Թուրքական օդանավակայանները՝ վարձկան-ահաբեկիչների ցատկահարթակ
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծված պատերազմում Ադրբեջանի կողմից կռվող վարձկան-ահաբեկիչները, որոնց հավաքագրում է Թուրքիան, որպես ցատկահարթակ օգտագործում են թուրքական օդանավակայանները: Այս մասին խոստովանել են նաեւ հայկական ուժերի կողմից գերի վերցված 2 սիրիացիները (տես այստեղ եւ այստեղ):
Վերջիններիս պատմածները համադրելով՝ գալիս ենք այն հետեւության, որ երկուսն էլ, ի թիվս այլ վարձկանների, Սիրիա-Թուրքիա սահմանը հատել են Ազազ-Քիլիս հատվածում: Երկուսն էլ նշել են, որ թուրքական Քիլիսի անցակետում իրենց՝ վարձկաններին, չեն ստուգել, եւ սահմանն անցնելուց հետո իրենք ավտոբուսներով տեղափոխվել են քաղաքացիական օդանավակայան:
Վարձկաններից Յուսեֆ Ալ Հաջին նշել է, որ սահմանն անցնելուց հետո իրենք 2,5 ժամ ճանապարհ են գնացել մինչեւ օդանավակայան: Քիլիսից այդքան հեռավորության վրա է Ուրֆայի (թուրքերեն՝ Շանլիուրֆա) օդանավակայանը, բայց չի բացառվում, որ սիրիացի վարձկանը ճշգրիտ չի ներկայացրել տվյալները: Սա նշում ենք՝ հաշվի առնելով, որ Քիլիսի անցակետին ամենամոտը Գազիանթեփ քաղաքի օդանավակայանն է, որը մոտ 1 ժամվա հեռավորության վրա: Բացի դրանից՝ վարձկանների մասին պատմող արտասահմանյան մամուլը եւս գրել է, որ Սիրիայից Թուրքիա տեղափոխված գրոհայինները օգտվել են հենց Գազիանթեփի օդանավակայանից: Այդուհանդերձ, ռուսական «Կոմերսանտն», օրինակ, իր ռազմադիվանագիտական աղբյուրներին հղում տալով, հոկտեմբերի կեսերին գրել էր, որ Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական տարածքներից հավաքագրված վարձկանները սահմանը հատելուց հետո տեղափոխվում են Շանլիուրֆա, որտեղից էլ «SADAT» մասնավոր ռազմական ընկերության վարձակալած օդանավերով եւ սիրիացի դաշտային հրամանատարների հետ համագործակցությամբ կազմակերպվում է գրոհայինների տեղափոխումը կոնֆլիկտի գոտի:
Հայկական զինուժի կողմից գերեվարված երկու վարձկաններն իրենց հերթին հայտնել են, որ նախ թուրքական ինքնաթիռով առաջին օդանավակայանից տեղափոխվել են երկրորդը, որը նույնպես Թուրքիայի տարածքում էր, որտեղ էլ նստել են ադրբեջանական ինքնաթիռ եւ մեկնել Ադրբեջան: Ըստ էության, տեղափոխման նման սխեման մշակվել է նրա համար, որ ադրբեջանական բեռնատար կամ ուղեւորատար ինքնաթիռները չերեւան թուրք-սիրիական սահմանին մոտ գտնվող օդանավակայաններում եւ այդպիսով չմատնեն վարձկաններ տեղափոխելու իրողությունը: Սակայն դրանից մեծ հաշվով բան չի փոխվում, քանի որ հենց իրենք՝ վարձկաններն են միջազգային տարբեր լրատվամիջոցների պատմել, թե ինչպես են հայտնվել Ադրբեջանում: Եվ հիմա հայկական կողմի տրամադրության տակ կա երկու վարձկանի ցուցմունք, որոնք, փաստորեն, հաստատում են մինչ այդ մամուլում հայտնված պատմությունները Սիրիա-Թուրքիա-Ադրբեջան փոխադրումների վերաբերյալ:
Ինչպես արդեն գրել ենք, բեռնատար եւ ուղեւորատար ադրբեջանական օդանավերը հիմնականում մեկնում են թուրքական 3 ուղղությամբ՝ Ստամբուլ, Անկարա, Թեքիրդաղ: Մյուս կողմից՝ Գազիանթեփից քաղաքացիական չվերթների մեծ մասը Ստամբուլի ուղղությամբ է, ինչը կարող ենք տեսնել flightradar24.com կայքում: Օրինակ՝ վարձկան Յուսեֆ Ալ Հաջին պատմել է, որ իրենք մոտ 500 հոգով թուրք-սիրիական սահմանը հատելուց եւ օդանավակայան տեղափոխվելուց հետո երկրորդ օդանավակայան են փոխադրվել քաղաքացիական 2 ինքնաթիռով: Բայց, բնականաբար, պարտադիր չէ, որ վարձկանների փոխադրումը Թուրքիայի ներսում կամ դեպի Ադրբեջան կատարվի քաղաքացիական օդանավով, դրա համար կարող է կիրառվել նաեւ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ: Հոկտեմբերին, հղում տալով ռուսական «Կոմերսանտին», գրել էինք, որ թուրքական ռազմական «C-130», «CN-235» եւ «Airbus A400M» տրանսպորտային ինքնաթիռները պատերազմից առաջ եւ դրա ընթացքում անձնակազմ ու զինամթերք են փոխադրել Ադրբեջան: Բնականաբար, թե՛ այսպիսի ռազմական, թե՛ քաղաքացիական եւ թե՛ քաղաքացիականի տակ քողարկված, բայց իրականում ռազմական թռիչքները կատարվում են Վրաստանի տարածքով:
Գազիանթեփ-Ստամբուլ թռիչքը. սահմանից՝ հանգուցային օդանավակայան
Նոյեմբերի 3-ի լույս գիշերը՝ տեղական ժամանակով 00:15-ի սահմաններում (Երեւանի ժամանակով՝ 01:15-ին), թուրքական օդուժի «Airbus A400M» ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը (թուրքական ռազմական գրանցումը՝ 18-0093) Գազիանթեփից թռել է (թռիչքի համարը՝ ESEN01) Ստամբուլի օդանավակայան (հայտնի է նաեւ որպես Ստամբուլի նոր օդանավակայան, կոդը՝ IST): Վերջինս տարածաշրջանի խոշորագույն «հաբ» է՝ ճանապարհային հանգույց: Թե ինչ կամ ավելի ճիշտ ում է տեղափոխել ռազմական օդանավը թուրք-սիրիական սահմանից ոչ հեռու գտնվող Գազիանթեփից դեպի Ստամբուլ, կարող ենք ենթադրել:
Ինքնաթիռը Ստամբուլում վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով 01:45-ի սահմաններում (Երեւանի ժամանակով՝ 02:45-ին): Այսինքն՝ թռիչքը տեւել է 1,5 ժամ: Հայկական ուժերի կողմից գերեվարված սիրիացի Մուհհռաբ Ալ Շխերը, ով Թուրքիայից Ադրբեջան է տեղափոխվել հոկտեմբերի 18-ի լույս գիշերը, իր հերթին հայտնել է, որ իրենց թռիչքը թուրքական մի օդանավակայանից մյուսը տեւել է մոտ 1 ժամ: Նկատենք, որ «Airbus A400M»-ը կարող է տեղափոխել շուրջ 120 զինծառայող/դեսանտային: Ըստ Ալ Շխերի՝ իրենց թիվը եղել է 250, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ նա եւ մյուսները տեղափոխվել են ոչ թե «Airbus A400M»-ով, այլ ուրիշ օդանավով (ամենայն հավանականությամբ՝ քաղաքացիական):
Վայրէջքից կես ժամ անց թուրքական օդուժի ինքնաթիռը նորից երկինք է բարձրացել ու մեկնել Կայսերի (թռիչքի համարը՝ կրկին ESEN01), որտեղ վայրէջք է կատարել 05:15-ին: Նշենք, որ Կայսերիի օդանավակայանն օգտագործվում է թե՛ ռազմական, թե՛ քաղաքացիական կարիքների համար:
Ստամբուլ-Բաքու չվերթը
Ինչպես ասվեց, թուրքական օդուժի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը Ստամբուլում վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով նոյեմբերի 3-ի 01:45-ին: Հետաքրքիր է, որ դրանից շատ չանցած՝ 02:30-ին, Ստամբուլի նույն օդանավակայանից դեպի Բաքու ուղղություն է վերցրել «Turkish Airlines»-ի «Airbus A330-300» ուղեւորատար օդանավը (գրանցումը՝ TC-JOF), որը տեղ է հասել 2,5 ժամ անց:
Ընդհանրապես, «Airbus A330-300» տիպի ինքնաթիռները, կախված նստարանների խտությունից, կարող են տեղավորել 300-440 ուղեւոր:
«Turkish Airlines»-ը Ստամբուլից Բաքու 2 թռիչք ունի. մեկը (համարը՝ TK338) իրականացվում է լույս գիշերը, մյուսը (TK332)՝ առավոտյան: Գիշերվա թռիչքները կատարվում են ավելի տարողունակ «Airbus A330»-ներով, իսկ առավոտյան չվերթները՝ «Airbus A321»-երով: Երեկոյան էլ Ստամբուլ-Բաքու չվերթներ ունի (J2176) «Azerbaijan Airlines»-ը: Դրանք իրականացվում են թե՛ «Boeing», թե՛ «Airbus» օդանավերով:
Լիբիական ավիաընկերությունների թռիչքները դեպի Ստամբուլ
Պատերազմի առաջին օրերին միջազգային մամուլը գրեց, որ Թուրքիան Արցախի ճակատ է տեղափոխում ոչ միայն Սիրիայից, այլեւ այդ երկրից Լիբիա տեղափոխված վարձկանների մի մասին:
Այս ֆոնին առավել հետաքրքիր են դառնում Լիբիայից թռիչքները դեպի Թուրքիա, չնայած առիթ ունեցել ենք գրելու, որ սեպտեմբերի 30-ի լույս գիշերը Բաքվում վայրէջք է կատարել Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիից ուղիղ չվերթով ժամանած «Buraq Air» ավիաընկերության ինքնաթիռը: Ընդ որում՝ լիբիական այս օպերատորը իր չվացուցակում դեպի Ադրբեջան թռիչքներ չունի: Դժվար չէ հասկանալ, թե պատերազմի մեկնարկային օրերին ինչ նպատակով էր լիբիական ուղեւորատար օդանավը մեկնում Բաքու:
Ներկայացնենք լիբիական այն ավիաընկերությունները, որոնք չվերթներ ունեն դեպի Թուրքիա:
«Afriqiyah Airways»
Տրիպոլիում բազավորվող «Afriqiyah Airways» ընկերությունը իրականացնում է Տրիպոլի-Ստամբուլ (չվերթի համարը՝ 8U974) եւ Միսրատա-Ստամբուլ (8U970) թռիչքներ: Թե՛ Տրիպոլին, թե՛ Միսրատան գտնվում են Թուրքիայի աջակցությունը վայելող Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության վերահսկողության տակ, որն իշխում է երկիշխանության ճգնաժամի մեջ գտնվող երկրի արեւմուտքում: Այդուհանդերձ, համաձայն flightradar24.com-ի, Միսրատայից թռիչքները ներկայում եւս իրականացվում են Տրիպոլիից: Երկու չվերթների դեպքում էլ Ստամբուլում վայրէջքը չվացուցակով նախատեսված է կեսօրին մոտ, սակայն դրանք կատարվում են ուշացումներով:
Ստամբուլ ժամանելու ժամերը նշում ենք՝ ցույց տալու համար, թե Լիբիայից Ստամբուլ եկող թռիչքները ինչպես կարող են համակցվել Ստամբուլից դեպի Ադրբեջան մեկնող չվերթների հետ:
«Libyan Wings»
Այս ընկերությունը եւս բազավորվում է Տրիպոլիում, որտեղից էլ թռիչքներ է կատարում դեպի Ստամբուլ. YL100 համարով չվերթը իրականացվում է լույս գիշերը, YL102-ը՝ առավոտյան (Ստամբուլում օդանավերը վայրէջք են կատարում կեսօրից հետո), իսկ YL300-ը՝ ցերեկը:
Չվացուցակով YL100 չվերթի ժամանումը Ստամբուլ գրեթե համընկնում է «Turkish Airlines»-ի Ստամբուլ-Բաքու TK338 չվերթի մեկնմանը: Փաստացի վերջինս իրականացվում է լիբիական օդանավի ժամանումից 20-30 րոպե անց, այսինքն՝ ականատես ենք չվերթների բավականին հարմար համակցման: Այստեղ հաշվի չենք առնում, մասնավորապես, ժամանող չվերթից հետո ուղեբեռի ստացման, մեկնելիս ուղեւորների գրանցման ժամանակները, քանի որ վարձկանների դեպքում տեղափոխումն, ըստ էության, այլ կերպ է իրականացվում: Ինչպես պատմել է գերեվարված Մուհհռաբ Ալ Շխերը, Թուրքիայի երկրորդ օդանավակայանում իրենց դիմավորել են ավելի քան 50 թուրք զինվորականներ, որոնք կանգնած են եղել երկու օդանավերի միջնամասում, իսկ վարձկանները նրանց միջով թուրքական ինքնաթիռից անցել են ադրբեջանական օդանավ, այսինքն՝ նրանք թուրքական օդանավակայանի ժամանման գոտի չեն մտել:
«Buraq Air»
Ըստ flightradar24.com-ի՝ Տրիպոլիում բազավորվող այս ավիաընկերությունը դեպի Ստամբուլ չվերթներ ունի Տրիպոլիից եւ Միսրատայից, սակայն փաստացի տեսնում ենք միայն Տրիպոլի-Ստամբուլ թռիչքներ (համարը՝ UZ115): Չվացուցակով Թուրքիայում վայրէջքը նախատեսված է լույս գիշերը, բայց փաստացի «Buraq Air»-ի վայրէջքները Ստամբուլում կատարվել են ժամը 21-ի սահմաններում:
«Libyan Airlines»
Լիբիայի ազգային ավիափոխադրող «Libyan Airlines»-ը, որը եւս բազավորվում է Տրիպոլիում, այստեղից թռիչքներ է կատարում դեպի Ստամբուլ (LN192): Վերջինիս օդանավակայանում վայրէջքները նախատեսված են ժամը 14-ին:
Բնականաբար, վերը նշված թռիչքներից բացի՝ վարձկանները կարող են Թուրքիա տեղափոխվել ոչ կանոնավոր (չարտերային) չվերթներով, իսկ դրանց իրականացման համար կարող են օգտագործվել նաեւ բեռնափոխադրող-տրանսպորտային օդանավեր:
- Ադրբեջանական ու լիբիական ինքնաթիռները՝ Ստամբուլի օդանավակայանում պատերազմից առաջ եւ դրա ընթացքում
- «AZAL»-ի մարդատար ինքնաթիռներն ակտիվ թռիչքներ են իրականացնում դեպի Թուրքիա
- Թուրքիայից ու Իսրայելից հետո ադրբեջանցիները նոր «երակ» են բացել Աֆղանստանից
- Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը մեկ շաբաթից քիչ ժամկետում 33 անգամ Թուրքիա ու Իսրայել են թռել
- Ի հեճուկս Վրաստանի հայտարարության՝ ադրբեջանական բեռնատարները մեկնում են Թուրքիա. Աֆղանստանից եւս բեռ է տեղափոխվել
- Ադրբեջանը քաղաքացիական օդանավերով բեռնափոխադրումներ է կատարում Թուրքիայից եւ Իսրայելից՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը

Turkish Airports: A Springboard for Transporting Mercenaries to the Artsakh Conflict Zone
In the war unleashed against Artsakh and Armenia since September 27, the mercenary-terrorists fighting for Azerbaijan, recruited by Turkey, have used Turkish airports as a springboard.
The two Syrians taken prisoner by the Artsakh forces also admitted this while interrogated by Armenian law enforcement.
Reviewing what the two said, we conclude that both, along with other mercenaries, crossed the Syrian-Turkish border in the Azaz-Kilis section. Both said they were not inspected at the Turkish Kilis checkpoint and had taken buses to the civilian airport after crossing the border.
One of the mercenaries, Yousef al-Haji, said they had traveled 2.5 hours to the airport after crossing the border. The airport of Urfa (Turkish: Şanlıurfa) is that far from Kilis, but it is possible that the Syrian mercenary did not provide accurate information.
We mention this taking into account that the closest airport to the Kilis checkpoint is in Gaziantep, which is about one hour away. In addition, foreign media reporting on the mercenaries also reported that the militants, who were transferred from Syria to Turkey, used the Gaziantep airport. However, the Russian Kommersant news outlet, citing its military-diplomatic sources, wrote in mid-October that mercenaries recruited from Turkish-controlled Syrian territories would cross the border into Şanlıurfa, from where they would be flown by hired SADAT (private military company) planes, and in cooperation with Syrian field commanders, to the conflict zone.
The two mercenaries captured by the Artsakh armed forces said that they were first transported by a Turkish plane from the first airport to a second, which was also in Turkey, where they boarded an Azerbaijani plane and left for Azerbaijan.
In fact, such a transfer scheme was designed to prevent Azerbaijani cargo or passenger planes from showing up at airports near the Turkish-Syrian border and thus not betraying the fact of transferring mercenaries. However, this does not change much, as the mercenaries themselves told various international media outlets how they got to Azerbaijan. And now we have the testimonies of the two mercenaries at the disposal of the Armenian side, which, in fact, confirm the stories that appeared earlier in the press about the Syria-Turkey-Azerbaijan coordinated shipments.
As we’ve earlier written, Azerbaijani cargo and passenger planes mainly leave for Turkey in three directions: Istanbul, Ankara and Tekirdağ. On the other hand, most of the civil flights from Gaziantep are to Istanbul, which can be seen on flightradar24.com.
For example, captured mercenary Yousef al-Haji testified that about 500 people were transported to the second airport by two civilian planes after crossing the Turkish-Syrian border and being transferred to the airport. But, of course, the transfer of mercenaries does not have to be carried out inside Turkey or to Azerbaijan by civil aircraft. A military transport plane can also be used for this. In October, referring to the Russian Kommersant article, we wrote that Turkish military transport planes C-130, CN-235 and Airbus A400M transported personnel and arms to Azerbaijan before and during the war. Naturally, such military, civilian and military flights disguised as civilian flights are carried out via the territory of Georgia.
Gaziantep-Istanbul flight: From the border to the hub airport
On the night of November 3, at around 00:15 local time (01:15 Yerevan time), a Turkish Airbus A400M military transport plane (Turkish military registration: 18-0093) flew from Gaziantep (flight number: ESEN01) to Istanbul Airport (also known as Istanbul’s New airport, code: IST). The latter is the largest hub in the region - a transport junction. We can only guess who or what exactly the military plane moved from Gaziantep to Istanbul, not far from the Turkish-Syrian border.
The plane landed in Istanbul at around 01:45 local time (02:45 Yerevan time). That is, the flight lasted 1.5 hours. Muhhrab al-Shkher, a Syrian captured by the Artsakh forces and flown from Turkey to Azerbaijan on the night of October 18, said that their flight from one Turkish airport to another took about an hour. Note that the Airbus A400M can carry about 120 servicemen / paratroopers. According to captured mercenary Muhhrab al-Shkher, they numbered 250, leading us to assume that he and the others were transported not by Airbus A400M, but by another plane (most likely civilian).
Half an hour after landing, the Turkish Air Force plane took to the skies again and flew to Kayseri (again flight number ESEN01), where it landed at 05:15. It should be noted that Kayseri Airport is used for both military and civilian needs.
Istanbul-Baku flight
Airbus A330-300 aircraft can generally accommodate 300-440 passengers, depending on the number of seats.
Turkish Airlines has two flights from Istanbul to Baku. One (number: TK338) operates at night. The other (TK332), in the morning. Overnight flights are operated by larger Airbus A330s and morning flights by Airbus A321s. In the evening, Azerbaijan Airlines (AZAL) has an Istanbul-Baku flight (J2176). AZAL uses Boeing and Airbus aircraft.
Libyan Airlines flights to Istanbul
In the first days of the war, the international press wrote that Turkey was transporting mercenaries not only from Syria to the Artsakh front, but also some mercenaries who had been transported to Libya from Syria.
Against this background, flights from Libya to Turkey attracted greater attention, although we’d written that on the night of September 30, a Buraq Air aircraft arrived in Baku on a direct flight from the Libyan capital Tripoli. Moreover, this Libyan operator does not have flights to Azerbaijan in its flight plan. It is not difficult to understand the purpose of the Libyan passenger plane flying to Baku in the early days of the war.
Here are the Libyan airlines that have flights to Turkey.
Afriqiyah Airways
Tripoli-based Afriqiyah Airways operates Tripoli-Istanbul (flight number: 8U974) and Misrata-Istanbul (8U970) flights. Both Tripoli and Misrata are controlled by the Turkish-backed Libyan National Accord government, which rules in the west of the warring country. However, according to flightradar24.com, flights from Misrata are still operated from Tripoli. In the case of both flights, the landing in Istanbul is scheduled for noon, but they’re usually late.
We note the arrival times in Istanbul to show how flights from Libya to Istanbul can be combined with flights from Istanbul to Azerbaijan.
Libyan Wings
This company is also based in Tripoli, from where it operates flights to Istanbul. Flight YL100 is at night, YL102 in the morning (planes land in Istanbul in the afternoon), and YL300 in the afternoon.
The arrival of the YL100 flight to Istanbul according to the schedule almost coincides with the departure of Turkish Airlines' Istanbul-Baku flight TK338. In fact, the latter takes place 20-30 minutes after the arrival of the Libyan plane. Thus, we see a convenient combination of flights. We do not take into account the time of receipt of luggage after the incoming flight, the time of registration of passengers on departure since, in the case of mercenaries, the transfer is carried out differently. According to captured mercenary Muhhrab al-Shkher, at the second airport in Turkey, they were greeted by more than fifty Turkish soldiers standing in the middle of the two planes. The mercenaries walked through the middle, from the Turkish plane to the Azerbaijani plane, without entering the Turkish airport’s arrival gate.
Buraq Air
According to flightradar24.com, this Tripoli-based airline has flights to Istanbul from Tripoli and Misrata, but in fact we only see Tripoli-Istanbul flights (number: UZ115). According to the flight plan, the landing in Turkey is scheduled for early in the morning, but in fact the landings of Buraq Air in Istanbul took place around 21:00.
Libyan Airlines
Libyan flag carrier Libyan Airlines, also based in Tripoli, operates flights from there to Istanbul (LN192). Landings at the airport are scheduled for 2 p.m.
Naturally, in addition to the above-mentioned flights, mercenaries can be transported to Turkey by non-scheduled (charter) flights, and cargo / military transport planes can also be used.