Դատախազությունը ստուգում է Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ նոր հետաքննությունը. ԱԱԾ-ն հարցաքննել է «Հետքի» գլխավոր խմբագրին
Գլխավոր դատախազությունը սկսել է ուսումնասիրել նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ «Հետքի» նոր հետաքննությունը։ Այս մասին «Ազատությանը» տված հարցազրույցում ասել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Հրապարակումը լույս տեսնելուց հետո անմիջապես մեր տեսադաշտում հայտնվել է և աշխատանքային առաջին իսկ օրվա սկզբում մուտքագրվել է դատախազությունում և դրանով նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն՝ նկատի ունենալով, որ հրապարակումը պարունակում էր կոնկրետություն պարունակող տվյալներ այն մասին, որ նախկին նախագահը բանկային հաշիվներում ունեցել է գումարներ, որոնք չի հայտարարագրել։ Ինչպես գիտեք, չհայտարարագրելը կամ հայտարարագրմամբ սխալ տեղեկություններ, տվյալներ ներառելը քրեական օրենքով արգվելված գործողություն է, հետևաբար այդ իմաստով պարտադիր ուսումնասիրության ենթակա է»,-նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը և իր քույրը՝ Կարինե Սարգսյանը, շվեյցարական Credit Suisse բանկի իրենց համատեղ հաշվեհամարին ունեցել են ավելի քան 10 մլն շվեյցարական ֆրանկ, որն Արմեն Սարգսյանը չի հայտարարագրել Միացյալ Թագավորությունում որպես դեսպան ծառայության ընթացքում։
Բացահայտումն արվել է #SuisseSecrets միջազգային լրագրողական հետաքննական նախագծի շրջանակներում, որին Հայաստանից մասնակցել է «Հետքը»։
Հիշեցնենք, որ անցած ամիս՝ հունվարի 24-ին, մենք հրապարակել էինք ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիության վերաբերյալ մեր հետաքննության առաջին մասը, որը Գլխավոր դատախազությունը հաջորդ օրն ուղարկել էր ԱԱԾ՝ ուսումնասիրելու։
Օրերս գրավոր հարցմամբ դիմել էինք ԱԱԾ-ին և խնդրել էինք տեղեկացնել, թե ինչ փուլում է Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության վերաբերյալ քրգործը և արդյոք Արմեն Սարգսյանը հարցաքննվել է այս գործի շրջանակներում, որևէ պարզաբանում տվե՞լ է, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2021 թ.-ից ԱԱԾ-ում քննվում է Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ Արա Զոհրաբյանի ներկայացրած հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործը։ Արմեն Սարգսյանի կողմից Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիությունը թաքցնելու հանգամանքը ԱԱԾ-ն ուսումնասիրելու էր հենց այս գործի շրջանակներում։
ԱԱԾ-ից մեզ հայտնել են, որ Արմեն Սարգսյանի կողմից պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու և օգտագործելու դեպքի առիթով հարուցված քրգործը գտնվում է նախաքննության փուլում։ Մեր հրապարակումը դարձել է հարուցված քրգործով քննության առարկա։ Մյուս հարցերին ԱԱԾ-ն չի պատասխանել, քանի որ, ըստ ԱԱԾ-ի, դրանք վերաբերում են նախնական քննության տվյալներին և հրապարակման ենթակա չեն։
Այս գործի շրջանակներում էլ ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտը հարցաքննել է «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին։

Прокуратура проводит проверку по новому журналистскому расследованию в отношении А.Саргсяна. СНБ допросила главного редактора Hetq.am
Генпрокуратура начала проверку по проведенному изданием Hetq.am новому журналистскому расследованию обстоятельств, связанных с бывшим президентом Армении Арменом Саргсяном. Об этом в интервью радио “Свобода” сообщил советник генпрокурора Гор Абрамян.
“Статья оказалась в поле нашего зрения сразу после ее публикации. В первый же рабочий день она была оприходована в прокуратуре, после чего началось изучение с учетом того, что статья содержит конкретные данные о наличии на банковских счетах бывшего президента сумм, которые он не указывал в декларациях. Как вы знаете, недекларирование или указание в декларации неверных сведений или данных представляет собой запрещенное законом действие и в этом смысле требует обязательного изучения”,- отметил Г.Абрамян.
Напомним, что Армен Саргсян и его сестра Карине Саргсян на своем совместном счете в швейцарском банке Credit Suisse имели более 10 млн швейцарских франков, которые Армен Саргсян в период выполнения обязанностей посла Республики Армения в Соединенном Королевстве не декларировал.
Это разоблачение было сделано в рамках международного журналистского расследования #SuisseSecrets, в котором от Армении участвовало издание Hetq.am.
Напомним, что 24 января мы опубликовали первую часть нашего расследования – о наличии у экс-президента РА Армена Саргсяна гражданства Сент-Китса и Невиса, которую Генпрокуратура на следующий же день передала для изучения в Службу национальной безопасности.
На днях мы направили в СНБ письменный запрос, которым просили сообщить, на каком этапе находится уголовное дело о двойном гражданстве Армена Саргсяна, был ли он допрошен в рамках этого дела и какие разъяснения дал.
Как известно, с 2021 года в СНБ расследуется уголовное дело, которое было возбуждено на основании сообщения бывшего председателя Адвокатской палаты Ара Зограбяна о наличии у А.Саргсяна двойного гражданства. Именно в рамках этого дела СНБ и должна была изучить факт сокрытия экс-президентом РА гражданства Сент-Китса и Невиса.
В своем ответе СНБ сообщила, что уголовное дело о подделке Арменом Саргсяном официального документа и его использовании находится на стадии предварительного следствия. Наша публикация стала предметом расследования в рамках уже возбужденного уголовного дела. На другие вопросы СНБ не ответила, поскольку, как было отмечено в ответе, они касаются данных предварительного следствия и не подлежат публикации.
В рамках уголовного дела главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян был допрошен в следственном департаменте СНБ.