«Միակ բանը, որ մտածում էի ՝ ամեն ինչ անեմ նրանց ցավը թեթևացնելու համար»․ բժիշկ Մարիամ Խաչատրյան
Շտապօգնության բժիշկ Մարիամ Խաչատրյանը պատերազմում կորցրել է ընկերոջը: Պատերազմի մասին լուրը նա իմացել է սեպտեմբերի 27-ին՝ վաղ առավոտյան։ Հերթապահությունից նոր էր վերադարձել: Մտքին միայն մի բան էր՝ մեկնել Արցախ: Նրա ընկերը՝ բժիշկ Դավիթ Հակոբյանը, ծառայության մեջ էր, Մարիամ Խաչատրյանը որոշեց որպես շտապօգնության բժիշկ մեկնել Արցախ: Մարիամն ուսմանը զուգահեռ աշխատում էր Երեւանի Շենգավիթի շտապօգնությանում:
«Ես ուղղակի ուրիշ տարբերակ չունեի։ Ես գիտեի, որ Դավիթն Արցախում էր, իմ տեղն էլ պիտի լիներ նրա կողքին, ուրիշ ձևով հնարավոր չէր։ Ինձ ոչ մեկը չէր ստիպել, ուղղակի այլ տարբերակ չէի տեսնում»,- պատմում է Մարիամը։
Շենգավիթի շտապօգնության բուժանձնակազմի տղաներին ռազմաճակատ էին ուղարկել, կանայք ևս դիմել էին ղեկավարությանը՝ իրենց տանելու խնդրանքով: Հոկտեմբերի սկզբին Մարիամը թույլտվության ստացավ Շենգավիթի շտապօգնության բրիգադով մեկնել Արցախ։
Նա տնեցիներին չէր տեղեկացրել, որ ընդգրկվելու է ռազմաճակատ մեկնող խմբում: Մորն ասել էր, թե Գորիս են գնալու՝ այնտեղից վիրավորներին Երևան տեղափոխելու։
Մարիամը սովորում է ԵՊԲՀ օրդինատուրայի 3-րդ կուրսում, ապագա նյարդաբան է, սակայն կորոնավիրուսային համավարակի բռնկումից ի վեր՝ 2020-ից մայիսից, աշխատել է Նոր Հաճնի, ապա՝ Շենգավիթի շտապօգնություններում։
Մարիամը կենսուրախ է, ժպիտի տակ թաքնված են 26-ամյա բժշկի դառը հիշողությունները 44-օրյա պատերազմից։
Պատերազմի օրերին Շենգավիթի շտապօգնության անձնակազմով գնում էին Գորիս, Ստեփանակերտ, վիրավորներին տեղափոխում Երեւանի տարբեր հիվանդանոցներ:
Հոկտեմբերի 9-ի առավոտյան Հադրութում էին, սակայն քաղաք չմտան, մնացին Տող գյուղում, որտեղ տեղակայված էր հոսպիտալը: Տեղ հասնելուց անմիջապես հետո սկսվեց ռմբակոծությունը։ Մարիամը հիշում է, որ ամբողջ ընթացքում ուժեղ ձայներ էին լսվում, հետո ասացին, որ ԱԹՍ-ներն են։ Առաջին օգնություն վիրավորներին ցույց էին տալիս արվեստի դպրոցում, որը վերածվել էր հոսպիտալի։
Մարիամի խոսքով՝ իրար հետևից անընդհատ վիրավորներ էին բերում, և բժիշկները չէի հասցնում նույնիսկ առաջին օգնություն ցույց տալ։ Այդ օրը շտապօգնության անձակազմը միացավ Տողի հոսպիտալի բժիշկներին։
Բուժանձնակազմը հերթափոխով էր քնում, մեկը մի ժամ քնում էր, մինչև մյուսն աշխատեր։ Փորձում էին ամեն ինչ անել մեքենայում հնարավորինս շատ վիրավոր տեղավորելու համար։
«Ստեփանակերտի հոսպիտալում ֆոսֆորային այրվածք ունեցող կար, վիրակապել էին, բայց կարծես ամբողջ մարմինը հալված լիներ, շատ խորը այրվածքներ էին։ Երկու եղբայրներ էին, փոքրը այրվածքներով, մեծը՝ բեկորային վնասվածքներով, բայց փոքրը ամբողջ ընթացքում մեծի մասին էր անհանգստանում։ Ընդհանրապես, միշտ ամբողջ ճանապարհին տագնապի մեջ էինք։ Դժվար էր, ծանր վիրավորներ կային, կային նաև այնպիսի տղաներ, ովքեր ամբողջ ճամփին մի բառ չէին ասում, ու կային նաև անդադար խոսողներ․ իրենց զոհված ընկերների մասին էին պատմում: Չէի փորձում կենտրոնանալ, միակ բանը, որ մտածում էի՝ ամեն ինչ անեմ նրանց ցավը թեթևացնելու համար։ Նույնիսկ չէի մտածում մեր անվտանգության մասին»,- ասում է Մարիամը։
Արցախում Մարիամն այդպես էլ չի կարողացել հանդիպել ընկերոջը: Հոկտեմբերի 25-ին վերջին անգամ եղել է Գորիսում, հերթական հերթափոխից հետո վերադարձել է Երևան ու իմացել Դավիթի զոհվելու լուրը։

“Единственное, о чем я думала, это сделать все, чтобы облегчить их боль” – врач Мариам Хачатрян
Во время 44-дневной арцахской войны врач “Скорой помощи” Мариам Хачатрян потеряла любимого человека. О том, что началась война, девушка узнала утром 27 сентября 2020 года, вернувшись с ночного дежурства. И она сразу решила поехать в Арцах врачом. Параллельно с учебой в медицинском университете девушка работала в службе “Скорой помощи” медцентра “Шенгавит”.
“Другого варианта у меня не было. Я знала, что Давид находится в Арцахе, и мне нужно было быть рядом с ним. Меня никто не заставлял, просто я другого пути не видела”,- сказала Мариам.
После того, как работавших на “Скорой помощи” ребят отправили на фронт, к руководству медцентра обратились женщины, которые тоже просили разрешить им отправиться на передовую. В начале октября Мариам получила разрешение уехать в Арцах вместе с бригадой скорой помощи медцентра “Шенгавит”.
Дома она не предупредила о том, что отправляется с группой медиков на фронт. Матери сказала, что едет в Горис для транспортировки раненых в Ереван.
Мариам учится на третьем курсе ординатуры Ереванского государственного медицинского университета, однако с начала пандемии ковида, то есть с мая 2020 года, начала работать в службе “Скорой помощи” больницы Нор Ачна, а затем медцентра “Шенгавит”.
При знакомстве с Мариам сразу чувствуется ее жизнерадостность, однако за искренней улыбкой скрываются горькие воспоминания врача о 44-дневной войне.
В те тяжелые дни бригада скорой помощи клиники “Шенгавит” отправилась в Горис и Степанакерт, чтобы доставлять оттуда раненых в больницы Еревана.
Утром 9 октября медики находились в Гадрутском районе, однако в город не поехали, остались в селе Тох, где был развернут госпиталь. Сразу после их приезда началась бомбардировка. Мариам вспоминает, что все время, пока они находились там, были слышны громкие звуки. Позже им сказали, что это были беспилотники. Первую помощь раненым врачи оказывали в школе искусств, где был размещен госпиталь.
По словам девушки, раненых доставляли безостановочно, врачи даже не успевали оказывать всем первую помощь. В тот день бригада скорй помощи, в которую входила и Мариам, присоединилась к врачам госпиталя в Тохе.
Врачи спали по очереди. Когда надо было вывозить раненых, они старались поместить в машине скорой помощи как можно больше пострадавших.
“В степанакертском госпитале лежал военнослужащий, получивший фосфорные ожоги. У него вся кожа была как будто расплавленной. Ожоги были очень глубокие. В больнице он находился со старшим братом, который получил осколочные ранения. И младший больше беспокоился о состоянии старшего брата. В дороге мы постоянно испытывали чувство тревоги. Было очень трудно, доставляли тяжелораненых. Кто-то из них всю дорогу молчал, кто-то безостановочно говорил, рассказывал о погибших товарищах. Единственное, о чем я думала, это сделать все, чтобы облегчить их боль. Я даже о нашей безопасности не думала”,- говорит Мариам.
В Арцахе она так и не смогла встретиться с любимым. 25 октября Мариам в последний раз приехала в Горис и по окончании смены вернулась в Ереван. И здесь узнала о том, что Давид погиб…