Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը մեկ շաբաթից քիչ ժամկետում 33 անգամ Թուրքիա ու Իսրայել են թռել
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայից առաջ եւ դրա ընթացքում կատարվող օդային բեռնափոխադրումներին մի քանի անգամ անդրադարձել ենք։
Մասնավորապես՝ ադրբեջանական «Silk Way Airlines» եւ դրան փոխկապակցված «Silk Way West Airlines» ավիաընկերության ինքնաթիռները ստանձնել են ագրեսոր բանակի մատակարարման գործը պատերազմի նախապատրաստական փուլում եւ այս օրերին։ Գրել ենք, օրինակ, Իսրայելի Թել Ավիվ եւ Էյլաթ, ինչպես նաեւ թուրքական Անկարա, Ստամբուլ, Թեքիրդաղ, Դալաման քաղաքներից դեպի Ադրբեջան (Բաքու) կատարվող փոխադրումների մասին։
Քանի որ վերջին հոդվածը հրապարակել էինք հոկտեմբերի 5-ին, այժմ տեսնենք, թե դրանից հետո ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը քանի անգամ են ռազմատեխնիկական գործընկեր Թուրքիայից ու Իսրայելից թռիչքներ կատարել իրենց երկիր։ Բնականաբար, սա չի նշանակում, թե այլ երկրներից Ադրբեջանը չի կարող զենք բերել։ Պարզապես հայկական կողմի հետ պատերազմի մեջ գտնվող այս երկրի սկանդալային «Silk Way Airlines» օպերատորի ինքնաթիռները, որոնք նախկինում հայտնվել են զենքի փոխադրման մութ պատմությունների կիզակետում, վերջին օրերին մեծածավալ չվերթներ են իրականացնում հենց Թուրքիա եւ Իսրայել, իսկ մյուս կողմից՝ գաղտնիք չէ, որ այս երկուսն Ադրբեջանի զենք-զինամթերքի մատակարարման հիմնական աղբյուրներից են։
Համաձայն aerotransport.org տեղեկատվական բազայի՝ «Silk Way Airlines»-ի ավիապարկում կա 9 բեռնատար օդանավ՝ 8 հատ «Իլ-76» եւ 1 հատ «Ան-12», որոնցից ներկայում ակտիվ են 5 հատ «Իլ-76»-եր։
Քանի որ այդ 5 ինքնաթիռներից ոչ բոլորն են Թուրքիա ու Իսրայել թռել հոկտեմբերի 6-ից մինչ օրս, ստորեւ կանդրադառնանք միայն այն բորտերին, որոնք մեկնել են այդ ուղղություններով։
Նորից նշենք, որ բոլոր թռիչքները կատարվել են Վրաստանի երկնքով, որի կառավարությունը հայտարարել է, թե իբր թույլ չի տալու իր երկնքով ռազմական բեռի փոխադրումը կոնֆլիկտի գոտի։ Նկատենք, սակայն, որ դրանից հետո Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի «Իլ-76» բեռնատարը (գրանցումը՝ 4K-78131) փոխադրումներ չի կատարել, ինչը, թերեւս, պայմանավորված է նրանով, որ այն համարվում է ռազմական ինքնաթիռ, հետեւաբար առժամանակ զրկվել է Վրաստանի երկնքով թռիչքներ կատարելու հնարավորությունից։ Սակայն նույն «Silk Way Airlines»-ը շարունակում է իր ակտիվ ներգրավվածությունը բեռնափոխադրումներին։
Եվ այսպես՝ այս ընկերության 4K-AZ101 գրանցումով «Իլ-76»-ը հոկտեմբերի 5-ին, ըստ ամենայնի, Բաքվից թռել է Ստամբուլից ոչ հեռու գտնվող Թեքիրդաղ քաղաքի օդանավակայան, որն օգտագործվում է թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական նպատակներով։ Հոկտեմբերի 6-ին ադրբեջանական բորտը վերադարձել է հայրենիք։
4K-AZ40 գրանցումով բորտը հոկտեմբերի 6-ից մինչեւ այսօր 10 անգամ թռել է Թուրքիա եւ վերադարձել։ Այս ընթացքում չի եղել օր, որ 4K-AZ40-ը Թուրքիա չթռչի։ «Մեծ եղբոր» տարածքում ինքնաթիռի հասցեակետերը եղել են Թեքիրդաղն ու, թերեւս, Անկարան։
4K-AZ41 գրանցումով «Իլ-76»-ը եւս 10 անգամ թռել է Թուրքիա ու վերադարձել։ Սրա պարագայում եւս «թիրախային» են եղել Թեքիրդաղն ու, ըստ ամենայնի, Անկարան։
Այսպիսով՝ «Silk Way Airlines»-ի 3 հատ «Իլ-76»-երը 6 օրում 21 անգամ թռել են Թուրքիա։
Հիմա անդրադառնանք դրա քույր ավիաընկերությանը՝ «Silk Way West Airlines»-ին, որը, ըստ aerotransport.org-ի, շահագործում է 10 հատ «Boeing 747» տիպի բեռնատար։ Սրանցից 7-ը գրանցված են Բերմուդներում, իսկ մյուս 3-ը՝ Ադրբեջանում։
VQ-BBM գրանցումով բորտը հոկտեմբերի 8-ին Չիկագոյից Բաքու վերադառնալիս միջանկյալ վայրէջք է կատարել Ստամբուլում։ Բաքու-Չիկագո-Բաքու մյուս թռիչքների ժամանակ նման այլ վայրէջքներ հոկտեմբերի 6-ից մինչ օրս չեն արձանագրվել։
VP-BCR գրանցումով «Boeing 747»-ն իր հերթին Բաքվից թռել է Թել Ավիվ ու նույնը օրը վերադարձել։ Հոկտեմբերի 11-ին էլ նույն օդանավը կատարել է Բաքու-Ստամբուլ-Բաքու չվերթը։
«Silk Way West Airlines»-ի՝ Ադրբեջանում գրանցված բորտերից 4K-SW008-ը հոկտեմբերի 6-ին կատարել է Բաքու-Թել Ավիվ-Բաքու եւ Բաքու-Թեքիրդաղ-Բաքու թռիչքները, ամսի 7-ին ու 10-ին այն կրկին մեկնել է Թեքիրդաղ, իսկ հոկտեմբերի 11-ին իրականացրել է Բաքու-Թբիլիսի-Ստամբուլ-Բաքու չվերթը։ Այսօր 4K-SW008 գրանցումով «Boeing 747»-ը Բաքվից կրկին թռել է Թեքիրդաղ։
Մեկ այլ «Boeing 747» (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-SW888) հոկտեմբերի 7-ին Բաքվից թռել է Կիեւ, այնտեղից՝ Ստամբուլ, ապա վերադարձել Բաքու։ Ամսի 9-ին էլ նույն օդանավը կատարել է Բաքու-Թեքիրդաղ-Բաքու չվերթը։
4K-SW800-ն իր հերթին հոկտեմբերի 11-ին թռել է Թեքիրդաղ ու վերադարձել:
Այսպիսով՝ «Silk Way West Airlines»-ի 5 հատ «Boeing 747» օդանավերը 7 օրում (ներառյալ՝ այսօր) կատարել են 10 թռիչք դեպի Թուրքիա եւ 2 թռիչք՝ Իսրայել։
Ընդհանուր առմամբ, «Silk Way Airlines»-ի եւ «Silk Way West Airlines»-ի 8 օդանավերը հոկտեմբերի 6-ից մինչեւ այս պահը (ոչ լրիվ 7 օր) 31 անգամ թռել են Թուրքիա, 2 անգամ՝ Իսրայել։

Azerbaijani Cargo Planes Fly to Turkey and Israel 33 Times in Less Than a Week
Hetq has written about air cargo flights going in and out of Azerbaijan several times since that country, aided by Turkey, unleashed an unprovoked attack against Artsakh.
We wrote about the planes of the Azerbaijani Silk Way Airlines and its affiliated Silk Way West Airlines supplying the Azerbaijan army in the preparatory stage of the war and also during these days.
We wrote, for example, about the cargo shipments from Tel Aviv and Eilat in Israel, as well as from the Turkish cities of Ankara, Istanbul, Tekirdağ, Dalaman to Azerbaijan (Baku).
Since we published the last article on October 5, let's now see how many times Azerbaijani cargo planes have flown to their country from their military-technical partners Turkey and Israel.
Naturally, this does not mean that Azerbaijan can’t ship in weapons from other countries. The planes of Silk Way Airlines, whose name has been linked to stories of suspicious arms shipments in the past, have been carrying out large-scale flights to Turkey and Israel in recent days. It’s no secret that they are two of Baku’s main source of arms.
According to the aerotransport.org database, there are nine cargo planes in the Silk Way Airlines fleet, eight Il-76s and one An-12, of which five Il-76s are currently active.
Since not all of those five planes have flown to Turkey and Israel since October 6, we will refer below only to the planes that left in those directions.
It should be noted again that all the flights were made over Georgian airspace. The Georgian government announced that it would not allow the transportation of military cargo to the conflict zone. It should be noted, however, that after the announcement, the Il-76 plane of the Azerbaijani Air Force (registration: 4K-78131) did not carry out flights, which is probably due to the fact that it is considered a military aircraft, therefore temporarily deprived of flying over Georgia. However, the same Silk Way Airlines continues its active involvement in cargo transportation.
Thus, on October 5, with Silk Way Airlines registration 4K-AZ101, the Il-76 apparently flew from Baku to the airport of Tekirdağ, a city not far from Istanbul, which is used for both civilian and military purposes. On October 6, the Azerbaijani plane returned home.
The plane with 4K-AZ40 registration has flown to Turkey and back ten times since October 6. During this period, there was not a day that the 4K-AZ40 did not fly to Turkey. The destinations of the plane in "Big Brother" Turkey were Tekirdağ and, perhaps, Ankara.
The Il-76 with 4K-AZ41 flew to Turkey ten more times and returned. In this case, too, Tekirdağ and Ankara were the destinations.
Thus, three Silk Way Airlines’ Il-76s flew to Turkey 21 times in six days.
Now let's talk about its sister airline, Silk Way West Airlines, which, according to aerotransport.org, operates ten Boeing 747 planes. Seven are registered in Bermuda, and three in Azerbaijan.
The plane with VQ-BBM registration made an intermediate landing in Istanbul on October 8 while returning to Baku from Chicago. No other similar landings have been registered during the other Baku-Chicago-Baku flights since October 6.
The Boeing 747 with VP-BCR registration flew from Baku to Tel Aviv and returned the same day. On October 11, the same plane made the Baku-Istanbul-Baku flight.
4K-SW008 of Silk Way West Airlines registered in Azerbaijan made Baku-Tel Aviv-Baku and Baku-Tekirdağ-Baku flights on October 6. It left for Tekirdağ again on the 7th and 10th of the month. On October 11, it launched the Baku-Tbilisi-Istanbul-Baku flight. Today, a Boeing 747 with 4K-SW008 registration flew from Baku to Tekirdağ again.
Another Boeing 747 (Azerbaijani registration: 4K-SW888) flew from Baku to Kiev on October 7, from there to Istanbul, and then returned to Baku. On the 9th of the month, the same plane made the Baku-Tekirdağ-Baku flight.
The 4K-SW800, in turn, flew to Tekirdağ on October 11 and returned.
Thus, five Silk Way West Airlines Boeing 747 planes made ten flights to Turkey and two flights to Israel in seven days (including today).
In total, eight Silk Way Airlines and Silk Way West Airlines planes have flown 31 times to Turkey and two times to Israel since October 6 until now.