Հատիսի լանջից 7 հեկտար նոր հողակտորներ են օտարվել «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամին
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող բարեգործական հիմնադրամը Հատիս լեռան լանջին գտնվող հողակտորներ է ձեռք բերել։
«Հետք»-ը պարզել է, որ Կոտայքի մարզի Ակունք խոշորացված համայնքի Ակունք բնակավայրի վարչական տարածքում գտնվող 3 առանձին հողակտոր «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամին է օտարվել 2022 թ.-ի օգոստոսի 10-ին։
Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանը, օգոստոսի 10-ին հիմք ընդունելով նույն տարվա հուլիսի 17-ին կայացած աճուրդների արդյունքները, որոշել է «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամին օտարել ընդհանուր 7 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողակտոր։ 3.5, 1 և 2.5 հեկտար հողակտորների դիմաց «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամը համայնքային բյուջե պետք է վճարի կամ արդեն վճարել է 2 միլիոն 766 հազար դրամ։
Նշված հողակտորները գտնվում են Հատիսի լանջին գտնվող Սուրբ Պետրոս եկեղեցուց հյուսիս-արևմուտք։
Ավելի վաղ «Հետք»-ը գրել էր, որ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը սեփականության իրավունքով ձեռք է բերել Հատիս լեռան վրա գտնվող 9 հողակտոր։ Հողակտորների կադաստրային կոորդինատները համադրելով արբանյակից արված լուսանկարների հետ՝ պարզ է դառնում, որ դրանք գտնվում են անմիջապես Հատիս լեռան գագաթին։ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի ձեռք բերած հողակտորները ներառում են նաև Հատիսի բերդ կոչվող հնագիտական վայրը։
Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանը մեզ հետ զրույցում հաստատել էր, որ օտարված հողակտորները գտնվում են Հատիս լեռան գագաթին։ Հունան Ռուբենյանի խոսքով, 100 հեկտար հողակտորը «Ծառուկյան» հիմնադրամին օտարվել է համայնքի կողմից, իսկ 46 հեկտարը 2008 թ.-ին էր օտարվել քաղաքացի Նորիկ Պետրոսյանին, որն էլ այն նվեր է տվել «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամին։
Նախկին պատգամավոր, խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանը ծրագրել է Հատիսի գագաթին Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձանը տեղադրել։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախնական դրական կարծիք է հայտնել Գագիկ Ծառուկյանի գաղափարի վերաբերյալ, որին կողմ չէ Հայ Առաքելական եկեղեցին։

Фонду “Гагик Царукян” отчуждены новые земельные участки на горе Атис
Благотворительный фонд бывшего депутата Национального Собрания, председателя партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна приобрел новый земельный участок на склоне горы Атис.
Heq.am стало известно, что 10 августа 2022 г. фонду “Гагик Царукян” были отчуждены три земельных участка на административной территории населенного пункта Акунк одноименной укрупненной общины Котайкской области.
Глава общины Унан Рубенян, основываясь на результатах состоявшегося 17 июля аукциона, 10 августа принял решение отчуждить фонду три земельных участка сельскохозяйственного назначения общей площадью 7 гектаров. За участки площадью 3.5, 1 и 2.5 га фонд должен перечислить или уже перечислил в общинный бюджет 2 млн 766 тыс. драмов.
Указанные земли находятся к северо-западу от церкви святого Петра на склоне Атиса.
Ранее мы писали о том, что фонд приобрел в собственность на Атисе 9 земельных участков. Сопоставление кадастровых координат со спутниковыми снимками показывает, что эти участки находятся непосредственно на вершине горы. Отметим, что на приобретенных фондом Г.Царукяна землях найдено древнее поселение, где сохранились руины крепости.
В беседе с нами руководитель общины Акунк Унан Рубенян подтвердил, что отчужденные земельные участки расположены на вершине горы. По его словам, 100 гектаров отчуждила фонду “Царукян” община, а 46 га были отчуждены в 2008 году некоему Норику Петросяну, который затем подарил их фонду.
Бывший депутат парламента, крупный предприниматель Гагик Царукян намерен установить на вершине горы Атис монументальную скульптуру Иисуса Христа. Премьер-министр Никол Пашинян заранее высказал положительное мнение об этой инициативе, однако Армянская Апостольская церковь ее не поддерживает.