Ադրբեջանական ու լիբիական ինքնաթիռները՝ Ստամբուլի օդանավակայանում պատերազմից առաջ եւ դրա ընթացքում
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում պարբերաբար անդրադարձել ենք պատերազմի օրերին Թուրքիայից, Իսրայելից ու այլ երկրներից Ադրբեջանի փոխադրումներին թե՛ բեռնատար, թե՛ ուղեւորատար օդանավերով։
Այս անգամ կհրապարակենք մի քանի լուսանկար, որոնք առնչվում են այդ փոխադրումներին կամ առնվազն կարող են կապ ունենալ դրանց հետ։
Ինչպես արդեն գրել էինք, ադրբեջանական «Silk Way West Airlines» ավիաընկերության ինքնաթիռներից «Boeing 747» տիպի բեռնատարը, որը գրանցված է օֆշորային Բերմուդներում որպես VP-BCV, համաձայն թռիչքներին առցանց հետեւող flightradar24.com կայքի, հոկտեմբերի 4-ին Բաքվից թռել էր Վիեննա, ապա Բաքու վերադարձել՝ միջանկյալ վայրէջք կատարելով Ստամբուլում:
Նկատենք, որ այս օդանավը պատերազմի օրերին թռիչքներ է կատարել ոչ միայն դեպի Թուրքիա, այլեւ, մասնավորապես, իսրայելական Թել Ավիվ եւ Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւ։
Jetphotos.com մասնագիտական կայքում առկա է Բաքու վերադառնալու ճանապարհին Ստամբուլում վայրէջք կատարած VP-BCV-ի մի քանի լուսանկար, որոնք արվել են հոկտեմբերի 4-ին Ստամբուլի օդանավակայանում (IST)։ Ահա դրանք (տես նաեւ գլխավոր լուսանկարը)։
Եվս 3 նկար ընտրել ենք լիբիական փոխադրողներից՝ «Air Libya»-ի «BAe RJ100» օդանավից (լիբիական գրանցումը՝ 5A-FLE), «Buraq Air»-ի «Boeing 737» ինքնաթիռից (5A-DMG) եւ Թուրքիայի աջակցությունը վայելող Լիբիայի Ազգային համաձայնության կառավարության օդուժի «Իլ-76»-ից (5A-POL)։
Մենք չենք պնդում, որ լիբիական այս 3 օդանավերը, որոնք հայտնվել են Ստամբուլի օդանավակայանում, միանշանակ առնչություն ունեն Արցախի ճակատում ընթացող պատերազմի հետ, սակայն այդ առնչությամբ կասկածներ ունենք՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան դեպի Լիբիա վարձկաններ տեղափոխելու հարուստ փորձ ունի, բացի դրանից, ինչպես արդեն գրել ենք, սեպտեմբերի 30-ի լույս գիշերը «Buraq Air»-ի այս նույն «Boeing 737»-ն էր հենց Տրիպոլիից թռել Բաքու՝ գրեթե վստահաբար թշնամուն մատակարարելով վարձկան-ահաբեկիչներով, որոնց համակարգում է Թուրքիան (տես ստորեւ)։
«Buraq Air»-ի 5A-DMG գրանցումով օդանավը Ստամբուլի օդանավակայանի երկնքում լուսանկարվել է սեպտեմբերի 26-ին՝ վարձկան-ահաբեկիչների մասնակցությամբ պատերազմի սանձազերծումից ժամեր առաջ։
Flightradar24.com կայքում կարող ենք տեսնել, որ այս օդանավը Լիբիայից Ստամբուլ է թռել նաեւ հոկտեմբերի 31-ին, նոյեմբերի 1-ին ու 2-ին։
Մյուս կողմից՝ եթե «Buraq Air»-ը իր չվացուցակում, ի տարբերություն Բաքվի, թռիչքներ ունի դեպի Ստամբուլ, նույնը չենք կարող ասել «Air Libya»-ի մասին, որի «BAe RJ100» ինքնաթիռը (5A-FLE) Ստամբուլում ֆիքսվել է սեպտեմբերի 24-ին։ Թե ինչ կամ ում է Թուրքիա տեղափոխել այս օդանավը, հայտնի չէ։
Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության ռազմական «Իլ-76» բեռնատարն էլ Ստամբուլի օդանավակայանում վայրէջք է կատարել հոկտեմբերի 6-ին՝ պատերազմի օրերին, սակայն պարզ չէ, թե որն է եղել թռիչքի նպատակը։

Azerbaijani and Libyan Planes: On the Ground in Istanbul Before and During the War in Artsakh
Ever since September 27, when Ankara and Baku jointly launched war, against Artsakh and Armenia, Hetq has periodically referred to the shipments going to Azerbaijan from Turkey, Israel and other countries via cargo and passenger planes․
Here, we will publish some photos that are, or may be, related to those shipments.
As we’ve written, a Boeing 747 plane, belonging to the Azerbaijani Silk Way West Airlines and with a Bermuda registration VP-BCV, flew from Baku to Vienna on October 4 and then returned to Baku, making an intermediate landing in Istanbul Airport, this according to the online flightradar24.com website.
It should be noted that during the war, this plane flew not only to Turkey, but also to Tel Aviv, Israel and the capital of Ukraine, Kiev.
Jetphotos.com has some photos of the VP-BCV landing in Istanbul on its way back to Baku, taken on October 4 at Istanbul Airport (IST). Here they are (see also the main photo).
We have selected three more pictures from Libyan carriers: Air Libya BAe RJ100 (Libyan registration 5A-FLE), Buraq Air Boeing 737 (5A-DMG) and the Il-76 (5A-POL) of the Turkish-backed Libyan GNA's (Government of National Accord) air force.
We do not claim that these three Libyan planes that landed at Istanbul Airport are unequivocally related to the war in Artsakh, but we suspect they might, given that Turkey has a long history of transporting mercenaries to Libya.
On the night of September 30, the same Buraq Air Boeing 737 (5A-DMG) flew from Tripoli to Baku, almost certainly supplying the enemy with mercenary terrorists coordinated by Turkey (see below).
The Buraq Air 5A-DMG-registered plane was photographed in the skies of Istanbul Airport on September 26, hours before the war with mercenary terrorists broke out.
At Flightradar24.com we can see that this plane flew from Libya to Istanbul on October 31, November 1 and 2.
On the other hand, if Buraq Air, unlike Baku, has flights to Istanbul on its route map, the same cannot be said about Air Libya, whose BAe RJ100 (5A-FLE) aircraft was spotted in Istanbul on September 24. It is not known what or who the plane transported to Turkey.
The Il-76 military truck of the Libyan National Accord government landed at Istanbul Airport on October 6, during the war, but it is not clear what the purpose of the flight was.