Արցախի ԱԳՆ դատապարտել է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները խաղաղ բնակիչների նկատմամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել վերջին օրերին Արցախի բնակավայրերի եւ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի զինուժի ոտնձգությունների վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Մարտի 9-ին և 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը մեծ տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից թիրախավորել են Մարտունու շրջանի Խնուշինակ և Կարմիր շուկա, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղերի խաղաղ բնակչությանը, ինչի հետեւանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում կա մեկ վիրավոր։
Մարտի 8-ի գիշերը վնասվել է Արցախի Հանրապետություն եկող միակ գազատարը՝ գազամատակարարումից զրկելով Արցախի ամբողջ տարածքը։ Վնասված հատվածը գտնվում է ադրբեջանական ԶՈՒ վերահսկողության տակ հայտնված տեղանքում։ Առ այսօր ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է գազատարի վերանորոգմանը, ինչի պատճառով Արցախի ողջ բնակչությունը առերեսվում է հումանիտար մի շարք խնդիրների, որոնք հատկապես ծանր են եղանակային ցուրտ պայմաններում։
Անցած շաբաթվա ընթացքում թշնամին բարձրախոսներով արված հայտարարություններով անընդհատ հորդորում էր Խրամորթի խաղաղ բնակչությանը լքել գյուղը՝ սպառնալով ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնել գյուղացիների նկատմամբ։
Պաշտոնական Բաքվի քաղաքականությունն ինչպես միշտ խիստ ապակառուցողական է, կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնադրույթները, մարդասիրության հիմունքները, իր էությամբ հայատյացության, նացիզմի և ահաբեկչության համակցում է։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները, որոնք սպառնալիք են տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության համար, հարված՝ ռուս խաղաղապահ առաքելությանը, մարտահրավեր՝ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին, և չպետք է անարձագանք մնան։
Վերջին զարգացումները մեկ անգամ ևս ցույց են տալիս Ադրբեջանի բուն նպատակները հայ ժողովրդի, Արցախի և նրա ապագայի նկատմամբ։ Արցախցու՝ հայրենի հողում ապրելու և այն պաշտպանելու վճռականությունը եղել է և կմնա անսասան»։

The following statement was released today by the Artsakh Foreign Ministry
On March 9 and 10, Azerbaijani armed forces targeted the civilian population of Martuni region’s Khnushinak and Karmir Shuka villages and the Askeran region’s Khramort village, employing large-caliber firearms.
One civilian was wounded in the gunfire.
On the night of March 8, the only gas pipeline leading to the Republic of Artsakh was damaged, depriving the entire territory of the country of gas. The damaged section is in an area under the control of the Azerbaijani armed forces. To date, the Azerbaijani side is hindering the repair of the gas pipeline. As a result, the entire population of Artsakh faces a range of humanitarian problems, which are especially severe due to the cold weather conditions.
During the past week, the adversary, through loudspeaker announcements, constantly urged the peaceful population of Khramort to leave the village, threatening the people with physical revenge.
Official Baku's policy is, as always, highly destructive. It grossly violates the principles of international law and humanity, represents in its essence a combination of Armenian-hatred, Nazism and terrorism.
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh strongly condemns the provocative actions of Azerbaijan, which are a threat to regional peace and stability, a blow to the Russian peacekeeping mission, a challenge to the civilized world, and should not go unanswered.
Recent developments once again demonstrate the real intentions of Azerbaijan towards the Armenian people, Artsakh and its future.
The determination of the people of Artsakh to live in their homeland and defend it was, is and will remain unshakable.