Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը մեկ շաբաթից քիչ ժամկետում 33 անգամ Թուրքիա ու Իսրայել են թռել
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայից առաջ եւ դրա ընթացքում կատարվող օդային բեռնափոխադրումներին մի քանի անգամ անդրադարձել ենք։
Մասնավորապես՝ ադրբեջանական «Silk Way Airlines» եւ դրան փոխկապակցված «Silk Way West Airlines» ավիաընկերության ինքնաթիռները ստանձնել են ագրեսոր բանակի մատակարարման գործը պատերազմի նախապատրաստական փուլում եւ այս օրերին։ Գրել ենք, օրինակ, Իսրայելի Թել Ավիվ եւ Էյլաթ, ինչպես նաեւ թուրքական Անկարա, Ստամբուլ, Թեքիրդաղ, Դալաման քաղաքներից դեպի Ադրբեջան (Բաքու) կատարվող փոխադրումների մասին։
Քանի որ վերջին հոդվածը հրապարակել էինք հոկտեմբերի 5-ին, այժմ տեսնենք, թե դրանից հետո ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը քանի անգամ են ռազմատեխնիկական գործընկեր Թուրքիայից ու Իսրայելից թռիչքներ կատարել իրենց երկիր։ Բնականաբար, սա չի նշանակում, թե այլ երկրներից Ադրբեջանը չի կարող զենք բերել։ Պարզապես հայկական կողմի հետ պատերազմի մեջ գտնվող այս երկրի սկանդալային «Silk Way Airlines» օպերատորի ինքնաթիռները, որոնք նախկինում հայտնվել են զենքի փոխադրման մութ պատմությունների կիզակետում, վերջին օրերին մեծածավալ չվերթներ են իրականացնում հենց Թուրքիա եւ Իսրայել, իսկ մյուս կողմից՝ գաղտնիք չէ, որ այս երկուսն Ադրբեջանի զենք-զինամթերքի մատակարարման հիմնական աղբյուրներից են։
Համաձայն aerotransport.org տեղեկատվական բազայի՝ «Silk Way Airlines»-ի ավիապարկում կա 9 բեռնատար օդանավ՝ 8 հատ «Իլ-76» եւ 1 հատ «Ան-12», որոնցից ներկայում ակտիվ են 5 հատ «Իլ-76»-եր։
Քանի որ այդ 5 ինքնաթիռներից ոչ բոլորն են Թուրքիա ու Իսրայել թռել հոկտեմբերի 6-ից մինչ օրս, ստորեւ կանդրադառնանք միայն այն բորտերին, որոնք մեկնել են այդ ուղղություններով։
Նորից նշենք, որ բոլոր թռիչքները կատարվել են Վրաստանի երկնքով, որի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր թույլ չի տալու իր երկնքով ռազմական բեռի փոխադրումը կոնֆլիկտի գոտի։ Նկատենք, սակայն, որ դրանից հետո Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի «Իլ-76» բեռնատարը (գրանցումը՝ 4K-78131) փոխադրումներ չի կատարել, ինչը, թերեւս, պայմանավորված է նրանով, որ այն համարվում է ռազմական ինքնաթիռ, հետեւաբար առժամանակ զրկվել է Վրաստանի երկնքով թռիչքներ կատարելու հնարավորությունից։ Սակայն նույն «Silk Way Airlines»-ը շարունակում է իր ակտիվ ներգրավվածությունը բեռնափոխադրումներին։
Եվ այսպես՝ այս ընկերության 4K-AZ101 գրանցումով «Իլ-76»-ը հոկտեմբերի 5-ին, ըստ ամենայնի, Բաքվից թռել է Ստամբուլից ոչ հեռու գտնվող Թեքիրդաղ քաղաքի օդանավակայան, որն օգտագործվում է թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական նպատակներով։ Հոկտեմբերի 6-ին ադրբեջանական բորտը վերադարձել է հայրենիք։
4K-AZ40 գրանցումով բորտը հոկտեմբերի 6-ից մինչեւ այսօր 10 անգամ թռել է Թուրքիա եւ վերադարձել։ Այս ընթացքում չի եղել օր, որ 4K-AZ40-ը Թուրքիա չթռչի։ «Մեծ եղբոր» տարածքում ինքնաթիռի հասցեակետերը եղել են Թեքիրդաղն ու, թերեւս, Անկարան։
4K-AZ41 գրանցումով «Իլ-76»-ը եւս 10 անգամ թռել է Թուրքիա ու վերադարձել։ Սրա պարագայում եւս «թիրախային» են եղել Թեքիրդաղն ու, ըստ ամենայնի, Անկարան։
Այսպիսով՝ «Silk Way Airlines»-ի 3 հատ «Իլ-76»-երը 6 օրում 21 անգամ թռել են Թուրքիա։
Հիմա անդրադառնանք դրա քույր ավիաընկերությանը՝ «Silk Way West Airlines»-ին, որը, ըստ aerotransport.org-ի, շահագործում է 10 հատ «Boeing 747» տիպի բեռնատար։ Սրանցից 7-ը գրանցված են Բերմուդներում, իսկ մյուս 3-ը՝ Ադրբեջանում։
VQ-BBM գրանցումով բորտը հոկտեմբերի 8-ին Չիկագոյից Բաքու վերադառնալիս միջանկյալ վայրէջք է կատարել Ստամբուլում։ Բաքու-Չիկագո-Բաքու մյուս թռիչքների ժամանակ նման այլ վայրէջքներ հոկտեմբերի 6-ից մինչ օրս չեն արձանագրվել։
VP-BCR գրանցումով «Boeing 747»-ն իր հերթին Բաքվից թռել է Թել Ավիվ ու նույնը օրը վերադարձել։ Հոկտեմբերի 11-ին էլ նույն օդանավը կատարել է Բաքու-Ստամբուլ-Բաքու չվերթը։
«Silk Way West Airlines»-ի՝ Ադրբեջանում գրանցված բորտերից 4K-SW008-ը հոկտեմբերի 6-ին կատարել է Բաքու-Թել Ավիվ-Բաքու եւ Բաքու-Թեքիրդաղ-Բաքու թռիչքները, ամսի 7-ին ու 10-ին այն կրկին մեկնել է Թեքիրդաղ, իսկ հոկտեմբերի 11-ին իրականացրել է Բաքու-Թբիլիսի-Ստամբուլ-Բաքու չվերթը։ Այսօր 4K-SW008 գրանցումով «Boeing 747»-ը Բաքվից կրկին թռել է Թեքիրդաղ։
Մեկ այլ «Boeing 747» (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-SW888) հոկտեմբերի 7-ին Բաքվից թռել է Կիեւ, այնտեղից՝ Ստամբուլ, ապա վերադարձել Բաքու։ Ամսի 9-ին էլ նույն օդանավը կատարել է Բաքու-Թեքիրդաղ-Բաքու չվերթը։
4K-SW800-ն իր հերթին հոկտեմբերի 11-ին թռել է Թեքիրդաղ ու վերադարձել:
Այսպիսով՝ «Silk Way West Airlines»-ի 5 հատ «Boeing 747» օդանավերը 7 օրում (ներառյալ՝ այսօր) կատարել են 10 թռիչք դեպի Թուրքիա եւ 2 թռիչք՝ Իսրայել։
Ընդհանուր առմամբ, «Silk Way Airlines»-ի եւ «Silk Way West Airlines»-ի 8 օդանավերը հոկտեմբերի 6-ից մինչեւ այս պահը (ոչ լրիվ 7 օր) 31 անգամ թռել են Թուրքիա, 2 անգամ՝ Իսրայել։

Азербайджанские грузовые самолеты в течение нескольких дней 33 раза летали в Турцию и Израиль
Мы уже несколько раз писали о воздушных перевозках, которые осуществлялись до и во время развязанной 27 сентября турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха и Армении.
В частности, самолеты азербайджанской компании “Silk Way Airlines” и взаимосвязанной с ней “Silk Way West Airlines” взяли на себя дело снабжения армии страны-агрессора как на подготовительном этапе войны, так и сегодня. Мы, в частности, отметили, что из Тель-Авива, Эйлата (Израиль), Анкары, Стамбула, Текирдага, Даламана (Турция) совершаются грузоперевозки в столицу Азербайджана Баку.
Последняя наша статья была опубликована 5 октября, однако мы и сегодня видим, что азербайджанские грузовые самолеты вновь совершили полеты в Турцию и Израиль (военно-технические партнеры Азербайджана) и обратно.
Это, разумеется, не значит, что Азербайджан не может доставлять оружие из других стран. Просто самолеты замешанного в прошлом в сделках с перевозкой оружия скандального оператора ”Silk Way Airlines” страны, находящейся в состоянии войны с армянской стороной, в последние дни выполняют многочисленные рейсы в Турцию и Израиль. С другой стороны не секрет, что именно эти две страны являются основными поставщиками оружия и боеприпасов Азербайджану.
Согласно информационной базе aerotransport.org, в авиапарке “Silk Way Airlines” имеется 9 грузовых самолетов – 8 "Ил-76” и 1 “Ан-12”, из которых в настоящее время активны 5 “Ил-76”.
Поскольку в период с 6 октября по сей день не все из этих пяти самолетов совершали полеты в Турцию и Израиль, мы коснемся лишь тех бортов, которые летали на этих направлениях.
Еще раз отметим, что все полеты выполнялись через воздушное пространство Грузии, правительство которой заявило, что якобы не позволяет перевозку по своему небу военных грузов в зону конфликта. Отметим, однако, что после этого грузовой самолет “Ил-76” (бортовой номер 4K-78131) военно-воздушных сил Азербайджана не совершал грузоперевозки, что, пожалуй, обусловлено тем, что данный борт является военным, поэтому временно лишен возможности совершать полеты через пространство Грузии. Однако та же компания “Silk Way Airlines” продолжает активно участвовать в грузоперевозках.
Итак, самолет “Ил-76” (регистрационный номер 4K-AZ101) данной компании 5 октября, судя по всему, вылетел из Баку в аэропорт расположенного недалеко от Стамбула города Текирдаг, который используется как в гражданских, так и в военных целях. 6 октября азербайджанский борт вернулся на родину.
Самолет с регистрационным номером 4K-AZ40 с 6-го по 12 октября десять раз летал в Турцию и обратно. За этот период не было дня, чтобы 4K-AZ40 не направлялся в Турцию. Пунктами назначения на территории “старшего брата” были Текирдаг и, пожалуй, Анкара.
Таким образом, три “Ил-76” компании “Silk Way Airlines” в течение шести дней 21 раз летали в Турцию.
А теперь коснемся авиакомпании “Silk Way West Airlines”, которая, согласно aerotransport.org, эксплуатирует 10 грузовых самолетов “Boeing 747”. Семь из них зарегистрированы на Бермудах, остальные три – в Азербайджане.
8 октября борт с регистрационным номером VQ-BBM при возвращении из Чикаго в Баку совершил промежуточную посадку в Стамбуле. Во время других полетов по маршруту Баку-Чикаго-Баку такие посадки с 6 октября по сей день не были зарегистрированы.
В свою очередь “Boeing 747” с бортовым номером VP-BCR вылетел из Баку в Тель-Авив и в тот же день вернулся обратно. 11 октября этот же самолет выполнил рейс Баку-Стамбул-Баку.
6 октября зарегистрированный в Азербайджане борт 4K-SW008 авиакомпании “Silk Way West Airlines” выполнил рейсы Баку-Тель-Авив-Баку и Баку-Текирдаг-Баку. 7-го и 10-го октября этот самолет вновь отправился в Текирдаг, а 11 октября выполнил рейс Баку-Тбилиси-Стамбул-Баку. Сегодня “Boeing 747” с бортовым номером 4K-SW008 вновь вылетел из Баку в Текирдаг.
Еще один “Boeing 747” (азербайджанский регистрационный номер 4K-SW888) 7 октября отправился из Баку в Киев, оттуда в Стамбул и вернулся обратно. 9 октября тот же борт выполнил рейс Баку-Текирдаг-Баку.
В свою очередь 4K-SW800 11 октября вылетел в Текирдаг и вернулся обратно.
Таким образом, пять "Boeing 747” авиакомпании “Silk Way West Airlines” в течение семи дней (по 12 октября включительно) выполнили 10 полетов в Турцию и 2 полетa в Израиль.