Արցախում վնասված գազատարի վերանորոգման աշխատանքները սկսվել են
Մարտի 8-ից ի վեր ՀՀ կառավարության ու ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ իրականացվող բանակցությունների արդյունքում՝ ադրբեջանական կողմն այսօր սկսել է վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքները: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Ինչպես ասվում է հաղորդագրությունում, պայմանավորվածության համաձայն՝ գազամատակարարումը կարճ ժամկետում կվերականգնվի։
«Միևնույն ժամանակ, հորդորում ենք բոլոր բաժանորդներին պահպանել զգոնություն և համոզվել, որ գազամատակարարման վերականգնման պահին գազի արտահոսք ու արտակարգ ՊԱՏԱՀԱՐ տեղի չունենա:
Արցախի կառավարությունը հայցում է բոլոր քաղաքացիների ներողամտությունը հարուցված դժվարությունների համար և հավաստիացնում, որ Արցախի առջև ծառացած բոլոր հիմնախնդիրները կարող ենք հաղթահարել մեր միասնականության, վճռականության ու համբերության միջոցով»,- ասվում է տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք՝ 2022թ․ մարտի 8-ին Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնեց, որ ադրբեջանական դիրքի մոտ վնասվել է ՀՀ-ից Արցախ մտնող գազատար խողովակը, և ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է վերանորոգման աշխատանքների իրականացմանը։

В Арцахе начались работы по ремонту поврежденного газопровода
В результате переговоров, которые проходили с 8 марта при содействии правительства Республики Армения и российских миротворцев, азербайджанская сторона сегодня приступила к ремонту поврежденного газопровода. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
В соответствии с достигнутой договоренностью газоснабжение будет возобновлено в короткий срок.
“В то же время мы призываем всех абонентов проявить бдительность и убедиться в том, что в момент возобновления подачи газа его утечки и чрезвычайных ситуаций не произойдет.
Правительство Арцаха приносит извинения всем гражданам за возникшие трудности и заверяет, что благодаря нашему единству, решимости и терпению мы сможем преодолеть все встающие перед Арцахом проблемы”,- говорится в сообщении Информационного штаба.
8 марта 2022 г. министерство территориального управления и инфраструктур Арцаха сообщило о том, что рядом с азербайджанской позицией поврежден ведущий из Армении в Арцах газопровод и что азербайджанская сторона препятствует проведению ремонтных работ.