может считаться незаконным, если есть обращение законных властей этой страны в ОДКБ или какую-либо другую международную организацию, и если эта организация дала согласие на удовлетворение обращения. Тем более, что в данном случае обратилось именно государство-член ОДКБ.
Что касается интересов Армении, то я не знаю, как они были учтены действующей властью, но в любом случае власти, естественно, обязаны были подумать в первую очередь о том, какую возможную цену придется заплатить нашей стране в случае блокирования решения о вводе миротворцев ОДКБ в Казахстан.
А какие риски Вы видите в вопросах международной репутации Армении и безопасности находящихся в Казахстане армян на фоне отправки нашего контингента в эту страну? Уже поступили угрозы в адрес посольств Армении и Беларуси в РФ.
Международная репутация Армении вряд ли серьезно пострадает – пребывание миротворцев ОДКБ в Казахстане будет краткосрочным, ожидается, что они вернутся в места своей постоянной дислокации не позднее 19 января. Но в долгосрочной перспективе непродолжительный визит миротворческих сил в Казахстан может оказать отрицательное и дестабилизирующее воздействие на дальнейшие внутренние процессы в этой стране, стимулируя постепенное нарастание волны националистических настроений, что может привести к углублению дискриминации и даже применения физического насилия в отношении проживающих в Казахстане граждан других национальностей.
Высказывается убеждение, что премьер-министр председательствующей в ОДКБ Армении действовал под давлением прежде всего партнеров по Организации и в частности президента РФ, хотя секретарь Совета безопасности Армении утверждает другое. Вы согласны с тем, что Пашинян проявил поспешность не по собственной инициативе и что это не вытекало из наших интересов?
Ответ на этот вопрос не может основываться на определенных убеждениях, тем более, что у разных людей они могут быть диаметрально противоположными. Я не располагаю конкретными достоверными сведениями о том, какими факторами руководствовался премьер Пашинян, принимая решения по данному вопросу, хотя в любом случае уверен, что возможностей для свободного маневрирования у него и не было.
Я вижу, что одним из результатов 44-дневной войны является то, что Россия добровольно делегировала Турции военное присутствие на Южном Кавказе, а сейчас в результате краткосрочного ввода миротворцев ОДКБ в Казахастан и подъема волны националистических настроений создает основы для будущего доминирования Турции в Центрально-Азиатском регионе.