Ալեն Սիմոնյանն արտահերթ նիստ հրավիրելու որոշում է ստորագրել
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արտահերթ նիստ հրավիրելու որոշում է ստորագրել: Որոշման մեջ նշվում է, որ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունիսի 3-ին՝ ժամը 16:00-ին, կգումարվի արտահերթ նիստ: Նախաձեռնության հեղինակները «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններն են:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված է մեկ հարց՝ «Հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կապակցությամբ» Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը: Նշենք, որ օրակարգը նախ պետք է հաստատվի ԱԺ խորհրդի նիստում, որից հետո նոր միայն կարող է գումարվել արտահերթ նիստ: Այս պահի դրությամբ դեռ հայտնի չէ, թե ինչ դիրքորոշում ունի քաղաքական մեծամասնությունը:
Այսօր հրավիրված ճեպազրույցներին ՔՊ խմբակցության պատգամավորները չհստակեցրին՝ մասնակցելու են նիստին, թե ոչ: Սակայն սրանով ընդդիմության բոյկոտը փաստացի դադարում է, և նրանք, ինչպես ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանն է ասել, կվերադառնան խորհրդարան իրենց օրակարգով:

А.Симонян подписал решение о созыве внеочередного заседания НС
Председатель Национального Собрания Ален Симонян подписал решение о созыве внеочередного заседания парламента. В решении отмечается, что по инициативе депутатов 3 июня в 16:00 будет созвано внеочередное заседание. Авторы инициативы – оппозиционные фракции “Айастан” и “Честь имею”.
В повестку включен один вопрос – проект заявления Национального Собрания “Об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях”. Отметим, что повестка сперва должна быть утверждена на заседании совета НС и только после этого может быть созвано внеочередное заседание. Политическое большинство пока не высказало свою позицию по данному вопросу.
На прошедших сегодня брифингах депутаты фракции “Гражданский договор” не уточнили, будут они участвовать в заседании или нет. Отметим, что оппозиция тем самым прекращает бойкот и, как сказал вице-спикер НС Ишхан Сагателян, возвращается в парламент со своей повесткой.