Թբիլիսիի Սուրբ Նշան եկեղեցին փլուզվել է (լուսանկարներ)
Երեկ՝ կեսգիշերն անց, փլուզվել է հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցին, որը գտնվում է Թբիլիսիի հին քաղաքի կենտրոնում՝ Սերեբրյանիյ փողոցում։ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն Սրբազանը «Հետքին» ասաց, որ փլուզման պատճառը հավանաբար մայիսի 8-ին տեղի ունեցած երկրաշարժն էր և վերջին օրերին Վրաստանի մայրաքաղաքում անընդհատ տեղացող անձրևը։
Այս պահին վրացի բանվորների խումբը փորձում է եկեղեցու բակից դուրս բերել փլված հատվածի քարերն ու բեկորները։ Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությունից առաջնորդարանին տեղեկացրել են, որ պահպանված քարերը համարակալվելու են՝ վերականգնողական աշխատանքները վերսկսելու նպատակով։
Հիշեցնենք, 2002-ին Սուրբ Նշան եկեղեցում հրդեհ էր բռնկվել, ինչի հետևանքով այրվել էին եկեղեցում պահվող մի շարք պարբերականներ: 2011-ին կատարվել էին Սուրբ Նշանի վերականգնման աշխատանքների նախագծային հաշվարկները: Այս տարի փորձում են նախագիծն ընդգրկել պետբյուջեում:

В Тбилиси обрушилась армянская церковь сурб Ншан (фото)
Вчера в полночь в старой части Тбилиси, на улице Серебряной, обрушась армянская церковь сурб Ншан. В беседе с «Hetq»-ом предводитель грузинской епархии Армянской Апостольской церкви сказал, что причиной обрушения, по всей видимости, стали непрекращавшиеся в последние дни проливные дожди в Тбилиси.
В настоящий момент группа грузинских рабочих пытается расчистить двор церкви от камней и фрагментов обрушившейся части памятника. В министерстве культуры и охраны памятников представителям епархии сообщили, что сохранившиеся камни будут пронумерованы с целью возобновления реставрационных работ.
Напомним, что в 2002 году в церкви сурб Ншан произошел пожар, вследствие которого сгорел ряд хранившихся здесь печатных изданий. В 2011 г. была составлена проектная смета восстановления армянской церкви. Сейчас предпринимается попытка включить проект сметы в госбюджет.