Թշնամին փորձել է ճանապարհ հարթել Ներքին Հանդի հատվածում, բայց հետո տեխնիկան հետ է քաշել
Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի հատվածում թշնամին մի քանի օր առաջ մոտ 1 կմ առաջխաղացում է ունեցել, ինչի մասին պնդում են հենց տեղի բնակիչները, սակայն պաշտպանության նախարարությունը հանդեցիների տեսածը ապատեղեկատվություն է որակում։ Ավելին՝ ադրբեջանցիները փորձել են ճանապարհ կառուցել, մեխանիզացիա են առաջ բերել, բայց, «Հետքի» զրուցակիցների փոխանցմամբ, հայկական կողմն արգելել է թշնամու ծրագրի իրականացումը։
Այն, որ ադրբեջանցիները հայտնվել են Ներքին Հանդից ոչ հեռու՝ ՀՀ սուվերեն տարածքում, ամսի 14-ին առաջինը գրել էր armdaily.am-ը՝ հղում անելով գյուղի բնակչուհի Հասմիկ Ղազարյանին։ Վերջինս նշել էր, որ մոտ 15 օր առաջ թշնամին վրաններ է խփել հին գյուղատեղիի մոտ, որի հարեւանությամբ գտնվում է նաեւ Ներքին Հանդի գերեզմանոցը։
«Ներկա պահին մեր գյուղի անմիջապես դիմացն են կանգնած։ Արդեն երկու հատ վրան դրել են, երեքն էլ կան, ու փաստացի հինգ հատ վրան կա մեր տարածքում։ Այս րոպեին կարող եմ ասել, փաստորեն փետրվարի 27 կամ 28-ին են եկել, մարտին այնտեղ են եղել, հաստատ եմ ասում ձեզ, եւ նոր են հայտնվել»,- լրատվամիջոցին փոխանցել էր Հ․ Ղազարյանը։ Բնակչուհին հավելել էր, որ այժմ թշնամու վերահսկողության տակ են հայտնվել գերեզմանոցն ու գյուղի խմելու ջրի աղբյուրը։ Ըստ Ղազարյանի՝ այդ հատվածում հանդեցիները ոչ միայն արոտավայրեր ունեն, այլեւ բանջարեղեն էին աճեցնում, իսկ հիմա այդ տարածքները թշնամու դիտարկման ներքո են։
«Ամուսինս իր եղբոր հետ գնացել են այդ կողմերը, տեսել են՝ վրաններ են խփած, երկուսը դատարկ են եղել, երրորդի միջից արդեն բարձր ձայներ են լսել։ Հետո որ իջան մեր պոստ, մեր հայ զինվորականները ասել են՝ ինչի՞ եք գնացել այնտեղ։ Չհասկացանք, մեր գյուղն է, մեր ապրուստն է, մենք դրանով ենք ապրում, ո՞նց թե ինչի ենք գնացել։ Մեր սեփական հողերն են փաստացի, մեր գյուղն է դա, իսկ հիմա չենք կարողանում գնալ, վախենում ենք»,- ասել էր Հասմիկ Ղազարյանը։
Քարտեզում թվերով նշված են՝
1. Մ-17 (Կապան-Ծավ-Մեղրի) միջպետական մայրուղին
2. Մ-17-Ներքին Հանդ ճանապարհը
3. Ներքին Հանդի գերեզմանոցը
4. Ներքին Հանդ հին գյուղատեղին
Իր համագյուղացու ասածները փաստացի հաստատել է Ներքին Հանդի վարչական ներկայացուցիչ Խաչատուր Բաղդասարյանը (այս գյուղը Կապան խոշորացված համայնքի բնակավայրերից է)։ Վերջինս, սակայն, news.am-ին հայտնել է, որ թշնամին Ներքին Հանդի ուղղությամբ առաջացել է մարտի 3-ից 5-ն ընկած ժամանակահատվածում։ «Սահմանից իջել են, մեր տարածքում նստել։ Պաշտպանության նախարարությունում տեղյակ են, եկել են պոստ դրել։ Ադրբեջանական կողմի դիրքից դիտարկվում է գյուղի գերեզմանոցը, խմելու ջրի ակունքները նույնպես դիտարկվում են, մեր գյուղի արոտավայրերը գտնվում են այդ հատվածում, բնակիչները մտավախություն ունեն այնտեղ գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարել։ Բարերարը տնկիներ էր բերել, որ գյուղացիները այգիներ հիմնեն, բայց հիմա մարդիկ չեն կարող այդ տարածքում աշխատել, վտանգավոր է»։ Ըստ Բաղդասարյանի՝ Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանն առաջին օրվանից տեղյակ է, թե ինչ է եղել, ու պարբերաբար այցելում է Ներքին Հանդ։
Ստացվում է, որ Ներքին Հանդի եւ Կապանի ղեկավարությունը իմացել է տեղի ունեցածի մասին, սակայն այդ մասին առաջինը մամուլի միջոցով բարձրաձայնել է գյուղի բնակչուհին։
Ներքին Հանդը Կապանի այն 6 գյուղերից մեկն է, որն անցյալ աշնանից հայտնվել է բարդ կացության մեջ։ Հիշեցնենք, որ 2021-ի նոյեմբերին թշնամին ՀՀ իշխանությունների թողտվությամբ «անցակետ» տեղադրեց Կապանը Մեղրիին միացնող Մ-17 միջպետական մայրուղու Կապան-Ճակատեն հատվածում՝ այդպես կտրելով կապը մարզկենտրոնի եւ Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ծավ, Ներքին Հանդ, Շիշկերտ գյուղերի միջեւ։
Չնայած դրանից հետո հայ բնակիչները սկսեցին կիրառել դեռ 1990-ականներից մնացած գրունտային ճանապարհը, որը Կապանի հարեւան Գեղանուշ գյուղը կապում է Ճակատենի հետ, իրականում այդ ճամփան խնդրահարույց է, քանի որ եղանակային վատ պայմանների հետեւանքով դառնում է անանցանելի։ Զուգահեռ ՀՀ իշխանությունները հայտարարեցին, որ կառուցելու են Կապան-Ճակատեն այլընտրանքային ասֆալտապատ ճանապարհ։ Շինարարությունն այս պահին ընթացքի մեջ է, բայց ինչպես հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը, կառուցվող ճանապարհի որոշ հատվածներ դիտարկվում են թշնամու կողմից, ինչն այն դարձնում է խոցելի անվտանգության տեսանկյունից։ Ներկա պահին ասֆալտապատ միակ ճանապարհը, որը Կապանը կարող է կապել այս 6 գյուղերին, Կապան-Քաջարան-Մեղրի-Ծավ-Ճակատեն երթուղին է։
Բայց հարցն այդ ուղու երկարությունն է։ Այսպես՝ եթե մինչեւ 2021-ի նոյեմբերը Կապանից Ներքին Հանդ ճանապարհը Մ-17 ասֆալտապատ մայրուղով ընդամենը 36 կմ էր, ապա հիմա Կապան-Քաջարան-Մեղրի-Ծավ-Ներքին Հանդ երթուղով պետք է անցնել 130 կմ:
Ի տարբերություն Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն եւ Ծավ գյուղերի՝ Շիշկերտն ու Ներքին Հանդը չեն գտնվում Մ-17 (Կապան-Ծավ-Մեղրի) միջպետական ճանապարհի վրա։ Ներքին Հանդը գտնվում է միջպետական մայրուղու Սրաշեն-Ծավ հատվածից 5 կմ հեռավորության վրա՝ անմիջապես Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծին։ Մինչեւ 44-օրյա պատերազմը գյուղը սահմանակից էր Արցախի Քաշաթաղի շրջանին։
Այսօրվա գյուղից 2,5 կմ հեռավորության վրա է նախկին Ներքին Հանդ բնակավայրը/գյուղատեղին, որի հարեւանությամբ էլ գերեզմանոցն է։ «Հետքի» հետ զրույցում Ներքին Հանդի բնակիչ Սերյոժա Ադամյանը պատմեց, որ ամսի 15-ին՝ 14։30-ին, եղել է գերեզմանոցում, որտեղ թաղված է որդին։ Ըստ Ադամյանի՝ ինքը երկու-երեք օրը մեկ այցելում է գերեզմանոց, բայց ի տարբերություն վարչական ներկայացուցիչ Խ․ Բաղդասարյանի ու բնակչուհի Հ․ Ղազարյանի՝ Ադամյանն ասում է, որ չնայած ադրբեջանցիներն իսկապես առաջ են եկել 1 կմ, Ներքին Հանդի բնակելի հատվածից հեռու են գտնվում, իսկ գերեզմանոցից թշնամու վրանները չեն երեւում։ «Իրենք 1 կմ որ իջել են, մերոնք եկել են անմիջապես դրա դիմացը՝ ավելի բարձր, դիտակետ դրել, ու դրա (հայկական դիտակետի) վերահսկողության տակ է (թշնամու դիրքը)»,- ասում է Ս․ Ադամյանը։
Նա եւս, ինչպես Խաչատուր Բաղդասարյանը, նշում է, որ թշնամին առաջ է եկել մի 10 օր առաջ։ Ինֆորմացիա ստանալու համար զանգահարեցինք նաեւ Խ․ Բաղդասարյանին, սակայն նա չցանկացավ պատասխանել հարցերին ու անջատեց հեռախոսը։ Սա մի փոքր տարօրինակ էր, քանի որ, օրինակ, նախորդ տարվա նոյեմբերին, երբ արգելափակվեց Կապան-Ճակատեն-Ծավ ճանապարհը, Բաղդասարյանը «Հետքին» մանրամասներ էր պատմել առկա դժվարություններից։ Այս անգամ վարչական ներկայացուցիչը խորհուրդ տվեց դիմել համապատասխան կառույցներին։
Մենք զրուցել ենք Ճակատեն-Ծավ տարածաշրջանի գյուղերի մի քանի բնակիչների հետ։ Նրանցից մեկը հայտնեց, որ վարչական ներկայացուցիչներին արգելել են սահմանային թեմաների վերաբերյալ զրուցել լրագրողների հետ։ Իսկ մյուսն էլ նշեց, որ չնայած բնակիչները տեղյակ են եղել այս վերջին միջադեպից, պատասխանատուներն իրենց անընդհատ ասել են, թե դա իրականությանը չի համապատասխանում, ապատեղեկատվություն է։
Զանգահարեցինք նաեւ Կապանի համայնքապետարան, սակայն զանգերն անարձագանք մնացին։ Դիմեցինք Սյունիքի մարզպետարան: Մարզպետի խորհրդական Արմինե Ավագյանը, որը լրատվության ոլորտի պատասխանատուն է, հայտնեց, որ ՊՆ-ի հայտնածից բացի այլ բան չեն կարող փոխանցել։
ՊՆ-ն կատարվածի մասին առանձին հաղորդագրություն չի տարածել, սակայն «Արմենպրեսին» տրված պարզաբանման մեջ ասվել է հետեւյալը․ «Մենք կտրականապես հերքում ենք այդ լուրը: Նշված հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ադրբեջանական ստորաբաժանումներն ունեն մի քանի դիրք, որոնք, կահավորված չլինելու պատճառով, ձմեռային ժամանակահատվածում հնարավոր չէ օգտագործել։ Հիմա, կապված եղանակային պայմանների փոփոխության հետ, ադրբեջանական զինվորականներն ընդամենը վերադառնում են այդ դիրքեր։ Ոչ մի առաջխաղացման մասին խոսք լինել չի կարող»։
ՊՆ-ի պարզաբանումը ոչ թե հարցերի պատասխան է, այլ նոր հարցեր է ծնում։ Այսպես՝ «նշված հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ» արտահայտությունն արդյոք նշանակում է, որ թշնամին իր այսօրվա դիրքում գտնվում էր վաղուց, օրինակ՝ 44-օրյա պատերազմից կամ 2020-ի դեկտեմբերից հետո։
Հիշեցնենք, որ պատերազմից հետո՝ մինչեւ 2020 թ․ դեկտեմբերի կեսերը, հայկական ուժերը գտնվում էին ոչ այն բնագծերում, որտեղ որ այժմ են։ Հայկական զորամիավորումները դեկտեմբերին նահանջել են Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով։ Ինչպես նա է խոստովանել, այդ հրամանը տվել է՝ Սյունիքի ուղղությամբ պատերազմից խուսափելու համար։ «Որոշումը կայացվել է պատերազմից խուսափելու համար, որովհետեւ իմ համոզմունքն այն էր, որ եթե այդ որոշումը չկայացվեր, այնտեղ ռազմական գործողություններ էին սկսելու, եւ իրոք Սյունիքում մենք ունենալու էինք խնդիրներ»,- 2021-ի հոկտեմբերին ԱԺ-ում հայտարարել է Փաշինյանը։ Սրա հետեւանքով ադրբեջանցիներն ընդհուպ մոտեցան Կապանի ու Գորիսի տարածաշրջանների բնակավայրերին, այդ թվում՝ Ներքին Հանդին։
Թշնամին, բնականաբար, չի կիսել ՀՀ վարչապետի համոզմունքը, որ նահանջը պատերազմից խուսափելու հնարավորություն է։ Ապացույցը՝ 2021-ի մայիսի ու նոյեմբերի ագրեսիան ընդդեմ ՀՀ սուվերեն տարածքի, երբ ադրբեջանցիները ներխուժեցին Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր ու Սյունիք՝ գրավելով հայկական զինուժի դիրքեր, սպանելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների։ Մինչ օրս նրանք այնտեղ են։
Երկրորդ՝ ի՞նչ է նշանակում «ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հատված»․ խոսքը ՀՀ սուվերեն տարածքի՞, թե՞ պատերազմի հետեւանքով Ադրբեջանի կողմից գրավված Արցախի Քաշաթաղի շրջանի մասին է։ Ինչու՞ է ՊՆ-ն խոսում ակնարկներով։ Նույն Նիկոլ Փաշինյանը, օրինակ, բազմիցս պնդել է, որ Սյունիքում ՀՀ համայնքներն իրար կապող ճանապարհների վրա հայտնված ադրբեջանցիները ՀՀ տարածքից դուրս են, չնայած այստեղ ո՛չ դելիմիտացիա է արվել, ո՛չ դեմարկացիա։ Եթե Հայաստանի իշխանությունները համարում են, որ Ներքին Հանդի հատվածում էլ թշնամին ՀՀ տարածքից դուրս է, ինչու՞ Փաշինյանի նման այդքան վստահ չեն հայտարարում, այլ երկիմաստ ասում են «ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հատված»։
Ներքին Հանդի բնակիչներն ասում են, որ թշնամին գտնվում է իրենց գյուղի տարածքում, իսկ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը երեկ լրագրողների հետ զրույցում պնդել է, թե թշնամին Հայաստանի սուվերեն տարածք չի մտել։ Դե, եթե առաջնորդվենք այն տրամաբանությամբ, որ նրանք այնտեղ են եղել վաղուց, ապա կարելի է եւ Սարգսյանի պես ասել, բայց սա զուտ ենթադրություն է, քանի որ ՊՆ-ն ու փոխնախարարը, ինչպես նրանց հայտարարություններն են ցույց տալիս, ընդամենը շրջանցում են բուն հարցերը։
Ավելին՝ ո՛չ ՊՆ-ն, ո՛չ փոխնախարարը չեն ասում, որ թշնամին փորձել է մեխանիզացիա առաջ բերել՝ ճանապարհ հարթելու համար, սակայն այդ փորձը հայկական ուժերը կասեցրել են։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց մեր աղբյուրը։ Ներքին Հանդի բնակիչ Սերյոժա Ադամյանը հաստատեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ մի հինգ օր առաջ ադրբեջանցիների շինտեխնիկան նկատելի էր, բայց հետո նրանք այն հետ են քաշել։ Ադամյանը չցանկացավ ենթադրել, թե որն է եղել թշնամու նպատակը։ Նա նաեւ համեմատության համար նշեց, որ Ներքին Հանդի բնակելի հատվածի մոտ գտնվող հայկական հենակետերից 100-200 մ հեռավորության վրա ադրբեջանցիները դիրքեր ունեն, իսկ տեղադրված վրանները բուն գյուղից բավական հեռու են։ «Հանդեցին ո՛չ իր գյուղը թողող է, ո՛չ էլ վախեցող է»,- եզրափակեց Ներքին Հանդի բնակիչը։
ՀԳ․ Նյութը պատրաստ էր հրապարակման, երբ ՀՀ իշխանություններին եւ ՊՆ-ին քննադատող հայտարարությամբ հանդես եկավ նախկին օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը։

Азербайджанцы отказались от намерения проложить дорогу через участок армянского села Неркин Анд
Несколько дней назад азербайджанцы попытались продвинуться примерно на километр в направлении участка села Неркин Анд в Сюникской области, о чем рассказали местные жители. Однако это утверждение министерство обороны Армении назвало дезинформацией. Более того, азербайджанцы пытались проложить на указанном участке дорогу, даже доставили строительную технику, но, по словам собеседников Hetq.am, армянская сторона не разрешила врагу осуществить это намерение.
О том, что азербайджанцы оказались недалеко от Неркин Анд, то есть на суверенной территории Республики Армения, первым сообщил 14 марта сайт armdaily.am со ссылкой на жительницу села Асмик Казарян. Последняя рассказала, что около 15 дней назад враг разбил палатки рядом со старой частью села, где находится также кладбище.
“На данный момент они (азербайджанцы) находятся прямо напротив нашего села и уже разбили две палатки. Три были поставлены до этого. Фактически на нашей территории уже имеется пять палаток. Могу точно сказать, что они пришли 27 или 28 февраля. В марте они уже были там”,- сообщила изданию А.Казарян. По ее словам, сейчас под контролем врага оказались кладбище и источник питьевой воды села. Женщина также отметила, что на данном участке местные жители пасут скот, выращивают овощи, и сейчас вся эта территория просматривается врагом.
“Мой муж и его брат отправились туда и увидели установленные там палатки. Две из них были пусты, а из третьей раздавались голоса. Потом, когда они спустились к нашим постам, военные спросили, почему они отправились туда. Вот тебе раз! Это наше село, эта земля кормит нас. Что значит, почему вы туда отправились? Фактически у себя в селе мы уже боимся идти на этот участок”,- сказала Асмик Казарян.
На карте цифрами обозначены:
1. Межгосударственная магистраль М-17 (Капан-Цав-Мегри)
2. Дорога М-17-Неркин Анд
3. Кладбище села Неркин Анд
4. Старая часть села Неркин Анд
Рассказ Асмик Казарян подтвердил административный представитель Неркин Анд Хачатур Багдасарян (это село входит в состав укрупненной общины Капан). Он сообщил news.am, что враг продвинулся в направлении села в период с 3 по 5 марта. “Они спустились с границы и остались на нашей территории. В министерстве обороны осведомлены об этом. Пришли, установили здесь пост. С азербайджанской позиции просматриваются кладбище, источник питьевой воды села, на этом участке находятся наши пастбища. Жители боятся проводить там сельскохозяйственные работы. Спонсор привез саженцы, чтобы фермеры посадили сады, но люди не могут работать на этой территории, так как там опасно”. По словам Багдасаряна, глава администрации Капана Геворк Парсян с первого дня в курсе происходящего и регулярно бывает в Неркин Анде.
Получается, что руководители села и Капана знают о происходящем, однако первой о создавшейся ситуации сообщила прессе местная жительница.
Неркин Анд – одно из тех шести сел Капана, которое с осени прошлого года оказалось в тяжелой ситуации. Напомним, что в ноябре 2021 г. враг с попустительства властей Армении установил на соединяющем Капан с Мегри дорожном участке Капан-Чакатен межгосударственной магистрали М-17 “пропускной пункт”, тем самым прервав связь с областным центром и селами Чакатен, Шикаох, Срашен, Цав, Неркин Анд, Шишкерт.
И хотя после этого местные жители стали использовать оставшуюся еще с 1990-х годов грунтовую дорогу, связывающую соседнее с Капаном село Гегануш с Чакатеном, в плохую погоду эта дорога становится непроходимой. Вместе с тем власти РА заявили, что построят альтернативную заасфальтированную дорогу Капан-Чакатен. Строительство уже ведется, но, как заявил уже бывший Защитник прав человека РА Арман Татоян, некоторые участки строящейся дороги просматриваются врагом, что делает ее уязвимой с точки зрения безопасности. На данный момент единственной заасфальтированной дорогой, связыващей Капан с шестью селами, является дорога Капан-Каджаран-Мегри-Цав-Чакатен.
Однако в этом случае проблемой является протяженность дороги. Так, если до ноября 2021 г. дорога из Капана в Неркин Анд по автомагистрали М-17 составляла всего 36 км, то протяженность маршрута Капан-Каджаран-Мегри-Цав-Неркин Анд составляет 130 км.
В отличие от Чакатена, Шикаоха, Срашена и Цава села Шишкерт и Неркин Анд не находятся на межгосударственной дороге М-17 (Капан-Цав-Мегри). Неркин Анд расположен в пяти километрах от участка Срашен-Цав межгосударственной магистрали, непосредственно на границе Армении и Азербайджана.
До 44-дневной войны село граничило с Кашатахским районом Арцаха.
В 2,5 км от сегодняшнего Неркин Анда находится старая часть села, где расположено кладбище. В беседе с нами местный житель Сережа Адамян рассказал, что днем 15 марта он был на могиле сына. Мужчина каждые два-три дня ходит на кладбище, но в отличие от административного представителя Х.Багдасаряна и односельчанки Асмик Казарян отмечает, что хотя азербайджанцы действительно продвинулись на километр, они находятся далеко от жилого района, а азербайджанские палатки с кладбища не видны. “Они спустились на один километр, наши встали прямо напротив, на возвышенности, где поставили наблюдательный пункт, откуда взяли под контроль (вражескую позицию)”,- сказал С.Адамян.
Он, как и Хачатур Багдасарян, утверждает, что враг продвинулся вперед дней десять назад. Для получения информации мы позвонили и Х.Багдасаряну, который, однако, не захотел отвечать на наши вопросы и отключил телефон. Это было немного странно, поскольку в ноябре прошлого год, когда была заблокирована дорога Капан-Чакатен-Цав, Багдасарян подробно рассказал Hetq.am о возникших трудностях. На этот раз административный представитель посоветовал нам обратиться в соответствующие структуры.
Мы побеседовали с несколькими жителями местных сел. Один из них сообщил, что административному представителю запретили беседовать с журналистами на темы, касающиеся границы. А другой отметил, что хотя жители знают о последнем инциденте, ответственные лица уверяли их, что это дезинформация.
Мы позвонили в администрацию Капана, однако на наши звонки никто не ответил. Обратились также в администрацию Сюникской области. Советник губернатора Армине Авакян, выслушав нас, сказала, что ей нечего добавить к сообщению министерства обороны.
Отметим, что минобороны не распространяло отдельное сообщение о произошедшем, однако в разъясненииях агентству “Арменпресс” заявило следующее: “Мы решительно опровергаем эту информацию. На указанном участке, который находится под азербайджанским контролем, азербайджанские подразделения имеют несколько позиций, которые из-за неблагоустроенности не могут использоваться в зимний период. Сейчас в связи с изменением погодных условий азербадйжанские военные всего лишь возвращаются на эти позиции. Ни о каком продвижении не может быть и речи”.
Разъяснения МО не только не дали ответы на поставленные вопросы, но и вызвали новые. Так, означает ли выражение “на указанном участке, который находится под азербайджанским контролем”, что враг находился на сегодняшней позиции давно – скажем, после 44-дневной войны или после декабря 2020 г. Напомним, что после войны, до середины декабря 2020 г., армянские силы находились не на тех рубежах, на которых находятся сегодня. В декабре армянские военные формирования отступили по приказу Никола Пашиняна. По его признанию, этот приказ был отдан во избежание войны в направлении Сюника. “Решение было принято с целью избежать войны, поскольку я был убежден, что в случае непринятия такого решения там начались бы военные действия, и в Сюнике мы бы действительно имели проблемы”,- заявил Пашинян, выступая в Национальном Собрании в октябре 2021 г. В результате этого азербайджанцы вплотную приблизились к населенным пунктам Капанского и Горисского районов, в том числе к селу Неркин Анд.
Враг, разумеется, не разделял убежденность премьера Армении в том , что отступление – это возможность избежать войны. Доказательством служит агрессия против суверенной территории РА в мае и ноябре 2021 г., когда азербайджанцы вторглись в Гегаркуник, Вайоц дзор и Сюник, захватив позиции армянских вооруженных сил, убив и взяв в плен армянских военнослужащих. Азербайджанцы до сих пор находятся на этих территориях.
Во-вторых, что значит “находящийся под азербайджанским контролем участок”? Идет ли речь о суверенной территории Армении или о части захваченного Азербайджаном Кашатахского района Арцаха? Почему МО говорит намеками? Например, тот же Никол Пашинян неоднократно утверждал, что азербайджанцы, оказавшиеся на связывающих общины РА дорогах, находятся вне территории РА, хотя там не были проведены ни делимитация, ни демаркация. Если власти Армении считают, что на участке села Неркин Анд враг тоже находится вне территории РА, почему тогда по примеру Пашиняна уверенно не заявляют об этом, а двусмысленно говорят о “находящемся под азербайджанским контролем участке”?
По словам жителей Неркин Анда, враг находится именно на территории их села, между тем замминистра обороны Арман Саргсян вчера заявил журналистам, что враг не заходил на суверенную территорию Армении. Как показывают заявления минобороны и замминистра, они обходят основные вопросы.
Более того, ни МО, ни замминистра обороны не говорят о том, что враг пытался доставить туда строительную технику для прокладки дороги, однако армянские силы пресекли эти попытки. Об этом нам сообщил наш источник. Эту информацию подтвердил и житель Неркин Анда Сережа Адамян. По его словам, пять дней назад можно было увидеть строительную технику азербайджанцев, которую они потом отвели назад. Наш собеседник не ответил на вопрос, какую цель преследовал враг. Адамян отметил, что азербайджанские позиции находятся в 100-200 метрах от армянских позиций, которые расположены недалеко от жилого района Неркин Анда, а палатки азербайджанцев установлены довольно далеко от села. В заключение Сережа Адамян сказал: “Мы не боимся и не собираемся покидать село”.
P.S․ Материал уже был готов к публикации, когда бывший Защитник прав человека Арман Татоян выступил с заявлением, которым осудил власти и министерство обороны РА.