Սամվել Բաբայան. «Պետք է ստիպել ռուսական կողմին, որ հետ տա էդ դիրքերը»
«Ազատական» կուսակցության նախագահ, Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի համոզմամբ՝ Արցախի Ասկերանի շրջանում առաջացած կոնֆլիկտի պատճառն այն է, որ ՌԴ միջնորդությամբ Արցախի ՊԲ-ն դեռ օրեր առաջ այդ հատվածից հանել է իր դիրքերը:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա: Հիշեցնենք, որ Բաբայանն ընդգրկվել է արցախյան երկրորդ պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի աշխատանքներում, և դրա շրջանակներում եկել էր խորհրդարան:
«Որքանով ես տեղեկացված եմ, մինչ էդ ռուսական կողմը դիմել էր ՊԲ-ին, որ էդ պոստերը հանեին, ու երկու կողմն էլ հանում են էդ պոստերը, բայց պարզվեց, որ հետո արդբեջանցիները եկել են, էդտեղ նստել, հիմա ռուսական կողմը գնացել է, որ էդ հարցերը կարգավորի»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ըստ Արցախի ՊԲ հաղորդագրության՝ մարտի 24-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումները ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի` վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը:
Ըստ Բաբայանի տեղեկատվության` հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի միջեւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել այդ հատվածից հանել դիրքերը՝ թողնելով այն ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո:
«Պետք է պահանջել, որ ռուսական կողմը վերադարձնի այդ բարձունքը, որովհետև իրենց իսկ առաջարկով են էդ դիրքերը հանել: Պետք է ստիպել ռուսական կողմին, որ հետ տա էդ դիրքերը»,- եզրափակեց նա:

Самвел Бабаян: “Надо заставить российскую сторону вернуть эти позиции”
Председатель Либеральной партии, бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах Самвел Бабаян убежден: причина конфликта, возникшего в Аскеранском районе Арцаха, в том, что несколько дней назад Армия обороны Арцаха при посредничестве российской стороны сняла свои позиции с этого участка.
Об этом С.Бабаян сообщил журналистам в Национальном Собрании, где он находился в связи с участием в работе парламентской комиссии по расследованию событий второй арцахской войны.
“Насколько мне известно, до этого российская сторона обратилась к Армии обороны с предложением снять посты, сообщив, что посты снимают обе стороны. Но, как выяснилось, после этого азербайджанцы пришли и расположились там. Сейчас российская сторона пытается урегулировать эти вопросы”,- сказал С.Бабаян.
Напомним, что, согласно сообщению Армии обороны Арцаха, 24 марта азербайджанские подразделения вторглись в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Республики Арцах, взяв под контроль село Парух Аскеранского района и соседние с ним позиции.
По сведениям нашего собеседника, армянская и азербайджанская стороны договорились снять свои позиции с этой территории, передав ее под контроль российских миротворцев.
“Надо потребовать, чтобы российская сторона вернула эту высоту, потому что эти позиции были сняты именно по ее предложению. Надо заставить российскую сторону вернуть эти позиции”,- сказал в заключение Самвел Бабаян.