Ադրբեջանը քաղաքացիական օդանավերով բեռնափոխադրումներ է կատարում Թուրքիայից եւ Իսրայելից՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը
Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական բեռնափոխադրող օդանավերը, որոնք համարվում են քաղաքացիական բորտեր, շարունակում են Ադրբեջանից թռիչքներ կատարել դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել: Խոսքն առաջին հերթին «Silk Way Airlines» ավիաընկերության մասին է, որի ինքնաթիռներին անդրադարձել էինք հոկտեմբերի 1-ին:
Գրել էինք, որ ժամանակին զենքի տեղափոխման միջազգային սկանդալների մեջ հայտնված այս ավիաընկերության «Իլ-76» բեռնատար ինքնաթիռները թռիչքներ են կատարում դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել: Այդ թռիչքներն իրականացվում են նաեւ հիմա:
Շեշտենք, որ բոլոր թռիչքների համար ադրբեջանցիներն օգտագործում են Վրաստանի օդային տարածքը:
Այսպես՝ հոկտեմբերի 3-ին «Silk Way Arlines»-ի «Իլ-76»-երից մեկը (գրանցումը՝ 4K-AZ41) Ադրբեջանից Վրաստանի երկնքով թռել է Անկարա (թռիչքի համարը՝ ZP6505), ապա նույն ուղեգծով վերադարձել (թռիչքի համարը՝ ZP6506): Այսօր էլ նույն օդանավը կրկին Վրաստանի տարածքով ուղեւորվել է Թուրքիա՝ Միջերկրականի ափին գտնվող Դալաման քաղաքի օդանավակայան (չվերթի համարը՝ ZP6501): Այս պահին օդանավը վերադառնում է (թռիչքի համարը՝ ZP6502):
«Silk Way Arlines»-ի մեկ այլ «Իլ-76» (գրանցումը՝ 4K-AZ40), ինչպես հոկտեմբերի 1-ին, այնպես էլ այսօր ուղղություն է վերցրել դեպի Թուրքիա (թռիչքի համարը՝ ZP6507): Այս պահին ինքնաթիռը գտնվում է օդում:
«Silk Way Arlines»-ի քույր ավիաընկերությունը՝ «Silk Way West Airlines»-ը, որը հիմնականում «Boeing 747» տիպի բեռնատարներով հեռահար թռիչքներ է կատարում տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան, այսօր թռիչք է կատարել դեպի Իսրայել: Նկատենք, որ այս ավիաընկերության օդանավերը գրանցված են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլեւ Բերմուդներում:
Եվ այսպես՝ այսօր «Silk Way West Airlines»-ի «Boeing 747-400» տիպի բեռնատարներից մեկը (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-SW008) Բաքվից թռել է Թել Ավիվ (թռիչքի համարը՝ 7L216): Այս պահին օդանավը Թուրքիայի եւ Վրաստանի երկնքով վերադառնում է Ադրբեջան (թռիչքը՝ 7L217):
Հիշեցնենք, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմական գործողություններից թե՛ առաջ, թե՛ հետո Իսրայելի Էյլաթ քաղաք են թռել «Silk Way Arlines»-ի օդանավերը:
Նախորդ հոդվածում գրել էինք նաեւ Ադրբեջանի օդուժի «Իլ-76»-ի մասին (գրանցումը՝ 4K-78131), որը թռել էր դեպի Թուրքիա, Իսրայել եւ Ուկրաինա, սակայն սեպտեմբերի 30-ից հետո flightradar24.com կայքում այս օդանավի կատարմամբ թռիչքներ չեն երեւում:
Հավելենք, որ պատերազմական գործողությունների ֆոնին Բաքվից դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել թռչող եւ այնտեղ վերադարձող ինքնաթիռները շրջանցում են Գյանջայի երկինքը եւ Վրաստան-Ադրբեջան սահմանը հատում Շաքիի կողմից, ինչը կարելի է պարզ տեսնել նաեւ այս պահին Թել Ավիվից Բաքու թռչող «Boeing 747-400»-ի կատարմամբ:
Վերը նշվածը նշանակում է, որ Ադրբեջանը, օգտագործելով Վրաստանի օդային տարածքը, պատերազմից առաջ ու ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական բեռնատարներով կարեւոր ավիաբեռնափոխադրումներ է իրականացնում Թուրքիայից եւ Իսրայելից, որոնք մեր հակառակորդի ռազմատեխնիկական գլխավոր գործընկերներից են:
Հետաքրքիր եւս մի փաստ. այս պահին օդում է գտնվում Ադրբեջանի կառավարական «Gulfstream G450» բիզնես դասի ինքնաթիռը (գրանցումը՝ 4K-AZ888), որը Ադրբեջանից Վրաստանի երկնքով ուղղություն է վերցրել դեպի Թուրքիա:

Азербайджан осуществляет грузоперевозки из Турции и Израиля, используя небо Грузии
В ходе нынешней войны азербайджанские грузовые самолеты, считающиеся гражданскими бортами, продолжают выполнять полеты из Азербайджана в Турцию и Израиль. Речь идет в первую очередь об авиакомпании “Silk Way Airlines”, о самолетах которой мы писали в статье от 1 октября.
В статье сообщалось, что грузовые самолеты “Ил-76”, принадлежащие вышеуказанной авиакомпании, которая в свое время была замешана в международных скандалах в связи с перевозкой оружия, совершают полеты в Турцию и Израиль. Эти полеты осуществляются и сегодня.
Подчеркнем, что для всех полетов азербайджанцы используют воздушное пространство Грузии.
Так, 3 октября один из “Ил-76” авиакомпании “Silk Way Arlines” (бортовой номер 4K-AZ41) летал в Анкару (номер рейса ZP6505) через воздушное пространство Грузии и тем же путем вернулся обратно (номер рейса ZP6506). Сегодня тот же самолет, используя опять-таки воздушное пространство Грузии, отправился в Турцию (номер рейса ZP6501), в аэропорт города Даламан на берегу Средиземного моря. Самолет уже возвращается обратно (номер рейса ZP6502).
Другой “Ил-76” (бортовой номер 4K-AZ40) компании “Silk Way Arlines” как 1 октября, так и сегодня взял направление на Турцию (номер рейса ZP6507). В эти минуты борт находится в воздухе.
Другая авиакомпания “Silk Way West Airlines”, выполняющая грузовыми самолетами “Boeing 747” дальние полеты на разных направлениях, в том числе в Тихоокеанский регион, сегодня выполнила полет в Израиль. Отметим, что самолеты этой авиакомпании зарегистрированы не только в Азербайджане, но и на Бермудах.
Итак, сегодня один из грузовых "Boeing 747-400” (азербайджанский бортовой номер 4K-SW008) авиакомпании “Silk Way West Airlines” вылетел из Баку в Тель-Авив (номер рейса 7L216). Прямо сейчас самолет возвращается из Турции в Азербайджан (номер рейса 7L217) через воздушное пространство Грузии.
Напомним, что как до, так и после развязанного турецко-азербайджанским тандемом военных действий самолеты “Silk Way Arlines” летали в израильский город Эйлат.
В предыдущей статье мы писали также о самолете “Ил-76” (бортовой номер 4K-78131) ВВС Азербайджана, который летал в Турцию, Израиль и Украину, однако после 30 сентября полетов этого борта не видно на сайте flightradar24.com.
Добавим, что на фоне военных действий летающие из Баку в Турцию, Израиль и возвращающиеся обратно самолеты обходят небо Гянджи, пересекая границу Грузии и Азербайджана со стороны Шеки, что можно ясно наблюдать в случае с направляющимся из Тель-Авива в Баку "Boeing 747-400”.
Вышеизложенное означает, что Азербайджан, используя воздушное пространство Грузии, до войны и входе военных действий совершает важные авиагрузоперевозки гражданскими грузовыми самолетами из Турции и Израиля, которые являются главными военно-техническими партнерами нашего противника.
Еще один примечательный факт. В эти минуты в небе находится принадлежащий Азербайджану правительственный самолет бизнес-класса “Gulfstream G450” (бортовой номер 4K-AZ888), который направляется из Азербайджана в Турцию через воздушное пространство Грузии.