Շվեյցարական գաղտնիքներ. Արմեն Սարգսյանը չի հայտարարագրել Credit Suisse բանկում ունեցած գումարը
- #SuisseSecrets հետաքննությունում Հայաստանի հետ կապ ունեցող անձանց թիվը մոտ 500 է, իսկ բանկային հաշիվների թիվը՝ մոտ 400
- Արմեն Սարգսյանը և իր քույրը՝ Կարինե Սարգսյանը, ունեցել են բանկային հաշիվ շվեյցարական Credit Suisse բանկում
- Սարգսյանների այդ հաշվին եղել է առնվազն 10 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ Արմեն Սարգսյանի՝ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան նշանակվելու և հաջորդող մի քանի տարիների ընթացքում։
- Արմեն Սարգսյանի այս խոշոր դրամական միջոցները չեն արտացոլվել նրա հայտարարագրերում:
SuisseSecrets-ը միջազգային լրագրողական հետաքննություն է՝ հիմնված բանկային հաշիվների մասին տվյալների արտահոսքի վրա։
Այդ տվյալները մեր գործընկեր գերմանական Süddeutsche Zeitung թերթին տրամադրել է անանուն աղբյուրը։ Թերթն այդ տեղեկատվությունը փոխանցել է OCCRP-ի և 47 այլ մեդիա գործընկերների՝ աշխարհի տարբեր վայրերից։
Արտահոսած տեղեկատվությունը վերաբերում է մոտ 30 հազար անձի և ավելի քան 18 հազար բանկային հաշիվների։ Այս հաշիվները բացվել են սկսած 1940-ականներից մինչև վերջին տասնամյակը, դրանցում ընդհանուր առմամբ եղել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլար:
#SuisseSecrets-ի շրջանակում ավելի քան 160 հետաքննող լրագրողներ ուսումնասիրել են հազարավոր բանկային հաշիվներ, քրեական և դատական գործեր, հարցազրույցներ են անցկացրել տարբեր պաշտոնյաների և փորձագետների հետ։
«Ես կարծում եմ, որ բանկային գաղտնիքի շվեյցարական օրենքները բարոյական չեն։ Ֆինանսական գաղտնիությունը պաշտպանելու պատրվակը պարզապես շղարշ է, որը քողարկում է շվեյցարական բանկերի ամոթալի դերը՝ որպես հարկերից խուսափողների հետ համագործակցող կառույցի։ Այս իրավիճակը հանգեցնում է կոռուպցիայի և զարգացող երկրներին զրկում է այդքան անհրաժեշտ հարկային եկամուտներից: Հետևաբար, այս երկրներն են ամենաշատը տուժում Շվեյցարիայի՝ «Ռոբին Հուդի» հնարքի հակառակ պրոցեսից»,- նշել է տեղեկատվությունը բացահայտած անանուն ազդարարը։
Չնայած կասկածելի միջոցները ոչնչացնելու բազմակի խոստումներին, Credit Suisse բանկը տասնամյակներ շարունակ սպասարկել է չափազանց հարուստ հանցագործների, բռնապետերի, պատժամիջոցների ենթարկված կուսակցությունների և քաղաքական դերակատարների։
Credit Suisse-ը շատ դեպքերում պետք է տեղյակ լիներ իր այն հաճախորդների մասին, որոնք ապօրինի գործունեություն են ծավալել և ունեցել են խնդրահարույց անցյալ։ Պարզ Google որոնումը բավարար կլիներ այսպիսի հաճախորդների պատմությունները պարզելու և նրանց չսպասարկելու համար, այնուամենայնիվ, բանկը բացել և սպասարկել է հաշիվներ նրանց համար։
Հայաստանի քաղաքացիների կամ Հայաստանի հետ կապ ունեցող անձանց թիվն արտահոսած տեղեկատվության մեջ հասնում է մոտ 500-ի, իսկ բանկային հաշիվների թիվը՝ մոտ 400-ի։ Այս մարդկանց թվում են ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանը և իր ընտանիքի անդամները։
Այսպես, Արմեն Սարգսյանի և նրա քրոջ՝ Կարինե Սարգսյանի անվամբ շվեյցարական Credit Suisse բանկում եղել է 10 միլիոնից ավելի շվեյցարական ֆրանկ: Այս հաշիվը գործել է 2006 թ.-ից և բանկի կողմից սպասարկվել է մինչև 2016 թ.-ը։
Շվեյցարական բանկում հաշիվ ունենալը հանցագործություն չէ, սակայն նախագահն այդ հաշվին ունեցած դրամական միջոցները չէր հայտարարագրել։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին անակնկալ հրաժարական տվեց։ Հրաժարականին նախորդող օրերին մենք Արմեն Սարգսյանին նրա՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիության մասին հարցումներ էինք ուղարկել, մեր համոզմամբ հենց այդ պատմությունն է դարձել նրա հրաժարականի պատճառը։
2013-ի սեպտեմբերի 27-ին Արմեն Սարգսյանը նշանակվել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան։ Նշանակման պահից նա, ըստ օրենքի, դարձել է հայտարարատու անձ։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրերը վերլուծելուց պարզ է դառնում, որ վերը նշված դրամական միջոցները նախկին նախագահը չի ներկայացրել ո՛չ դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու իր հայտարարագրում (2013), ո’չ 2014, 2015, 2016 թվականների տարեկան հայտարարագրերում։
Ըստ այդ ժամանակ գործող իրավակարգավորումների, մասնավորապես՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի (ընդունված 26.05.2011 թ.-ին) և Կառավարության 15 դեկտեմբերի 2011 թ.-ի N1819-Ն որոշման, նա հայտարարագրել է 8 մլն եվրո։ Հետագայում նրա տարեկան հայտարարագրերում այս 8 մլն եվրոն գնալով նվազել է։
«Հետքը»՝ իր միջազգային գործընկերների հետ հարցումով դիմել է Արմեն Սարգսյանին։ Մասնավորապես, նրան խնդրել էինք մեկնաբանել, թե որն է այս գումարի ծագման աղբյուրը, և ինչու Սարգսյանը չի հայտարարագրել այն։
Արմեն Սարգսյանից ստացել ենք խուսանավող պատասխան։ Սարգսյանի կարծիքով, այն հանգամանքը, որ մեր ձեռքի տակ է հայտնվել նրա բանկային հաշվի մասին տեղեկատվությունը, ըստ էության, ապօրինի է, որ դա «անձնական կյանքի գաղտնիության խախտում է... և չկա որևէ հանրային շահ, որը երաշխավորում է նման անօրինական գործունեությունը»։
Համարելով, որ հարցումներն անտեղի են, այնուամենայնիվ, Սարգսյանը որոշել է պատասխանել մեր հարցերին և պարզաբանում է ներկայացրել։
Իր պարզաբանման մեջ Սարգսյանը նշում է, որ այդ տարիներին որպես դեսպան ծառայել է pro-bono (անվճար) հիմունքներով և Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատան կայացման համար նույնիսկ գումար է ծախսել սեփական գրպանից։
«Հստակ չէր, որ կանոնները, որոնք պարտավորեցնում են պաշտոնյաներին հայտարարագրել իրենց եկամուտները, կիրառելի էին նման հանգամանքներում, ըստ էության, այլ անձինք, որոնք նույնպես ծառայել են pro bono հիմունքներով, որևէ հայտարարագիր չեն ներկայացրել»,- նշել է Սարգսյանը՝ բերելով Շառլ Ազնավուրի օրինակը։ Չնայած սրան, Սարգսյանը որոշել է հայտարարագրեր ներկայացնել։
«Այն ժամանակ հայտարարագրերն էլեկտրոնային չէին և չէին պարտավորեցնում հայտարարագրել կոնկրետ բանկային հաշիվներ, միայն իմ կանխիկ գումարները, որոնք ես ամեն տարի հայտարարագրում էի»,- նշել է Սարգսյանը։
Այստեղ հարկ ենք համարում նշել, որ Արմեն Սարգսյանը հայտարարագիր չներկայացնելու սովորություն ունի։
Չնայած իր վերը նշված պնդմանը, թե ամեն տարի հայտարարագրել է իր ունեցվածքը, դեռևս 2016 թ.-ին գրել էինք, որ նա մի քանի տարի շարունակ չի ներկայացրել իր հայտարարագրերը։ Էթիկայի հանձնաժողովի ծանուցումներից և մամուլում հրապարակումներից հետո միայն Սարգսյանը մի քանի տարի ուշացումով՝ 2017 թ.-ի ապրիլի 20-ին, ներկայացրել է 2013 թ.-ի՝ պաշտոնը ստանձնելու և 2014, 2015, 2016 թվականների տարեկան հայտարարագրերը։
Սարգսյանն իր պարզաբանման մեջ նշել է. «Հայտարարագրերին կից երկու անգամ ներկայացվել է նամակ, որտեղ ասվում էր, որ հստակ չէ, որ ես պետք է ներկայացնեմ հայտարարագրեր, բայց եթե Էթիկայի հանձնաժողովը համարեր, որ պետք է ներկայացնեի, նրանք կարող էին բացել իմ նամակն ուղեկցող ծրարը»:
Մենք դիմեցինք նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով և հարցրինք՝ արդյոք Հանձնաժողովն ուսումնասիրե՞լ է Սարգսյանի հայտարարագրերը և խնդրեցինք պարզաբանել՝ արդյոք Սարգսյանը հայտարարագրել է 10 մլն շվեյցարական ֆրանկը։
Հանձնաժողովից հաստատեցին, որ, իսկապես, Սարգսյանը դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում հայտարարագրել է միայն 8 մլն եվրո դրամական միջոց՝ առանց նշելու՝ կանխիկ, թե բանկային հաշվին պահվող։ Հաջորդող տարեկան հայտարարագրերում Սարգսյանը չի հայտարարագրել շվեյցարական ֆրանկ արտարժույթով որևէ դրամական միջոց։
Սարգսյանի վերը նշած պնդումը, թե նա պարտավոր է եղել ներկայացնել միայն կանխիկ գումարը, մանիպուլյատիվ է, քանի որ 2013-2018 թթ. պաշտոնյան պարտականություն չի ունեցել նշելու նույնիսկ դրամական միջոցի տեսակը (կանխիկ, թե անկանխիկ, բանկային հաշվին պահվող միջոցներ)։
Այսպես, մենք չգիտենք, թե իր հայտարարագրած 8 մլն եվրո դրամական միջոցը կանխիկ է եղել, թե այլ տեսակի, հայտարարագրում նա պարտավոր չի եղել դա նշելու և չի նշել։ Բայց Սարգսյանը պարտավոր է եղել հայտարարագրել իր դրամական միջոցները և նշել արտարժույթը։ Հարց է առաջանում, թե ինչու՞ և ինչպե՞ս է նա ընտրել հայտարարագրել 8 մլն եվրոն, բայց չի հայտարարագրել մեզ հայտնի 10 մլն շվեյցարական ֆրանկը։
Բացի նշված հաշվեհամարից, Սարգսյանը Credit Suisse-ում ունեցել է ևս երեք հաշիվ։ Դրանց մանրամասն չենք անդրադառնում, քանի որ այդ հաշիվներից երկուսը փակվել են Սարգսյանի՝ հանրային պաշտոն ստանձնելուց մի քանի ամիս առաջ, իսկ մյուսը՝ շատ ավելի շուտ։
Սարգսյանն իր պարզաբանման մեջ նաև նշել է, որ հաշիվները փակվել են իր՝ դրանց մասին տեղեկատվությունը բացահայտելու պարտավորությունից առաջ, սակայն իր և քրոջ՝ Կարինե Սարգսյանի հաշիվը փակվել է միայն 2016 թ.-ին։ Այդ ժամանակ օրենքը պարտավորեցրել է նրան հայտարարագրել իր դրամական միջոցները, ինչը նա արել է, ինչպես նշեցինք, մի քանի տարի ուշացումով և հետագայում` արդեն որպես նախագահ։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը մեզ հայտնեց նաև, որ Սարգսյանը դեռ պետք է ներկայացնի պաշտոնը դադարեցնելու հայտարարագիրը (նոր ձևաչափով, ավելի մանրամասն` ներառելով դրամական միջոցների տեսակները) և տվյալների համադրության արդյունքում Հանձնաժողովը կկարողանա ներկայացնել իր վերլուծության վերջնական արդյունքները։

Швейцарские секреты: Армен Саргсян не декларировал свои деньги в банке Credit Suisse
В международном журналистском расследовании #SuisseSecrets фигурирует имя первого президента Республики Армения Армена Саргсяна
Главное из расследования
- Данные #SuisseSecrets включают около 500 владельцев счетов и около 400 банковских счетов, связанных с Арменией
- Армен Саргсян и его сестра Карине Саргсян имели банковский счет в банке Credit Suisse
- В период работы А.Саргсяна послом РА в Великобритании и в течение последующих нескольких лет на банковском счете Саргсянов было как минимум 10 миллионов швейцарских франков
- В декларациях Армена Саргсяна эта сумма не отражена
SuisseSecrets – международное журналистское расследование, основанное на утечке данных о банковских счетах.
Эти данные предоставил нашему партнеру – немецкой газете Süddeutsche Zeitung – анонимный источник. Полученную информацию газета передала OCCRP и 47 другим медиа-партнерам в различных странах мира.
Сведения касаются около 30 тысяч лиц и более 18 тысяч банковских счетов. Последние были открыты начиная с 1940-х годов и до последнего десятилетия. На этих счетах имелось свыше 100 млрд долларов.
В рамках #SuisseSecrets более 160 журналистов-расследователей изучили тысячи банковских счетов, уголовных и судебных дел, взяли интервью у различных должностных лиц и экспертов.
“Я считаю, что швейцарские законы о банковской тайне аморальны. Предлог защиты финансовой конфиденциальности — всего лишь завеса, прикрывающая позорную роль швейцарских банков как пособников лиц, уклоняющихся от уплаты налогов… Эта ситуация способствует коррупции и лишает развивающиеся страны столь необходимых налоговых поступлений. Следовательно, именно эти страны больше всего страдают от процесса, противоположного трюку “швейцарского Робин Гуда”,- отметил раскрывший информацию анонимный осведомитель.
Несмотря на неоднократные обещания ликвидировать сомнительные средства, банк Credit Suisse на протяжении десятилетий обслуживал богатейших преступников, диктаторов, находящихся под санкциями политических деятелей и партии.
Во многих случаях Credit Suisse следовало выяснить историю клиентов, которые занимались незаконной деятельностью и имели сомнительное прошлое. Достаточно было простого поиска в Google, чтобы получить информацию о таких клиентах и отказаться от их обслуживания. Тем не менее, банк открывал для них счета.
Что представляет из себя Credit Suisse
В полученных анонимно сведениях число граждан Армении или взаимосвязанных с ней лиц доходит до 500, число банковских счетов – до 400. В число этих лиц входит также бывший президент Армении Армен Саргсян и члены его семьи.
Так, на счете А.Саргсяна и его сестры Карине Саргсян в швейцарском банке Credit Suisse имелось свыше 10 млн швейцарских франков. Этот счет действовал с 2006 г. и обслуживался до 2016 г.
Наличие счета в швейцарском банке не преступление, однако бывший президент не декларировал эти денежные средства.
Напомним, что 23 января Армен Саргсян неожиданно подал в отставку. За несколько дней до этого мы направили г-ну Саргсяну вопросы о наличиии у него гражданства Сент-Китса и Невиса. Мы убеждены, что именно история с гражданством стала причиной его отставки с поста президента.
27 сентября 2013 г. А.Саргсян был назначен послом Республики Армения в Великобритании. С момента назначения на эту должность он, согласно закону, стал лицом, обязанным представлять декларации об имуществе и доходах.
Изучение деклараций Саргсяна, представленных в Комиссию по предупреждению коррупции, показало, что вышеуказанные денежные средства бывший президент не отразил ни в своей декларации 2013 года, когда занял должность посла, ни в последующих декларациях 2014-2016 гг.
Согласно правовым регулированиям того периода, в частности закону “Об общественной службе”, принятому 26.05.2011, и решению правительства N1819 от 15 декабря 2011 г., А.Саргсян задекларировал 8 млн евро. В его последующих декларациях эта сумма постепенно уменьшалась.
Hetq.am совместно со своими международными партнерами направил Армену Саргсяну запрос, в котором, в частности, просил экс-президента назвать источник происхождения этой суммы и причины, по которым он ее не декларировал.
На наш запрос А.Саргсян прислал уклончивый ответ. По мнению экс-президента, информация о его банковском счете оказалась в нашем распоряжении незаконно и нарушает “тайну его личной жизни…”. Кроме того, Армен Саргсян считает, что “нет какого-либо общественного интереса, гарантирующего подобную неазконную деятельность”.
Назвав вопросы неуместными, Саргсян, тем не менее, решил ответить на них.
По его словам, обязанности посла в указанный период он выполнял на безвозмездной основе (pro-bono) и даже потратил деньги из собственного кармана на открытие посольства РА в Великобритании. “Для подобных ситуаций не было четких правил, обязывавших должностных лиц декларировать свои доходы. Декларации не представляли и другие служившие pro bono лица”,- отметил Саргсян, приведя в пример Шарля Азнавура. Несмотря на это, А.Саргсян решил представлять этот документ.
“Тогда декларации не были электронными и не обязывали декларировать банковские счета, а только наличные суммы, которые я каждый год декларировал”,- написал в своем ответе экс-президент.
Отметим, что А.Саргсян имеет привычку не представлять декларации. Несмотря на утверждение о том, что он каждый год декларировал свое имущество, мы еще в 2016 году писали о том, что Саргсян несколько лет не представлял декларации. Только после получения извещений Комиссии по этике и появления публикаций в прессе он с опозданием на несколько лет – 20 апреля 2017 года – подал декларацию на момент своего вступления в должность в 2013 году, а также декларации в 2014, 2015, 2016 гг.
В своем объяснении бывший президент отметил: “К декларациям я дважды прилагал письмо, в котором сообщал об отсутствии конкретного требования представлять ее. Но если Комиссия по этике считала, что я должен представлять, то они могли вскрыть приложенный к моему письму конверт”.
Мы поинтересовались у Комиссии по предупреждению коррупции, были ли изучены декларации А.Саргсяна и задекларировал ли экс-президент 10 млн швейцарских франков.
Нам ответили, что в декларации на момент вступления в должность посла Армен Саргсян задекларировал лишь 8 млн евро без указания того, как хранились эти деньги – наличными или на банковском счете. В последующих годовых декларациях Саргсян не указывал какие-либо денежные средства в швейцарских франках.
Приведенное выше утверждение экс-президента о том, что он обязан был декларировать только наличные денежные средства, манипулятивно, поскольку в 2013-2018 гг. должностное лицо не обязано было указывать даже вид денежных средств (наличные, безналичные, банковский счет).
Мы, в частности, не знаем, была ли заявленная им сумма в 8 млн евро наличной или какой-то еще, поскольку он не обязан был отражать в декларации эти данные, что и было сделано. Однако Саргсян обязан был декларировать свои денежные средства и указывать валюту. Напрашивается вопрос: основываясь на чем он решил задекларировать 8 млн евро, но не указал известную нам сумму в 10 млн швейцарских франков?
В Credit Suisse у Армена Саргсяна, помимо вышеупомянутого счета, имелись еще три счета. Мы пока не будем их касаться, поскольку два из них были закрыты за несколько месяцев до вступления Саргсяна в должность публичной службы, третий был закрыт гораздо раньше.
В своем объяснении Саргсян также отметил, что счета были закрыты до того, как у него появилось обязательства предоставлять соответствующую информацию. Однако счет, который был открыт экс-президентом совместно с его сестрой Карине Саргсян, был закрыт только в 2016 году. В то время закон обязывал Армена Саргсяна декларировать свои активы, что он и сделал лишь несколько лет спустя, а в дальнейшем уже в качестве президента.
Комиссия по предупреждению коррупции также сообщила, что А.Саргсян должен предоставить и декларацию на момент своей отставки (в новом формате, включающем виды денежных средств). В результате сопоставления всех данных Комиссия сможет получить окончательные результаты своего исследования.
В ближайшее время Hetq.am опубликует материалы о некоторых владельцах счетов, чьи имена фигурируют в данных #SuisseSecrets.