Դատախազությունը ստուգում է Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ նոր հետաքննությունը. ԱԱԾ-ն հարցաքննել է «Հետքի» գլխավոր խմբագրին
Գլխավոր դատախազությունը սկսել է ուսումնասիրել նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ «Հետքի» նոր հետաքննությունը։ Այս մասին «Ազատությանը» տված հարցազրույցում ասել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Հրապարակումը լույս տեսնելուց հետո անմիջապես մեր տեսադաշտում հայտնվել է և աշխատանքային առաջին իսկ օրվա սկզբում մուտքագրվել է դատախազությունում և դրանով նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն՝ նկատի ունենալով, որ հրապարակումը պարունակում էր կոնկրետություն պարունակող տվյալներ այն մասին, որ նախկին նախագահը բանկային հաշիվներում ունեցել է գումարներ, որոնք չի հայտարարագրել։ Ինչպես գիտեք, չհայտարարագրելը կամ հայտարարագրմամբ սխալ տեղեկություններ, տվյալներ ներառելը քրեական օրենքով արգվելված գործողություն է, հետևաբար այդ իմաստով պարտադիր ուսումնասիրության ենթակա է»,-նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը և իր քույրը՝ Կարինե Սարգսյանը, շվեյցարական Credit Suisse բանկի իրենց համատեղ հաշվեհամարին ունեցել են ավելի քան 10 մլն շվեյցարական ֆրանկ, որն Արմեն Սարգսյանը չի հայտարարագրել Միացյալ Թագավորությունում որպես դեսպան ծառայության ընթացքում։
Բացահայտումն արվել է #SuisseSecrets միջազգային լրագրողական հետաքննական նախագծի շրջանակներում, որին Հայաստանից մասնակցել է «Հետքը»։
Հիշեցնենք, որ անցած ամիս՝ հունվարի 24-ին, մենք հրապարակել էինք ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիության վերաբերյալ մեր հետաքննության առաջին մասը, որը Գլխավոր դատախազությունը հաջորդ օրն ուղարկել էր ԱԱԾ՝ ուսումնասիրելու։
Օրերս գրավոր հարցմամբ դիմել էինք ԱԱԾ-ին և խնդրել էինք տեղեկացնել, թե ինչ փուլում է Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության վերաբերյալ քրգործը և արդյոք Արմեն Սարգսյանը հարցաքննվել է այս գործի շրջանակներում, որևէ պարզաբանում տվե՞լ է, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2021 թ.-ից ԱԱԾ-ում քննվում է Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ Արա Զոհրաբյանի ներկայացրած հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործը։ Արմեն Սարգսյանի կողմից Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիությունը թաքցնելու հանգամանքը ԱԱԾ-ն ուսումնասիրելու էր հենց այս գործի շրջանակներում։
ԱԱԾ-ից մեզ հայտնել են, որ Արմեն Սարգսյանի կողմից պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու և օգտագործելու դեպքի առիթով հարուցված քրգործը գտնվում է նախաքննության փուլում։ Մեր հրապարակումը դարձել է հարուցված քրգործով քննության առարկա։ Մյուս հարցերին ԱԱԾ-ն չի պատասխանել, քանի որ, ըստ ԱԱԾ-ի, դրանք վերաբերում են նախնական քննության տվյալներին և հրապարակման ենթակա չեն։
Այս գործի շրջանակներում էլ ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտը հարցաքննել է «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին։

Armenia’s Prosecutor General's Office is examining a recent Hetq investigation revealing that former Armenian President Armen Sarkissian failed to declare more than ten million Swiss francs when he served as the country’s Ambassador to the United Kingdom.
Sarkissian and his sister Karine Sargsyan held the money in a Credit Suisse Bank joint account. The revelation was made as part of the SuisseSecrets international journalistic investigative project, in which Hetq participated.
Prosecutor General Gor Abrahamyan, in an interview with Azatutyun Radio, said:
"We paid attention to the article immediately after it was published. At the very beginning of the first working day, it was registered at the prosecutor's office, thus initiating an investigation, considering that it contained specific information that the former president had money in his bank accounts. As you know, not declaring or including incorrect information or data in the declaration is an action prohibited by criminal law. Therefore, it is subject to mandatory investigation," Abrahamyan said.
On January 24, Hetq published the first part of its investigation of the Saint Kitts and Nevis dual citizenship of former President Armen Sarkissian. The Prosecutor General's Office sent then article to the National Security Service (NSS) the next day for investigation.
The other day Hetq wrote to the NSS asking about the status of the criminal case regarding Armen Sarkissian’s dual citizenship had reached and whether the former president had been questioned.
The NSS, since 2021, has been investigating the criminal case looking into Sarkissian’s British citizenship based on a report submitted by former Chamber of Advocates President Ara Zohrabyan. The NSS was supposed to have investigated Sarkissian’s dual St. Kitts and Nevis citizenship issue as part of this case.
The NSS told Hetq that it’s investigating the criminal case as to whether Sarkissian falsified official documents. The NSS didn’t answer our other questions, arguing that preliminary investigation data are not subject to publication.