Թուրքական եւ արեւմտյան պրոպագանդան փորձում է Հայաստանը ներքաշել ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեջ
Բրիտանական «BBC» հեռուստաընկերությունը երեկ մի տեսանյութ է տարածել, որում հղում անելով թուրքական մեդիային, նշվում է, թե իբր սիրիացի վարձկանները Հայաստանի տարածքով տեղափոխվում են Ռուսաստան: Իր կողմից «BBC»-ն հավելում է, թե գտել է այն ինքնաթիռը, որը հայտնի է վարձկաններ տեղափոխելով: Խոսքը ՌԴ օդուժի «Տու-154Մ» տեսակի օդանավի մասին է, ռուսական գրանցումը՝ RA-85041: Բրիտանական լրատվամիջոցը նշում է նաեւ Լաթաքիա-Երեւան-Մոզդոկ երթուղին, որով ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից օրեր անց թռել է RA-85041-ը: Ըստ այդմ՝ «Տու-154Մ»-ը, սիրիական Լաթաքիայից օդ բարձրանալով, տարանցել է Իրաքի եւ Իրանի օդային տարածքները, մտել Հայաստան՝ վայրէջք կատարել Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում, ապա կրկին Իրանի տարածքով ու Կասպից ծովի վրայով անցել Ռուսաստան՝ Մոզդոկ:
Նախ՝ ուշագրավ է այն, որ «BBC»-ն Հայաստանի մասին ինֆորմացիա հաղորդելիս հղում է անում թուրքական մեդիային: Անշուշտ, բրիտանական լրատվամիջոցում լավ գիտեն հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, բայց դա նրանց չի խանգարել այս միակողմանի ինֆորմացիան իրենց լսարանին մատուցել «ճշմարտության» քողի տակ: Իբրեւ թուրքական աղբյուրների հաստատում «BBC»-ն ցույց է տալիս օդանավի անցած ճանապարհը: Բայց բրիտանական հեռարձակողը, որ թվում է, թե անաչառ լրագրության կողմնակից պիտի լինի, «մոռանում է» մեջբերել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հերքումը՝ թեկուզ միայն պահելու համար բոլոր կողմերին լսելի դարձնելու էթիկական պարզ կանոնը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 28-ին ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել էր հետեւյալը. «Թուրքիայում հեռարձակվող ադրբեջանական «Haber Global» հեռուստաընկերությունը, հղում կատարելով Թուրքիայի հետախուզության անհայտ աղբյուրների, հրապարակել է մի նյութ, որում պնդում է, թե Հայաստանը Ռուսաստանին է փոխանցել չորս «Սու-30» ինքնաթիռ՝ Ուկրաինայի դեմ մարտական գործողությունների ընթացքում կիրառելու նպատակով։ Նշված տեղեկությունները բացարձակ սուտ են. ՀՀ զինված ուժերի սպառազինության մեջ գտնվող բոլոր ինքնաթիռները, անձնակազմով հանդերձ, իրենց տեղում են եւ կատարում են առաջադրված խնդիրները։ Իրականությանը չի համապատասխանում նաեւ նշված հրապարկման մեջ արվող եւս մեկ պնդում, ըստ որի՝ Հայաստանը հանդիսանում է հիմնական ուղղություններից մեկը, որով Սիրիայից վարձկաններ են տեղափոխվում Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի կողմից կռվելու համար»։
Հիմա խոսենք փաստերով:
RA-85041 գրանցումով «Տու-154Մ»-ը ՌԴ ռազմաօդային ուժերի 223-րդ թռիչքային ջոկատի ինքնաթիռ է: Այս ջոկատի գործունեության հիմնական նպատակը ՌԴ նախագահի, կառավարության եւ ՊՆ-ի հանձնարարություններով փոխադրումներ կատարելն է: Ջոկատի օդանավերը բազավորվում են մերձմոսկովյան «Չկալովսկի» ռազմական աերոդրոմում:
Տարբեր ոչ ռուսական լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ ուկրաինական, RA-85041-ը նախկինում կապել են «Վագների խմբի» վարձկանների հետ: Հղում անելով ՄԱԿ-ի փորձագետներին եւ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությանը՝ լրատվամիջոցները նշել են, որ այս օդանավով «Վագների» մարտիկները նախկինում տեղափոխվել են Աֆրիկա՝ Մալի, Սուդան, Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետություն:
Ու հիմա «BBC»-ն, հղում անելով թուրքական մեդային, գրում է, թե Սիրիայից Հայաստանի տարածքով Ռուսաստան են մեկնել սիրիացի վարձկաններ, եւ այս օդանավի անցած երթուղին է ցույց տալիս: Բայց ամբողջ հարցն այն է, որ ո՛չ թուրքական լրատվամիջոցները, ո՛չ նրանց ցիտող «BBC»-ն չեն բերում գեթ մեկ ապացույց առ այն, որ Լաթաքիա-Երեւան-Մոզդոկ չվերթի ժամանակ օդանավում սիրիացի վարձկաններ են եղել: Ապացույց ունենալու դեպքում, անշուշտ, այն առանց մեկ վայրկյան ուշացնելու կհրապարակվեր:
Այստեղ չենք կարող չշեշտել թուրք-ադրբեջանական մեդիայի շարժառիթը՝ Հայաստանը ցույց տալ որպես վարձկանների տարանցիկ երկիր: 44-օրյա պատերազմի օրերին թե՛ միջազգային մամուլը, այդ թվում՝ բրիտանական, թե՛ հայկական կողմը, թե՛ տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ հետախուզության ներկայացուցիչներ, հայտարարել են, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկաններ է հավաքագրում եւ ուղարկում Ադրբեջան: Այդ ամենն ապացուցվել է Սիրիայում ու Ադրբեջանում հենց վարձկանների ձեռքով արված տեսանյութերով, տարբեր լուսանկարներով: Այդ ամենն իրենց ցուցմունքներում մանրամասն փաստել են նաեւ այն երկու վարձկանները, որոնք բռնվել են հայկական զինուժի կողմից Արցախում: Վարձկանները պատմել են իրենց անցած ճանապարհի մասին՝ ներկայացնելով թուրքերի ծրագրած լոգիստիկ սխեման: Պատերազմի ժամանակ Բաքվում վայրէջք են կատարել նաեւ օդանավեր Լիբիայից ու Աֆղանստանից:
Ու հիմա ակնհայտ է թուրքական ձեռագիրը. փորձել դիմացինին վերագրել այնպիսի քայլեր, ինչպիսիք ինքն է արել տակավին վերջերս: Այսինքն՝ նպատակը կշեռքի նժարները հավասարեցնելն է:
Բացի նրանից, որ թուրքերն ու բրիտանացիներն առանց ապացույցների խոսում են Հայաստանի տարածքով Ռուսաստան մեկնող վարձկանների մասին՝ նույն «BBC»-ն, ըստ էության, չի ցանկացել ուշադրություն դարձնել մի կարեւոր հանգամանքի վրա, ինչը նրա տեսանյութը դարձրել է խիստ մանիպուլյատիվ եւ «ֆեյք»: Խոսքն այն մասին է, որ ռուսական օդանավը թռիչքներ է կատարել այնպիսի կետերի (աերդրոմների) միջեւ, որտեղ բազավորված են ռուսական միավորումներ:
Այսպես՝ թռիչքներին առցանց հետեւող flightaware.com կայքում տեսնում ենք, որ RA-85041-ը փետրվարի 27-ին սիրիական Լաթաքիայի օդանավակայանից մեկնել է տեղական ժամանակով առավոտյան 8-ի կողմերը, իսկ Երեւանի «Էրեբունիում» վայրէջք է կատարել Երեւանի ժամանակով կեսօրին մոտ:
Թե՛ Լաթաքիայի, թե՛ «Էրեբունու» աերոդրոմները համատեղ բազավորման են, այսինքն՝ այստեղ բազավորվում են եւ՛ քաղաքացիական, եւ՛ ռազմական օդանավեր: Լաթաքիայի աերոդրոմից են օգտվում «Խմեյմիմ» ավիաբազայի օդանավերը: Այս ավիաբազան գործում է 2015-ից, շահագործողը Սիրիայում տեղակայված ռուսական զորքերն են: «Էրեբունի» օդանավակայանում էլ ռուսական ավիաբազան տեղակայվել է 1994-ից: Այս ավիաբազան ՀՀ-ում գործող ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի ավիացիոն բաղադրիչն է: Այլ կերպ ասած՝ փետրվարի 27-ին RA-85041-ը թռել է ռուսական մի բազայից մյուսը:
Բայց չմոռանանք նաեւ, որ 2019-ի փետրվարից Սիրիայում գործում է ՀՀ հումանիտար սակրավորներից, բժիշկներից եւ նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող անձնակազմից բաղկացած խումբը: Հայ մասնագետները Հալեպի՝ բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալել են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: 2021-ի տարեվերջի տվյալներով՝ հայ մասնագետների կողմից ականազերծվել էր ընդհանուր 880.000 քմ ականապատ տարածք: Հայտնաբերվել ու վնասազերծվել է 594 հատ չպայթած զինամթերք: Վիրաբույժներից, թերապեւտներից, գինեկոլոգներից, մանկաբույժներից, ատամնաբույժներից, նյարդաբաններից կազմված բժշկական անձնակազմն էլ օգնություն է ցուցաբերել ընդհանուր 42.000 հիվանդի: 2021-ի նոյեմբերին էլ Դամասկոս է մեկնել հումանիտար ականազերծողների մեկ այլ խումբ, որը պետք է մաքրի Դամասկոսի մոտ գտնվող շուրջ 2 մլն քմ գյուղատնտեսական հողատարածք: 2021-ի ընթացքում հայ մասնագետներն արդեն մաքրել էին 70.000 քմ տարածք:
Վերադառնալով RA-85041-ին՝ նշենք, որ փետրվարի 27-ին՝ Երեւանի ժամանակով ժամը 16-ի սահմաններում, օդանավն «Էրեբունուց» թռել է Ռուսաստան՝ Հյուսիսային Օսիայի Մոզդոկ քաղաքի ավիաբազա, որտեղ վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով 17:30-ի սահմաններում:
Փետրվարի 27-ի գիշերը օդանավը Մոզդոկից վերադարձել է Լաթաքիա: Հարց է ծագում. եթե թուրքերը պնդում են, թե օդանավը Սիրիայից վարձկաններ է տեղափոխել, ինչու՞ են թույլատրել, որ ամսի 27-ին այն Ռուսաստանից Սիրիա վերադառնա իրենց օդային տարածքով:
Փետրվարի 28-ին՝ կեսօրին մոտ, ռուսական օդանավը Լաթաքիայից կրկին թռել է «Էրեբունի», որտեղ վայրէջք է կատարել Երեւանի ժամանակով 16:30-ի սահմաններում: Ինչպես տեսնում ենք, թե՛ փետրվարի 27-ին, թե՛ 28-ին ինքնաթիռը օրվա լուսավոր ժամերին է թռիչքներ իրականացրել դեպի Երեւան:
Վարձկաններ տեղափոխելու գործում մասնագիտացած թուրքերն իրականում սեփական փորձով գիտեն, որ նման բան անելու ամենահարմար ժամանակը գիշերն է՝ հեռու ամեն տեսակ աչքից: Փետրվարի 28-ին՝ Երեւանի ժամանակով 19:00-ի սահմաններում, RA-85041-ը ուղղություն է վերցրել դեպի Ռուսաստան եւ տեղի ժամանակով մոտավորապես 21:30-ին վայրէջք կատարել Աստրախան քաղաքի մոտ գտնվող «Պրիվոլժսկի» ավիաբազայում:
Այսպիսով՝ փետրվարի 27-ին եւ 28-ին ռուսական «Տու-154Մ»-ը երկու անգամ Լաթաքիայից թռել է Ռուսաստան՝ Մոզդոկ եւ Աստրախան՝ միջանկյալ վայրէջք կատարելով Երեւանի «Էրեբունիում»: Այս բոլոր կետերը ռուսական օդուժի բազավորման աերոդրոմներ են, իսկ ինքնաթիռը՝ տարբեր փոխադրումներ կատարող բորտ: Որեւէ ապացույց չկա, որ օդանավը օրը ցերեկով վարձկաններ է տեղափոխել Հայաստանի տարածքով, մնացածը թուրք-ադրբեջանական եւ արեւմտյան պրոպագանդա է, «ֆեյք նյուզ»:
Գլխավոր լուսանկարում՝ RA-85041-ը՝ «Չկալովսկի» օդանավակայանում. 31.08.2021, հեղ.՝ Ալեքսանդր Սոց, jetphotos.com

Турецкая и западная пропаганда пытается втянуть Армению в российско-украинскую войну
Британская телекомпания ВВС распространила видеоматериал, в котором со ссылкой на турецкое СМИ сообщалось, что якобы сирийские наемники перебрасываются в Россию через территорию Армении. Со своей стороны ВВС добавила, что нашла самолет, который известен переброской наемников. Речь идет о Ту-154М военно-воздушных сил РФ (российская регистрация RA-85041). Британская телекомпания представила также маршрут Латакия-Ереван-Моздок, по которому спустя несколько дней после начала российско-украинской войны летал RA-85041. То есть указанный борт, поднявшись в воздух в сирийской Латакии, пролетел через воздушное пространство Ирака и Ирана, вошел в пространство Армении, совершил посадку на ереванском аэродроме “Эребуни”, после чего, вновь пролетев над Ираном и Каспийским морем, совершил посадку в российском городе Моздок.
Прежде всего обратим внимание на тот примечательный факт, что информацию об Армении ВВС передает со ссылкой на турецкое СМИ. В британской телекомпании, несомненно, хорошо знают об армяно-турецких отношениях, но это не помешало ВВС преподнести эту одностороннюю информацию под видом “правды”. В качестве подтверждения сообщения турецких источников ВВС показывает пройденный самолетом маршрут. Однако британский вещатель, который, казалось, должен быть сторонником беспристрастной журналистики, “забыл” процитировать опровержение Министерства обороны РА хотя бы только для того, чтобы соблюсти элементарную этическую норму озвучивания позиций всех сторон.
Напомним, что 28 марта МО Армении заявило следующее: “Транслируемая в Турции азербайджанская телекомпания Haber Global, со ссылкой на неизвестные источники в турецкой разведке опубликовала материал, в которой утверждается, что Армения передала России четыре самолета Су-30 для использования в боевых действиях против Украины. Данная информация является абсолютно ложной. Все самолеты, находящиеся на вооружении ВС Республики Армения, вместе с экипажами, находятся на своих местах, выполняя поставленные задачи. Не соответствует действительности также сделанное в данном репортаже другое утверждение, согласно которому Армения является одним из основных направлений, по которому перебрасываются наемники из Сирии в Украину для ведения боевых действий на стороне России”.
А теперь изложим факты.
Самолет “Ту-154М” с регистрационным номером RA-85041 входит в состав 223-го летного отряда ВВС РФ. Основная деятельность этого отряда – осуществление перевозок по распоряжениям президента, правительства и Минобороны РФ. Самолеты отряда базируются на подмосковном военном аэродроме “Чкаловский”.
Ранее различные нероссийские средства массовой информации, в том числе украинские, связывали RA-85041 с группой наемников Вагнера. Эти СМИ, ссылаясь на экспертов ООН и Службу безопасности Украины, отмечали, что ранее этим самолетом бойцы Вагнера перебрасывались в страны Африки – Мали, Судан, Южно-Африканскую Республику. И сейчас ВВС, ссылаясь на турецкие медиа, сообщает, что сирийские наемники вылетели из Сирии в Россию через территорию Армении, при этом показывает маршрут самолета. Однако весь вопрос в том, что ни турецкие СМИ, ни ссылающаяся на них ВВС не приводят ни одного доказательства того, что на самолете, выполнявшем рейс Латакия-Ереван-Моздок, находились сирийские наемники. При наличии доказательства оно, несомненно, было бы предъявлено без малейшего промедления.
В этой ситуации нельзя не подчеркнуть мотив турецко-азербайджанского СМИ – показать Армению как страну для транзита наемников. Во время 44-дневной войны 2020 года и международная пресса, в том числе британская, и армянская сторона, и высокопоставленные должностные лица различных стран, включая сотрудников разведслужб, заявляли, что Турция вербует в Сирии наемников и отправляет их в Азербайджан. Эти сведения подтверждены многочисленными видеоматериалами и фотографиями, которые были сделаны в Сирии и Азербайджане самими наемниками. Все это подтвердили в своих показаниях и два наемника, захваченных армянскими военными в Арцахе. Наемники рассказали, какой путь они проделали, представив спланированную турками логистическую схему.
Во время 44-дневной войны в Баку садились также самолеты из Ливии и Афганистана.
Сейчас со всей очевидностью проявляется почерк турецкой стороны: попытаться приписать противоположной стороне те шаги, которые она сама предпринимала совсем недавно. То есть цель в том, чтобы уравновесить чаши весов.
Помимо того, что турки и британцы без каких-либо доказательств говорят о прибытии наемников в Россию через территорию Армении, так еще ВВС, по сути, не захотела обратить внимание на одно важное обстотятельство, которое сделало видеоматерил этой телекомпании крайне манипулятивным и фейковым. Речь идет о том, что российский самолет совершал полеты между теми аэродромами, на которых базируются российские формирования.
Так, на сайте flightaware.com, отслеживающем авиаполеты в онлайн-режиме, можно увидеть, что 27 февраля RA-85041 вылетел из Латакии около 8 утра по местному времени и прибыл на ереванский аэродром “Эребуни” около полудня по местному времени.
И аэродром в Латакии, и аэродром “Эребуни” предназначены для базирования как гражданских, так и военных самолетов. Аэродромом в Латакии пользуются самолеты авиабазы “Хмеймим”. Эта авиабаза действует с 2015 года, ее эксплуатантом являются размещенные в Сирии российские войска. На аэродроме “Эребуни” российская авиабаза разместилась в 1994 году. Она является авиационным компонентом дислоцированной в РА 102-ой военной базы РФ. Иными словами, 27 февраля самолет RA-85041 вылетел с одной российской базы на другую.
Однако не надо также забывать, что с февраля 2019 года в Сирии действует армянская группа, состоящая из саперов, врачей и обеспечивающего их безопасность персонала. Армянские специалисты осуществляют гуманитарную деятельность по разминированию и оказанию медицинских услуг исключительно в тех районах Алеппо, где не проходят военные действия. По данным на конец 2021 года армянские специалисты разминировали территорию площадью 880.000 кв.м, обнаружили и обезвредили 594 невзорванных боеприпаса. Медперсонал, состоящий из хирургов, терапевтов, гинекологов, педиатров, стоматологов, невропатологов, оказал помощь 42.000 пациентов. В ноябре 2021 г. в Дамаск отправилась еще одна группа армянских саперов, которая должна расчистить расположенные близ сирийской столицы сельскохозяйственные земли площадью около 2 млн кв.метров. В 2021 году армянские специалисты уже расчистили 70.000 кв.метров земли.
Возвращаясь к RA-85041, отметим, что 27 февраля около 16 часов по ереванскому времени самолет вылетел с аэродрома “Эребуни” на авиабазу в городе Моздок в Северной Осетии (РФ), где совершил посадку в 17:30 по местному времени.
Ночью 27 февраля самолет вернулся из Моздока в Латакию. Возникает вопрос: если турки утверждают, что самолет перебросил из Сирии наемников, почему они дали разрешение на его возвращение в тот же день из России в Латакию через свое воздушное пространство?
28 февраля около полудня российский самолет вновь прибыл из Латакии на аэродром “Эребуни”, где совершил посадку около 16:30 по ереванскому времени. Как видим, и 27-го, и 28-го февраля самолет прибывал в Ереван в дневное время.
Между тем специализировавшиеся в переброске наемников турки на собственном опыте знают, что самое удобное время для этого – ночь, позволяющая скрывать подобные действия от посторонних глаз. 28 февраля около 19:00 по ереванскому времени RA-85041 взял курс на Россию, где около 21:30 по местному времени совершил посадку на авиабазе “Приволжский” близ Астрахани.
Таким образом, 27-го и 28-го февраля российский Ту-154М дважды летал из Латакии в российские города Моздок и Астрахань, совершая промежуточную посадку на ереванском аэродроме “Эребуни”. Все эти аэродромы являются пунктами базирования российских ВВС, а самолет – выполняющим различные перевозки бортом. Нет никаких доказательств того, что самолет в дневное время перебрасывал наемников через территорию Армении. Все остальное – это турецко-азербайджанская и западная пропаганда, фейк-ньюз.