«Պատերազմը ցույց տվեց, որ առավել քան երբևէ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոսը խորացել է». Տիգրան Եգավյան
Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների, Ֆրանսիայի հայկական համայնքի, հայ-թուրքական երկխոսության և այլ թեմաների մասին «Հետքը» զրուցել է ֆրանսահայ քաղաքագետ, արևելագետ Տիգրան Եգավյանի հետ։
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները ներկա պահին, արդյոք դրանք բավարար չափով ամու՞ր են, փոխվստահություն կա՞ միմյանց նկատմամբ։
-Ո՛չ, հակառակը, փոխվստահություն չկա։ Պատերազմը մեզ ցույց տվեց, որ առավել քան երբևէ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոսը խորացել է։ Կարող ենք արձանագրել, որ վստահության թելերը կտրված են։ Չկա առողջ հիմք գործնական հարաբերություններ մշակելու համար։ Մինչև հիմա Հայաստանի և Սփյուռքի կապը հիմնված էր երկու բանի վրա․ առաջին՝ զբոսաշրջության, երկրորդը՝ մարդասիրական օժանդակության։ Կարելի է նշել նաև սահմանափակ ազդեցություն ունեցող ներդրումները։ Դժբախտաբար, սա ոչ միայն ներկա իշխանությունների խնդիրն է, այլ ավելի վաղ ծագում ունի՝ նախքան Հայաստանի անկախացումը, անկախության շարժումը։ Սփյուռքահայ կազմակերպությունները պատրաստ չէին ընդունել, որ Հայաստանը անկախ պետություն դառնա, քանի որ մտահոգված էին, թե կորցնելով ռուսական երաշխավորությունը՝ մենք թիրախ կդառնանք պանթուրքիզմի համար։ Այսինքն՝ գլխավոր խնդիրը պետականության գաղափարի շուրջ էր։ Ընդհանրապես սփյուռքահայերը քաղաքական միտք չունեցող մարդիկ են, որոնք վերացական գաղափար ունեն Հայաստանի, ազգի, Հայ դատի և պետության մասին, նրանք չեն կարողանում նորմալ ձևով ըմբռնել, թե ինչ է նշանակում պետություն ունենալը։ Պատերազմը մեզ ապացուցեց, որ մենք պետական մշակույթ չունեցող ազգ ենք, մենք չենք տարբերում «ազգ» և «պետություն» հասկացությունները։ Գործող կառավարությունն էլ, որը թեկուզև Սփյուռքի գործերով հանձնակատարի գրասենյակ ունի, չկարողացավ շահերի վրա հիմնված հարաբերություններ մշակել։ Իշխանությունների գլխավոր սխալն այն էր, որ նրանք չկարողացան սփյուռքահայերի ներուժը ձգել Հայաստան, իսկ Սփյուռքի համար Հայաստանն ու Արցախը վերացական բաներ են, նրանց համար գլխավոր թեման Ցեղասպանությունն է, այսինքն՝ նրանք կենտրոնացան հիշողության վրա՝ չհասկանալով, որ Հայաստանում իրենք իրենց դերն ունեն, քաղաքական դերակատարություն պետք է ունենան՝ Հայաստանի համակարգը վերափոխելու համար։
-Իսկ կոնկրետ ֆրանսահայ համայնքը, որի ներկայացուցիչը նաև Դուք եք, որքանո՞վ է հետաքրքրված Հայաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքով։
-Ֆրանսահայ համայնքի մասին խոսելիս անպայման պետք է շեշտել, որ համայնքը ձևավորվել է երեք փուլերով։ Առաջինը՝ 1920-ականներին, որոնք Ցեղասպանություն վերապրածներն են։ Երկրորդը՝ 1970-ականներին, Միջին Արևելքից՝ Սրիիայից, Լիբանանից, Իրանից գաղթած հայերը, և երրորդը՝ 1991 թվականից հետո Հայաստանից Ֆրանսիա գաղթած հայերը։ Հայաստանից եկած հայերը չկարողացան իրենց տեղը գտնել համայնքի ավանդական կառույցների մեջ, այդ պատճառով խմբերի մոտեցումները տարբեր են։ Ընդհանուր առմամբ, ֆրանսահայերը այդքան էլ հետաքրքրված չեն Հայաստանի հասարակական-քաղաքական հարցերով, ո՛չ հետևում են, ո՛չ էլ ըմբռնում են այստեղի քաղաքական կյանքի բարդությունները, իսկ Հայաստանից եկածներն այս առումով ավելի ակտիվ են հետևում, բայց ցավոք, նրանք չկարողացան իրենց կառույցը ստեղծել, գուցե քանակով շատ են, բայց որակով քիչ են։ Կարող ենք նաև բախում նկատել դասական սփյուռքի և Հայաստանից եկող հայերի միջև, որոնք ուրիշ մոտեցումներ ունեն ինքնության նկատմամբ։ Ի տարբերություն դասական սփյուռքի, որը կենտրոնացած է Եղեռնի, Հայ դատի վրա, նոր եկածները ավելի տարված են Հայաստանի կենցաղով, սոցիալական կյանքով։ Մենք հիմա նոր խնդրի առաջ ենք կանգնած, թե ինչպես նորոգել Սփյուռքի մեր հայկական կառույցները, որոնք վաղուց հնացած են։ Երբ որ խոսում ենք սփյուռքի մասին, միշտ պետք է հաշվի առնենք, որ այն ռազմավարական լծակ է Հայաստանի համար։
-Ձեր խոսքում նշեցիք համայնքի խնդիրների, հնացած կառույցները նորոգելու մասին։ Իսկ եթե ավելի խորքային նայենք այս հարցին, ի՞նչ մարտահրավերների առաջ է կանգնած ֆրանսահայ համայնքը։
-Ինչպես արդեն ասացի, մենք ունենք շատ հնացած համակարգ։ Մենք շատ ժամանակ կորցրինք միայն Ցեղասպանության ճանաչման վրա կենտրոնանալու վրա։ Մեզ օրակարգն է պակասում, որպեսզի հասկանանք, թե ֆրանսահայությունը ինչ դերակատարություն ունի Ֆրանսիայի հասարակական կյանքում, Հայաստանում և ընդհանուր Սփյուռքում։ Առաջին հերթին Ֆրանսիայի ներսում հայերը շատ մեծ հարգանք են վայելում, քանի որ հայերը կարողանում են բոլորի հետ լեզու գտնել, դա մեր պատմությունից է գալիս, որ հայերը միջնորդ ժողովուրդ են, կամուրջ են հանդիսանում տարբեր ազգերի միջև, բայց այս կարևոր բանը մենք չենք ըմբռնում։ Երկրորդը պետք է նշեմ, որ մենք ամենաքաղաքականացված սփյուռքն ենք, որը պայմանավորված է Ֆրանսիայի քաղաքական մշակույթով, ինչպես նաև լիբանանահայերի գալով։ Լիբանանահայությունը ժամանակին ամենահզոր քաղաքական օջախն էր, Ֆրանսիա արտագաղթելուց հետո նրանք աշխուժացրին համայնքային համակարգը։ Չպետք է մոռանալ, որ Ֆրանսիան միակ երկիրն է, որտեղ պաշտոնապես նշվում է Հայոց ցեղասպանության տարելիցը։ Եվ երրորդը՝ Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների հիմքը շատ տկար է։ Երկկողմանի առևտուրը ընդամենը 80 միլիոն դոլար է, և ցավոք սրտի, ֆրանսահայ գործարարները շատ ներկա չեն Հայաստանում։ Մեկ այլ տաբու կա, որն ինձ հետաքրքրում է։ Եթե հաշվի առնենք, որ հայության 70 տոկոսն ապրում է Հայաստանի սահմաններից դուրս, մենք Հայաստանի Ազգային ժողովում չունենք ֆրանսահայ կամ ամերիկահայ պատգամավոր, որը կլինի Սփյուռքի ձայնը, կհնչեցնի մտահոգությունները։ Օրինակ՝ հայ-թուրքական երկխոսության մասին խոսելիս տպավորություն է, որ Հայաստանի իշխանությունների նպատակն է չեզոքացնել սփյուռքահայության կեցվածքն ու ասելիքը։ Կամ որ վարչապետն ասում է՝ Հայ դատը միայն սփյուռքի գործն է։ Սա ինձ համար շատ մտահոգիչ է, որովհետ պետք է իրատես ձևով հաշվի առնել սփյուռքահայության շահն ու ասելիքը, և ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները չեն ցանկանում լսելի դարձնել այդ մտահոգությունը։
-Ի՞նչ պետք է անեն Հայաստանի իշխանությունները, որ չեն անում, Սփյուռքի հետ կապերն ամրապնդելու համար, և արդյոք դուք դրա մեջ որևէ միտու՞մ եք տեսնում։
-Տարբեր թեմաներ կան, օրինակ՝ երկքաղաքացիության հարցը, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ ընդհանրապես փակ էր, և չէին ցանկանում, որ սփյուռքահայությունը Հայաստանի քաղաքացիություն ստանա։ Եվ միայն 2005-ի սահմանադրական փոփխություններից հետո իրավիճակը փոխվեց։ Երկրորդ խնդիրը սփյուռքահայերի քաղաքական մասնակցությունն է։ Հայաստանն այնպիսի ծանր վիճակում է, որ մենք արդեն չենք տնօրինում մեր ճակատագիրը։ Կոպիտ ասած, երկու ընտրություն կա սեղանի վրա․ կամ մեր պետությունը պետք է դառնա Ռուսաստանի մարզ կամ միասնական պետություն, որի հետ համեմատելու այլ օրինակ չկա, իսկ երկրորդ ընտրությունը մի փոքր պատրանքային է, որը Հայաստանի սփյուռքացումն է։ Ինչ է դա նշանակում․ Սփյուռքի ֆինանսական ռեսուրսների կամ մարդասիրական օժանդակության վրա կենտրոնանալու փոխարեն՝ հետաքրքրվել Սփյուռքի մարդկային ռեսուրսներով, ինչպես տարբեր ոլորտների մեջ օգտագործել սփյուռքահայերին, ինչպես այստեղի կառույցները թարմացնել նոր արյունով։ Հայաստանի նման հետխորհրդային երկրում պահպանվել են գրեթե բոլոր կառույցները, որոնք կային խորհրդային ժամանակներում։ Օրինակ՝ մենք չունենք երկու խորհրդարան, ինչու չունենք Սենատ, որտեղ կարող էին լինել նաև սփյուռքահայեր, որոնք կընտրվեին անուղղակի ձևով, կունենային քիչ լիազորություններ, բայց իրենց դերակատարությունը կունենային, իրենց գաղափարները ցույց տալու հնարավորություն։ Սա մի թեմա է, որն այստեղ ոչ ոքի չի հետաքրքրում։ Բայց եթե ուզում ես տեսլական մշակել, պետք է մտածես այս մասին, թե ինչպես Հայաստանի պետական համակարգը կայացնես, որպեսզի ունենանք ավելի առողջ դիրք աշխարհում։ Իսկ մենք հիմա ճիշտ հակառակն ենք անում։
-Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը գրավել սփյուռքահայ տաղանդներին, ի՞նչ հստակ քայլեր են անհրաժեշտ նրանց այստեղ բերելու և պահելու համար։
-Դրական նախաձեռնություններ եղել են, օրինակ՝ «իԳործ» ծրագիրը, գաղափարը շատ լավն էր և հուսադրող։ Եթե մենք ուզում ենք, որ Սփյուռքը առողջանա, ապա այդ փոփոխությունը պետք է գա հենց Հայաստանից։ Դրա համար մենք պետք է գրավենք սփյուռքահայ տաղանդներին, նորավարտ համալսարանականներին, տարբեր ոլորտների պրոֆեսիոնալներին, որպեսզի այստեղ նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծենք։ Որովհետև եթե խոսում ենք ներգաղթի մասին, գլխավոր խոչընդոտը անշուշտ Հայաստանի սոցիալական-տնտեսական վիճակն է, բայց նաև ենթակառուցվածքների բացակայությունը։ Եթե ենթակառուցվածք չկա, չես կարող այստեղ մարդիկ բերել, նրանք էլ իրենց ընտանիքները բերեն, որ իրենց շուրջ նոր էկոհամակարգ ստեղծեն։ Հիմա այստեղ եկող ռուսները, իրենց ենթակառուցվածքներով եկան, իրենց գործը բերեցին, իրենց փողը բերեցին, իրենց բիզնեսն ու դպրոցը բերեցին, հասարակական կազմակերպությունները, և Հայաստանը նրանց համար հարթակ դարձավ։ Սփյուռքում թեև ևս այդպիսի ջանքեր գործադրվում են, բայց դրանք անհատական են, ոչ թե միասնական, և նրանք էլ, ովքեր գալիս են, գաղափարի համար են գալիս։ Իսկ եթե մենք ուզում ենք առողջացնել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները, պետք է բոլոր լոզունգները, այդ «մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» և այլն, ոչնչացնել և հարաբերությունները բնականացնել, քանի որ Հայաստանը նորմալ երկիր է՝ նորմալ ժողովրդով։ Հայաստանը գուցե դրախտ չէ, բայց դժոխք էլ չէ, ուղղակի մի երկիր է, որ պետք է գնաս մեկ նպատակի համար։ Ցավոք, այս գիտակցությունը չկա սփյուռքի մեջ: Բայց եթե մենք կարողանանք նոր կրթական դասակարգ պատրաստել, միջազգային ծրագրերով ուսանողներ գրավել, սա ևս մի միջոց է երիտասարդներին այստեղ բերելու։ Միայն Հայաստանը չէ, որ Սփյուռքի կարիքն ունի, Սփյուռքը ևս ունի Հայաստանի կարիքը։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ընթացիկ գործընթացը ողջունելի՞ է Սփյուռքի համար։ Ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում Հայաստանի համար այս երկխոսությունից։
-Այստեղ երկու հայեցակարգ կա, որ պետք է իրարից տարանջատել։ Երբ որ խոսում ենք երկու պետությունների հարաբերությունների կարգավորման մասին, այստեղ սփյուռքահայությունը ասելիք չունի, քանի որ Սփյուռքը պետություն չէ։ Սփյուռքը գաղութներ են, անհատականություններ են։ Դա վերաբերում է միայն Երևանին և Անկարային, և մենք այստեղ իրավունք չունենք միջամտելու։ Բայց երբ խոսում ենք հաշտեցման մասին, Սփյուռքն ունի իր ասելիքը՝ որպես Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներ։ Այս պարագայում սփյուռքահայ կառույցները պետք է մասնակցեն պրոցեսին, որպեսզի Արևմտյան Հայաստանի մեջ մեր հուշարձանները պաշտպանված և նորոգված լինեն։ Ցավոք, այս երկխոսության մեջ ես որևէ հեռանկար չեմ տեսնում, տպավորություն է, որ Հայաստանի իշխաննությունները փորձում են ժամանակ շահել, որպեսզի Թուրքիան չճնշի մեզ կամ Ադրբեջանի վտանգը չեզոքացնենք։ Այստեղ ռազմավարական տեսլականն ու օրակարգն է բացակայում, իսկ Հայաստանի իշխանություններն ուղղակի ճգնաժամային կառավարմամբ են զբաղված։ Մենք պատմության դասերը լավ չենք քաղում, մոռանում ենք, որ Թուրքիան միայն ուժի լեզուն է հասկանում։ Եթե առավելություն ունի, անշուշտ միշտ կօգտագործի։ Օրինակ՝ 2009-ին հայ-թուրքական բանակցություններում Հայաստանի դիրքերը ավելի ամուր էին, քանի որ Արցախը Հայաստանի վերահսկողության տակ էր։ Իսկ հիմա շատ ավելին պետք է պահանջեն, հիմա Զանգեզուրի միջանցք պետք է պահանջեն, Ցեղասպանության միջազգաին ճանաչման նահանջ պետք է պահանջեն։ Էրդողանի համար դիվանագիտությունը առևտուր է, իսկ Հայաստանը շատ բան չունի նվիրելու այս համատեքստում։ Մյուս կողմից երկու պետությունների դիվանագիտությունները շատ տարբեր են։ Թուրքական դիվանագիտական դպրոցը լավագույններից է աշխարհում, իսկ Հայաստանում հազիվ փորձում են հասկանալ, թե ինչ են պետությունն ու պետականությունը։ Այդ պատճառով է պետք միշտ զգուշությամբ մոտենալ այս հարցին և ոչ էմոցիոնալ կերպով։
-Կրկին վերադառնալով ֆրանսահայության թեմային, այնտեղ հայկական համայնքը միասնակա՞ն է, թե՞ կան պառակտվածության դրսևորումներ։ Կա՞ն խմբեր, որոնք միմյանց միջև լուրջ տարաձայնություններ ունեն։
-Բնականաբար ինչպես ամեն տեղ, Ֆրանսիայում նույնպես համայնքը պառակտված է։ 2001-ից ի վեր ֆրանսահայությունը կարողացավ մի օրիգինալ ձևաչափ ստեղծել, որը չկա Սփյուռքի այլ գաղութների մեջ։ Ստեղծվեց միասնական խորհուրդ, որը պետք է ներկայացներ ամբողջ համայնքը մեկ ձայնով Ֆրանսիայի իշխանությունների մոտ։ Դա Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդն է (CCAF), որը երկու համանախագահ ունի՝ Մուրադ Փափազյանը, որը Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի անդամ է, և Արա Թորանյանը, որը Nouvelle d’Armenie ամսագրի խմբագիրն է։ Երկու համանախագահները խոսում են մեկ ձայնով և պաշտպանում են հայկական շահերը։ Բայց և այնպես, հիմա կան երկու-երեք մրցակիցներ, որոնք ուզում են չեզոքացնել CCAF-ը և իրենց տեղը զբաղեցնել։ Պատերազմի ընթացքում այդպիսի երկու խումբ պայթեց, մեկը կոչվում է «Հայկական շարժում», մյուսը՝ «Հայկական-ֆրանսիական խորհուրդ», որոնք ուրիշ օրակարգ են հետապնդում։ Ցավոք, այս երկու շարժումները սկսեցին սիրաշահել Հայաստանի իշխանություններին, Զարեհ Սինանյանն էլ, նրանց կարևորություն տալով, վնաս հասցրեց ֆրանսահայությանը։ Մեր լեգիտիմ հաստատությունները տկարացան, և սա շատ բացասական ազդակ էր։ Այդ պատճառով CCAF-ի ատենապետները շատ դժգոհ են, նամանավանդ Զարեհ Սինանյանից։
- Քանի որ հիշատակեցիք Մուրադ Փափազյանի անունը, ըստ Ձեզ՝ Հայաստան նրա մուտքի արգելքը քաղաքական հետապնդման դրսևորու՞մ է, թե՞ գուցեև կան այլ պատճառներ։
- Դա լրիվ անձնական խնդիր է։ ԱԱԾ-ի ներկայացրած պատրվակները կեղծ են և անհիմն, թե իբր արգելքը կապված է Փաշինյանի այցի ժամանակ կազմակերպված ակցիայի հետ։ Ոմանց կարծիքով՝ պատճառը վերջերս վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի այցն է Մոնակո և Նիս, որտեղ նա հանդիպեց «այլախոհ» հայկական կազմակերպությունների հետ, որոնք քիչ թե շատ գաղտնի կապ ունեն թուրքական հատուկ ծառայությունների հետ, և դա խորը դժգոհություն պատճառեց CCAF-ին և Մուրադ Փափազյանին։ Խոսքը Նիսի համայնքի մասին է, ակնհայտ է, որ նշածս մարդիկ կապ ունեն թուրքական գաղտնի ծառայությունների հետ։ Երբ որ Մուրադ Փափազյանը այս թեմայով հայտարարություն արեց, նա կարծես, կարմիր գիծ անցավ, և այդ պատճառով նրա մուտքը արգելվեց։ Իրավունք ունենք սիրել կամ չսիրել Մուրադ Փափազյանին, չհամաձայնել նրա հետ, բայց արգելել մի մարդու մուտքը, որը Հայ դատի հայտնի պաշտպաններից է, գործարար, որը 30 և ավելի տարիներ ապրել ու պայքարել է Հայ դատի համար, շատ բացասական մեսիջ է, որ Երևանի իշխանությունները ուղարկում են Սփյուռքին։ Եվ այս առումով, կարծես, թուրքերին ծառայեն, ուզում են որ Հայաստանն ու Սփյուռքը զատվեն միմյանցից, կապը թուլանա, և Նիկոլ Փաշինյանը զբաղվի միայն Հայաստանի Հանրապետության հարցերով, և ոչ թե Հայ դատով։

Война показала, что пропасть между Арменией и Диаспорой глубока как никогда” – Тигран Егавян
Hetq.am побеседовал с проживающим во Франции армянским политологом, востоковедом Тиграном Егавяном об отношениях Армении и Диаспоры, армянской общине Франции, армяно-турецком диалоге и других вопросах.
Как Вы расцениваете нынешний этап в отношениях Армении и Диспоры? Достаточно ли они крепки и взаимодоверительны?
Наоборот, никакого взаимного доверия нет. Война показала, что пропасть между Арменией и Диаспорой глубока как никогда. Можно сказать, что нити доверия обрублены. Нет здоровой основы для установления деловых отношений. До сих пор связь между Арменией и Диаспорой основывалась на двух сферах – туризме и гуманитарной помощи. Можно также сказать об ограниченных инвестициях. К сожалению, это проблема не только нынешней власти, она возникла намного раньше – до обретения Арменией независимости и движения за независимость. Зарубежные армянские организации не были готовы принять создание независимого армянского государства, поскольку были обеспокоены тем, что мы, утратив гарантии со стороны России, станем мишенью для пантюркизма. То есть главная проблема была связана с идеей государственности. Вообще у зарубежных армян политическая мысль отсутствует, их идеи в отношении Армении, нации, Армянского Вопроса и государства очень абстрактны. У них отсутствует нормальное восприятие того, что значит иметь государство. Война доказала нам, что мы – нация, не имеющая государственной культуры. Мы не различаем понятия “нация” и “государство”. А действующее правительство хотя и имеет офис комиссара по делам Диаспоры, не сумело создать отношения, основанные на интересах. Главная ошибка властей в том, что им не удалось притянуть в Армению потенциал зарубежных армян. А для Диаспоры Армения и Арцах – абстрактные понятия. Для них главная темой является Геноцид, то есть они сосредоточены на памяти, не понимая, что в Армении они должны играть политическую роль в преобразованиисистемы страны.
А в какой степени, скажем, армянская община Франции, представителем которой являетесь и Вы, интересуется общественно-политической жизнью Армении?
Говоря об армянской общине Франции, обязательно нужно подчеркнуть, что процесс ее формирования длился три этапа: 1920-е годы, когда во Францию переехали пережившие Геноцид армяне, 1970-е годы, когда эмигрировали армяне из Сирии, Ливана, Ирана, и третий – после 1991 года, когда во Францию стали переезжать армяне из Армении. Последние не смогли найти свое место в традиционных структурах общины, поэтому подходы этих групп отличаются друг от друга. В целом, Франция не очень интересуется общественно-политическими вопросами Армении, не следит за ними, не разбирается в существующих здесь сложностях политической жизни. В этом плане переехавшие из Армении армяне более активно интересуются этими вопросами, но они, к сожалению, не могут создать свою структуру. Можно также наблюдать столкновения между представителями классической Диаспоры и приехавшими из Армении армянами, у которых другие подходы к вопросу идентичности. В отличие от классической Диаспоры, которая сосредточена на Геноциде, Армянском Вопросе, вновь приехавшие больше интересуются жизнью в Армении. Мы сейчас встали перед новой проблемой обновления армянских структур Диаспоры, которые давно уже устарели. Говоря о Диаспоре, всегда нужно учитывать, что она является стратегическим рычагом для Армении.
Вы коснулись проблем общины, отметили необходимость обновления устаревших структур. А если взглянуть на вопрос глубже, перед какими вызовами стоит сегодня армянская община Франции?
Как я уже сказал, наша система очень устарела. Мы потеряли много времени, сосредоточившись на вопросе признания Геноцида. Нам не хватает повестки, чтобы понять, какую роль играет армянство Франции в общественной жизни страны, Армении и в целом Диаспоры. Прежде всего нужно отметить, что во Франции армяне пользуются большим уважением, поскольку им удается находить общий язык со всеми. Это обусловлено нашей историей: армяне – народ-посредник, мост между различными нациями. Но мы не осознаем этот важный фактор. Второе, что я должен отметить, мы – самая политизированная община, что обусловлено политической культурой Франции, а также переездом туда ливанских армян. В свое время армянство Ливана было самым мощным политическом очагом. После эмиграции во Францию они активизировали общинную систему. Не следует забывать, что Франция – единственная страна, в которой официально отмечается годовщина Геноцида армян.
И в-третьих, основа отношений Армения-Франция очень слаба. Двусторонняя торговля составляет всего 80 млн долларов, армянские предприниматели из Франции, к сожалению, мало представлены в Армении. Есть еще одно интересующее меня табу. Если учесть, что 70 процентов армян проживают за пределами Армении, в Национальном Собрании страны мы не имеем депутата-армянина из Франции или США, которые были бы рупором Диаспоры, говорили бы о существующих там тревогах. Например, когда речь идет об армяно-турецком диалоге, складывается впечатление, что цель властей Армении – нейтрализовать позицию и цели армян Диаспоры. Или когда премьер-министр заявляет, что Армянский Вопрос – дело только Диаспоры, у меня это вызывает обеспокоенность, потому что необходимо реально учитывать интересы и риторику зарубежного армянства, но, к сожалению, власти Армении не хотят учитывать эту обеспокоеннсть.
Что должны делать власти Армении для укрепления связей с Диаспорой, что они не делают и видите ли Вы в этом некий умысел?
Есть разные вопросы. Например, вопрос двойного гражданства, который в период президентства Левона Тер-Петросяна был вообще закрыт. Тогда не хотели, чтобы армяне из Диаспоры получали гражданство Армении. Ситуация изменилась только в 2005 году, после внесения изменений в Конституцию. Второй вопрос –участие зарубежных армян в политической жизни. Армения находится в очень тяжелом положении, мы уже не можем распоряжаться своей судьбой. Иными словами, есть два варианта. Первый состоит в том, что наше государство должно стать областью России, единым с ней государством. Второй – “диаспоризация” Армении. Что это значит? То есть вместо того, чтобы концентрироваться на использовании финансовых ресурсов Диаспоры или получении оттуда гуманитарной помощи, необходимо заинтересоваться человеческими ресурсами Диаспоры, тем, как использовать потенциал зарубежных армян в различных сферах, как обеспечить приток свежей крови вдействующие здесь структуры. В такой постсоветской стране, как Армения, сохранились почти все те структуры, которые действовали в советский период. Например, почему у нас нет Сената, в котором могли быть представлены зарубежные армяне, избираемые непрямым способом, которые имели бы мало полномочий, но играли бы определенную роль, имели возможность излагать свои идеи. Эта тема никого здесь не интересует. Но если ты хочешь разработать видение, то нужно думать о том, как создать состоявшуюся государственную систему Армении, чтобы иметь более здоровые позиции в мире. А сейчас мы все делаем наоборот.
Чем может Армения привлечь талантливых армян из Диаспоры? Какие конкретные шаги необходимо предпринять, чтобы привезти их сюда?
Положительные инициативы были. Например, программа “иГорц” (“К делу”). Идея хорошая, обнадеживающая. Если мы хотим, чтобы Диаспора “выздоровела”, Армении нужно инициировать эти изменения. Поэтому мы должны заинтересовать талантливых армян из Диаспоры, выпускников университетов, профессионалов в различных областях, чтобы создать здесь новые инфраструктуры. Потому что если мы говорим об иммиграции, то главным препятствием, разумеется, является социально-экономическая ситуация в Армении, а также отсутствие инфраструктур. В условиях отсутствияинфраструктур ты не сможешь привезти сюда людей, а они не смогут перевезти свои семьи, чтобы создать вокруг себя новую экосистему. Приехавшие сюда в последнее время русские привезли с собой свои инфраструктуры: бизнес, деньги, школу, общественные организации. Армения стала для них площадкой. И хотя в Диаспоре тоже прилагаются такие усилия, но они носят индивидуальный, не общий характер. И те, кто приезжаютсюда, делают это ради идеи. Если мы хотим оздоровить отношения между Арменией и Диаспорой, то должны отказаться от всех лозунгов типа “одна нация – одна культура” и установить естественные отношения, поскольку Армения – нормальная страна с нормальным народом.
Армения, возможно, не рай, но и не ад. Это просто страна, куда нужно ехать ради одной цели. К сожалению, в Диаспоре это не осознают. Но если мы сумеем создать новый образованный класс, привлечь в рамках международных программ студентов, то это будет еще один способ привезти сюда молодежь. Не только Армения нуждается в Диаспоре, Диаспора тоже нуждается в Армении.
Приветствует ли Диаспора текущий процесс урегулирования армяно-турецких отношений? Какие перспективы для Армении Вы видите в этом диалоге?
Здесь два вопроса, которые следует разграничивать. Когда мы говорим об урегулировании отношений двух государств, то здесь армянству Диаспоры сказать нечего, поскольку Диаспора – не государство. Это касается только Еревана и Анкары, и мы не имеем права вмешиваться в этот вопрос. Но когда мы говорим о примирении, то здесь Диаспоре, состоящей из потомков переживших Геноцид армян, есть что сказать. В этом случае зарубежные армянские структуры должны участвовать в процессе, чтобы наши памятники в Западной Армении охранялись и восстанавливались. К сожалению, в этом диалоге я никакой перспективы не вижу. Такое впечатление, что власти Армении пытаются выиграть время, чтобы Турция не оказывала на нас давление или чтобы нейтрализовать угрозу со стороны Азербайджана. В этом вопросе стратегическое видение и повестка отсутствуют, а власти Армении заняты всего лишь кризисным управлением. Мы плохо усваиваем уроки истории, забываем, что Турция понимает только язык силы. Если у нее есть преимущество, она обязательно его использует. Например, во время армяно-турецких переговоров 2009 года позиции Армении были намного прочнее, поскольку Арцах находился под контролем Армении. Сейчас они будут требовать большего – потребуют Зангезурский коридор, отказ от международного признания Геноцида. Для Эрдогана дипломатия – это торг, а Армения в этом контексте мало что может дать. С другой стороны, дипломатии двух стран сильно отличаются друг от друга. Турецкая дипломатическая школа – одна из лучших в мире, а в Армении только-только пытаются понять, что такое государство и государственность. Поэтому нам нужно подходить к этому вопросу очень осторожно и без эмоций.
Возвращаясь к теме армянства Франции, хочется спросить: едина ли армянская община или в ней имеются проявления раскола? Есть ли группы, между которыми имеются серьезные разногласия?
Разумеется, во Франции, как и везде, в общине есть раскол. Начиная с 2001 года армянству Франции удалось создать формат, которого нет ни в одной другой общине Даспоры. Был создан единый совет, который должен был одним голосом представлять всю общину во власти Франции. Речь идет о Координационном совете армянских организаций Франции (CCAF), который имеет два сопредседателя. Один из них – Мурад Папазян, член Бюро АРФ Дашнакцутюн, редактор журнала “Nouvelle d’Armenie”. Оба сопредседателя действуют в единстве и защищают интересы армянства. Тем не менее, в настоящее время есть два-три конкурента, которые хотят нейтрализовать CCAF и занять их место. Во время войны “лопнули” две такие группы: одна из них называется “Армянское движение”, другая – “Армяно-французский совет”. Обе выдвигают иную повестку. К сожалению, эти два движения стали угождать властям Армении, а Зарэ Синанян, придав им важность, причинил вред армянству Франции. Наши легитимные учреждения ослабели, что является отрицательным сигналом. Поэтому сопредседатели CCAF очень недовольны в частности Зарэ Синаняном.
Поскольку Вы упомянули Мурада Папазяна, позвольте спросить: как Вам кажется, запрет на его въезд в Армению – это проявление политического преследования или есть другие причины?
Это проблема исключительно личного характера. Представленное Службой национальной безопасности объяснение о том, что запрет связан с акцией, организованной во время визита Пашиняна, является ложным и лишенным основания. По мнению некоторых, причина в недавнем визите супруги премьер-министра Анны Акопян в Монако и Ниццу, где она встретилась с “инакомыслящими” армянскими организациями, имеющими тайные связи с турецкими спецслужбами. Это вызвало недовольство CCAF и Мурада Папазяна. Речь идет об общине Ниццы. Очевидно, что указанные мной лица связаны с турецкими спецслужбами. Сделав заявление на эту тему, Мурад Папазян перешел красную черту, поэтому его въезд был запрещен. Мы можем любить или не любить Мурада Папазяна, не соглашаться с ним, но запрещать въезд в страну человека, являющегося одним из известных защитников Армянского Вопроса, предпринимателем, который 30 с лишним лет боролся за признание Армянского Вопроса, - отрицательный мессидж, который власти Армении адресуют Диаспоре. И в этом плане они как будто служат туркам, хотят отдалить друг от друга Армению и Диаспору, ослабить связь между ними. И чтобы Никол Пашинян занимался только вопросами Республики Армения, а не Армянским Вопросом.