Ի հեճուկս Վրաստանի հայտարարության՝ ադրբեջանական բեռնատարները մեկնում են Թուրքիա. Աֆղանստանից եւս բեռ է տեղափոխվել
Չնայած երեկ Վրաստանի անվտանգության խորհրդի նիստից հետո մեր հարեւանի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր արգելելու է իր օդային տարածքով ռազմական բեռի տեղափոխումը հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի գոտի, փաստ է, որ Վրաստանի երկնքով ադրբեջանական օդանավերը շարունակում են թռչել Թուրքիա:
Բնականաբար, այս ինքնաթիռները, որոնք վերջին օրերին «հերկում են» Վրաստանի երկինքը արեւելք-արեւմուտք ուղղությամբ, Ադրբեջանին անվերապահ աջակցություն հայտնած եւ կոնֆլիկտի մաս դարձած Թուրքիայից սովորական բեռ չեն տեղափոխում: Վրաստանի իշխանությունները դժվար թե այնքան միամիտ լինեն, որ չհասկանան սա:
Այսպես՝ Վրաստանի կառավարության երեկվա հայտարարությունից հետո միայն այսօր ադրբեջանական «Silk Way Airlines» ավիաընկերության «Իլ-76» բեռնատար ինքնաթիռները մի քանի անգամ թռել են Թուրքիա՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը:
Դրանցից 4K-AZ40 գրանցումով օդանավն այսօր Ադրբեջանից թռել է Միջերկրական ծովի ափին գտնվող թուրքական Դալաման (տես ստորեւ), որտեղից այս պահին վերադառնում է:
Նույն ուղղությամբ կրկին այսօր արդեն թռել եւ վերադարձել է 4K-AZ41 գրանցումով «Իլ-76»-ը, որը Դալաման թռել էր նաեւ երեկ: 4K-AZ41-ը այսօր նաեւ հասցրել է վայրէջք կատարել Ստամբուլում (տես ստորեւ):
Վրաստանի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր ապատեղեկատվություն է այն, որ իր երկնքով Ադրբեջան են տեղափոխվել սիրիացի վարձկաններ, սակայն հայտարարությունը մի բան է, փաստն՝ այլ բան: Ինչպես արդեն գրել ենք, սեպտեմբերի 30-ի լույս գիշերը Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիից, որի իշխանությունները ներլիբիական կոնֆլիկտում վայելում են Թուրքիայի աջակցությունը, Բաքու է թռել լիբիական «Buraq Air»-ի մարդատար «Boeing 737» օդանավը: Այն անցել է Թուրքիայի եւ Վրաստանի երկնքով, ապացույցներն առկա են, ներկայացրել ենք:
Ահա այս ֆոնին եւս մի հետաքրքիր արձանագրում պիտի անենք: Խոսքն այս անգամ Աֆղանստանի մասին է, որը եւս հայտարարել է Ադրբեջանին աջակցելու մասին: Զարմանալի կլիներ, եթե ադրբեջանական օդանավ չտեսնեինք Աֆղանստանում:
«Silk Way Airlines»-ի քույր ընկերության՝ «Silk Way West Airlines»-ի «Boeing 747» բեռնատարը (4K-SW008) Բաքվից թռել է Դուբայ, ապա այս գիշեր այնտեղից մեկնել Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլից ոչ հեռու գտնվող Բաղրամի ավիաբազա, որտեղից կրկին Դուբայով արդեն վերադարձել է Բաքու (տես ստորեւ): Բաղրամի ավիաբազան օգտագործվում է Աֆղանստանում գտնվող ամերիկյան զորքերի կողմից:
Թե ինչ է տեղափոխել ադրբեջանական ինքնաթիռն Աֆղանստանից՝ զենք-զինամթե՞րք, վարձկաննե՞ր, թե՞ երկուսը միասին, մնում է ենթադրել: Նկատենք, որ այս պարագայում էլ այն Բաքվից Դուբայ է թռել եւ վերադարձել Իրանի երկնքով:
Ինչպես արդեն գրել ենք, «Silk Way West Airlines»-ի բեռնատար «Boeing 747»-երից մի քանիսը գրանցված են Բերմուդներում: Ահա դրանցից VP-BCV գրանցումով բորտը երեկ՝ հոկտեմբերի 4-ին, Բաքվից թռել է Վիեննա, ապա Բաքու վերադարձել՝ միջանկյալ վայրէջք կատարելով Ստամբուլում: Այսօր էլ նույն ինքնաթիռը Բաքվից մեկնել է Ամստերդամ, ապա վերադարձել՝ Ստամբուլում նորից վայրէջք կատարելով:

Вопреки заявлению Грузии азербайджанские грузовые самолеты летают в Турцию. Грузы доставляются также из Афганистана
Несмотря на то, что правительство Грузии по завершении вчера заседания Совета безопасности заявило, что запретит доставку военных грузов в зону армяно-азербайджанского конфликта через свое воздушное пространство, азербайджанские самолеты фактически продолжают использовать грузинское небо для полетов в Турцию.
Воздушные суда, которые в последние дни буквально “бороздят” небо Грузии на восточно-западном направлении, не доставляют обычные грузы из Турции, которая безоговорочно поддержала Азербайджан, став, тем самым, частью конфликта. Вряд ли власти Грузии настолько наивны, чтобы не понимать этого.
К примеру, после вчерашнего заявления правительства этой страны азербайджанская авиакомпания “Silk Way Airlines” только за сегодняшний день совершала несколько полетов в Турцию через небо Грузии.
Сегодня самолет с бортовым номером 4K-AZ40 вылетел в турецкий город Даламан (см.ниже) на берегу Средиземного моря и в эти минуты уже возвращается обратно.
Полет на этом же направлении сегодня выполнил и самолет “Ил-76” (бортовой номер 4K-AZ41), который вчера тоже летал в Даламан. 4K-AZ41 уже успел совершить сегодня посадку в Стамбуле (см.ниже).
Правительство Грузии назвало дезинформацией сведения о том, что переброску сирийских наемников Азербайджан осуществляет, используя ее воздушное пространство. Однако заявление – это одно, а факты – совсем другое. Как мы уже писали, в ночь на 30 сентября из Триполи, столицы Ливии, власти которой пользуются поддержкой Турции во внутреннем конфликте, вылетел в Баку пассажирский самолет “Boeing 737” ливийсокй компании “Buraq Air”. Борт пролетел через воздушное пространство Турции и Грузии. Доказательства мы уже представили.
И на этом фоне хочется обратить внимание еще на одно любопытное обстоятельство. На этот раз речь идет об Афганистане, который также заявил о поддержке Азербайджана. Было бы удивительно, если б азербайджанский самолет мы не увидели в Афганистане.
Грузовой “Boeing 747” (4K-SW008) компании ”Silk Way West Airlines” (входит в одну группу с “Silk Way Airlines”) вылетел из Баку в Дубай, а ночью – направился в авиабазу Баграм недалеко от столицы Афганистана Кабула, после чего вновь через Дубай вернулся в Баку (см.ниже).
Авиабаза Баграм используется американскими войсками в Афганистане. Что доставил азербайджанский самолет из Афганистана – оружие, боеприпасы, наемников или все вместе, остается только догадываться. Отметим, что борт на этот раз летал из Баку в Дубай и вернулся через воздушное пространство Ирана.
Мы уже писали о том, что несколько грузовых самолетов “Boeing 747” компании “Silk Way West Airlines” зарегистрированы на Бермудах. Например, судно с номером VP-BCV 4 октября вылетел из Баку в Вену, затем вернулся в Баку, совершив промежуточную посадку в Стамбуле. Сегодня тот же самолет отправился из Баку в Амстердам, а по возращении вновь сделал посадку в Стамбуле.
Естественно, все полеты выполнялись через воздушное пространство Грузии.
На первом снимке: сегодняшний полет воздушного судна с бортовым номером 4K-AZ41 в Даламан через небо Грузии