Կառավարությունը մտադիր է չեղարկել վաստակավոր և ժողովրդական արտիստների կոչումները
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարությունն առաջարկում է չեղարկել ՀՀ ժողովրդական և վաստակավոր արտիստների, ինչպես նաև ժողովրդական և վաստակավոր նկարիչների կոչումները։ Կառավարության այս որոշման նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Ինչպես ասվում է նախագծի հիմնավորման մեջ, որևէ արվեստագետի կամ մշակութային գործչի ժողովրդական լինելը չի կարող սահմանվել այս կամ այն փորձագիտական խմբի հայեցողությամբ: Ըստ ԿԳՄՍ նախարարության՝ չկան ժողովրդականության չափման օբյեկտիվ չափանիշներ և «ժողովրդական» կոչումն ունի զուտ բարոյական նշանակություն, արտացոլում է ստեղծագործողի ժողովրդականությունն ու հանրային ճանաչելիությունը, ինչը չի կարող վավերացվել որևէ մարմնի կողմից:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ տիտղոսները վարկանիշային անձեռնմխելիության դեր են կատարում, ինչը կանխում է որևէ մշակութային կառույցի տնօրենի անկաշկանդ, կադրային քաղաքականության և ստեղծագործական սերնդափոխություն իրականացնելու իրավունքն ու հնարավորությունը:
ԿԳՄՍ նախարարությունն ընդգծում է, որ փորձը ցույց է տալիս՝ պատվավոր կոչումներն ունենում են բացասական ազդեցություն ինչպես առանձին կառույցների ներքին բարոյահոգեբանական մթնոլորտի, այնպես էլ մշակութային դաշտի բովանդակության վրա առհասարակ: Ձևավորվում են մրցակցային հարաբերություններ ոչ թե մասնագիտական տիրույթում, այլ` նեղ միջանձնային հարթությունում:
Միևնույն ժամանակ, կպահպանվեն «արվեստի վաստակավոր գործիչ» և «մշակույթի վաստակավոր գործիչ» պատվավոր կոչումները, որոնքը ըստ ԿԳՄՍ նախարարության՝ կարող են ընդգրկել չեղարկվող կոչումների բովանդակությունը և ձեռք բերել առավել բարձր կարգավիճակ:

Правительство намерено отменить звания “народный” и “заслуженный” для деятелей искусств
Министерство образования, науки, культуры и спорта предлагает отказаться от предусмотренных для артистов и художников званий “народный” и “заслуженный”. Проект соответствующего решения правительства выложен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Согласно обоснованию проекта, решение о том, быть деятелю искусств и культуры народным, не может приниматься по усмотрению той или иной экспертной группы. По мнению министерства ОНКС, объективных критериев измерения степени народности артиста или художника не существует, это звание имеет сугубо моральное значение и отражает популярность творческой личности, что не может утвердить ни один орган.
В обосновании также отмечается, что титулы играют роль рейтинговой неприкосновенности, которая препятствует реализации права руководителя культурного учреждения на проведение свободной кадровой политики и творческую смену поколений.
Вместе с тем в решении министерства ОНКС говорится, что будут сохранены почетные звания “заслуженный деятель искусств” и “заслуженный деятель культуры”, которые могут вобрать в себя содержание отменяемых званий.