Արմենիա Վայն ընկերությունը մասնակցել է Սեն Մոնի 3-րդ Ամպելոգրաֆիկական ժողովին
Արդեն 3-րդ անգամ Ֆրանսիայում տեղի է ունեցել Ամպելոգրաֆիային (խաղողագրություն) և դրա խնդիրներին նվիրված հանդիպում քննարկումը։ Խաղողագործության ոլորտի խոշորագույն մասնագիտական կոնֆերանսին մասնակցում էր նաև Արմենիա Վայն ընկերությունը։ Կոնֆերանսը միտված էր մեկ հարկի տակ հավաքելու ոլորտի պրոֆեսիոնալներին՝ մասնագիտական քննարկումների և փորձի փոխանակման նպատակով։
Համաշխարհային խաղողագործության առաջ այսօր լուրջ մարտահրավերներ են դրված, հենց դրանք հաղթահարելու նպատակն էր համախմբել 100-ից ավելի մասնակիցների, հետազոտողների, խաղողագործների և ոլորտի մասնագետների, որոնք հավաքվել էին մասնագիտական քննարկման շրջանակում։
Կոնֆերանսի ընթացքում խոսնակները քննարկեցին խաղողի սորտերի առանձնահատկությունները, դրանց բնականոն աճը և պահպանման բարդությունները՝ կլիմայական ներկայիս փոփոխությունների պայմաններում։ Քննարկումների ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին մասնագիտական փորձով, պատմեցին իրենց երկրի տերուարի առավելությունների, թերությունների մասին և ներկայացրեցին կլիմայական փոփոխություններին առերեսվելու իրենց բանաձևերը։
Արմենիա Վայն ընկերության գլխավոր խորհրդատու Ժան-Բատիստ Սուլան՝ Բորդո քաղաքից, կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացրեց հայկական խաղողագործության հազարամյակների ժառանգության մասին, որն ընդգրկում է նաև նախաքրիստոնեական ժամանակաշրջանը և ձգվում Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով:
Ժան-Բատիստ Սուլան ընդգծեց նաև, որ Հայաստանը խաղողագործության հնագույն բնօրրաններից մեկն է, ինչն ապացուցում են Արենի գյուղում հայտնաբերված աշխարհի հնագույն գինեգործարանի 6000-ամյա գտածոները։
Խոսելով հայկական տերուարի մասին, Ժան-Բատիստ Սուլան շեշտեց հատկապես այգեթաղի անհրաժեշտությունը հայկական ցրտաշունչ ձմեռների պայմաններում։
Որպես իր ելույթի վերջաբան Ժան-Բատիստ Սուլան վստահեցրեց, որ Արենին Հայաստանի այցեքարտն ու դեսպանն է խաղողագործության աշխարհում, այն խոսում է մի անուշահամ երկրի մասին, որտեղ խաղողն աճում, պայքարում և գոյատևում է խոչընդոտներով լի միջավայրում։
Արմենիա Վայն ընկերության գլխավոր գինեգործն իր գործընկերներին պատմեց նաև Հայաստանում վերջերս բացված գինու պատմության թանգարանի մասին, որը ներկայացնում է խաղողագործության 8000-ամյա և գինեգործության 6000-ամյա ակունքները, զարգացումը և գինու հարուստ մշակույթը ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում։
«Ոչ մի երկիր չունի այսպիսի գանձ, և սրանք պարզապես խոսքեր չեն, սա իսկապես փաստ է»,- մեջբերերելով Արենին՝ այսպես եզրափակեց իր ելույթը Արմենիա Վայնի ֆրանսիացի գլխավոր խորհրդատու-գինեգործ Ժան-Բատիստ Սուլան։

Компания Armenia Wine приняла участие в III Ампелографической ассамблее в Сен-Моне
Уже в третий раз во Франции проводится встреча, посвященная ампелографии (науке о видах и сортах винограда) и ее основным проблемам. В крупнейшей профессиональной конференции в области виноградарства приняла участие и компания Armenia Wine. Конференция была организована с целью собрать под одной крышей профессионалов области для проведения дискуссий и обмена опытом.
Сегодня мировое виноградарское сообщество столкнулось с рядом серьезных проблем, для решения которых и объединили свои усилия более 100 исследователей, виноделов и специалистов области.
В течение конференции докладчики обсуждали особенности разных сортов винограда, его выращивание в естественных условиях и возникающие с учетом современных климатических изменений сложности при его хранении. Во время обсуждения участники мероприятия поделились профессиональным опытом, рассказали о преимуществах и недостатках своего национального терруара, представили способы для противостояния климатическим изменениям.
Главный консультант компании Armenia Wine Жан-Батист Сула, из города, рассказал на конференции о многовековом винодельческом наследии Армении, которое берет начало в дохристианский период, на территории от Каспийского моря до Средиземного.
Он подчеркнул, что Армения является одной из древнейших колыбелей виноградарства, свидетельством чего является найденная в селе Арени старейшая в мире винодельня, возраст которой составляет 6000 лет.
Говоря об армянском терруаре, Жан-Батист Сула обратил внимание участников конференции на тот факт, что в условиях холодных армянских зим необходимо укрывать виноградные лозы. Он подчеркнул, что Армения является одной из древнейших колыбелей виноградарства, свидетельством чего является найденная в селе Арени старейшая в мире винодельня, возраст которой составляет 6000 лет.
В завершении своего выступления Жан-Батист Сула заверил, что Арени является визитной карточкой Армении в мире виноградарства, и представляет страну, благоухающую ароматами вина, где виноград растет, борется и выживает в сложных климатических условиях.
Главный винодел компании Armenia Wine также рассказал коллегам о недавно открывшемся в Армении Музее истории вина, в котором рассказывается об истоках виноградарства 8000-летней давности и 6000-летняя история виноделия, его богатая культура и развитие не только в Армении, но и в регионе.
«Такого сокровища нет ни в одной стране! И это не просто слова! Это действительно факт!». Этими словами главный консультант и винодел компании Armenia Wine Жан-Батист Сула завершил свое выступление.