Անկախ Հայաստանի, խղճի ու բանականության սահմանից այնկողմ
Ինձ մտատանջող մի հարց կա: Այդ հարցն ինձ հաճախ են տալիս: Դրան ես այսպես եմ պատասխանում. «Իհարկե, չեմ զղջում, որ հանուն անկախության գաղափարի երիտասարդ տարիներս անցկացրել եմ խորհրդային բանտերում ու աքսորում»: Եվ ավելացնում եմ. «Անկախության պայքարը մեր ընտրությունը չէր: Այդ մենք էինք նախախնամության կողմից ընտրված: Իսկ ինչ վերաբերում է անարդարությանը, նրա հետ ես այսօր էլ եմ անհաշտ»։
Պատասխանս միանգամայն անկեղծ է: Իսկ ինչո±ւ եմ մտատանջության մեջ ընկնում, երբ ինձ դիմում են այդ հարցով: Դրա պատճառը ես իմ մեջ չեմ գտնում, այլ անկախացած Հայաստանի: Ուրեմն` նաև իմ մեջ:
ԱՐՆԱԳՈՒՅՆ ԴՐՈՇԻ ՆԵՐՔՈ
Այն երկիրը, որի գաղափարախոսական պատը չինական պատի տասը հաստությունն ուներ, երկիրը, որի արդարության խորհրդանիշը աշխարհի երեսին անարդարության ու դեմագոգիայի ամենացայտուն դրսևորումներից մեկն էր` հավասարությունը, երկիրը, որի գաղափարական միակ դարբնոցը` «դարաշրջանի միտք, պատիվ ու խիղճ» կոմկուսը, իր դռները լայնորեն բացում էր բանվորի ու գյուղացու առաջ, իսկ մտավորականը թշնամու գերությունից ողջ-առողջ վերադարձածի նման կասկածի էր ենթակա, այդ երկրի գաղափարական երեսպաշտության շղթայի վերին օղակը Գլխավոր օրենքում ամրագրված` ազգերի ազատ ինքնորոշման դրույթն էր, որի մասին Խորհրդային Միությունում խոսվում էր թութակի տրամաբանությամբ ու պատասխանատվությամբ: Եթե հավատայիր այդ դրույթին և խոսեիր այն կիրառելու մասին, կամ էլ փորձեիր ապացուցել, որ ԽՍՀՄ-ում այն ֆիկցիա է, փաստացի գոյություն չունի, կհայտնվեիր այնտեղ, որտեղ անցան իմ ու ինձ նման շատերի կյանքի տարիները:
Խորհրդային հանրապետությունները, որոնք պարտավոր էին նախկինում խաբվածի պես մի կողմ դնել իրենց անցյալը, երկրպագել բոլշևիզմի խորհրդանիշերը, պարտադիր կամավորական սկզբունքով ձուլվել միասեռ զանգվածին, և դեռ այս ամենն ընդունել որպես մեծագույն արտոնություն, գրեթե բոլոր այդ «եղբայրական» հանրապետություններն ունեին իրենց «վտանգավոր տարրերը», որոնք կարմիր ներկայի ու «не положено»-ի ապազգային բռնապետական հոսանքին հակառակ էին լողում: Խորհրդային պետությունը նրանց համար որոշակի վայրեր ուներ հատկացրած. երևակայությամբ և ինքնատիպ մտածողությամբ օժտված մտավորականները պատահարի էին ենթարկվում կամ «տեղափոխվում» հոգեբուժարան, իսկ մեզ` պայքարի քաղաքական և ըստ էության` միանգամայն օրինական ձև ընտրածներիս սպասում էին քաղաքական կալանավայրերն ու աքսորը:
Այս ամենն այսպես էր իր կես դարը բոլորած և արդեն բավական «քաղաքակրթված» պետական կառույցում:
ԱՆԿԱԽԱՑՈՒՄԻՑ ԱՌԱՋ
Անազատության տարիներիս մեծ մասն անցկացրել եմ Մորդովիայի 19-րդ ճամբարում: Ընթացքում` տեղափոխություններ, պատժախուց, զրկանքներ, հոգեբանական ճնշում: «Քաղաքական դարձի» այդ համակարգը խորհրդային հանրապետությունների «վտանգավոր տարրերին» միևնույն պատժի վայրեր տեղափոխելով` ակամա հնարավորություն էր ստեղծում ծանոթությունների համար, անգամ հասցնում էինք մտերմանալ: Մեր զրույցների հիմնական թեման անկախության գաղափարն էր, մեր երազանքների անկախ հայրենիքների հնարավոր փոխհարաբերությունները: Ազգային ազատագրության գաղափարը մի կողմից մեր երիտասարդ մարմինները դատապարտել էր ցրտի ու քաղցի, մյուս կողմից` այդ զրկանքները խիստ շոշափելի կերպով ապացուցում էին մեր պայքարի արդարացիությունը:
1975 թվականի ապրիլի 23-ն էր: Պահի իրավիճակը թելադրում էր առանց ցնցումների անցկացնել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը: Այդ էր պատճառը, որ ՊԱԿ-ի աշխատակիցն ինձ հարցրեց, թե ապրիլի 24-ի հետ կապված ինչ մտադրություն ունեմ: Ասացի, որ այդ օրը անցկացնելու եմ ինչպես Հայաստանում. սգի մեջ, չաշխատելով: Հաջորդ օրը երեկոյան ինձ միացան ուկրաինացիներ, ռուսներ, մերձբալթներ, հրեաներ: Նրանց մեջ և’ ուղղափառներ կային, և’ կաթոլիկներ: Մենք զրուցեցինք, ապա աղոթքով ու մեկ րոպե լռությամբ հարգեցինք Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակը: Դա մի սրտառուչ, ինքնատիպ ընկերակցություն էր, որ հետագա տարիներին էլ տարբեր դրսևորումներով փորձեցինք պահպանել: Այն ազգամիջյան միաբանությունը, որի մասին տարփողում էր Խորհրդային Միությունը, ես իրականում տեսա ճամբարում:
Ցավոք սրտի, իմ գաղափարակից ընկերներից շատերը զոհվեցին անազատության մեջ: Ողջ մնացածներս, աքսորից վերադառնալով, մեր քաղաքական ընդհատված կյանքը շարունակեցինք քաղբանտարկյալների պաշտպանության կոմիտեի հիմնադրմամբ, որը վերածվեց միջազգային կոմիտեի: Անդամագրվեց Վրաստանը (ներկայացուցիչը` Մեհրաբ Կոստավան), Ուկրաինան, որը ներկայացնում էին Վյաչեսլավ Չորնովիլը և Միխայիլ Գորինը: Այս ամենը հիմք հանդիսացավ ճամբարում ստեղծված կապերը պահպանելու համար: 88-ի հունվարին Երևանում տեղի ունեցավ երեք հանրապետությունների ներկայացուցիչների հավաք: 90-ին Հայաստան եկան Վասիլ Օվսիենկոն և Իվան Սոկուլսկին: Այնուհետև սկսվեց ԽՍՀՄ փլուզումը ու ամենքս մեր երկրում լծվեցինք մեր անելիքներին:
Թե շարժման տարիներին ինչ ցնցումներ, դժվարություններ ու բերկրանք ապրեց մեր ժողովուրդը, բոլորին է հայտնի: Իսկ ինչ էինք զգում մենք` անկախականներս, միանգամայն այլ բան է: Պահի պատմական նշանակությունը մեզ համար յուրովի կարևոր էր ու ըմբռնելի, միաժամանակ` անձնական, քանի որ Ազգային միացյալ կուսակցությունը շարժումից շատ տարիներ առաջ` 1966-ից, արդեն իր վրա էր վերցրել գերտերությանը «ոչ» ասելու, անկախ Հայաստանի գաղափարը վեր հանելու վտանգավոր, շատերի կարծիքով` սիզիփոսյան գործը, որը, սակայն, վստահ եմ` կմնա որպես ազգային ինքնությունից հրաժարվելու դեմ մեր երկրի պայքարի հաղթաթուղթը:
ԱՆԿԱԽԱՑՈՒՄԻՑ ՀԵՏՈ
88-ի շարժման մեր` խորհրդային շրջանի քաղաքական այլադավաններիս կարգախոսը ամենասկզբից էլ «Անկախություն»-ն էր: Շարժման ղեկավարներն անգամ քննադատում էին մեզ` անկախական գաղափարներ արտահայտելու համար: Բայց քաղաքական անցքերի քաոսային թվացող հոսանքն արցախյան շարժումը հանգեցրեց մեր ազգային անկախությանը: Հայաստանն անկախ հռչակվեց, և ճիշտ ժամանակն էր, որ մեր նորանկախ երկրի ոտքի տակ դրվեր գաղափարական այն հիմքը, որն իրենց կյանքի գնով ստեղծել էին հայ անկախականները: Այդպես քաղաքական անսովոր կարգավիճակում հայտնված մեր քաղաքացու համար կկապվեր անցյալի ու ներկայի շղթան, նաև կձևավորվեր գնահատանքի մթնոլորտ, ինչը հատկապես կարևոր է նորաստեղծ երկրի համար:
Գրեթե այդ ամբողջ ընթացքում խորհրդային նախկին քաղբանտարկյալների հետ մեր կապը շարունակվում էր: 2009-ին նրանց հրավերով ես մեկնեցի Կիև: Օգոստոսի 24-ն էր` Ուկրաինայի անկախության հռչակագրի օրը, որ երկրի անկախության օրն է համարվում: Տոնական մեծ շքերթի ժամանակ հրապարակի ամբիոնում կանգնած էին ու երկրի ղեկավարների հետ միասին շքերթն ընդունում էին բոլոր նախկին քաղբանտարկյալները` Խորհրդային Ուկրաինայի այլախոհները: Անկախ Ուկրաինան միայն այդ քայլով չէ, որ ցուցաբերել է մարդու վաստակի գնահատման բարձր մշակույթ: Երկրի նախագահի հրամանագրով արդարացվել են քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր ուկրաինացիները: Անկախ Ուկրաինան իր տոնացույցում քաղաքական բռնությունների զոհերի հիշատակի օր ունի: Նախագահ Յուշչենկոյի հրամանագրով տարբեր շքանշաններով պարգևատրվել են Մորդովիայի և Ուրալի ճամբարներով անցած քաղբանտարկյալները: Մեր ճամբարային ընկերներից ութին Ուկրաինան հերոսի կոչում է շնորհել, որոնցից չորսին` հետմահու: Հուզմունքով կարդացի ընկերոջս` Վասիլ Ստուսին հետմահու Ուկրանիայի հերոսի կոչում ու Շևչենկոյի անվան պետական շքանշան շնորհելու մասին որոշման տեքստը. «Ոգու անընկճելիության, Ուկրաինային անձնվիրաբար ծառայելու, ազգային գաղափարախոսության պահպանման, իր ստեղծագործություններում համամարդկային բարձր արժեքներ արտահայտելու համար»: Նախագահը պետական պարգևներ է շնորհել իր երկրի հարյուր հիսուն «նախկին քաղկալանավորի ու բռնադատվածի` Ուկրաինայի ազգային ու պետական վերածնման գործում ունեցած անձնական ներդրման, ազատության և անկախության գաղափարների հաղթանակի համար մղված պայքարում ցուցաբերած անձնազոհության, ակտիվ հասարակական գործունեության համար»: Պետական պարգևներ են շնորհվել Հելսինկյան համաձայնագրի պաշտպանության խմբին անդամակցած ուկրաինացիներին: Խորհրդային քաղբանտարկյալ, Շևչենկոյի անվան պետական շքանշանակիր Էվգեն Սվերստյուկը, որ երկու անգամ հրաժարվել է Ուկրաինայի հերոսի կոչումից ու բավարարվել Ազատության շքանշանով, այսօր էլ` 85 տարեկան հասակում խրախուսվելով իր երկրից ու ժողովրդից, շարունակում է իր ազգային, հասարակական գործունեությունը: Անկախության պայքարի այդ ինտելեկտուալ գործիչը Ուկրաինայի խիղճն է համարվում: Բանաստեղծուհի Լինա Կոստենկոյի բնակարան է այցելել երկրի նախագահը` հանձնելու Ուկրանիայի հերոսի շքանշան: Կոստենկոն շնորհակալություն է հայտնել` ասելով, որ ինքը չի կրում կառավարական զարդեր: Այդ ասելով` նա ամենևին չի մտահոգվել, թե կարող է նեղացնել նախագահին և այդ դեպքից հետո էլ շարունակել է մնալ նրա բարեկամը: Պարգևների շարքը բավական մեծ է և դժվար է այն ամբողջությամբ ներկայացնելը: Հատկանշական է, որ գրեթե բոլոր պետական պարգևների հանձնման տեքստերում նախկին քաղբանտարկյալները ներկայացված են որպես օրենքի պաշտպաններ:
Այսպես, Ուկրաինայի նախկին նախագահը բարձր գնահատեց ազգային արժեքներն ու անկախության մարտիկների վաստակը, ինչն անչափ կարևոր է երկրի «քաղաքական երթուղին» ճշտելու համար: Յուշչենկոն նաև իր երկրում դրեց արդարության բարձր նշաձող. մասնակցեց նախագահական ընտրություններին և հարգելով իր երկրի ժողովրդավարական ձեռքբերումներն ու չօգտագործելով պետական, կառավարական որևէ լծակ` չընտրվեց: Տեղին է հիշել ֆոլկներյան պարտության էսթետիկայի գաղտնիքը` «Հաղթում է նա, ով պարտվել գիտի»: Ըստ նրա` պարտությունն էլ հաղթանակ է, բայց այնպիսի հաղթանակ, «որը չեն տոնում, այլ ընդունում են որպես վկայություն»: Իսկ ո±րն է մարդու վաստակի գնահատման հարցում մեր երկրի, եթե պարտություն չասենք, ապա` վրիպելու գաղտնիքը, ինչն իր հետևից բազում խնդիրներ է բերում:
Խորհրդային տարիների անկախականների բանակը ուշադիր հետևում ու սովորում էր հայ անկախականներից: Իրենց երկրի պետական պարգևները ստացած ուկրաինացի անկախականներ Ստուսը, Չորնովիլը, Օվսիենկոն, Պոպադյուկը, Շաբատուրան, Կոլինեցը, Կրավցիվը, Սեմենյուկը… Հայաստանի Ազգային միացյալ կուսակցության համակիր անդամ էին: Մեզ վրա էր սևեռված նաև խորհրդային անվտանգության աչքը` որպես քաղաքականապես առավել կոփված ու «մարտունակ» կազմակերպության: Անկախության դրոշն առաջինը Հայաստանում բարձրացվեց: Կատաղի հակախորհրդային մերձբալթյան երկրներն անգամ մեզանից էին սովորում: Բայց, ցավոք, անկախության գաղափարակիր երկրների մեջ, խորհրդային կարգերի փլուզումից հետո, Հայաստանը մնաց ամենախորհրդայինը: Եվ առավել ցավալի է, որ նման իրավիճակները մեր ժողովրդի պատմության մեջ բավական հաճախադեպ են:
ԽՈՀ` ՈՐՊԵՍ ՎԵՐՋԱԲԱՆ
Գուցե ճիշտ կլիներ, եթե իմ փոխարեն մեկ ուրիշը գրեր այս ամենի մասին, քանի որ ինքս խորհրդային շրջանի քաղաքական դատապարտյալ եմ, և մտահոգությունս հնարավոր է` սխալ ընկալվի: Անհանգստությունս կապված չէ իմ ապրած կյանքն արժևորելու հետ: Նվիրաբերումս անհատույց է: Կրակի մեջ նետվողը դատողություններ չի անում ոչ այրվելու մասին, ոչ էլ «այրվողի կոչում» ստանալու: Խնդիրն իմ երազած անկախ Հայաստանի վաղն է, որը սկսվում է այսօրվա արժեհամակարգի` գնահատանքների այդ ամբողջության ընտրությամբ, ինչն ըստ էության` առաջին հերթին գնահատողին է հարկավոր:
Երեկ մենք` անկախականներս, խորհրդային երկրի սևեռուն ուշադրության կենտրոնում էինք: Այդ էին պահանջում մինչ օրս իր ուրվականային գոյությունը շարունակող երկրի ամբողջատիրական խիղճն ու բանականությունը: Այսօր, ցավոք, մեր վաստակն անտեսված է մեր ազգային պետության, նրա խղճի ու բանականության կողմից, և դա ինձ մտահոգում է ոչ թե իմ անցյալի, այլ երկրիս ապագայի առումով:

По ту сторону совести и разума независимой Армении
Есть один мучающий меня вопрос. Этот вопрос мне часто задают. Я на него отвечаю так: “Конечно, не жалею, что во имя идеи независимости свои молодые годы я провел в советских тюрьмах и в ссылке”. И добавляю: “Борьба за независимость – не был нашим выбором. Это мы были избраны провидением. А что касается несправедливости, то с ней я непримирим и сегодня”.
Мой ответ совершенно искренен. Но почему же я мучаюсь, когда ко мне обращаются с этим вопросом? Причину я не нахожу в себе, а в независимой Армении. А значит и в себе.
ПОД КРОВАВО-КРАСНЫМ ЗНАМЕНЕМ
Страна, идеологическая стена которой была в десять раз толще китайской; страна, символом справедливости которой былo однo из самых ярких выражений несправедливости и демагогии на свете – равенство; страна, единственная идеологическая кузница которой- “ум, честь и совесть эпохи” компартия, широко раскрывала двери перед рабочим и крестянином, а интеллигент, как вернувшийся на родину из вражеского плена, был под подозрением; высший круг цепи идеологического лицемерия этой страны в Главном законе закреплял положение о свободном самоопределении наций, о котором в Советском Союзе говорили с логикой и ответственностью попугая. Если бы ты поверил этому положению и заговорил о его реализации или попытался бы доказать, что в СССР оно является фикцией, фактически не существует, то оказался бы там, где прошли годы жизни моей и многих других подобных мне.
Советские республики, которые как ранее обманутые были обязаны оставить в стороне свое прошлое, поклоняться символам большевизма, в добровольно принудительном порядке смешаться в однородную массу, и все это еще принимать в качестве высочайшей привилегии; почти все эти “братские” республики имели свои “опасные элементы”, которые плыли против красного настоящего и денационального деспотичного течения «не положено». Советское государство выделило для них определенные места: с интеллигентами, обладающими фантазией и своеобразным мышлением, происходил несчастный случай или они “перемещались” в психиатрическую больницу, а нас, избравших путь политической и, по сути, абсолютно законной борьбы, ожидали политические места заключения и ссылка.
Все это было так в перешагнувшей пятидесятилетний рубеж и уже достаточно “цивилизованной” государственной структуре.
ПЕРЕД НЕЗАВИСИМОСТЬЮ
Большую часть годов своей несвободы я провел в 19-ом лагере Мордовии. За это время случались переезды, карцер, психологическое давление. Эта система “политического обращения”, перемещая “опасных элементов” советских республик в те же самые места заключения, невольно создавала возможность знакомств, мы даже успевали сблизиться. Основной темой наших бесед была идея независимости, возможные взаимоотношения независимых стран наших грез. Идея национального освобождения, с одной стороны, обрекала наши молодые тела на холод и голод, с другой стороны, эти лишения стали явным доказательством справедливости нашей борьбы.
Было 23 апреля 1975 г. Ситуация диктовало отметить день годовщины Геноцида армян без всяких волнений. И по этой причине сотрудник КГБ спросил о моих намерениях на 24 апреля. Я сказал, что этот день проведу как в Армении, в скорби, не работая. На следующий день ко мне присоединились украинцы, русские, прибалты, евреи. Среди них были и православные и католики. Мы побеседовали, а затем молитвой и минутой молчания почтили память жертв Геноцида. Это была трогательная, своеобразная дружба, которую и в последующие годы мы пытались сохранить в ее различных воплощениях. То братство наций, о котором восславлял Советский Союз, я на самом деле увидел в лагере.
К сожалению, многие мои друзья-единомышленники погибли в неволе. Мы, оставшиеся вживих по возвращению из ссылки продолжили прерванную политическую жизнь, основав комитет защиты политзаключенных, который превратился в международный орган. Членство приняли Грузия (представитель Мераб Костава), Украина, которую представляли Вячеслав Черновол и Михаил Горин. Все это послужило основой для поддержания связей, сформировавшихся в лагере. В январе 1988 года в Ереване прошел созыв представителей трех республик. В 1990 в Армению приехали Василь Овсиенко и Иван Сокульский. Затем начался развал СССР и мы принялись за дело в своих странах.
Всем известно какие потрясения, трудности и ликование пережил наш народ в годы движения. А то, что чувствовали мы – борцы за независимость, совершенно иное. Историческое значение момента для нас было особенно важным и осознаваемым, в то же самое время личным, поскольку Национальная объединенная партия за многие годы до начала движения, уже с 1966 года, взяла на себя ответственность сказать “нет” империи, поднять опасную идею независимости Армении, что по мнению многих было сизифовым трудом, который, однако, уверен, останется в качестве козыря в борьбе нашей страны против отказа от национальной идентичности.
ПОСЛЕ НЕЗАВИСИМОСТИ
С самого начала движения 1988 года девизом политических иноверцев советского периода было “Независимость”. Даже лидеры движения осуждали нас за высказывание идей независимости. Но кажущееся хаотическим течение политических событий привело арцахское движение к нашей национальной независимости. Армения была првозглашена независимой и наступило самое время, чтобы к ногам приобретшей независимость страны положили эту идеологическую основу, которую ценою своей жизни создали армянские борцы за независимость. Так для нашего гражданина, оказавшегося в политически непривычной ситуации, соединилась бы цепочка прошлого и настоящего, а также сформировалась бы атмосфера ценности, что особенно важно для молодой страны.
В течение почти всего этого времени наша связь с бывшими советскими политзаключенными сохранялась. В 2009 по их приглашению я приехал в Киев. 24 августа, день декларации о независимости Украины, который считается днем независимости страны. Во время праздничного шествия на трибуне площади вместе с руководителями страны стояли и принимали парад все бывшие политзаключенные, диссиденты Советской Украины. Не только этим шагом Независимая Украина показала высокую культуру оценки заслуг человека. По указу президента страны были оправданы все украинцы, подвергавшиеся политическому преследованию. Независимая Украина отмечает в своем календаре день поминовения жертв политического насилия. По указу президента Ющенко политзаключенные, прошедшие лагеря Мордовии и Урала, были награждены различными орденами. Восьми нашим друзьям по лагерю Украина присвоила звание героя, четырем из них посмертно. С волнением прочитал текст о присвоении звания героя и государственного ордена Шевченко моему другу Василю Стусу посмертно: “За несокрушимость духа, за самоотверженное служение Украине, за сохранение национальной идеологии, за отражение высоких общечеловеческих ценностей в его произведениях”. Президент наградил сто пятьдесят “бывших политзаключенных и насильственно осужденных своей страны за личный вклад в дело национального и государственного возрождения Украины, за проявленную самоотверженность в борьбе во имя идей свободы и независимости, за активную общественную деятельность”. Государственные награды были присвоены украинцам членам группы по защите Хельсинского соглашения. Советский политзаключенный, награжденный государственным орденом им. Шевченко, Евген Сверстюк, который дважды отказывался от звания героя Украины и ограничился медалью за Свободу, сегодня, в возрасте 85 лет, поощряемый государством и народом, продолжает свою национальную и общественную деятельность. Этот интеллектуальный деятель борьбы за независимость считается совестью Украины. Президент страны посетил поэтессу Лину Костенко в ее квартире, чтобы вручить орден героя Украины. Костенко поблагодарила президента, сказав, что она не носит правительственных украшений. Произнося это, она абсолютно не задумывалась о том, что может обидеть президента и после этого случая оставалась его другом. Наград достаточно много и трудно полностью представить их все. Примечательно, что почти во всех этих текстах о присвоениях государственных наград бывшие политзаключенные представлены как защитники закона.
Так президент Украины высоко оценил заслуги борцов за свободу и национальные ценности, что чрезвычайно важно для конкретизации “политического пути”. Ющенко поставил высокую планку справедливости в своей стране: принял участие в президентских выборах и, уважая демократические завоевания своей страны, не используя какие-либо государственные, правительственные рычаги, не был переизбран. Уместно вспомнить секрет эстетики поражения по Фолкнеру: “Побеждает тот, кто умеет проигрывать”. Согласно автору, поражение - тоже победа, но такая победа, “которую не празднуют, а принимают как свидетельства”. А в чем же секрет ошибки, если не сказать поражения нашей страны, в вопросе оценки заслуги человека, что ведет за собой множество проблем?
Армия борцов за свободу советских лет внимательно следила и училась у армянских борцов. Украинцы, получившие государственные награды страны, В. Стус, В. Черновол, В. Овсиенко, З. Попадюк, Стефа Шабатура, Ирина Кaлинец, И. Кравцив, Р. Семенюк .... были членами, поддерживающими Национальную объединенную партию Армении. На нас был сосредоточен также взор органов советской безопасности, как на политически более закаленную и “боеспособную” организацию. Знамя независимости впервые было поднято в Армении. Даже ярые антисоветские прибалтийские страны учились у нас. Но, к сожалению, среди стран-борцов за независимость, после развала советского режима, Армения осталась самой советской. И еще обиднее то, что подобные ситуации довольно часто встречаются в истории нашего народа.
РАЗМЫШЛЕНИЕ ВМЕСТО ЗАКЛЮЧЕНИЯ
Возможно, было бы правильнее, если бы вместо меня обо всем этом написал кто-либо другой, поскольку я сам политический осужденный советского периода и моя озабоченность может быть воспринята неверно. Моя обеспокоенность не связана с оцениванием прожитой мной жизни. Это посвящение безвозмездно. Бросающийся в огонь не делает замечания о том, как не сгореть, или о том, как получить “звание обгоревшего”. Проблема состоит в завтрашнем дне независимой Армении моих грез, который берет начало с сегодняшней системы ценностей: выбором всей совокупности оценок, что, по сути, в первую очередь необходимо оценивающему.
Вчера мы, борцы за независимость, находились в центре пристального внимания советской страны. Этого требовали, до сего дня продолжающие свое призрачное существование, тоталитарная совесть и разум страны. Сегодня, к сожалению, наши заслуги пренебрегаемы национальным государством, его совестью и разумом, и это меня беспокоит не в отношении моего прошлого, а в отнощении для будущего страны.