Փառուխ գյուղի մասով Արցախի իշխանությունները բանակցում են ռուսական զորակազմի հրամանատարության հետ
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է, որ այս ընթացքում Արցախի Հանրապետության իշխանությունները Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ ակտիվ երկխոսության մեջ են:
«Գործադրվում են բոլոր ջանքերը, որ ռուսական կողմն իր առաքելության շրջանակում բոլոր մակարդակներում համապատասխան միջոցներ կիրառի՝ մարտի 24-ին Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի հատված ներխուժած ադրբեջանական զորքին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար:
Դրան զուգահեռ՝ Արցախի զինված ուժերը լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկում հարակից գյուղերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Ակնկալում ենք, որ հետևողական աշխատանքի արդյունքում ռուս խաղաղապահ առաքելությանը կհաջողվի իր վերահսկողության տիրույթում ծագած խնդիրները կարգավորելու և, ադրբեջանական կողմի հետ քաշումից հետո, անվտանգային լրացուցիչ երաշխիքների տրամադրմամբ խաղաղ բնակչությունը կվերադառնա իրենց տներ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

По вопросу Паруха власти Арцаха ведут переговоры с командованием российского контингента
Власти Республики Арцах все это время ведут активный диалог с командованием размещенного в Арцахе российского миротворческого контингента, сообщает Информационный штаб РА.
“Прилагаются все усилия к тому, чтобы российская сторона в рамках своей миссии применила на всех уровнях соответствующие средства для возвращения на исходные позиции азербайджанских подразделений, вторгшихся 24 марта на территорию села Парух Аскеранского района.
Параллельно этому вооруженные силы Арцаха принимают дополнительные меры для обеспечения безопасности соседних сел. Мы ожидаем, что в результате последовательной работы российской миротворческой миссии удастся урегулировать проблемы, возникшие в зоне ее ответственности, и после отхода азербайджанской стороны и создания дополнительных гарантий безопасности мирное население вернется в свои дома”,- говорится в сообщении.