Ի հեճուկս Վրաստանի հայտարարության՝ ադրբեջանական բեռնատարները մեկնում են Թուրքիա. Աֆղանստանից եւս բեռ է տեղափոխվել
Չնայած երեկ Վրաստանի անվտանգության խորհրդի նիստից հետո մեր հարեւանի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր արգելելու է իր օդային տարածքով ռազմական բեռի տեղափոխումը հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի գոտի, փաստ է, որ Վրաստանի երկնքով ադրբեջանական օդանավերը շարունակում են թռչել Թուրքիա:
Բնականաբար, այս ինքնաթիռները, որոնք վերջին օրերին «հերկում են» Վրաստանի երկինքը արեւելք-արեւմուտք ուղղությամբ, Ադրբեջանին անվերապահ աջակցություն հայտնած եւ կոնֆլիկտի մաս դարձած Թուրքիայից սովորական բեռ չեն տեղափոխում: Վրաստանի իշխանությունները դժվար թե այնքան միամիտ լինեն, որ չհասկանան սա:
Այսպես՝ Վրաստանի կառավարության երեկվա հայտարարությունից հետո միայն այսօր ադրբեջանական «Silk Way Airlines» ավիաընկերության «Իլ-76» բեռնատար ինքնաթիռները մի քանի անգամ թռել են Թուրքիա՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը:
Դրանցից 4K-AZ40 գրանցումով օդանավն այսօր Ադրբեջանից թռել է Միջերկրական ծովի ափին գտնվող թուրքական Դալաման (տես ստորեւ), որտեղից այս պահին վերադառնում է:
Նույն ուղղությամբ կրկին այսօր արդեն թռել եւ վերադարձել է 4K-AZ41 գրանցումով «Իլ-76»-ը, որը Դալաման թռել էր նաեւ երեկ: 4K-AZ41-ը այսօր նաեւ հասցրել է վայրէջք կատարել Ստամբուլում (տես ստորեւ):
Վրաստանի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր ապատեղեկատվություն է այն, որ իր երկնքով Ադրբեջան են տեղափոխվել սիրիացի վարձկաններ, սակայն հայտարարությունը մի բան է, փաստն՝ այլ բան: Ինչպես արդեն գրել ենք, սեպտեմբերի 30-ի լույս գիշերը Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիից, որի իշխանությունները ներլիբիական կոնֆլիկտում վայելում են Թուրքիայի աջակցությունը, Բաքու է թռել լիբիական «Buraq Air»-ի մարդատար «Boeing 737» օդանավը: Այն անցել է Թուրքիայի եւ Վրաստանի երկնքով, ապացույցներն առկա են, ներկայացրել ենք:
Ահա այս ֆոնին եւս մի հետաքրքիր արձանագրում պիտի անենք: Խոսքն այս անգամ Աֆղանստանի մասին է, որը եւս հայտարարել է Ադրբեջանին աջակցելու մասին: Զարմանալի կլիներ, եթե ադրբեջանական օդանավ չտեսնեինք Աֆղանստանում:
«Silk Way Airlines»-ի քույր ընկերության՝ «Silk Way West Airlines»-ի «Boeing 747» բեռնատարը (4K-SW008) Բաքվից թռել է Դուբայ, ապա այս գիշեր այնտեղից մեկնել Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլից ոչ հեռու գտնվող Բաղրամի ավիաբազա, որտեղից կրկին Դուբայով արդեն վերադարձել է Բաքու (տես ստորեւ): Բաղրամի ավիաբազան օգտագործվում է Աֆղանստանում գտնվող ամերիկյան զորքերի կողմից:
Թե ինչ է տեղափոխել ադրբեջանական ինքնաթիռն Աֆղանստանից՝ զենք-զինամթե՞րք, վարձկաննե՞ր, թե՞ երկուսը միասին, մնում է ենթադրել: Նկատենք, որ այս պարագայում էլ այն Բաքվից Դուբայ է թռել եւ վերադարձել Իրանի երկնքով:
Ինչպես արդեն գրել ենք, «Silk Way West Airlines»-ի բեռնատար «Boeing 747»-երից մի քանիսը գրանցված են Բերմուդներում: Ահա դրանցից VP-BCV գրանցումով բորտը երեկ՝ հոկտեմբերի 4-ին, Բաքվից թռել է Վիեննա, ապա Բաքու վերադարձել՝ միջանկյալ վայրէջք կատարելով Ստամբուլում: Այսօր էլ նույն ինքնաթիռը Բաքվից մեկնել է Ամստերդամ, ապա վերադարձել՝ Ստամբուլում նորից վայրէջք կատարելով:

Azerbaijani Cargo Planes Continue to Fly to Turkey, Despite Georgian Ban
Azerbaijani planes continue to fly to Turkey via Georgian airspace despite yesterday’s announcement by the Georgian government that it would ban the transfer of military cargo through its airspace to the Armenian-Azerbaijani conflict zone.
The Georgian government announced the ban after yesterday's meeting of the Georgian Security Council.
Naturally, these planes, which have been "plowing" the Georgian skies east-west in recent days, do not carry ordinary cargo from Turkey, which has unconditionally supported Azerbaijan in the ongoing conflict. Georgian authorities are unlikely to be so naive as to fail to understand this.
On the heels of yesterday’s alleged ban, Azerbaijani Silk Way Airlines Il-76 cargo planes flew to Turkey several times today over Georgian airspace.
One of them, a 4K-AZ40 aircraft, today flew from Azerbaijan to Turkish town of Dalaman on the Mediterranean coast (see below), from where it is currently returning.
Another Il-76 (registration 4K-AZ41, has already flown to Dalaman and returned. It flew the same route yesterday as well. The 4K-AZ41 also landed in Istanbul today (see below).
The Georgian government has labelled reports that Syrian mercenaries have been flown to Azerbaijan via Georgian airspace as disinformation. The facts say otherwise.
As we wrote earlier, on the night of September 30, a Libyan Buraq Air Boeing 737 passenger plane flew to Baku from the Libyan capital Tripoli, whose authorities enjoy the support of Turkey in the inter-Libyan conflict. It passed through the skies of Turkey and Georgia. The evidence is available.
In this context, we must make another interesting note. This time it is about Afghanistan, which has also announced its support for Azerbaijan. It would be surprising if we did not see an Azerbaijani plane in Afghanistan.
Silk Way West Airlines Boeing 747 (4K-SW008), a sister company of Silk Way Airlines, flew from Baku to Dubai and then left for Bagram Air Base not far from the Afghan capital Kabul tonight, from where it returned to Baku via Dubai (see below). Bagram Air Base is used by US troops in Afghanistan.
It remains to be seen what the Azeribaijani plane transported from Afghanistan - weapons, mercenaries, or both. Note that in this case it flew from Baku to Dubai and returned via Iran.
As we have already written, some of the Silk Way West Airlines’ Boeing 747 cargo planes are registered in Bermuda. One of them, the VP-BCV registered plane, flew from Baku to Vienna yesterday, October 4, and then returned to Baku, making a stop in Istanbul along the way.