Թուրքական օդանավակայանները՝ վարձկան-ահաբեկիչների ցատկահարթակ
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծված պատերազմում Ադրբեջանի կողմից կռվող վարձկան-ահաբեկիչները, որոնց հավաքագրում է Թուրքիան, որպես ցատկահարթակ օգտագործում են թուրքական օդանավակայանները: Այս մասին խոստովանել են նաեւ հայկական ուժերի կողմից գերի վերցված 2 սիրիացիները (տես այստեղ եւ այստեղ):
Վերջիններիս պատմածները համադրելով՝ գալիս ենք այն հետեւության, որ երկուսն էլ, ի թիվս այլ վարձկանների, Սիրիա-Թուրքիա սահմանը հատել են Ազազ-Քիլիս հատվածում: Երկուսն էլ նշել են, որ թուրքական Քիլիսի անցակետում իրենց՝ վարձկաններին, չեն ստուգել, եւ սահմանն անցնելուց հետո իրենք ավտոբուսներով տեղափոխվել են քաղաքացիական օդանավակայան:
Վարձկաններից Յուսեֆ Ալ Հաջին նշել է, որ սահմանն անցնելուց հետո իրենք 2,5 ժամ ճանապարհ են գնացել մինչեւ օդանավակայան: Քիլիսից այդքան հեռավորության վրա է Ուրֆայի (թուրքերեն՝ Շանլիուրֆա) օդանավակայանը, բայց չի բացառվում, որ սիրիացի վարձկանը ճշգրիտ չի ներկայացրել տվյալները: Սա նշում ենք՝ հաշվի առնելով, որ Քիլիսի անցակետին ամենամոտը Գազիանթեփ քաղաքի օդանավակայանն է, որը մոտ 1 ժամվա հեռավորության վրա: Բացի դրանից՝ վարձկանների մասին պատմող արտասահմանյան մամուլը եւս գրել է, որ Սիրիայից Թուրքիա տեղափոխված գրոհայինները օգտվել են հենց Գազիանթեփի օդանավակայանից: Այդուհանդերձ, ռուսական «Կոմերսանտն», օրինակ, իր ռազմադիվանագիտական աղբյուրներին հղում տալով, հոկտեմբերի կեսերին գրել էր, որ Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական տարածքներից հավաքագրված վարձկանները սահմանը հատելուց հետո տեղափոխվում են Շանլիուրֆա, որտեղից էլ «SADAT» մասնավոր ռազմական ընկերության վարձակալած օդանավերով եւ սիրիացի դաշտային հրամանատարների հետ համագործակցությամբ կազմակերպվում է գրոհայինների տեղափոխումը կոնֆլիկտի գոտի:
Հայկական զինուժի կողմից գերեվարված երկու վարձկաններն իրենց հերթին հայտնել են, որ նախ թուրքական ինքնաթիռով առաջին օդանավակայանից տեղափոխվել են երկրորդը, որը նույնպես Թուրքիայի տարածքում էր, որտեղ էլ նստել են ադրբեջանական ինքնաթիռ եւ մեկնել Ադրբեջան: Ըստ էության, տեղափոխման նման սխեման մշակվել է նրա համար, որ ադրբեջանական բեռնատար կամ ուղեւորատար ինքնաթիռները չերեւան թուրք-սիրիական սահմանին մոտ գտնվող օդանավակայաններում եւ այդպիսով չմատնեն վարձկաններ տեղափոխելու իրողությունը: Սակայն դրանից մեծ հաշվով բան չի փոխվում, քանի որ հենց իրենք՝ վարձկաններն են միջազգային տարբեր լրատվամիջոցների պատմել, թե ինչպես են հայտնվել Ադրբեջանում: Եվ հիմա հայկական կողմի տրամադրության տակ կա երկու վարձկանի ցուցմունք, որոնք, փաստորեն, հաստատում են մինչ այդ մամուլում հայտնված պատմությունները Սիրիա-Թուրքիա-Ադրբեջան փոխադրումների վերաբերյալ:
Ինչպես արդեն գրել ենք, բեռնատար եւ ուղեւորատար ադրբեջանական օդանավերը հիմնականում մեկնում են թուրքական 3 ուղղությամբ՝ Ստամբուլ, Անկարա, Թեքիրդաղ: Մյուս կողմից՝ Գազիանթեփից քաղաքացիական չվերթների մեծ մասը Ստամբուլի ուղղությամբ է, ինչը կարող ենք տեսնել flightradar24.com կայքում: Օրինակ՝ վարձկան Յուսեֆ Ալ Հաջին պատմել է, որ իրենք մոտ 500 հոգով թուրք-սիրիական սահմանը հատելուց եւ օդանավակայան տեղափոխվելուց հետո երկրորդ օդանավակայան են փոխադրվել քաղաքացիական 2 ինքնաթիռով: Բայց, բնականաբար, պարտադիր չէ, որ վարձկանների փոխադրումը Թուրքիայի ներսում կամ դեպի Ադրբեջան կատարվի քաղաքացիական օդանավով, դրա համար կարող է կիրառվել նաեւ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ: Հոկտեմբերին, հղում տալով ռուսական «Կոմերսանտին», գրել էինք, որ թուրքական ռազմական «C-130», «CN-235» եւ «Airbus A400M» տրանսպորտային ինքնաթիռները պատերազմից առաջ եւ դրա ընթացքում անձնակազմ ու զինամթերք են փոխադրել Ադրբեջան: Բնականաբար, թե՛ այսպիսի ռազմական, թե՛ քաղաքացիական եւ թե՛ քաղաքացիականի տակ քողարկված, բայց իրականում ռազմական թռիչքները կատարվում են Վրաստանի տարածքով:
Գազիանթեփ-Ստամբուլ թռիչքը. սահմանից՝ հանգուցային օդանավակայան
Նոյեմբերի 3-ի լույս գիշերը՝ տեղական ժամանակով 00:15-ի սահմաններում (Երեւանի ժամանակով՝ 01:15-ին), թուրքական օդուժի «Airbus A400M» ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը (թուրքական ռազմական գրանցումը՝ 18-0093) Գազիանթեփից թռել է (թռիչքի համարը՝ ESEN01) Ստամբուլի օդանավակայան (հայտնի է նաեւ որպես Ստամբուլի նոր օդանավակայան, կոդը՝ IST): Վերջինս տարածաշրջանի խոշորագույն «հաբ» է՝ ճանապարհային հանգույց: Թե ինչ կամ ավելի ճիշտ ում է տեղափոխել ռազմական օդանավը թուրք-սիրիական սահմանից ոչ հեռու գտնվող Գազիանթեփից դեպի Ստամբուլ, կարող ենք ենթադրել:
Ինքնաթիռը Ստամբուլում վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով 01:45-ի սահմաններում (Երեւանի ժամանակով՝ 02:45-ին): Այսինքն՝ թռիչքը տեւել է 1,5 ժամ: Հայկական ուժերի կողմից գերեվարված սիրիացի Մուհհռաբ Ալ Շխերը, ով Թուրքիայից Ադրբեջան է տեղափոխվել հոկտեմբերի 18-ի լույս գիշերը, իր հերթին հայտնել է, որ իրենց թռիչքը թուրքական մի օդանավակայանից մյուսը տեւել է մոտ 1 ժամ: Նկատենք, որ «Airbus A400M»-ը կարող է տեղափոխել շուրջ 120 զինծառայող/դեսանտային: Ըստ Ալ Շխերի՝ իրենց թիվը եղել է 250, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ նա եւ մյուսները տեղափոխվել են ոչ թե «Airbus A400M»-ով, այլ ուրիշ օդանավով (ամենայն հավանականությամբ՝ քաղաքացիական):
Վայրէջքից կես ժամ անց թուրքական օդուժի ինքնաթիռը նորից երկինք է բարձրացել ու մեկնել Կայսերի (թռիչքի համարը՝ կրկին ESEN01), որտեղ վայրէջք է կատարել 05:15-ին: Նշենք, որ Կայսերիի օդանավակայանն օգտագործվում է թե՛ ռազմական, թե՛ քաղաքացիական կարիքների համար:
Ստամբուլ-Բաքու չվերթը
Ինչպես ասվեց, թուրքական օդուժի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը Ստամբուլում վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով նոյեմբերի 3-ի 01:45-ին: Հետաքրքիր է, որ դրանից շատ չանցած՝ 02:30-ին, Ստամբուլի նույն օդանավակայանից դեպի Բաքու ուղղություն է վերցրել «Turkish Airlines»-ի «Airbus A330-300» ուղեւորատար օդանավը (գրանցումը՝ TC-JOF), որը տեղ է հասել 2,5 ժամ անց:
Ընդհանրապես, «Airbus A330-300» տիպի ինքնաթիռները, կախված նստարանների խտությունից, կարող են տեղավորել 300-440 ուղեւոր:
«Turkish Airlines»-ը Ստամբուլից Բաքու 2 թռիչք ունի. մեկը (համարը՝ TK338) իրականացվում է լույս գիշերը, մյուսը (TK332)՝ առավոտյան: Գիշերվա թռիչքները կատարվում են ավելի տարողունակ «Airbus A330»-ներով, իսկ առավոտյան չվերթները՝ «Airbus A321»-երով: Երեկոյան էլ Ստամբուլ-Բաքու չվերթներ ունի (J2176) «Azerbaijan Airlines»-ը: Դրանք իրականացվում են թե՛ «Boeing», թե՛ «Airbus» օդանավերով:
Լիբիական ավիաընկերությունների թռիչքները դեպի Ստամբուլ
Պատերազմի առաջին օրերին միջազգային մամուլը գրեց, որ Թուրքիան Արցախի ճակատ է տեղափոխում ոչ միայն Սիրիայից, այլեւ այդ երկրից Լիբիա տեղափոխված վարձկանների մի մասին:
Այս ֆոնին առավել հետաքրքիր են դառնում Լիբիայից թռիչքները դեպի Թուրքիա, չնայած առիթ ունեցել ենք գրելու, որ սեպտեմբերի 30-ի լույս գիշերը Բաքվում վայրէջք է կատարել Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիից ուղիղ չվերթով ժամանած «Buraq Air» ավիաընկերության ինքնաթիռը: Ընդ որում՝ լիբիական այս օպերատորը իր չվացուցակում դեպի Ադրբեջան թռիչքներ չունի: Դժվար չէ հասկանալ, թե պատերազմի մեկնարկային օրերին ինչ նպատակով էր լիբիական ուղեւորատար օդանավը մեկնում Բաքու:
Ներկայացնենք լիբիական այն ավիաընկերությունները, որոնք չվերթներ ունեն դեպի Թուրքիա:
«Afriqiyah Airways»
Տրիպոլիում բազավորվող «Afriqiyah Airways» ընկերությունը իրականացնում է Տրիպոլի-Ստամբուլ (չվերթի համարը՝ 8U974) եւ Միսրատա-Ստամբուլ (8U970) թռիչքներ: Թե՛ Տրիպոլին, թե՛ Միսրատան գտնվում են Թուրքիայի աջակցությունը վայելող Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության վերահսկողության տակ, որն իշխում է երկիշխանության ճգնաժամի մեջ գտնվող երկրի արեւմուտքում: Այդուհանդերձ, համաձայն flightradar24.com-ի, Միսրատայից թռիչքները ներկայում եւս իրականացվում են Տրիպոլիից: Երկու չվերթների դեպքում էլ Ստամբուլում վայրէջքը չվացուցակով նախատեսված է կեսօրին մոտ, սակայն դրանք կատարվում են ուշացումներով:
Ստամբուլ ժամանելու ժամերը նշում ենք՝ ցույց տալու համար, թե Լիբիայից Ստամբուլ եկող թռիչքները ինչպես կարող են համակցվել Ստամբուլից դեպի Ադրբեջան մեկնող չվերթների հետ:
«Libyan Wings»
Այս ընկերությունը եւս բազավորվում է Տրիպոլիում, որտեղից էլ թռիչքներ է կատարում դեպի Ստամբուլ. YL100 համարով չվերթը իրականացվում է լույս գիշերը, YL102-ը՝ առավոտյան (Ստամբուլում օդանավերը վայրէջք են կատարում կեսօրից հետո), իսկ YL300-ը՝ ցերեկը:
Չվացուցակով YL100 չվերթի ժամանումը Ստամբուլ գրեթե համընկնում է «Turkish Airlines»-ի Ստամբուլ-Բաքու TK338 չվերթի մեկնմանը: Փաստացի վերջինս իրականացվում է լիբիական օդանավի ժամանումից 20-30 րոպե անց, այսինքն՝ ականատես ենք չվերթների բավականին հարմար համակցման: Այստեղ հաշվի չենք առնում, մասնավորապես, ժամանող չվերթից հետո ուղեբեռի ստացման, մեկնելիս ուղեւորների գրանցման ժամանակները, քանի որ վարձկանների դեպքում տեղափոխումն, ըստ էության, այլ կերպ է իրականացվում: Ինչպես պատմել է գերեվարված Մուհհռաբ Ալ Շխերը, Թուրքիայի երկրորդ օդանավակայանում իրենց դիմավորել են ավելի քան 50 թուրք զինվորականներ, որոնք կանգնած են եղել երկու օդանավերի միջնամասում, իսկ վարձկանները նրանց միջով թուրքական ինքնաթիռից անցել են ադրբեջանական օդանավ, այսինքն՝ նրանք թուրքական օդանավակայանի ժամանման գոտի չեն մտել:
«Buraq Air»
Ըստ flightradar24.com-ի՝ Տրիպոլիում բազավորվող այս ավիաընկերությունը դեպի Ստամբուլ չվերթներ ունի Տրիպոլիից եւ Միսրատայից, սակայն փաստացի տեսնում ենք միայն Տրիպոլի-Ստամբուլ թռիչքներ (համարը՝ UZ115): Չվացուցակով Թուրքիայում վայրէջքը նախատեսված է լույս գիշերը, բայց փաստացի «Buraq Air»-ի վայրէջքները Ստամբուլում կատարվել են ժամը 21-ի սահմաններում:
«Libyan Airlines»
Լիբիայի ազգային ավիափոխադրող «Libyan Airlines»-ը, որը եւս բազավորվում է Տրիպոլիում, այստեղից թռիչքներ է կատարում դեպի Ստամբուլ (LN192): Վերջինիս օդանավակայանում վայրէջքները նախատեսված են ժամը 14-ին:
Բնականաբար, վերը նշված թռիչքներից բացի՝ վարձկանները կարող են Թուրքիա տեղափոխվել ոչ կանոնավոր (չարտերային) չվերթներով, իսկ դրանց իրականացման համար կարող են օգտագործվել նաեւ բեռնափոխադրող-տրանսպորտային օդանավեր:
- Ադրբեջանական ու լիբիական ինքնաթիռները՝ Ստամբուլի օդանավակայանում պատերազմից առաջ եւ դրա ընթացքում
- «AZAL»-ի մարդատար ինքնաթիռներն ակտիվ թռիչքներ են իրականացնում դեպի Թուրքիա
- Թուրքիայից ու Իսրայելից հետո ադրբեջանցիները նոր «երակ» են բացել Աֆղանստանից
- Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը մեկ շաբաթից քիչ ժամկետում 33 անգամ Թուրքիա ու Իսրայել են թռել
- Ի հեճուկս Վրաստանի հայտարարության՝ ադրբեջանական բեռնատարները մեկնում են Թուրքիա. Աֆղանստանից եւս բեռ է տեղափոխվել
- Ադրբեջանը քաղաքացիական օդանավերով բեռնափոխադրումներ է կատարում Թուրքիայից եւ Իսրայելից՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը

Турецкие аэропорты – плацдарм для переброски террористов-наемников в Арцах
В развязанной 27 сентября войне против Арцаха и Армении в качестве плацдарма для переброски в зону конфликта воюющих на стороне Азербайджана террористов-наемников используются турецкие аэропорты, поскольку именно Турция занимается их вербовкой. Об этом рассказали и взятые в плен армянскими силами двое сирийцев.
Их показания свидетельствуют о том, что наемники пересекают границу Сирии и Турции на участке Азаз-Килис. Как отмечали сирийцы, на турецком пропускном пункте в Килисе их не проверили, а после перехода границы доставили на автобусах в гражданский аэропорт.
Один из пленных, Юсеф Аль-Хаджи, рассказал, что после пересечения границы они ехали до аэропорта 2,5 часа. Именно столько времени занимает путь от Килиса до аэропорта в Урфе (турецкое название Шанлиурфа). Это мы фиксируем с учетом того, что к пропускному пункту в Килисе ближе всего аэропорт города Газиантеп, который находится примерно в часе езды. Кроме того, рассказывающая о наемниках иностранная пресса тоже сообщала о том, что перебрасываемые из Сирии в Турцию боевики пользовались именно аэропортом в Газиантепе. Тем не менее, в середине октября российский “Коммерсант” со ссылкой на свои военно-дипломатические источники написал, что наемники, которых вербуют на подконтрольных Турции сирийских территориях, после пересечения границы отправляются в Шанлиурфу, откуда на самолетах, арендованных частной военной компанией “SADAT”, и при содействии сирийских полевых командиров перебрасываются в зону конфликта.
В свою очередь взятые в плен двое наемников сообщили, что сперва их перевезли на турецком самолете из первого аэропорта во второй, который тоже находится на территории Турции, затем пересадили на азербайджанский самолет и доставили в Азербайджан. Такая схема переброски разработана для того, чтобы азербайджанские грузовые или пассажирские самолеты не появлялись в аэропортах близ турецко-сирийской границы и тем самым не выдавали факт переброски наемников. Однако по большому счету это ничего не меняет, поскольку сами наемники рассказывали международным СМИ о том, как они оказываются в Азербайджане. И сейчас в распоряжении армянской стороны уже есть показания двух сирийцев, которые фактически подтверждают появлявшиеся ранее в прессе сообщения об их переброске в зону конфликта по маршруту Сирия-Турция-Азербайджан.
Мы уже писали о том, что азербайджанские грузовые и пассажирские самолеты летают в основном в три турецких города – Стамбул, Анкару и Текирдаг. С другой стороны большая часть гражданских рейсов из Гадиантепа направляется в Стамбул, что можно видеть на сайте flightradar24.com. Например, сириец Юсеф Аль-Хаджи рассказал, что после того, как 500 наемников пересекли турецко-сирийскую границу и прибыли в аэропорт, их на двух гражданских самолетах доставили во второй аэропорт. Конечно, необязательно, чтобы переброска наемников внутри Турции или в Азербайджан осуществлялась гражданскими судами. Для этого могут использоваться и военно-транспортные самолеты.
В октябре мы со ссылкой на российский “Коммерсант” писали о том, что турецкие военные самолеты “C-130”, “CN-235” и транспортный самолет “Airbus A400M” и до войны, и во время войны перевозили в Азербайджан личный состав и боеприпасы. Эти военные, гражданские, а также замаскированные под гражданские, но на самом деле военные рейсы осуществляются через воздушное пространство Грузии.
Рейс Газиантеп-Стамбул: от границы до ключевого аэропорта
В ночь со 2-го на 3-е ноября в 00:15 по местному времени (в 01:15 по Еревану) военно-транспортный самолет “Airbus A400M” воздушных сил Турции (бортовой номер 18-0093) вылетел из Газиантепа (рейс ESEN01) в аэропорт Стамбула (известен как Новый аэропорт, код IST). Последний является крупнейшим в регионе хабом, то есть дорожным узлом. Можно только догадываться что или точнее кого перевозил военный самолет из расположенного недалеко от турецко-сирийской границы Газиантепа в Стамбул.
Борт совершил посадку в Стамбуле около 01:45 по местному времени (в 02:45 по Еревану). То есть полет длился 1,5 часа. В свою очередь находящийся в армянском плену сириец Муххраб Аль-Шхер, который был доставлен из Турции в Азербайджан в ночь на 18 октября, сообщил, что их полет с одного турецкого аэропорта в другой длился около часа. Отметим, что Airbus A400M может перевозить около 120 военнослужащих/десантников. По словам Аль-Шхера, их было 250 человек, что позволяет предположить, что наемники были перевезены не "Airbus A400M”, а другим самолетом (по всей видимости, гражданским).
Спустя полчаса после посадки самолет турецких воздушных сил вновь поднялся в воздух и взял курс на Кайсери (номер рейса тот же – ESEN01), где совершил посадку в 05:15. Отметим, что аэропорт в Кайсери используется как для военных, так и для гражданских нужд.
Рейс Стамбул-Баку
Как уже было отмечено, военно-транспортный самолет ВВС Турции совершил посадку в Стамбуле 3 ноября в 01:45 по местному времени. Интересно, что уже в 02:30 из того же аэропорта в Баку вылетел пассажирский самолет “Airbus A330-300” (бортовой номер TC-JOF) компании “Turkish Airlines”, который прибыл в пункт назначения через 2,5 часа.
Вообще самолеты “Airbus A330-300” могут вмещать до 300-440 пассажиров.
Надо сказать, что “Turkish Airlines” выполняет 2 рейса в Баку: один (TK338) ночью, второй (TK332) утром. Вечерний рейс Стамбул-Баку (J2176) выполняет компания “Azerbaijan Airlines”. Эти рейсы осуществляются самолетами “Boeing” и “Airbus”.
Рейсы ливийских авиакомпаний в Стамбул
В первые дни войны международная пресса писала о том, что Турция перебрасывает на арцахский фронт наемников не только из Сирии, но и из Ливии.
На этом фоне необходимо обратить внимание на рейсы из Ливии в Турцию, хотя мы уже имели повод писать о том, что в ночь на 30 сентября в Баку совершил посадку прибывший прямым рейсом из Триполи самолет авиакомпании “Buraq Air”, при том, что ливийский оператор не имеет в своем расписании рейсы в Азербайджан. Нетрудно догадаться, с какой целью пассажирский самолет прибыл из Ливии в Баку в первые дни войны в Арцахе.
Ниже расскажем о тех ливийских авиакомпаниях, которые выполняют рейсы в Турцию.
“Afriqiyah Airways”
Базирующаяся в Триполи авиакомпания “Afriqiyah Airways” выполняет рейсы Триполи-Стамбул (номер рейса 8U974) и Мисрата-Стамбул (8U970). И Триполи, и Мисрата находятся под контролем пользующегося поддержкой Турции правительства национального согласия Ливии, которое правит на западе страны, где идет гражданская война.
Тем не менее, согласно сайту flightradar24.com, в настоящее время полеты из Мисраты тоже выполняются из Триполи. По расписанию для обоих рейсов посадка в Стамбуле предусмотрена около полудня, однако они прибывают с опозданиями.
Время прибытия в Стамбул мы приводим с целью показать, как рейсы из Ливии в Стамбул могут совпадать с рейсами из Стамбула в Азербайджан.
“Libyan Wings”
Эта компания также базируется в Триполи, откуда выполняет рейсы в Стамбул: YL100 – ночью, YL102 – утром (самолеты совершают посадку в Стамбуле после полудня), YL300 – днем.
По расписанию прибытие в Стамбул рейса YL100 почти совпадает по времени с рейсом Стамбул-Баку (TK338) авиакомпании “Turkish Airlines”. Последний фактически выполняется через 20-30 минут после прибытия ливийского борта, что свидетельствует о довольно удобном совмещении рейсов. В данном случае мы не учитываем такие факторы, как получение багажа после прибытия рейса, время на регистрацию отбывающих пассажиров, поскольку переброска наемников, по сути, осуществляется иным способом. Как рассказал взятый в плен Муххраб Аль-Шхер, во втором аэропорту Турции их встречали более 50 турецких военных, которые были выстроены между двумя самолетами, и наемники направлялись от турецкого самолета к азербайджанскому через этот строй. Это значит, что они не заходили в зону прибытия турецкого аэропорта.
“Buraq Air”
Согласно flightradar24.com, базирующаяся в Триполи авиакомпания “Buraq Air” совершает рейсы в Стамбул из Триполи и Мисраты, однако на практике мы видим только рейс Триполи-Стамбул (UZ115). По расписанию посадка в Турции предусмотрена ночью, но в действительности “Buraq Air” прилетает в Стамбул около 21 часа.
“Libyan Airlines”
Рейс в Стамбул (LN192) выполняет и национальный перевозчик Ливии авиакомпания "Libyan Airlines”, которая также базируется в Триполи. Прибытие самолетов этой авиакомпании в Стамбул предусмотрено в 14:00.
Помимо вышеуказанных рейсов наемники, разумеется, могут доставляться в Турцию и чартерными рейсами, которые выполняются также грузовыми/транспортными самолетами.
См.также:
- Грузины разрешили полеты азербайджанского военного самолета над своей территорией
- Афганистан: следующая после Турции и Израиля “жила” для азербайджанцев
- Азербайджанские грузовые самолеты в течение нескольких дней 33 раза летали в Турцию и Израиль
- Вопреки заявлению Грузии азербайджанские грузовые самолеты летают в Турцию. Грузы доставляются также из Афганистана