Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
Արարատ Միրզոյանը Քերըն Դոնֆրիդին է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի ագրեսիվ ու սադրիչ գործողություններին միջազգային հանրության կողմից հասցեական ու համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ հայկական կողմը ձեռնարկելու է հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ ուղղված ադրբեջանական ագրեսիայի ետ մղմանը։

Телефонный разговор Арарата Мирзояна с заместителем госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид
13 сентября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения с заместителем госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид.
Арарат Мирзоян представил Карен Донфрид ситуацию, которая сложилась в результате начавшейся агрессии вооруженных сил Азербайджана в отношении суверенной территории Армении в полночь 13 сентября. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость адресной и надлежащей реакции международного сообщества на агрессивные и провокационные действия Азербайджана.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что армянская сторона приложит все усилия для отражения азербайджанской агрессии.