Ադրբեջանը քաղաքացիական օդանավերով բեռնափոխադրումներ է կատարում Թուրքիայից եւ Իսրայելից՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը
Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական բեռնափոխադրող օդանավերը, որոնք համարվում են քաղաքացիական բորտեր, շարունակում են Ադրբեջանից թռիչքներ կատարել դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել: Խոսքն առաջին հերթին «Silk Way Airlines» ավիաընկերության մասին է, որի ինքնաթիռներին անդրադարձել էինք հոկտեմբերի 1-ին:
Գրել էինք, որ ժամանակին զենքի տեղափոխման միջազգային սկանդալների մեջ հայտնված այս ավիաընկերության «Իլ-76» բեռնատար ինքնաթիռները թռիչքներ են կատարում դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել: Այդ թռիչքներն իրականացվում են նաեւ հիմա:
Շեշտենք, որ բոլոր թռիչքների համար ադրբեջանցիներն օգտագործում են Վրաստանի օդային տարածքը:
Այսպես՝ հոկտեմբերի 3-ին «Silk Way Arlines»-ի «Իլ-76»-երից մեկը (գրանցումը՝ 4K-AZ41) Ադրբեջանից Վրաստանի երկնքով թռել է Անկարա (թռիչքի համարը՝ ZP6505), ապա նույն ուղեգծով վերադարձել (թռիչքի համարը՝ ZP6506): Այսօր էլ նույն օդանավը կրկին Վրաստանի տարածքով ուղեւորվել է Թուրքիա՝ Միջերկրականի ափին գտնվող Դալաման քաղաքի օդանավակայան (չվերթի համարը՝ ZP6501): Այս պահին օդանավը վերադառնում է (թռիչքի համարը՝ ZP6502):
«Silk Way Arlines»-ի մեկ այլ «Իլ-76» (գրանցումը՝ 4K-AZ40), ինչպես հոկտեմբերի 1-ին, այնպես էլ այսօր ուղղություն է վերցրել դեպի Թուրքիա (թռիչքի համարը՝ ZP6507): Այս պահին ինքնաթիռը գտնվում է օդում:
«Silk Way Arlines»-ի քույր ավիաընկերությունը՝ «Silk Way West Airlines»-ը, որը հիմնականում «Boeing 747» տիպի բեռնատարներով հեռահար թռիչքներ է կատարում տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան, այսօր թռիչք է կատարել դեպի Իսրայել: Նկատենք, որ այս ավիաընկերության օդանավերը գրանցված են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլեւ Բերմուդներում:
Եվ այսպես՝ այսօր «Silk Way West Airlines»-ի «Boeing 747-400» տիպի բեռնատարներից մեկը (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-SW008) Բաքվից թռել է Թել Ավիվ (թռիչքի համարը՝ 7L216): Այս պահին օդանավը Թուրքիայի եւ Վրաստանի երկնքով վերադառնում է Ադրբեջան (թռիչքը՝ 7L217):
Հիշեցնենք, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմական գործողություններից թե՛ առաջ, թե՛ հետո Իսրայելի Էյլաթ քաղաք են թռել «Silk Way Arlines»-ի օդանավերը:
Նախորդ հոդվածում գրել էինք նաեւ Ադրբեջանի օդուժի «Իլ-76»-ի մասին (գրանցումը՝ 4K-78131), որը թռել էր դեպի Թուրքիա, Իսրայել եւ Ուկրաինա, սակայն սեպտեմբերի 30-ից հետո flightradar24.com կայքում այս օդանավի կատարմամբ թռիչքներ չեն երեւում:
Հավելենք, որ պատերազմական գործողությունների ֆոնին Բաքվից դեպի Թուրքիա եւ Իսրայել թռչող եւ այնտեղ վերադարձող ինքնաթիռները շրջանցում են Գյանջայի երկինքը եւ Վրաստան-Ադրբեջան սահմանը հատում Շաքիի կողմից, ինչը կարելի է պարզ տեսնել նաեւ այս պահին Թել Ավիվից Բաքու թռչող «Boeing 747-400»-ի կատարմամբ:
Վերը նշվածը նշանակում է, որ Ադրբեջանը, օգտագործելով Վրաստանի օդային տարածքը, պատերազմից առաջ ու ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական բեռնատարներով կարեւոր ավիաբեռնափոխադրումներ է իրականացնում Թուրքիայից եւ Իսրայելից, որոնք մեր հակառակորդի ռազմատեխնիկական գլխավոր գործընկերներից են:
Հետաքրքիր եւս մի փաստ. այս պահին օդում է գտնվում Ադրբեջանի կառավարական «Gulfstream G450» բիզնես դասի ինքնաթիռը (գրանցումը՝ 4K-AZ888), որը Ադրբեջանից Վրաստանի երկնքով ուղղություն է վերցրել դեպի Թուրքիա:

Azerbaijan Using Civilian Aircraft for Cargo Runs from Turkey and Israel Via Georgian Airspace
During the ongoing fighting along the Artsakh-Azerbaijan border, Azeribaijani cargo planes, which are considered civilian aircraft, continue to fly from Azerbaijan to Turkey and Israel.
Here, we are talking about Silk Way Airlines, whose planes Hetq wrote about on October 1.
Hetq wrote that the Il-76 cargo planes of this airline, which was involved in international arms transfer scandals at the time, were flying to Turkey and Israel. Those flights are still taking place now.
It should be noted that the Azerbaijanis use Georgian airspace for all flights.
On October 3, one of the Silk Way Airlines Il-76s (registration: 4K-AZ41) flew from Azerbaijan to Georgia via Azerbaijan (flight number: ZP6505), then returned by the same route (flight number: ZP6506).
Today, the same plane again flew through Georgia to Turkey, to the airport in the Mediterranean city of Dalaman (flight number: ZP6501). At this point the aircraft is returning (flight number: ZP6502).
Another Silk Way Arlines IL-76 (registration 4K-AZ40) flew to Turkey on October 1 and today (flight number ZP6507). The plane is currently in the air.
Silk Way Arlines' sister airline, Silk Way West Airlines, which mainly flies long-haul Boeing 747 cargo flights to various destinations, including the Pacific region, flew to Israel today. Note that the planes of this airline are registered not only in Azerbaijan but also in Bermuda.
Today one of the Silk Way West Airlines’ Boeing 747-400 cargo planes (Azerbaijani registration: 4K-SW008) flew from Baku to Tel Aviv (flight number 7L216). The plane is now returning to Azerbaijan via Turkey and Georgia (flight 7L217).
We should note that both before and after the hostilities unleashed by the Turkish-Azerbaijani tandem, Silk Way Arlines’ planes flew to the Israeli city of Eilat.
In our previous article we also wrote about the Azerbaijani Air Force Il-76 (registration: 4K-78131), which flew to Turkey, Israel and Ukraine. After September 30, according to flightradar24.com, the plane hasn’t flown.
It should be added that against the background of the hostilities, the planes flying from Baku to Turkey and Israel and returning there bypass the skies over Ganja and cross Georgian-Azerbaijani border via Shaki (a town in northwestern Azerbaijan). This is evidenced by the Boeing 747-400 now flying from Tel Aviv to Baku.
This means that Azerbaijan, using the airspace of Georgia, before the war and during the hostilities, carries out important air cargo transportation from Turkey and Israel, which are its main military-technical partners.
Another interesting fact is that the Azerbaijani government’s Gulfstream G450 business class plane (registration: 4K-AZ888) is now in the air, flying from Azerbaijan to Turkey via Georgia.