Արարատ Միրզոյանի ու Ռուբեն Ռուբինյանի`Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելու որոշումը կայացված չէ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության շրջանակում բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանի` Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության վերաբերյալ հայկական կողմը դեռ որոշում չունի:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Արարատ Միրզոյանն ու Ռուբեն Ռուբինյանը հնարավոր է մասնակցեն մարտի 11-13-ը Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ֆորումին:
Դիտարկմանը, թե ինչու է Հայաստանի հանրությունն այդ մասին տեղեկանում թուրքական կողմից, Էդուարդ Աղաջանյանն արձագանքեց` կհայտարարվեր այն ժամանակ, երբ կոնկրետ դիրքորոշում և որոշում լիներ մասնակցության վերաբերյալ:
«Որևէ ինֆորմացիա թաքցնելու միտում չկա»,-ասաց նա:
Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` Ռուբեն Ռուբինյանի և Թուրքիայի բանագնաց Սերդար Քըլըչի նոր հանդիպման պայմանավորվածություն դեռ չկա:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք իշխող ուժն արդեն կայացրել է Հանրապետության նախագահի պաշտոնում վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին առաջադրելու որոշում, Աղաջանյանն ասաց` դեռ հստակ որոշում չկա:
«Այս պահի դրությամբ որևէ կայացված որոշում չկա, քննարկվում են տարբեր թեկնածուներ, դրանք կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ կայացված որոշում չկա»,-ասաց պատգամավորը:

Armenia hasn’t yet decided if Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Special Representative Ruben Rubinyan will attend the Antalya Diplomatic Forum scheduled to take place in Turkey.
Earlier, Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu announced that the two Armenian officials may attend the forum to be held in Antalya on March 11-13.
Eduard Aghajanyan (photo), Chairman of the Armenian parliament’s Standing Committee on Foreign Relations, told journalists today that o a decision is made the news will be publicized.
Aghajanyan said there is no agreement on a new meeting between Ruben Rubinyan and Turkish envoy Serdar Kılıç in the Turkey-Armenia normalization talks.
The first meeting of the special representatives was held on January 14 in Moscow.
Aghajanyan, a member of the ruling Civil Contract parliamentary faction, added that the faction hasn’t decided whether to nominate Arayik Harutyunyan, the Prime Minister's Chief of Staff, to the post of president following the resignation of Armen Sarkissian.
"At the moment, no decision has been made. Different candidates are being discussed and they will continue to do so until a decision is made," Aghajanyan said.