Հայաստան ներմուծվող թռչնամսի 34%-ը Ուկրաինայից է. հայ-ուկրաինական առևտուրը
Ուկրաինայում տեղի ունեցող պատերազմը իր հետքերն է թողնում ռուսական և ուկրաինական կողմի տնտեսությունների և նրանց գործընկեր-երկրների վրա։
Ինչպես արդեն գրել ենք, Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է և որոշ ապրանքների, այդ թվում՝ պարենամթերքի հիմնական մատակարաներից մեկը։
Ուկրաինայի հետ Հայաստանը նույնպես առևտուր է անում, սակայն՝ շատ ավելի համեստ ծավալներով, քան Ռուսաստանի։
Ե՛վ ներմուծման, և՛ առավել ևս արտահանման մեջ սահմանափակ է այն ապրանքների թիվը, որոնց գծով Ուկրաինան Հայաստանի գլխավոր գործընկերն է։
Հայ-ուկրաինական առևտուրը բացասական հաշվեկշռով է։ Հայաստանը հիմնականում ներմուծողի կարգավիճակում է։
Թռչնամիս, շոկոլադ, շաքար. Ուկրաինայից Հայաստան ներմուծման առաջին «եռյակը»
Վիճակագրական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ 2021 թվականի տվյալներով՝ Ուկրաինային է բաժին ընկել Հայաստանի արտահանման ընդամենը 0.9%-ը։ Դա կազմել է 26 մլն դոլար։
Հայաստանի ներմուծման կազմում Ուկրաինայի կշիռը 2.7% է։ Խոսքը 143 մլն դոլարի մասին է:
Քանի որ Հայաստանի մաքսային ծառայությունը դեռևս չի հրապարակել ներմուծումն ու արտահանումը երկիր-ապրանք կտրվածքով, հետևաբար՝ հասկանալու համար հայ-ուկրաինական առևտրի ապրանքային կառուցվածքը, դիտարկել ենք 2020 թվականը։
2020 թվականին Հայաստանը Ուկրաինայից ներմուծել է 123 մլն դոլարի ապրանք:
Ամենաշատ ներմուծվող առաջին 10 ապրանքների կազմում պարենային մթերքից թռչնամիսն է, հաջորդում են շաքարը, շոկոլադը, հրուշակեղենը, կարագը:
Իսկ ոչ պարենային ապրանքներից Հայաստանը Ուկրաինայից ամենաշատը ներմուծում է ծխախոտ, երկաթից կամ պողպատից գլանվածք, որոնք ներմուծման առաջին տասնյակում են:
Տասնյակից դուրս բոլոր ապրանքների ծավալները անհամեմատ ավելի փոքր են:
Ասել, որ Հայաստանի համար Ուկրաինական շուկան կարևորագույններից է պարենային անվտանգության տեսանկյունից, չափազանցված կլինի:
Միայն ներմուծվող թռչնամսի մասով է, որ հայկական կողմը ուկրաինական կողմից որոշակի կախում ունի, քանի որ թռչնամսի գծով Ուկրաինան Հայաստանի խոշոր մատակարարներից է:
2020 թվականին Հայաստանը ներմուծել է ընդհանուր առմամբ 34 հազար տոննա թռչնամիս (մեծամասամբ՝ հավի միս), որի արժեքը կազմել է 30 մլն դոլար: Ըստ արժեքի՝ ներմուծված թռչնամսի 34%-ը Ուկրաինայից է:
Թռչնամսի հայկական շուկան դեռևս բավականին հեռու է ինքնաբավ լինելուց: Վերջին տարիների հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում սպառվող հավի մսի միայն շուրջ 30%-ն է տեղական արտադրությամբ բավարարվել, մնացածը՝ ներմուծվածի հաշվին է։
Հայաստան ներմուծվող թռչնամսի զգալի հատված գալիս է Ուկրաինայից, որի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի շրջանակներում՝ նշված երկրից ներմուծված թռչնամսի համար մաքսատուրքը չի գանձվում, 0% է։
- Թռչնամսի հայկական շուկայում գերիշխում է ներմուծվածը. ինչպես կազդի մաքսատուրքի բարձրացումը
- Ներմուծման մաքսատուրքերի բարձրացումը «ձևական է». տեղական թռչնամիս արտադրողները թույլ դիրքերում են
Բացի Ուկրաինայից, Հայաստան թռչնամիս է ներմուծվում հիմնականում Բրազիլիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից ու Բելգիայից:
Ուկրաինայից Հայաստան ներմուծվող շոկոլադի, շաքարի և ալյուրից հրուշակեղենի կազմում Ուկրաինայի կշիռը 20%-ի չի հասնում:
Այս ցուցանիշը փոքր-ինչ ավելի բարձր է խտացրած կաթի և շաքարից պատրաստված հրուշակեղենի (սպիտակ շոկոլադ, մաստակ, կարամել և այլն) գծով:
Հայկական ապրանքները Ուկրաինայում գործնականում մեծ պահանաջարկ չունեն։ Եթե բացառվի սիգարետն ու կոնյակը, ապա կստացվի, որ հայկական մյուս ապրանքները Ուկրաինայում վաճառվում են չնչին ծավալներով։
2020 թվականին Հայաստանը դեպի Ուկրաինա է արտահանել ընդամենը 26 մլն դոլարի ապրանք, որի մոտ կեսը միայն կոնյակն է եղել:
Արտահանվել է 1.1 մլն լիտր կոնյակ՝ 13 մլն դոլարով: Հիշեցնենք, որ հայկական կոնյակի արտահանման գլխավոր շուկան Ռուսաստանն է, ուր ուղղվում է հայկական կոնյակի մոտ 80%-ը, իսկ դեպի Ուկրաինան ուղղվել է 6%-ը։
Հայաստանից Ուկրաինա արտահանվող մյուս խոշոր ապրանքախումը սիգարետն է: 2020-ին արտահանվել է 8 մլն դոլարի սիգարետ: Դա կազմում է նույն տարում Հայաստանից արտահանված սիգարետի 3%-ը:
Վերջին տասը տարիներին հայ-ուկրաինական առևտրաշրջանառությունը՝ ներմուծումն ու արտահանումը միասին, չեն գերանազանցել 170 մլն դոլարը։

Армяно-украинская торговля: 34 процента мяса птицы Армения импортирует из Украины
Война, которую Россия ведет в Украине, оказывает воздействие на экономику обеих стран и их партнеров.
Как известно, Россия является для Армении главным торговым партнером и одним из основных поставщиком целого ряда товаров, в том числе продовольственных. Армения торгует и с Украиной, однако объемы торговли с этой страной намного скромнее, чем с Россией.
Отметим, что в армяно-российской торговле Армения выступает в основном в роли импортера.
Мясо птицы, шоколад, сахар – “лидеры” в структуре импорта из Украины в РА
По данным Статистического комитета Армении за 2021 г., на долю Украины пришлось всего 0.9%, или 26 млн долларов, всего армянского экспорта.
В составе импортируемых в Армению товаров доля Украины составляет 2.7%, или 143 млн долларов.
Чтобы понять стуктуру армяно-украинской торговли, рассмотрим статистику 2020 года.
В указанном году Армения импортировала из Украины товаров на сумму 123 млн долларов. Наибольший удельный вес в составе первой десятки импортируемых украинских товаров имеет мясо птицы, далее идут сахарный песок, шоколад, кондитерские изделия, сливочное масло.
Из непродовольственных товаров Армения завозит из Украины в основном сигареты, металлический или стальной прокат. Объемы импорта остальных товаров гораздо меньше.
Было бы преувеличением утверждать, что для Армении украинский рынок – один из важнейших с точки зрения продовольственной безопасности. Армянская сторона зависит от Украины только по части импорта мяса птицы., поскольку эта страна является одним из крупнейших поставщиков данного продукта в Армению.
В 2020 году РА импортировала в общей сложности 34 тысячи тонн мяса птицы (в основном курятины) на сумму 30 млн долларов. По стоимости это составляет 34% от общего объема импорта мяса птицы в Армению.
Армянский рынок этого продукта пока далек от самодостаточности. Исследования последних лет показывают, что местная продукция удовлетворяет лишь 30% потребляемого в нашей стране мяса птицы, остальная часть восполняется за счет импорта из других стран - Бразилии, Германии, США и Бельгии.
Отметим, что в рамках соглашения о свободной торговле импортируемое из Украины в Армению мясо птицы не облагается таможенной пошлиной.
Что касается поставляемых из этой страны других продовольственных товаров – шоколада, сахарного песка, кондитерских изделий, то их удельный вес не достигает 20%.
Этот показатель чуть выше по линии белого шоколада, жвачки, карамели и другой продукции.
В Украине армянские товары на практике не пользуются большим спросом. Если исключить сигареты и коньяк, то получится, что объемы продаваемых в Украине других товаров ничтожны.
В 2020 г. Армения экспортировала в Украину товаров всего на 26 млн долларов. Половину этого объема составлял коньяк.
Напомним, что главным рынком экспорта армянского коньяка является Россия, куда поставляется 80% этого напитка, тогда как в Украину – всего 6%. Другую крупную товарную группу, которая экспортируется из Армении в Украину, составляют сигареты. В 2020 г. из нашей страны в Украину было поставлено сигарет на сумму 8 млн долларов, что составляет 3% от общего экспорта этого товара из Армении.
За последние десять лет общий объем торгового оборота между Арменией и Украиной не превысил 170 млн долларов.