Արցախի գազատարի վերանորոգման համար Ադրբեջանի հետ բանակցությունները շարունակվում են
Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ մտնող գազատար խողովակաշարի վնասման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում դադարեցվել է գազամատակարարումը։
Խողովակաշարը վնասվել է 2020 թվականի մարտի 7-ի լույս 8-ի գիշերը։ Գազատարի վնասված հատվածը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ։
Արցախի Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հայտնում է , որ «Արցախգազ» ՓԲԸ մասնագետների կողմից վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար ադրբեջանական կողմի հետ տարվում են բանակցություններ, որոնց ներգրավված են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչներ և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի աշխատակիցներ։
«Ներկա դրությամբ բանակցությունները շարունակվում են։ Ընթացքի մասին հանրությանը կտրամադրվեն լրացուցիչ տեղեկություններ»,- նշված է ԱԽ գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։

Продолжаются переговоры с Азербайджаном вокруг ремонта газопровода в Арцахе
Вследствие повреждения газопровода, идущего из Армении в Республику Арцах, там прекращена подача газа. Газопровод был поврежден в ночь с 7-го на 8-е марта. Поврежденный участок находится под контролем азербайджанских вооруженных сил.
Как сообщает Канцелярия Совета Безопасности Арцаха, для проведения ремонтных работ на газопроводе в настоящее время с азербайджанской стороной ведутся переговоры, в которых участвуют также представители находящихся в Арцахе миротворческих сил РФ и офиса Совета безопасности.