Վայոց ձորի մարզպետը փոքր հէկ է կառուցում' չունենալով բնապահպանական փորձաքննության եզրակացություն (վիդեո)
Մեծ պաշտոնյաների փոքր հէկերը-2
Վայոց ձորի Եղեգիս գյուղի վարչատարածքում Վայոց ձորի մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը փոքր հէկ է կառուցում: Մարզպետի անվամբ գրանցված «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ն արդեն ավարտին է հասցնում հէկի շինարարությունը, սակայն՝ առանց բնապահպանական փորձաքննության եզրակացության:
Բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննության» ՊՈԱԿ-ը մի քանի օր առաջ է հայտարարություն տեղադրել ԲՆ-ի կայքում' մայիսի 11-ին «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ի կողմից Եղեգիսի գյուղապետարանում կազմակերպվելիք հասարակական լսումների մասին՝ «Խաչի քար» ՓՀԷԿ-ի կառուցման աշխատանքային նախագծի վերաբերյալ:
Հէկի տարածքը հսկող պահակ Աղասին պատմեց, որ մինչ այս պահը շարժանիվն ու գեներատորը դրվել են, խողովակաշարի մի հատվածն անցկացրել, իսկ հիդրոհանգույցն ամբողջությամբ պատրաստ է: Մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերն իր մոտ են, կարող ենք գնալ ու ծանոթանալ: Նա նաև հայտնեց, որ նախատեսել է հէկը գործարկել երկու ամսից: Սերգեյ Բագրատյանն այն կառուցում է KFW բանկի վարկային ծրագրով' 10,5 տոկոս դրույքաչափով: Փորձելու են օգտվել նաև Կիոտոյի համաձայնագրի քվոտաներից:
Այս հէկը Վայոց ձորի մարզպետի' հէկ կառուցելու հերթական փորձն է: Հիշեցնենք, որ նախորդ անգամ Սերգեյ Բագրատյանին այդպես էլ չհաջողվեց ավարտին հասցնել մեկ այլ հէկի կառուցման նախագիծը. «ՎՏՎ էներջի» և «ԱլՌուբ» ընկերությունների հակամարտությունն ավարտվեց նրանով, որ բնապահպանության նախարարությունը երկուսին էլ կառուցման թույլտվություն չտվեց' հիմնավորելով, որ երկու ընկերություններն էլ չեն անցել բնապահպանական փորձաքննությունը:
Մարզպետը, սակայն, կանգ չի առել: Նրա «ԲիԷսԲի» ընկերությունը ստացել է փոքր հէկ կառուցելու լիցենզիա: Սակայն, կրկին փորձաքննության եզրակացություն չստանալով, սկսել է շինաշխատանքներ իրականացնել:
«Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Հենրիկ Գրիգորյանը հաստատեց, որ իրենք հէկի կառուցման փորձաքննության եզրակացություն դեռ չեն տվել, ուստի հէկ կառուցելու և շինաշխատանքներ սկսելու իրավունք ընկերությունը չուներ: Նա նաև ասաց, որ մայիսի 11-ին հէկի վերաբերյալ առաջին լսումներն էին, թեև մարզպետը մեզ ասում էր, որ երկրորդ լսումն է եղել մայիսի 11-ին:
«Եթե կառուցվել է առանց թույլատրության, բնականաբար, խախտում է: Էդ խախտման համար պատիժ է սահմանված, էդ պատիժ տվողը մենք չենք: Դա տարածքային քաղաքաշինական և բնապահպանական տեսչությունը կարող էր գնալ և 1 մլրդ է, կամ տրիլիոն է, տուգանեին»,- ասաց Հենրիկ Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ փորձաքննության եզրակացության տրամադրումը գործընթացի մեջ է, որը կարող է երկար տևել' մինչև կամ ավելի, քան մեկ ամիս:
ԲՆ բնապահպանական պետական տեսչության ջրերի վերահսկողության բաժնի պետ Հրաչ Սարգսյանն էլ տեղեկացրեց, որ բնապահպանական պետական տեսչությունը «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ի հէկի նախագծին բացասական եզրակացություն է տվել: «Մեր տեսանկյունից ներկայացված նյութերը բավարար չէին, որ նույնիսկ ստանար շինարարության թույլտվություն»,-ասաց Հրաչ Սարգսյանը:
«Ինչու են հանրային լսումները կազմակերպվել ավելի ուշ, քան սկսվել է շինարարությունը» հարցին, մարզպետ Բագրատյանը պատասխանեց, որ հանրային լսումներ լինում են նախնական և վերջնական' բնապահպանական. «Փորձաքննության եզրակացությունը լսումներից հետո, երբ որ պիտի շահագործենք, պիտի դրվի վերջնական եզրակացությունը: Այսինքն' մենք որևէ բան չխախտեցինք այս ընթացքում, և իրենք թույլ են տալիս»:
«Բնապահպանության նախարարությունից մեզ հավաստիացրեցին, որ Դուք հէկի կառուցումը սկսելու իրավունք չունեք դեռ»: Մեր այս դիտարկմանն էլ մարզպետը հետևյալ կերպ պատասխանեց. «Իրենք սխալ են բացատրել, դա երկու փուլով է, սկզբից բնապահպանության նախարարությունը իր ՊՈԱԿ-ների միջոցով տալիս է, որ իրենք որևէ առարկություն չունեն, որովհետև ուսումնասիրում են նախագիծը, շինարարության ընթացքում (իրենք չգիտեն' շինարարությունը ոնց է սկսվելու) պետք է սկսվի որոշ բան, որ իրենք սկսեն փորձաքննությունը, երբ որ իրենք սկսել են, դեռ մենք խողովակաշարն էլ չենք ավարտել, մասնակի արել ենք, բայց դեռ ամբողջովին չի ավարտվել, մնացել է մոտ 700 մետրի կարգի»: Մեկ անգամ ևս նշենք, որ նախարարության կայքում հանրային լսումները վերաբերում էին փոր հէկի կառուցման աշխատանքային նախագծին:
Մարզպետ Բագրատյանը մեր երկրորդ' արդեն դեմ առ դեմ զրույցի ժամանակ ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ ունեն փորձաքննության եզրակացություն: Երբ խնդրեցինք այն ցույց տալ, ասաց, որ փաստաթուղթը ընկերության Երևանի գրասենյակում է:
«ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ի Երևանի գրասենյակից ճշտեցինք, որ իրենց ձեռքում ոչ թե փորձաքննության վերջնական եզրակացությունն է, այլ լսումների արդյունքները:
Բնապահպանական պետական տեսչության տեսուչները չե՞ն «նկատել», թե ինչպես է մարզպետ Բագրատյանը շինաշխատանքներ սկսել, թե՞ Վայոց ձորում մարզպետին ամեն ինչ թույլատրվում է:

Малые ГЭС крупных чиновников: губернатор Вайоц дзора строит малую ГЭС, не имея заключения экологической экспертизы
Губернатор Вайоцдзорской области Сергей Багратян строит на административной територии села Ехегис малую ГЭС. Зарегистрированное на имя губернатора ООО “БиЭсБи” уже завершает строительство ГЭС, не имея заключения экологической экспертизы.
ГНКО “Экологическая экспертиза” при министерстве экологии РА лишь несколько назад разместило на сайте МЭ объявление ООО “БиЭсБи” об организации 11 мая общественных слушаний по вопросу рабочего проекта строительства малой ГЭС “Хачи кар”.
Охраняющий территорию гидроэлектростанции сторож рассказал, что сюда уже доставлена строительная техника, часть трубопровода проложена, а гидроузел готов полностью. В телефонной беседе с нами губернатор Сергей Багратян сказал, что располагает всеми необходимыми документами, с которыми мы можем ознакомиться. Он также сообщил, что намерен начать эксплуатацию ГЭС через 2 месяца.
Для губернатора это вторая попытка построить гидроэлектростанцию. Напомним, что в прошлый раз С.Багратяну не удалось завершить реализацию проекта строительства другой ГЭС. Конфликт между компаниями “ВТВ Энерджи” и “АлРуб” закончился тем, что ни первой, ни второй министерство экологии не дало разрешение на строительство, мотивировав свое решение тем, что обе компании не прошли экологическую экспертизу.
Однако губернатор не отказался от своих планов. Его компания “БиЭсБи” получила лицензию на строительство малой ГЭС, но строительные работы начала опять-таки без получения заключения экспертизы. Заместитель директора ГНКО “Экологическая экспертиза” Генрих Григорян подтвердил, что они пока не предоставили заключение экспертизы по строительству ГЭС, следовательно компания не имела права начинать строительные работы. Он также сказал, что на 11 мая назначены первые слушания, хотя в беседе с нами губернатор утверждал, что в этот день должны состояться вторые слушания.
“Если строительство ведется без разрешения, то это, разумеется, нарушение, для которого предусмотрено наказание. Территориальная градостроительная и экологическая инспекция может оштрафовать на 1 миллиард или триллион”,- сказал Г.Григорян. По его словам, экспертиза в настоящее время составляется, и этот процесс может длиться около месяца и даже больше.
В свою очередь начальник отдела контроля за водными ресурсами Государственной экологической инспекции МЭ Грач Саркисян сообщил, что по проекту ГЭС ООО “БиЭсБи” было представлено отрицательное заключение. “С нашей точки зрения представленных материалов было недостаточно даже для получения разрешения на строительство”,- сказал Грач Саркисян.
На вопрос: “почему общественные слушания были организованы после начала строительства?” – губернатор Сергей Багратян сказал, что общественные слушания бывают предварительными и окончательными, или экологическими. А в ответ на наше замечание: “в министерстве экологии нас заверили, что Вы пока не имеете права на строительство ГЭС” – губернатор заявил: “Они неправильно объяснили. Это осуществляется в два этапа. Сперва министерство экологии посредством своих ГНКО предоставляет документ о том, что у них нет возражений, потому что изучают проект, и в процессе строительства должны быть проведены какие-то работы, чтобы они начали проводить экспертизу. Когда они начали, мы даже трубопровод проложили частично”.
Еще раз отметим, что размещенные на сайте министерства результаты слушаний касались рабочего проекта строительства малой ГЭС.
Однако во время нашей второй, уже личной, встречи губернатор заверил, что у них есть заключение экспертизы. Когда мы попросили представить этот документ, он сказал, что бумаги находятся в ереванском офисе его компании. Однако там мы уточнили, что документы, о которых нам сказал С.Багратян, представляют собой не окончательное заключение экспертизы, а результаты слушаний.
Напрашивается вопрос: неужели инспекторы Государственной экологической инспекции “не заметили”, что С.Багратян начал строительные работы, или в Вайоц дзоре губернатору все дозволено?