«Հայաստանն անգամ այս թույլ վիճակով ունի սփյուռքի լծակը, բայց չի օգտագործում՝ ի նպաստ իր դիրքի հզորացման»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ֆրանսաբնակ լրագրող, արեւելագետ Տիգրան Եգավյանը։ Այս տարվա փետրվարին հրատարակվել է նրա «Հայաստանի աշխարհաքաղաքականությունը» գիրքը (ֆրանսերեն)։
-Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Ֆրանսիա կատարած այցին եւ հայ-ֆրանսիական համաժողովին, նշել է, որ պետք է նոր լիցք հաղորդել Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի տնտեսական համագործակցությանը։ Ինչպե՞ս եք ընդհանրապես գնահատում հայ-ֆրանսիական, այսպես կոչված, առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական տեսանկյունից։
-Հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում ապշեցուցիչն ու նշանակալիցը սենտիմենտալ հարթության, բարեկամության, հիշողության, մշակույթի եւ երկկողմ առեւտրի կառուցվածքային թուլության միջեւ առկա խոր անհավասարակշռությունն է: Չնայած երկու կողմերի ջանքերին՝ Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտուրը մնում է 100 միլիոն եվրոյից ցածր։
Ֆրանսիայի մասնաբաժինը շուկայում ցածր է (մոտ 2 %), Հայաստանը փոքր շուկա է՝ սահմանափակված Եվրասիական տնտեսական միությունը կարգավորող կանոններով։ Ֆրանսիան Հայաստանի արտահանման գործընկերների տասնյակում չկա. մատների վրա կարելի է հաշվել Հայաստանում հիմնադրված ֆրանսիական ընկերությունների թիվը։ Եթե Հայաստանը տարիներ շարունակ հյուրընկալում է ֆրանսիացի բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների, ապա ներդրողները բացակայում են հայաստանյան շուկայից, բացառությամբ մի քանիի, ինչպիսիք են «Veolia»-ն, «Crédit Agricole»-ը, «Carrefour»-ը, «Pernaud Ricard»-ը:
Օրինակ՝ Ֆրանսիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ առեւտուրը 2019 թ․ կազմել է 749 միլիոն եվրո, նույնիսկ եթե այն մեծապես կախված է ածխաջրածիններից, ինչը բացատրում է տարեցտարի խիստ տատանումները:
Քաղաքական մակարդակում արդեն ավանդույթ է դարձել հարաբերությունների գերազանց մակարդակը ողջունելը, բայց մենք հաճախ մոռանում ենք որ բարեկամությունը, զգացմունքներն ու մշակույթը միջազգային հարաբերություններում որեւէ ազդեցություն չունեն։ Ֆրանսիան եւ Հայաստանը չհայտարարված պատերազմական վիճակում գտնվող աշխարհաքաղաքական մրցակից դաշինքներին են պատկանում։ 2016-ի 4-օրյա եւ 2020-ի 44-օրյա պատերազմները ցույց տվեցին, որ Փարիզը չի թռչի Հայաստանին օգնության։ Որպես ընդհանուր կանոն, ներկայումս այս հարաբերություններում ռազմավարական բաղադրիչ չկա: Ֆրանսիան Հայաստանին զենք չի վաճառում, չկա էական համագործակցություն, ինչպիսին օրինակ ատոմային էներգետիկան է։
Պարոն Մակրոնը, այնուամենայնիվ, հայտարարեց, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը կստեղծի հատուկ հիմնադրամ, որը նախատեսված է Հայաստանին լայնածավալ օգնություն տրամադրելու համար։ Նա հորդորեց Ֆրանսիայի շրջաններին եւ բարեգործական կազմակերպություններին իրենց ներդրումն ունենալ այս հիմնադրամում: Երկու կառավարությունները մշակել են «ֆրանկո-հայկական տնտեսական ճանապարհային քարտեզ» առաջիկա հինգ տարիների համար, ինչպես նաեւ նախատեսում են ավելի շատ համատեղ ծրագրեր, որոնք, ըստ Մակրոնի, օգուտ կբերեն Հայաստանի հանրային ենթակառուցվածքին, առողջապահական համակարգին եւ մշակութային ու պատմական ժառանգությանը։
-Փաշինյանի հետ հանդիպմանը Մակրոնն ասել է, որ Ուկրաինայի պատերազմը չի կարող հետեւանքներ չունենալ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար։ Ապա ավելացրել, որ ստեղծված իրավիճակում չի մոռացվել 2020 թ․ աշունը, որտեղ դեռ չլուծված հարցեր կան։ Արդյոք Մակրոնի ասածն ակնարկ է այն մասին, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կարող են օգտվել Ուկրաինայում ստեղծված խառը իրավիճակից, ինչպես դա արեցին 2020 թ․ աշնանը, երբ «մեծ խաղացողները» զբաղված էին այլ գործերով։
-Նշենք, որ նախագահ Մակրոնի ելույթն առաջին հերթին ուղղված է Ֆրանսիայի հայ համայնքին ընտրական տեսանկյունից։ Իր կամքից անկախ պատճառներով նա չէր կարողացել ներկա գտնվել «CCAF»-ի (Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդ) տարեկան ընթրիքին, եւ դա առիթ էր նշել նախընտրական ծրագիրն իր վերընտրման քարոզարշավի կեսին։ Այն փաստը, որ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, իրեն չի հուզում, քանի որ մենք գիտենք, որ նա միաժամանակ մեծ էներգիա է գործադրում Ադրբեջանի հետ մերձենալու համար։
-Փաշինյանն ու Մակրոնը կարեւորել են ղարաբաղյան հարցի լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆրանսիայի ղեկավարը, փաստորեն, կրկին հիշեցնում է, որ հակամարտությունը լուծված չէ, իսկ լուծման միակ ձեւաչափը Մինսկի խմբի ձեւաչափն է։ Մակրոնի եւ մյուս համանախագահների հայտարարությունները լուծման սպասող հարցի մասին արդյոք կարող են որեւէ լուրջ ազդեցություն ունենալ Ալիեւի բռնապետական ռեժիմի վրա, որը 44-օրյա ագրեսիայից հետո հարցը համարում է փակված։
-Մակրոնը նշեց նաեւ Մինսկի խումբը եւ ֆրանսիացի համանախագահի առաջիկա այցը Ստեփանակերտ, բայց դա շատ քիչ հավանական է, հատկապես որ ուկրաինական պատերազմը հավանաբար ստորագրել է իր տեսակի մեջ այս եզակի դիվանագիտական մեխանիզմի մահվան հրամանը, որը միավորում է ամերիկացիներին եւ ֆրանսիացիներին։
Ի դեպ, Ֆրանսիայի նախագահի ելույթը մեկնաբանվեց որպես Հայաստանին ի վերջո Եվրամիությանն անդամակցելու հրավեր: Խնդիրն այն է, որ ո՛չ Ֆրանսիան, ո՛չ Եվրամիությունը ի վիճակի չեն Հայաստանի անվտանգության նվազագույն երաշխիք տալ։ Փարիզը նույնիսկ չի նշել այն դերը, որը Հայաստանը կարող է ունենալ որպես միջնորդ Մոսկվայի եւ Բրյուսելի միջեւ։ Ուստի մենք պետք է հասկանանք, որ այս երկար ծրագրված ֆորումը «փոխհատուցում» էր Արեւմուտքի կողմից լքված Հայաստանի համար, որը, բացի 2,6 միլիարդ դոլարի պայմանական տնտեսական օգնության խոստումից, ակնկալելու բան չունի իր եվրոպացի ընկերներից։
Այս ֆորումը չնայած որոշակիորեն անկազմակերպ էր, ուներ ֆրանս-հայկական հարաբերություններում տնտեսական խաղացողներին համախմբելու արժանիք: Չորս կետ, որ արժանի է հիշատակել․ 1) Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի եւ ԹՈՒՄՈ-ի կողմից Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում առաջարկվող որակյալ ուսուցումը 2) հարկման հետ կապված խնդիրները 3) Հայաստանի ակտիվը, որը, չնայած իր աշխարհագրական մեկուսացմանը, ցանկանում է դարպաս դառնալ դեպի Եվրասիա 4) Ֆրանսիական զարգացման գործակալության շնորհիվ կրիտիկական ենթակառուցվածքների (ճանապարհներ, ոռոգման համակարգեր) զարգացման հնարավորություն (օրինակ՝ Սյունիքի ճանապարհը կամ Վեդիի ջրամբարը)։ Սրանք դեռ զենք չեն, բայց արդեն նշանակալի քայլ են։
-Պարոն Եգավյան, առհասարակ ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը, ի՞նչ խնդիրներ կառանձնացնեք, եւ ի՞նչ քայլեր պետք է անի ՀՀ-ն արտաքին քաղաքական ճակատում։
-Ցավոք սրտի, Հայաստանի դիվանագիտությունը շատ տկարացավ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո։ Ակնհայտ է, որ ներկա վարչակազմը նախընտրեց արժեւորել ԱԳՆ-ում աշխատող այն անձանց, որոնք զուտ հնազանդություն եւ վստահություն էին ցուցաբերում Նիկոլ Փաշինյանին՝ նրան անվանելով տաղանդավոր եւ փորձառու։ Դա, իսկապես, ցավալի երեւույթ է։ Հայաստանի դիվանագիտությունը շատ գործնական չէ եւ կարող ավելի մեծ ճկունություն ցուցաբերել, չնայած Հայաստանի ներկա դիրքը շատ թույլ է։
Այս հարցին անպայման պետք է անդրադառնալ այն տեսնակյունից, որ Հայաստանի մարդկային ռեսուրսներն այլեւս գտնվում են երկրի սահմաններից դուրս, եւ որքան Հայաստանը մաշվի, չի նշանակում, թե սփյուռքը կհզորանա։ Բայց սփյուռքում կան արհեստավարժ լրագրողներ, քաղաքագետներ, համալսարանականներ, նույնիսկ դիվանագետներ, որոնք կարող են ծառայել Հայաստանի պետականության շահերին։
Վերջերս Ֆրանսիայում նկատեցինք, որ Վրաստանի նախագահը՝ Սալոմե Զուրաբաշվիլին, որը փայլուն ֆրանսախոս է, ծագումով ֆրանսիացի, նախկին ֆրանսիացի դիվանագետ, ցույց տվեց, որ վրացիներն այդ լծակը կարող են օգտագործել ի նպաստ իրենց ազդեցության։ Հայաստանն անգամ այս թույլ վիճակով ունի սփյուռքի լծակը, բայց չի օգտագործում՝ ի նպաստ իր դիվանագիտության, արտաքին քաղաքականության եւ դիրքի հզորացման։
Հետեւաբար, ուզում եմ նշել, որ մենք այլեւս կանգնած ենք երկու մարտահրավերների առաջ՝ կա՛մ այս պետությունը կհզորացնենք սփյուռքի տարրերով, կա՛մ կշարունակենք Հայաստանի ռուսացման գործընթացը եւ կդառնանք ռուսական մարզ, ինչպես նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։ Միտքս առանց հոռետեսության ավարտելով՝ պիտի նկատի ունենանք, որ Հայաստանն ունի սփյուռքի լծակը․ այս գիտակցությունը պետք է ունենանք։

Tigrane Yégavian: Armenia Must Use Diaspora as Leverage; Armenia-France Relations Not Substantive
Hetq talks to France-based journalist and author Tigrane Yégavian. He recently authored Géopolitique de l'Arménie. Yégavian is a member of the independent Centre Français de Recherche sur le Renseignement/CF2R (French Centre for Intelligence Studies) and a member of the review committee of the geopolitical review CONFLITS.
Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to his recent visit to France and the "Ambitions: Armenia-France" conference in Paris, noted that economic cooperation between France and Armenia needs to be ramped up. How would you assess the so-called special Armenian-French relationship from an economic and political perspective?
What is striking and significant in Armenian-French relations is the deep imbalance between the sentimental dimension, that’s to say friendship, memory, culture, and the structural weakness of bilateral trade. Despite the efforts of both sides, trade between France and Armenia remains below 100 million euros.
France's market share in Armenia is low, about 2%. Armenia is a small market limited by the rules governing the Eurasian Economic Union. France is not in the top ten of Armenia's export partners. The number of French companies established in Armenia can be counted on one’s fingers. While Armenia has hosted high-ranking French politicians for years, French investors are absent from the Armenian market, except for a few, such as Veolia, Crédit Agricole, Carrefour, Pernod Ricard.
At the political level, the tradition has been to praise the excellent level of relations between the two countries, but we often forget that friendship, feelings and culture have no effect on international relations. France and Armenia belong to rival geopolitical alliances in an undeclared state of war. The 2016 Four-Day War and the 2020 44-Day War showed that Paris will not fly to Armenia to help. As a rule, there is currently no strategic component to this relationship. France does not sell arms to Armenia. There is no significant cooperation, such as in the field of nuclear energy.
Mr. Macron, however, announced that the French government would set up a special fund to provide large-scale assistance to Armenia. He urged French regions and charities to contribute to the fund. The two governments have developed a ‘Franco-Armenian economic roadmap’ for the next five years, as well as more joint programs that, according to Macron, will benefit Armenia's public infrastructure, healthcare system and cultural and historical heritage.
During his meeting with Pashinyan, Macron said that the war in Ukraine will have consequences for Armenia and the region. He added that in the current situation he hasn’t forgotten the unresolved issues from the autumn of 2020. Was Macron hinting that Turkey and Azerbaijan can take advantage of the conflict in Ukraine, as they did in the fall of 2020, when the ‘big players’ were busy with other things.
It should be noted that President Macron's speech targeted the Armenian community of France given the upcoming elections. For reasons beyond his control, he was unable to attend the annual dinner of the CCAF (Coordinating Council of Armenian Organizations in France), which marked the end of his campaign in the middle of his re-election campaign. The fact that the Karabakh issue isn’t resolved does not concern him. We know he’s doing a lot to get closer to Azerbaijan.
Pashinyan and Macron highlighted the settlement of the Karabakh issue within the framework of the OSCE Minsk Group. In essence, France, one of OSCE Minsk Group Co-Chairs, again noted that the conflict is not resolved, and the only format for a solution is the Minsk Group format. Can the statements of Macron and the other co-chairs on the issue have any serious impact on the dictatorial regime of Aliyev? The Azerbaijani government says the 2020 war resolved the issue.
Macron also mentioned the Minsk Group and the forthcoming visit of the French Co-Chair to Stepanakert, but such a scenario is very unlikely, especially since the Ukrainian war has probably signed the death order of this unique diplomatic mechanism.
By the way, the speech of the French president was interpreted as an invitation for Armenia to finally join the European Union. The problem is that neither France nor the European Union can provide even a minimum guarantee of Armenia's security. Paris did not even mention the role that Armenia can play as a mediator between Moscow and Brussels. Therefore, we must understand that this long-planned forum was compensation for Armenia abandoned by the Wes. Armenia, apart from the promise of $2.6 billion in conditional economic aid, has nothing to expect from its European friends.
This forum, although somewhat disorganized, was rewarding because it brought together the economic players in French-Armenian relations. There are four points worth mentioning. 1) Quality education offered by the French University in Armenia and TUMO within the framework of Francophonie 2) Taxation issues 3) Armenia's assets. The country despite its geographical isolation, wants to become a gateway to Eurasia 4) Potential to develop critical infrastructure (roads, irrigation systems) due to the French Development Agency development opportunity (for example, the Syunik roadway and Vedi reservoir).
What’s your assessment of Armenia's foreign policy? What problems can you single out and what steps to address them must be taken?
Unfortunately, Armenia’s diplomacy has significantly weakened after the so-called Velvet Revolution. It is obvious that the current administration preferred to employ people in the Ministry of Foreign Affairs who were obedient and who praised Pashinyan. It is really a painful phenomenon. Armenian diplomacy is not very practical and must show more flexibility, although Armenia's current position is very weak.
This issue must be addressed from the point of view that Armenia's human resources now lie outside the country. This, however, doesn’t mean that the more Armenia exhausts itself the diaspora will grow stronger. But there are professional journalists, political scientists, university students, even diplomats in the diaspora who can serve the interests of Armenian statehood.
Recently, in France, we saw how President of Georgia Salome Zourabichvili, a brilliant native French-speaker and former French diplomat, used these skills to Georgia’s advantage. Even in this weak state, Armenia has the leverage of the diaspora, but does not use it for the benefit of its diplomacy, foreign policy and strengthening its position.
Therefore, I want to note that we are now facing two challenges. Either we will strengthen this state with elements of the diaspora, or we will continue the process of Russification of Armenia and become a Russian region, as Robert Kocharyan mentioned.
Concluding on an upbeat note, we must realize that Armenia has the diaspora factor as leverage. We must understand this.