Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը պատերազմի օրերին թռչում են Իսրայել ու Թուրքիա
Սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի եւ Հայաստանի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողությունների ֆոնին ուշագրավ տեղաշարժեր են արձանագրվում երկնքում: Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերն այս օրերին թռիչքներ են կատարում տարբեր ուղղություններով: Սակայն խոսքը միայն նրանց մասին չէ:
Երեկ գրել էինք Տրիպոլիից Բաքու ժամանած լիբիական մարդատար ինքնաթիռի մասին, որը, հաշվի առնելով Թուրքիայի կողմից վարձատրվող եւ Լիբիայում ու Սիրիայում կռվող գրոհայինների, այդ թվում՝ միջազգային հանրության կողմից որպես ահաբեկչական ճանաչված խմբավորումների մարտիկների գործոնը, շատ հավանական է, որ Ադրբեջան է տեղափոխել այդպիսի վարձկանների:
Վարձկանների՝ Ադրբեջան մեկնելու մասին արդեն իսկ գրել են նաեւ արտասահմանյան հայտնի պարբերականները՝ հարցազրույցներ անցկացնելով գրոհայինների հետ:
Քանի որ վարձկանների «արտահանումն» իրականացվում է Թուրքիայի համակարգմամբ, իսկ մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը ռազմատեխնիկական ակտիվ համագործակցության մեջ է մի շարք գործընկերների հետ, այս հոդվածում ուշադրություն կդարձնենք ադրբեջանական եւ թուրքական օդանավերի թռիչքներին, որոնք կատարվում են պատերազմի օրերին:
«Silk Way Airlines»-ի թռիչքները Իսրայել, Թուրքիա, Ուկրաինա
Ադրբեջանական «Silk Way Airlines» բեռնափոխադրող ավիաընկերությունը, որի անունը տարբեր առիթներով շոշափվել է զենքի փոխադրման միջազգային սկանդալներում, վերջին օրերին Բաքվից ակտիվ թռիչքներ է կատարում դեպի իսրայելական Էյլաթ քաղաք:
Flightradar24.com կայքում կարող ենք տեսնել, որ, օրինակ, սեպտեմբերի 24-ին «Silk Way»-ի «Իլ-76» բեռնատարը (գրանցման համարը՝ 4K-AZ101) Էյլաթից թռել է Բաքու: Ավիաընկերության Էյլաթ-Բաքու թռիչքների համարն է ZP4612 կամ AZQ4612: Թե ինչ է տեղափոխել օդանավը Իսրայելից Ադրբեջան, կարող ենք ենթադրել: Սեպտեմբերի 29-ին նույն ինքնաթիռը կրկին թռել է Բաքու-Էյլաթ-Բաքու ուղղությամբ: Իսկ երեկ՝ սեպտեմբերի 30-ին, 4K-AZ101-ը կատարել է Բաքու-Անկարա-Բաքու չվերթը (թռիչքների ցանկը՝ ստորեւ):
«Silk Way»-ի մեկ այլ «Իլ-76»՝ 4K-AZ41 համարով, սեպտեմբերի 26-ին եւ 27-ին հավանաբար Բաքվից թռել է Կիեւի «Բորիսպոլ» օդանավակայան ու հետ վերադարձել:
Նույն ավիաընկերության մեկ ուրիշ «Իլ-76» (4K-AZ40) սեպտեմբերի 30-ին թռել է Բաքու-Էյլաթ-Բաքու ուղղությամբ:
Նույն օրը Ստամբուլից Բաքու է թռել «Silk Way West Airlines»-ի («Silk Way Group»-ի ընկերություններից է) «Boeing 747» բեռնատար ինքնաթիռներից մեկը:
Ադրբեջանական բանակի «Իլ-76»-ը թռել է Թուրքիա, Իսրայել, Ուկրաինա
Ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի բեռնատար «Իլ-76»-ը (գրանցման համարը՝ 4K-78131) այս օրերին պարբերական թռիչքներ է իրականացրել դեպի Թուրքիա (Բաքու-Անկարա-Թեքիրդաղի ավիաբազա), ինչպես նաեւ իսրայելական Էյլաթ եւ ուկրաինական Լվով (տես ստորեւ):
Նկատենք, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները Թուրքիա, Իսրայել եւ Ուկրաինա հասնելու համար օգտագործում են Վրաստանի օդային տարածքը:
Թուրքական ինքնաթիռներ
Այս օրերին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի միջեւ ավիահաղորդակցությունը շարունակվում է «Azerbaijan Airlines»-ի եւ «Turkish Airlines»-ի ուղեւորատար օդանավերի միջոցով, որոնք իրար են կապում, մասնավորապես, Բաքուն եւ Ստամբուլը, Անկարան, Անթալիան:
Բացի դրանից՝ թուրքական օդուժին պատկանող «Cessna 650» մարդատար ինքնաթիռը (գրանցմանը համարը՝ 004) սեպտեմբերի 29-ին Անկարայից մեկնել է Բաքու, իսկ ամսի 30-ին՝ հակառակ ուղղությամբ (թռիչքի համարը՝ TUAF129, տես ստորեւ):
Բիզնես դասի նման օդանավերի թռիչքներ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին օրերին էլի են գրանցվել: Թե ովքեր են եղել ուղեւորները, դժվար է ասել: Օրինակ՝ սեպտեմբերի 29-ին «Turkish Airlines General Aviation»-ի «Airbus A319» օդանավը (ըստ ավիացիոն ռեգիստրների՝ պատկանում է Թուրքիայի օդուժին) Անկարայից մեկնել է Բաքու, վերադարձել՝ ամսի 30-ին (թռիչքի համարը՝ TRK8):
Առաջին լուսանկարում՝ «Silk Way Airlines»-ի 4K-AZ40 համարով ինքնաթիռը Էյլաթից վերադառնում է Բաքու (30.09.2020)

Azerbaijan Cargo Planes Fly to Israel and Turkey During Artsakh Fighting
On September 27, against the background of large-scale hostilities unleashed by the Azerbaijani-Turkish tandem against Artsakh and Armenia, remarkable changes were registered in the skies.
Azerbaijani cargo planes are flying in different directions these days. But this article is not just about them.
Yesterday Hetq wrote about a Libyan passenger plane that arrived in Baku from Tripoli, which, given the factor of Turkish-paid militants fighting in Libya and Syria, including fighters of internationally recognized terrorist groups, most likely transferred such mercenaries to Azerbaijan.
Well-known foreign newspapers have already written about the mercenaries leaving for Azerbaijan, conducting interviews with the militants.
Since the "export" of mercenaries is carried out under the auspices of Turkey, and on the other hand, Azerbaijan is in active military-technical cooperation with a number of partners, in this article we will focus on the flights of Azerbaijani and Turkish planes, which are taking place during the current fighting.
Silk Way Airlines flights to Israel, Turkey, Ukraine
The Azerbaijani Silk Way Airlines cargo carrier, whose name has been mentioned on various occasions in international arms transportation scandals, has been carrying out flights from Baku to the Israeli city of Eilat in recent days.
At Flightradar24.com, we can see that, for example, on September 24, a Silk Way Il-76 cargo plane (registration number 4K-AZ101) flew from Eilat to Baku. The airline's Eilat-Baku flight number is ZP4612 or AZQ4612. We can deduce what the plane transferred from Israel to Azerbaijan. On September 29, the same plane flew again in the direction of Baku-Eilat-Baku. And yesterday, on September 30, the 4K-AZ101 made the Baku-Ankara-Baku flight (list of flights below).
Another Silk Way Il-76 (registration number 4K-AZ41) probably flew from Baku to Kiev's Boryspil International Airport on September 26 and 27 and returned.
On the same day, a Boeing 747 cargo plane of Silk Way West Airlines (a subsidiary of Silk Way Group) flew from Istanbul to Baku.
The Azerbaijani military’s Il-76 flew to Turkey, Israel and Ukraine
The Azerbaijani Air Force "Il-76" (registration number 4K-78131) has recently made regular flights to Turkey (Baku-Ankara- Tekirdağ air base), as well as Israeli Eilat and Ukrainian Lvov (see below).
Note that Azerbaijani planes use Georgian airspace to reach Turkey, Israel and Ukraine.
Turkish planes
These days, air interaction between Azerbaijan and Turkey continues via the passenger planes of Azerbaijan Airlines and Turkish Airlines, which connect, Baku and Istanbul, Ankara, Antalya.
In addition, a Cessna 650 passenger plane belonging to the Turkish Air Force (registration number 004) left Ankara for Baku on September 29 and in the opposite direction on the 30th of the month (flight number TUAF129, see below).
Business-class flights between Turkey and Azerbaijan have been reported in recent days. It is difficult to say who the passengers were.
For example, on September 29, Turkish Airlines General Aviation Airbus A319 (according to aviation registers it belongs to the Turkish Air Force) left Ankara for Baku and returned on the 30th of the month (flight number: TRK8).